Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει σημασία τι θα βάλει στο δεμα πάνω αλλά πόσο θ το εκτίμηση σε τιμή ο τελώνης ;)

το δεμα οπως εγραψα στο αλλο θεμα εχει 22 ευρω που θελω!το θεμα ειναι οτι ελλαδα εχει 50 παρομοιο προιον οχι το ιδιο..βαζει φπα σαν να εχει 50ευρω + 3 ευρω?

που μας καταντησαν ορεεεεε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κοιτα να δεις που το δεμα που θελω ειναι στα 22 ευρω και οχι στα 21..σκεφτομαι να πω στον πωλητη να βαλει 15 ευρω και οτι ειναι για ανταλλακτικα μηπως και...Τι μας εχουν κανει τα μ...α απο το τελωνειο???

22 είναι η ατέλεια. 

Η υποτιμολογηση πλεον πιάνει ελάχιστα. Τα περισσότερα δεματα σφαζονται και οι "τελώνες" αν δουν οτι πας με μελαγανια εχουν τρόπους να στην "κάτσουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 είναι η ατέλεια. 

Η υποτιμολογηση πλεον πιάνει ελάχιστα. Τα περισσότερα δεματα σφαζονται και οι "τελώνες" αν δουν οτι πας με μελαγανια εχουν τρόπους να στην "κάτσουν".

οποτε 50-50 ειναι και στα μικρο δεματα τον 20 ευρω...την κατσαμεεε ασχημα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση :και τα δεματα απο Αγγλια που ερχονται με acsκαι εχω ηδη πληρωσει 19€ εξοδα αποστολης θα πληρωσω extra τελωνειο? Το δεμα (παλτο) κανει 42 € με αποδειξη ..βοηθεια,γνωριζει κανεις κατι? Ευχαριστώ για τον χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση :και τα δεματα απο Αγγλια που ερχονται με acsκαι εχω ηδη πληρωσει 19€ εξοδα αποστολης θα πληρωσω extra τελωνειο? Το δεμα (παλτο) κανει 42 € με αποδειξη ..βοηθεια,γνωριζει κανεις κατι? Ευχαριστώ για τον χρονο σας

 

Εάν έρχεται πραγματικά από Αγγλία και όχι από τρίτη χώρα πχ Κίνα, δεν πληρώνεις τελωνείο αφού εξακολουθεί η Αγγλία να είναι στην ΕΕ μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία εξόδου (Brexit)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση :και τα δεματα απο Αγγλια που ερχονται με acsκαι εχω ηδη πληρωσει 19€ εξοδα αποστολης θα πληρωσω extra τελωνειο? Το δεμα (παλτο) κανει 42 € με αποδειξη ..βοηθεια,γνωριζει κανεις κατι? Ευχαριστώ για τον χρονο σας!

Όχι, δεν θα πληρώσεις κάτι. Καλημερα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να ρωτήσω τη μαγική σφαίρα για το ειδος αποστολής και το κόστος cif. 

 

Μου λεει singapore post registered και τουλάχιστον 25-30 ημέρες. Θα μπει και τελωνείο, θα φάει μερικές ημέρες, οποτε αν το παραλάβεις αρχές μεσα Δεκεμβρη να εισαι χαρουμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να ρωτήσω τη μαγική σφαίρα για το ειδος αποστολής και το κόστος cif. 

 

Μου λεει singapore post registered και τουλάχιστον 25-30 ημέρες. Θα μπει και τελωνείο, θα φάει μερικές ημέρες, οποτε αν το παραλάβεις αρχές μεσα Δεκεμβρη να εισαι χαρουμενος

Μιλάμε για ένα πακετάκι που ούτε πακετάκι δεν το λες, μικροσκοπικό με 2 λαμπάκια κάτω απο 5 ευρώ. Βρίσκεται στην Ελλάδα ήδη 44 μέρες (μόνο Ελλάδα). Άμα είναι να περιμένω άλλες 30, κλάφ'τα χαράλαμπε. Και έχω φίλους που τους έφτασε Ελλάδα πιο μετά απο μένα και παρέλαβαν ήδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σιγουρευτηκα απο Κινα

