Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σαν αυτο ειπα , οχι αυτο,

 

Δηλαδη εκτος απο Ελλαδα που αλλου ειναι χαλαρα τα τελωνεια?

πχ Βουλγαρια? Ιταλια ? Κυπρο?

 

Αν υπαρχει εκει τετοια υπηρεσια που να το λαμβανουν και να στο κανουν forward στην Ελλαδα  με ενα κοστος αλλα οχι με το κοστος του τελωνειου???

Καλησπέρα,μπορεί η συγκεκριμένη υπηρεσία να αναλάβει να σου στείλει το δέμα φυσικά με χρέωση ,αλλά μπορεί και από το τελωνείο να υπάρξει έξτρα χρέωση,θέλει λοιπόν προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κάτι από την Αγγλία και ο πωλητής μου έδωσε το tracking number αλλά δεν λειτουργεί το δοκίμασα σε όλες της μηχανές και δεν βγάζει κάτι ...... του έστειλα μήνυμα και μου έδωσε τρεις διαφορετικούς μεταφορείς……(royal mail,yodel,4px)  RT002853939AT  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κάτι από την Αγγλία και ο πωλητής μου έδωσε το tracking number αλλά δεν λειτουργεί το δοκίμασα σε όλες της μηχανές και δεν βγάζει κάτι ...... του έστειλα μήνυμα και μου έδωσε τρεις διαφορετικούς μεταφορείς……(royal mail,yodel,4px)  RT002853939AT  

Πότε έκανες την παραγγελία; Το έστειλε με Αυστριακό ταχυδρομείο. Περιεργο για αποστολή απο Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Αγγλία υπάρχει μεγαλη καθυστέρηση δεματων (αποστολή και παραλαβή) λόγω ελέγχων. \περιμενε 2-3 μερες ακομα και αν δεν εμφανιστει γκρίνιαζε στον πωλητη

 

Από την άλλη δεν καταλαβα τι εννοεις οτι σου εδωσε 3 διαφορετικους μεταφορεις. Μετά στους έδωσε να διαλέξεις; Δεν κολλά αυτό που λες.

 

Τέλος δώσε μας το link που αγόρασες γιατί εχω μια υποψία οτι μπορει να αγορασες απο αγγλικό site αλλά το ειδος να στέλνεται απο Κίνα, οποτε αν ειναι ακριβό, ετοιμάσου για τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Αγγλία υπάρχει μεγαλη καθυστέρηση δεματων (αποστολή και παραλαβή) λόγω ελέγχων. \περιμενε 2-3 μερες ακομα και αν δεν εμφανιστει γκρίνιαζε στον πωλητη

 

Από την άλλη δεν καταλαβα τι εννοεις οτι σου εδωσε 3 διαφορετικους μεταφορεις. Μετά στους έδωσε να διαλέξεις; Δεν κολλά αυτό που λες.

 

Τέλος δώσε μας το link που αγόρασες γιατί εχω μια υποψία οτι μπορει να αγορασες απο αγγλικό site αλλά το ειδος να στέλνεται απο Κίνα, οποτε αν ειναι ακριβό, ετοιμάσου για τελωνείο.

πατάω στο link με το tracking number και το εμφανίζει κανονικά αλλά δεν έχει πληροφορίες του στέλνω μήνυμα και του γράφω ότι το tracking number δεν δουλεύει μου γράφει ότι το έστειλε με την royal mail περιμένω μια εβδομάδα τίποτα επικοινωνώ ξανά και των ρωτάω εάν είναι σωστό μου λέει έκανα λάθος το έστειλα με την yodel περίμενα δυο μέρες και σήμερα του έστειλα μήνυμα και γράφει ότι τελικά το έστειλε με 4px αλλά ούτε εκεί εμφανίζει κάτι και επειδή άκρη μαζί του δεν έβγαλα είπα να ρωτήσω εδώ εάν κάποιος αναγνωρίζει το tracking number από ποιο μεταφορέα είναι και να προσπαθήσω να το βρω  ...... Το προϊόν είναι από Αγγλία και συγκεκριμένα από το Μάντσεστερ

Πότε έκανες την παραγγελία; Το έστειλε με Αυστριακό ταχυδρομείο. Περιεργο για αποστολή απο Αγγλία.

έντεκα Οκτωβρίου...έψαξα και στο Αυστριακό ταχυδρομείο αλλά και εκεί δεν εμφανίζει τίποτα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατάω στο link με το tracking number και το εμφανίζει κανονικά αλλά δεν έχει πληροφορίες του στέλνω μήνυμα και του γράφω ότι το tracking number δεν δουλεύει μου γράφει ότι το έστειλε με την royal mail περιμένω μια εβδομάδα τίποτα επικοινωνώ ξανά και των ρωτάω εάν είναι σωστό μου λέει έκανα λάθος το έστειλα με την yodel περίμενα δυο μέρες και σήμερα του έστειλα μήνυμα και γράφει ότι τελικά το έστειλε με 4px αλλά ούτε εκεί εμφανίζει κάτι και επειδή άκρη μαζί του δεν έβγαλα είπα να ρωτήσω εδώ εάν κάποιος αναγνωρίζει το tracking number από ποιο μεταφορέα είναι και να προσπαθήσω να το βρω  ...... Το προϊόν είναι από Αγγλία και συγκεκριμένα από το Μάντσεστερ

έντεκα Οκτωβρίου...έψαξα και στο Αυστριακό ταχυδρομείο αλλά και εκεί δεν εμφανίζει τίποτα  

Το track που γράφεις ειναι απο Austrian Post.

