Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αχα την cosmote μου θυμισες που ζηταγε 15αρια για να φυγουμε απ το μηδενικο παγιο :D

φραγκο δεν πληρωσαμε, λυπαμαι αυτους που στριμωξαν (και δεν ηξεραν...) και τα εσκασαν... αλητες :mad: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα ,μια ερώτηση θελω να κάνω: Δέματα απο κινα ebay sellers χαμηλής αξίας unregistered ενω στο 17 track τα εμφανιζει οτι εχουν φτασει Ελλαδα απο αρχες Σεπτεμβρη ακομα περιμενω...Για συστημενα δεν το συζηταω αλλα unregistered πρωτα περναγαν μεσα σε 25 το πολυ μερες.Κανω refund αλλα οι πωλητες μου δειχνουν το στιγμα που λεει οτι εχουν ηδη φτασει Ελλαδα .Και δεν μιλαμε για ογκωδη ,μικροδεματα εως 10€.Μια βοηθεια γιατι εχω "χασει " ηδη πανω απο δεκα δεματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθυστέρηση στο άνοιγμα του σάκου και του σκαναρίσματος των δεμάτων είναι γνωστή τους τελευταίους μήνες και, αναγκαστικά, θα κάνεις υπομονή.

 

Όσο για το refund, έχουν δίκιο οι πωλητές αφού βλέπουν στα συστημένα ότι το δέμα έχει φτάσει στο αεροδρόμιο.

Αν και εσύ μιλάς τώρα για απλό δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια κσι παλι,

Ο seller με ειδοποιησε για υο refund των € 43,56 σλλα επισης ελαβα μηνυμα απο paypal οτι θα πιστωθει με το παραπανω ποσο (που αφορα τα τελωνριακα εξοδα) και η πιστωυικη καρτα μδ την οποια πληρωσα.

Αξιοσημειωτο επισης ειναι οτι ειχα στειλει στο ebay customer service το ιδιο κειμενο διαμαρτυριας μου σχετικο με την ανακολουθια δημοσιευσης της αγγελιας του πωλητη (location item) και του τροπου αποστολης που επελεξε.

Ελαβα 2 εκ διαμετρου αντιθετες αποκρισεις απο δυο διαφορετικους ανθρωπους του customer servive.

H μια με καθησυχαζε οτι θα βοηθησουν στη διεκδικηση του refund και μου προτεινε να επικοινωνησω με τον πωλητη και η αλλη αποκριση με μαλωνε σχεδον που δεν ηξερα οτι ειναι δικη μου ευθυνη που δεν γνωριζα οτι πρεπει να πληρωσω δασμους.και ακομη δεν ειχε καμμια ευθυνη το ebay αλλα ουτε και ο seller.

Αντε βγαλε ακρη!

Σημερα μου εσταλη απο το ebay να τους στειλω την γνωμη μου σχετικα με την ποιοτητα των υπηρεσιων οι οποιες μου παρασχεθηκαν απο το ebay customer service.

Aυτο ειναι το κειμενο που ειχα στειλει στο ebay customer service

 

Though the item was located in Iraly it shipped to Greece via Swirzerland Post therefore I have paid extra customs taxes €43,56 in order to deliver the item that which cost was 119 €.

I HAD NOT GIVEN ANY INFO ABOUTH THE SHIPPING METHOD AND PLEASE SEE THE MESSAGES I HAD EXCHANGED FOR THIS READON WITH THE SELLER.

I want the seller to rsfund the amount of 43, 56 €

 

Thank you

 

Regards

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,μια ερώτηση θελω να κάνω: Δέματα απο κινα ebay sellers χαμηλής αξίας unregistered ενω στο 17 track τα εμφανιζει οτι εχουν φτασει Ελλαδα απο αρχες Σεπτεμβρη ακομα περιμενω...Για συστημενα δεν το συζηταω αλλα unregistered πρωτα περναγαν μεσα σε 25 το πολυ μερες.Κανω refund αλλα οι πωλητες μου δειχνουν το στιγμα που λεει οτι εχουν ηδη φτασει Ελλαδα .Και δεν μιλαμε για ογκωδη ,μικροδεματα εως 10€.Μια βοηθεια γιατι εχω "χασει " ηδη πανω απο δεκα δεματα...