Κάνω quote μερικά απο τα feedback του πωλητη

 

 

Αν δεν στο εχει στείλει με τιποτα τριγωνική αποστολή (το βλέπω ΑΠΙΘΑΝΟ) ετοιμάσου για 40+ ημέρες αναμονή συν κάπου 25 ευρω σε ΦΠΑ και τελωνειακό έλεγχο. Εγώ θα περιμενα να εμφανιστεί το track και θα του άνοιγα dispute στο ebay για ψευδή αναρτηση του location γιατί στο description γράφει 

 

 

Εννοείται επικοινωνησε μαζί του και ρώτησε τον αν αυτό που εστειλε το έστειλε απο uk ή απο Κίνα και στην περιπτωση τελωνείου πως θα σου καλύψει τα έξοδα. Ερωτηση παγίδα βεβαια για να του αποσπάσεις οτι το στελνει απο Κίνα και να υποστηρίξεις το dispute σου

Τελικά το έχει στείλει από Αυστρία και είναι σταματημένο στο τελωνείο με την επικοινωνία μου με τα ΕΛΤΑ σήμερα ... Είχα την εντύπωση ότι η Αυστρία είναι στην ευρωπαϊκή ένωση το πακέτο  κάνει 42€ Πόσο θα πληρώσω; και εάν μπορώ να το γυρίσω πίσω .....Επικοινώνησα με τον πωλητή  και εκείνος λέει ότι το έστειλε από την Αγγλία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για ένα πακετάκι που ούτε πακετάκι δεν το λες, μικροσκοπικό με 2 λαμπάκια κάτω απο 5 ευρώ. Βρίσκεται στην Ελλάδα ήδη 44 μέρες (μόνο Ελλάδα). Άμα είναι να περιμένω άλλες 30, κλάφ'τα χαράλαμπε. Και έχω φίλους που τους έφτασε Ελλάδα πιο μετά απο μένα και παρέλαβαν ήδη...

Ωρα γράψε λάθος, απο ταχυτητα νομιζα 17-10. 

Εντάξει εσυ επιασες το αλλο ακρο. απο μερα σε μερα να το περιμενεις μεχρι και το δίμηνο (δηλαδή μεχρι 17-11)

Τελικά το έχει στείλει από Αυστρία και είναι σταματημένο στο τελωνείο με την επικοινωνία μου με τα ΕΛΤΑ σήμερα ... Είχα την εντύπωση ότι η Αυστρία είναι στην ευρωπαϊκή ένωση το πακέτο  κάνει 42€ Πόσο θα πληρώσω; και εάν μπορώ να το γυρίσω πίσω .....Επικοινώνησα με τον πωλητή  και εκείνος λέει ότι το έστειλε από την Αγγλία 

Δε διαβάζεις και δεν πιστευεις.

 

Αν στο ειχε στείλει απο Αγγλία ή απο Αυστρία δε θα σταματουσε (εκτός αν αγορασες απαργορευμενα ειδη οπως πχ ατμίζοντα - αλλά εσύ πηρες tv box). 

 

Ο Κινεζος στο εστειλε απο Κίνα με τριγωνική αποστολη Austria post, οπως κάνουν άλλοι με NL post, Belgium post, κλπ(*). Αυτα τα πακετακια σταματάνε στο τελωνείο και αν χρειαζεται μπαινει ταρίφα. Στην περιπτωση σου υπολογισε ενα επιπλεον 25αρι

 

(*) εξαίρεση το priority line του banggood που ερχεται με post NL αλλά δε σταματά και το EU express του gearbest που ερχεται με διαφορες courier και δε σταματα. 

 

Αν είσαι πάρα πολύ τυχερός και πιάσεις σε παρα πολύ καλή διαθεση τον υπάλληλο που θα χειριστεί το δέμα σου, ίσως στο περάσει και αερα επειδή πηρες tv box, αλλά θα ειναι καρα εξαιρεση και οχι κανονας. 

 

Απο την αλλη να αυτοχαρακτηριστείς τυχερός που εντός μισου μήνα πιάσανε το δέμα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...