Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δεμα με SG, 8/10 το οποιο αναφερει μονο Arrival At Destination Post ( Country GR )

Δεμα με CN, 01/10 και γραφει κινεζικα - στο ελτα γραφει 29/9 ΛΑΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 

2 δεματακια με NL, 03/10 και 17/10 αντιστοιχα γραφουν The Item has arrived in the country of destination

 

 

 

 

Θα ξεκινησω τηλεφωνα λιγο αργοτερα, δεν παει ετσι - οχι τιποτα αλλο αλλα βλεπω πολυ κοσμο να εχει παραλαβει παραγγελιες που εγιναν αργοτερα

...Και πολύ κόσμο να ΜΗΝ έχει παραλάβει παραγγελίες που έγιναν νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

...Και πολύ κόσμο να ΜΗΝ έχει παραλάβει παραγγελίες που έγιναν νωρίτερα.

Παρηγγειλα εναν SSD απο Gearbest.com στις 24 Σεπτεμβρη. Το δεμα εφτασε Ελλαδα (σημφωνα με το tracking number) στις 9 Οκτωβριου. Μεχρι σημερα δεν εχω παραλαβει οποτε επικοινωνησα με τα δικα μας τα τζιμανια εδω.

 

Μου ειπαν λοιπον οτι εχει κολλησει στο τελωνειο, μεχρι να το τσεκαρουν αν ειναι τελωνειακως ενταξει και πως μπορει να παρει 40-50 μερες ακομα!! Απλα δεν παλευονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, απο τροπους αποστολης 100% χωρις τελωνειο εχουμε μονο


 


BangGood Priority Line 


και


EU Express απο GearBest?


 


Καποιο αλλο καταστημα δεν εχουμε;


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το amazon com που υπολογίζει και χρεώνει απευθείας τα τελωνειακά έξοδα.

 

Κάποια καταστήματα στο alliexpress που εχουν καλή τιμή για dhl europe (το λένε συνήθως dhl free eu tax)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά απο gearbest EU Express priority,

12 Σεπτεμβρίου αποστολή..

κολλημένο έκτοτε σε κατάσταση ''Southal, your parcel is on its way''

 

Πότε μπορώ να ζητήσω refund άπο paypal ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το iherb τι γίνεται τελευταία; Παραγγέλνουμε κανονικά;

 

Έχουν αναφερθεί αρκετές περιπτώσεις στο αμέσως παραπάνω νήμα. Κανονικά εκεί ταιριάζει η ερώτηση γιατί πρόκειται για αγορά εκτός Ε.Ε. Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να σταματήσει το δέμα στο τελωνείο. Θα ζητηθεί μάλλον υπεύθυνη δήλωση ή βεβαίωση από τον ΕΟΦ, ώστε να επιτραπεί η εισαγωγή του ως παραφαρμακευτικού προϊόντος. Εννοείται ότι υπάρχει πολύ μεγάλη καθυστέρηση πλέον για την παραλαβή (πάνω από 2 μήνες; Ας επιβεβαιώσει κάποιος που παρήγγειλε πρόσφατα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα εναν SSD απο Gearbest.com στις 24 Σεπτεμβρη. Το δεμα εφτασε Ελλαδα (σημφωνα με το tracking number) στις 9 Οκτωβριου. Μεχρι σημερα δεν εχω παραλαβει οποτε επικοινωνησα με τα δικα μας τα τζιμανια εδω.

 

Μου ειπαν λοιπον οτι εχει κολλησει στο τελωνειο, μεχρι να το τσεκαρουν αν ειναι τελωνειακως ενταξει και πως μπορει να παρει 40-50 μερες ακομα!! Απλα δεν παλευονται.

 

Ιδια φάση και εγώ. Microsd από Gearbest,  Ελλάδα έφτασε 19/ Οκτ. και απο τότε έμεινε εκεί, πήρα τηλεφωνο τα ελτα 26/10 και μου είπαν ότι στο τελωνείο ακόμα ελέγχουν πακέτα Σεπτεμβρίου!!!

 

Δλδ από Δεκέμβριο και βλέπουμε.

 

Δυστυχώς δεν ξαναπαραγγέλνω εκτός ΕΕ, αλλά θα φροντίζω όσο μπορώ να αγοράζω εκτός ελλάδας, μέχρι να μπει τάξη στο βόθρο των ελληνικών τελωνείων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω τον samsung 850 evo?

 

Eγω τον παραπανω SSD από 10/10 στο τελωνειο για ελεγχο

 

 

Παρηγγειλα εναν SSD απο Gearbest.com στις 24 Σεπτεμβρη. Το δεμα εφτασε Ελλαδα (σημφωνα με το tracking number) στις 9 Οκτωβριου. Μεχρι σημερα δεν εχω παραλαβει οποτε επικοινωνησα με τα δικα μας τα τζιμανια εδω.

 

Μου ειπαν λοιπον οτι εχει κολλησει στο τελωνειο, μεχρι να το τσεκαρουν αν ειναι τελωνειακως ενταξει και πως μπορει να παρει 40-50 μερες ακομα!! Απλα δεν παλευονται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια σκέφτομαι να αγοράσω κατι λαμπακια για το αμαξι απο το aliexpress που κοστίζουν 2 ευρω η ερώτηση ειναι οταν ερθουν ελλαδα θα πληρώσω αλλα 3 ευρω επιπλέον στο ταχυδρομιο γιατι αν ειναι ετσι δεν συμφέρει ξερει κάποιος να μου απαντήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια σκέφτομαι να αγοράσω κατι λαμπακια για το αμαξι απο το aliexpress που κοστίζουν 2 ευρω η ερώτηση ειναι οταν ερθουν ελλαδα θα πληρώσω αλλα 3 ευρω επιπλέον στο ταχυδρομιο γιατι αν ειναι ετσι δεν συμφέρει ξερει κάποιος να μου απαντήσει;

Η απάντηση ειναι μπορεί ναι, μπορεί και οχι. 

 

Αν στην Ελλάδα τα βρίσκεις πιο ακριβά, ρισκαρε το. Αν επισης βιάζεσαι να τα χρησιμοποιήσεις πάρε τα απο ΕΕ ή απο Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 3 € ( Τελος παρουσίας στο τελωνείο )  χρεώνονται σε επιστολικο ταχυδρομείο η μόνο στα δέματα ??????

 

Και τι διαφέρει το δεμα από το επιστολικο ταχυδρομειο   ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...