Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επικοινωνησα με το 2103538103 ΕΛΤΑ τελωνειο και μου ειπαν οτι καλως δασμολογηθηκε εφοσον το αντικειμενο ειχε ταχυδρομικη ενδειξη αποστολης CH Ελβετια. Εκτος αν ο πωλητης συνοδευε το αντικειμενο με το εγγραφο T2L το οποιο κσι θα αποδεικνυε την χωρα σπο την οποια πουληθηκε ασχετα απο τις χωρες σπο τις οποιες περασε transit.

Ρωτησα επισης αν ενα σντικειμενο που παρηγγειλα απο United Kingdom θα περασει τελωνειο κσι μου απαντησε κατηγορηματικα ΟΧΙ.

 

Αν αγοραζουμε λοιπον κατι απο EU χωρα καλο θα ειναι να γνωριζουμε εκ των προτερων τον τροπο αποστολης στη χωρα μας ή για πιο σιγουρα να ζητουμε απο τον πωλητητη βεβαιωση μεσω του εγγραφου T2L για την αποφυγη αδικων τελωνειακων δασμων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 δεματα με SG, κολλημενα απο 6/10 και ΙΔΙΑ ωρα στο ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/9 ενα δεμα με CHINA POST, κολλημενο στο ΛΑΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ, ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

2 δεματα με NL, κολλημενα απο 29/9 στο ΟΛΛΑΝΔΙΑ, AΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

εις ανωτερα, ελλαδισταν 2017

 

Ομοιοπαθής και λέω κάτσε να ψαξω στο google να δω αν ειμαι μονος μου ή απλά βάρεσε κανόνι το τελωνείο :P. Τελικά είναι γενικό το πρόβλημα έχω καμια 5αρα κολλημένα και γω μικροπράγματα που εληξε το shipment period Και ζητησα extensions.

 

Λετε να χει σχέση και με την αλλαγές στα τελωνεία στις αρχές Αυγούστου;

 

Βρήκα και αυτό το άρθρο σχετικά

https://techmaniacs.gr/se-ellipsis-prosopikou-ofilonte-kathysterisis-ton-dematon-mas-sto-telonio-video/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο με track number της μορφής STLCP7101000507YQ και αποστολή με postnl (Ολλανδική ταχυδρομική εταιρία) έχουμε υποψία για το από που μπορεί να έρχεται; Υποτίθεται ότι μου το στείλανε από αποθήκη στο Glaskow UK και ο πωλητής που μου διαβεβαίωσε ότι όντως έρχεται από εκεί, έχει 98% θετικές ψήφους στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα 2 διαφορετικές αγορές, από 2 διαφορετικούς πωλητές. Και οι 2 πωλητές έστειλαν με postnl και τα track numbers είναι παρόμοια. Θα τους τους στείλω μήνυμα να ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μου εγινε refund απο τον seller του ποσου που πληρωσα για τελωνειο δηλαδη €43,56, παραδεχομενος το λαθος του σχετικο με την αποστολη

Απο την ολη ιστορια πηρα το μαθημα μου, με μια μικρη ταλαιπωρια.

Σας ευχσριστω ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φέρω από τη Reship ένα δέμα 1000$.Δέχονται να αλλάξουν συσκευασία και να βγάλουν τις αποδείξεις κτλπ.όμως στέλνουν ένα έγγραφο στις αμερικανικές αρχές που περιγράφει το περιεχόμενο.Εκεί βάζουν και την τιμή; Αυτό το έγγραφο θα συνοδεύσει το δέμα εδώ;΄Αυτό θα είναι κολλήμένο πάνω του ;

Αν το δηλώσω σαν δώρο και με μικρότερη τιμή στο ειδικό πεδίο της ιστοσελίδας τους θα το δεχθούν ή θα βάλουν το πραγματικό ποσό οπότε είναι δώρο άδωρο;;΄΄Η ακόμη θα κολλήσουν το invoice με την πραγματική τιμή στο περιτύλιγμα έστω και με την ένδειξη δώρο οπότε δεν γλυτώνουμε εδώ από τα χαράτσια; Υπάρχει λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια

 

Οσοι παραγγειλανε απο Gearbest με Europe Express (Dpd) να ξερετε θα υπαρξουν καποιες μικρες καθυστερησεις στις παραγγελιες σας.

Σε ορισμενους ενω πληρωσανε Europe Express εχει αλλαξει ο τροπος αποστολης και ενδεχεται να πληρωσουν τελωνειο.

Αυτο εγινε για να ερθουν οι παραγγελιες σας πιο γρηγορα.