Είναι δυνατόν unregistered δεματα να περνάνε τελωνείο ?Απο αρχές Σεπτέμβρη δεν έχω λάβει σχεδόν καν3να δέμα απο Κίνα ,επίσης απο Αγγλία μεγάλη καθυστ3ρηση..Έχει συμβεί σε κάποιον απο εσάς ?Οχι συστημένα,untracked.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ ηρθαν προχθες 3 δεματα συνολικης αξιας 11 ευρω (untracked εννοειται) κατι strap για miband 2

 

Εκαναν 2 μηνες

 

Ελεος πια. Πολυ πολυ μεγαλη καθυστεριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε διαπραγματεύσεις με έναν πωλητή στο Aliexpress ωστε να μου πουλήσει ενα δυσεύρετο original part (υπήρχε πριν κάποιους μήνες αλλα πλεον ένας-δύο πωλητές το εχουν μόνο και πανάκριβο) για ποδήλατο που δεν το έχει listed (το store του εχει 97.5% rating - 6000 feedbacks και πουλάει parts για ποδήλατα και scooters) αλλά έχει ένα άλλο που κυκλοφορεί, αλλά δεν είναι το αυθεντικό και είναι φθηνότερο. Συμφωνήσαμε μέσω μηνυμάτων σε μια τιμή, εχω κανει ήδη ένα order στο μη original part και θα αλλάξει την τιμή της παραγγελίας (θα την αυξήσει από 20$ σε 40$. Το έκανε ηδη βασικά ).

Πόσο καλυμμένος είμαι αν μου στείλει κάτι άλλο εν τέλει; Δεν ειχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με aliexpress οπότε δεν ξέρω αν σε τετοια περίπτωση και με επίδειξη της στιχομυθίας με τον πωλητή μπορεί να κανει refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν unregistered δεματα να περνάνε τελωνείο ?Απο αρχές Σεπτέμβρη δεν έχω λάβει σχεδόν καν3να δέμα απο Κίνα ,επίσης απο Αγγλία μεγάλη καθυστ3ρηση..Έχει συμβεί σε κάποιον απο εσάς ?Οχι συστημένα,untracked.

Καλησπερα,το ιδιο ακριβως προβλημα εχω κι εγω με δεματα απο τα μεσα Αυγουστου που ολα γραφουν οτι φτασαν Ελλαδα αλλα απο κει και περα νεκρικη σιγη....και τι κανουμε τωρα;; Το aliexpress δεν δεχεται λογο για refund γιατι βαση tracking λεει οτι ακομα ειναι σε αποστολη και καποια στογμη θα φτασει....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρωτησα στο κεντρικο τομεα των ελτα αλλα μου ειπαν πως δεν γνωριζουν κατι...εχω χασει πανω απο 15 δεματακια unregistered και απο πολητες που ξερω οτι σιγουρα εχουν στειλει τα δεματα ,δυστιχως ακομα τιποτα και σχεδον κανενα refund .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντροπή και αίσχος τους γιατί εχει παραγίνει το κακό με τα Ελληνικά τελωνεία/ταχυδρομεία δεν μπορείς να πάρεις ενα φάκελο η ένα δέμα και να κάνεις μια αγορά σαν άνθρωπος ! και αυτό οχι λόγο CC αλλά γιατί είναι ξέφραγκο αμπέλι εκεί μέσα,λόγο ανευθυνότητας ανοργανωσιάς και γιατί εδω και καιρό προσπαθούν να "φάνε" απο το οτιδήποτε οι τελώνες εκμεταλευόμενοι την "ελαστική" νομοθεσία (γραμματείς και φαρισαίοι)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απ τα ιδια...Εκανα 6 παραγγελιες μικροπραγματα κ ενα δεματακι εχει κολλησει 2 μηνες τρ...Εδειχνε οτι εχει ερθει Ελλαδα αλλα τπτ..Πηρα κ ΕΛΤΑ κ μου ειπαν οτι ακομα ειναι Σιγκαπουρη.

ΕΛΕΟΣ!

Σε λιγο καιρο θα κανω refund κ ο Θεος βοηθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...