 

Απο εκεί και πέρα αυτά που σου λεει ο πωλητής μου κάνουν για αρλούμπες. Οπως το βλέπω εγώ ή δε σου εχει στειλει τιποτα ή σου εστειλε το ειδος απο την Κίνα (κι ας λεει οτι ειναι στην Αγγλία). Αν ΕΣΤΩ το τελευταιο tracking ειναι σωστό (δηλαδη στο εστειλε) και ειναι απο Κίνα, θα περιμένεις τουλάχιστον 40 ημέρες απο την ημερομηνία αποστολής και αν ειναι πάνω απο 25 ευρω, να περιμένεις και τελωνείο. 

 

Δώσε το link απο αυτό που αγόρασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση κι από μενα.

Χτες και προχτές μου ήρθαν 2 παραγγελίες (αξεσουάρ κινητού, όχι συστημένα) που είχα κάνει από eBay στις 28 και 29/8.

Επίσης επειδή είδα κάπου ότι κάποιον τπου παρείγγειλε οθόνη κινητού, πέρασε από τελωνείο και πλήρωσε... Εμένα το ένα από τα 2 ήταν επίσης οθόνη κινητού (lcd+digitizer) αλλά δεν είχα θέματα με τελωνείο. 14 ευρώ ήταν η τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το track που γράφεις ειναι απο Austrian Post.

 

Απο εκεί και πέρα αυτά που σου λεει ο πωλητής μου κάνουν για αρλούμπες. Οπως το βλέπω εγώ ή δε σου εχει στειλει τιποτα ή σου εστειλε το ειδος απο την Κίνα (κι ας λεει οτι ειναι στην Αγγλία). Αν ΕΣΤΩ το τελευταιο tracking ειναι σωστό (δηλαδη στο εστειλε) και ειναι απο Κίνα, θα περιμένεις τουλάχιστον 40 ημέρες απο την ημερομηνία αποστολής και αν ειναι πάνω απο 25 ευρω, να περιμένεις και τελωνείο. 

 

Δώσε το link απο αυτό που αγόρασες

https://www.ebay.com/itm/TX2-Android-6-0-Quad-Core-2GB-Ram-16GB-TV-Box-HD-Media-Player-WIFI-Box/192298608830?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σιγουρευτηκα απο Κινα

Κάνω quote μερικά απο τα feedback του πωλητη

 

  • Item arrived 6 days later than expected. Not from uk as stated
  • Item took ages to come and was not from uk as it says it is
  • Sent from outside UK, KODI not work correctly, you get what you pay for...
  • i have paid postage to royal mail but the seller has sent my package with unknow
  • Arrived 2 weeks late, vendor is NOT from the UK but from CHINA, check profile.
  • Waste of time, 2 weeks delivery from China probably, wrong item sent, AVOID
  • wasted my time, i didnt got my item, item is not sending from manchester!!!!!!!!
  • location manchester not, from china hence time to get to you, if known !!
  • DESPATCHED FROM CHINA AND NOT FROM UK AS STATED ON EBAY, BUT ITEM AS DESCRIBED

 

Αν δεν στο εχει στείλει με τιποτα τριγωνική αποστολή (το βλέπω ΑΠΙΘΑΝΟ) ετοιμάσου για 40+ ημέρες αναμονή συν κάπου 25 ευρω σε ΦΠΑ και τελωνειακό έλεγχο. Εγώ θα περιμενα να εμφανιστεί το track και θα του άνοιγα dispute στο ebay για ψευδή αναρτηση του location γιατί στο description γράφει 

 

We have UK warehouse and USA warehouse,for UK customers and USA customers,we'll send some items to you in local. Most of the items will be shipped via Hongkong Airmail/Singapore Airmail.

 

Εννοείται επικοινωνησε μαζί του και ρώτησε τον αν αυτό που εστειλε το έστειλε απο uk ή απο Κίνα και στην περιπτωση τελωνείου πως θα σου καλύψει τα έξοδα. Ερωτηση παγίδα βεβαια για να του αποσπάσεις οτι το στελνει απο Κίνα και να υποστηρίξεις το dispute σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν το στελνει απο Κινα ?

Που ειναι η παγιδα ?

Παγιδα για τον φιλο ,οχι για dispute στο ebay μιας και ξεκαθαρα αναφερει πως most of items are sent from hongkong.

 

Μονο εαν ειχαν ανταλλαξει μηνηματα που του ελεγε πως θα το στειλει απο αγγλια υπαρχει πιθανοτητα να δικαιωθει ..

 

Τωρα υπομονη και προσευχη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...