Η Gearbest αναλαμβανει να πληρωσει το ποσο που πληρωσατε για το Europe Express οσο και για το τελωνειο.

Οποιος αντιμετωπισει τετοιο προβλημα ας επικοινωνησει με το support της gearbest  [email protected]

με το order number και την αποδειξη του τελωνειου για  να παρετε τα λεφτα σας πισω.

Επισης αν τυχον το πακετο ερθει αργοτερα απο την ημερομηνια που θα σας δωσει η Europe express

τοτε η gearbest θα σας επιστρεψει το 5% των χρηματων σας.

 

Αν τυχον αντιμετοπισετε προβλημα με το support στειλτε ενα πμ εδω Η στο 

facebook https://www.facebook.com/lefteris.thedef και θα βοηθησω οσο μπορω να βρεθει λυση.

 

εδω ειναι το μηνυμα που μου ειπαν να σας δειξω για να μην ανησυχειτε :

 

Dear everyone,

 

We are deeply sorry about the delay of Europe Express clearance in September. We are doing our best to help our customers to receive their

product as soon as possible. At the same time, we have done the following optimization for the logistics:

1.Europe express Logistics: We have replaced the partner of our Europe express logistics and added new customs clearance countries,

to reduce the chances of delay of the parcel which caused by in the clearance process.

2. New logistics: (Europe Railway Registered) is testing at the moment. This logistics 

can send parcel which contain batteries, powder and other items below 2kg.

It will transit in Poland and delivered to customers by local delivery agencies, which makes that this logistics is cheaper and safer.

 

For more information of Europe Express  delay compensation, please contact our support center at [email protected] upon receipt of your package.

 

Kind regard,

 

Gearbest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φέρω από τη Reship ένα δέμα 1000$.Δέχονται να αλλάξουν συσκευασία και να βγάλουν τις αποδείξεις κτλπ.όμως στέλνουν ένα έγγραφο στις αμερικανικές αρχές που περιγράφει το περιεχόμενο.Εκεί βάζουν και την τιμή; Αυτό το έγγραφο θα συνοδεύσει το δέμα εδώ;΄Αυτό θα είναι κολλήμένο πάνω του ;

Αν το δηλώσω σαν δώρο και με μικρότερη τιμή στο ειδικό πεδίο της ιστοσελίδας τους θα το δεχθούν ή θα βάλουν το πραγματικό ποσό οπότε είναι δώρο άδωρο;;΄΄Η ακόμη θα κολλήσουν το invoice με την πραγματική τιμή στο περιτύλιγμα έστω και με την ένδειξη δώρο οπότε δεν γλυτώνουμε εδώ από τα χαράτσια; Υπάρχει λύση;

 

Δεν έχω απάντηση στη βασική σου ερώτηση αλλά μπορώ να σου πω ότι ο χαρακτηρισμός του δέματος ως "δώρου" αφενός δεν υπάρχει στην τελωνειακή νομοθεσία αφετέρου έχει πάψει να φέρνει αποτελέσματα από καιρό, πολύ περισσότερο αφού από τον ΙΟΥΝ έχουν αναλάβει τη διαδικασία εκτελωνισμού στο αεροδρόμιο ιδιώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες, οταν αγοραζουμε κατι και παιρνουμε refund, δεν οφειλουν να μας αποζημιωσουν με τον ιδιο τροπο που πληρωσαμε;

τι store credits και αηδιες ειναι αυτες; ακομα κι αν το εγραφε απο πριν (δεν το προσεξα), το paypal δεν θα μας δικαιωσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες, οταν αγοραζουμε κατι και παιρνουμε refund, δεν οφειλουν να μας αποζημιωσουν με τον ιδιο τροπο που πληρωσαμε;

τι store credits και αηδιες ειναι αυτες; ακομα κι αν το εγραφε απο πριν (δεν το προσεξα), το paypal δεν θα μας δικαιωσει;

Αυτα ειναι προαιρετικα

 

Αν θελεις τους λες full refund και να στα δωσουν ολα τα λεφτα εκει π τα τραβηξαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι απαντησα απευθειας να το στειλουν, δεν ηξερα τον ορο "full refund", thanks


τι προαιρετικα; δεν με ρωτησαν κιολας... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι απαντησα απευθειας να το στειλουν, δεν ηξερα τον ορο "full refund", thanks

 

τι προαιρετικα; δεν με ρωτησαν κιολας... :devil:

Ε αυτοι ετσι κανουν μπας κ πιασουν κανεναν που δεν γνωριζει ωστε να του τα βαλουν εκει κ να τον αναγκασουν να παρει κατι παλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...