Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε ναι σ λεει ελβετια οποτε εχει λεφτα

 

:P :p

 

Παω στοιχημα οτι αυτοι στο τελωνειο καθε μερα γελανε κ κανουν παρτι με τα δεματα.

 

Τσιμπα κ εσυ ελενχο,τσιμπα και εσυ και γελανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να διαμαρτυρηθείς στον πωλητή για τον τρόπο αποστολής (Acendia όπως λες, αντί bpost που γράφει στο site), να του στείλεις τη φωτο με τα έξοδα και να ζητήσεις την επιστροφή τους.

 

Σε ότι αφορά στον υπολογισμό των εξόδων εκτελωνισμού είναι σωστός αφού ο ΦΠΑ στην αξία των 119€ είναι 28,56€ α το τέλος ΕΛΤΑ 15€, σύνολο 43,56€, αλλά αυτά για δέμα που εισάγεται από τρίτη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα ηδη μηνυμα στον seller απο τον οποιο ζητω refund των τελωνειακων εξοδων. Αφοτου μεσω track no εντοπισα οτι ερχετσι Ελλαδα μεσω Ελβετιας, τον ειδοποιησα για τον κινδυνο τελωνκων χρεωσεων και ο οποιος δικαια ή αδικα ηταν σιγουρος οτι δεν θα πληρωσω τελωνκα εξοδα.

Επισης εστειλα μηνυμα στο ebay customer service αναφεροντας το προβλημα με υον συγκεκριμενο seller.

Αναμενω και σας ενημερωνω.

Και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το track νο να τελειωνει σε CH ηταν δεδομενο πως θα μπει τελωνειο μιας και ερχοταν απο Ελβετια.

Προφανως ο πωλητης ειναι απλα dropshipper με εδρα Ιταλια και στελνει εμεσα μεσω Ελβετιας απο τον προμηθευτη.

Ενα δεν ελεγε πουθενα αποστολη μεσω ελβετιας και πιθανοτητα τελωνειου τοτε αρχισε να μιλας με τον πωλητη/dropshipper σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα

Αγoρα απο ebay

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Casio-MTD-1082-9-Heren-polshorloge-BE/361521396176?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20140107095009%26meid%3Db0acb33b4a4b43e69a625cbc2b4a744b%26pid%3D100040%26rk%3D4%26rkt%3D4%26mehot%3Dlo%26sd%3D371587088554&_trks

Location ανυικειμενου Ιταλια

Αποστολη μεσω Asendia (επιλογη του srller χωρις να με ενημερωσρι) σπο Ιταλια στη Γερμανια Γερμανια κατοπιν Ελβετια και μετα Ελλαδα.

Τελωνειο αετοδρομιου Αθηνας. Συνολικο Κοστος εκτελωνισμου 43,65 € για αξια ανυικριμενου 119 € (ρολοι)

Συγγνωμη αλλα μπορει να επαναλαμβανω τον εαυτο μου και συγκεκριμενα προηγουμενο μηνυμα μου. Εχω αδυναμια ορασης και μπορει να κανω λαθη.

 

 

Τελικα φοροι τελωνειου για το αντικειμενο 43,56 € το οποιο στοιχιζε 119 €

 

Ρητα αναφερονταν στη συσκευασια κσι στα εγγραφα χωρα αποστολης Ιταλια.

Παρολαυτα πληρωσα τελωνειο!!!!

Μπορείς να βάλεις το Tracking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Ξέρει κάνεις άμα τα πακέτα που έρχονται από Αγγλία περνάνε τελωνείο?Αγόρασα κάτι από το αμαζον,άλλα στο tracking number με εβγαλε αυτο(Arrived at destination and will be entered into the delivery stream after successful clearance). Μηπως μπορεί κάνεις να με διαφώτιση γιατί μπερδεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα ηδη μηνυμα στον seller απο τον οποιο ζητω refund των τελωνειακων εξοδων. Αφοτου μεσω track no εντοπισα οτι ερχετσι Ελλαδα μεσω Ελβετιας, τον ειδοποιησα για τον κινδυνο τελωνκων χρεωσεων και ο οποιος δικαια ή αδικα ηταν σιγουρος οτι δεν θα πληρωσω τελωνκα εξοδα.

Επισης εστειλα μηνυμα στο ebay customer service αναφεροντας το προβλημα με υον συγκεκριμενο seller.

Αναμενω και σας ενημερωνω.

Και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

Ανοιξε case, τα μηνύματα δεν εχουν αξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Ξέρει κάνεις άμα τα πακέτα που έρχονται από Αγγλία περνάνε τελωνείο?Αγόρασα κάτι από το αμαζον,άλλα στο tracking number με εβγαλε αυτο(Arrived at destination and will be entered into the delivery stream after successful clearance). Μηπως μπορεί κάνεις να με διαφώτιση γιατί μπερδεύτηκα.

 

Η Αγγλία εξακολουθεί να είναι ακόμη στην ΕΕ.

Το δέμα σου προωθείται για παράδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Ξέρει κάνεις άμα τα πακέτα που έρχονται από Αγγλία περνάνε τελωνείο?Αγόρασα κάτι από το αμαζον,άλλα στο tracking number με εβγαλε αυτο(Arrived at destination and will be entered into the delivery stream after successful clearance). Μηπως μπορεί κάνεις να με διαφώτιση γιατί μπερδεύτηκα.

Ναι περνάνε όλα τελωνείο, γιατί ως γνωστόν με την ψήφιση του brexit, την επομενη μέρα κόπηκαν όλες οι συμφωνίες που υπήρχαν. Πλέον για να ταξιδέψεις θέλεις visa και το χρήμα εχει περιορισμους. Μάλιστα καπου ακουσα οτι η ΕΕ έδωσε ειδική οδηγίεα όλες οι αποστολές απο αΑγγλία να ξετινάζονται στο τελωνείο με δασμους και φορολογηση. Ετσι απο εκδίκηση.

 

 

 

Η Αγγλία ειναι ακόμα στην ΕΕ και δεν εχει αλλάξει τιποτα. 

 

 

https://www.aftership.com/couriers/elta-co

 

http://www.asendia.com

 

Κσι στα δυο παρσπανω links βαζειε το tracking number

RL952534827CH

https://track.aftership.com/elta-courier/RL952534827CH?

Απο το site της Asendia φαίνεται οτι η αποστολή εγινε απο Ιταλία, αρα και μονο με αυτό έπρεπε να κανεις ένσταση.

 

Απο εκεί και πέρα για τον ίδιο λόγο, ο πωλητης δεν εχει καμια ευθύνη για δόλο συν οτι ετσι κι αλλιως οτιδήποτε επιπλεον φορο στο κρατος του παραλήπτη τον επιβαρύνεται ο παραλήπτης. 

 

Πήγαινε ακομα και σήμερα και ρώτα τον προισταμενο πως μπορεις να κανεις ένσταση, μπας και παρεις πισω τα χρηματα σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Τελικα

Αγoρα απο ebay

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Casio-MTD-1082-9-Heren-polshorloge-BE/361521396176?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20140107095009%26meid%3Db0acb33b4a4b43e69a625cbc2b4a744b%26pid%3D100040%26rk%3D4%26rkt%3D4%26mehot%3Dlo%26sd%3D371587088554&_trks

Location ανυικειμενου Ιταλια

Αποστολη μεσω Asendia (επιλογη του srller χωρις να με ενημερωσρι) σπο Ιταλια στη Γερμανια Γερμανια κατοπιν Ελβετια και μετα Ελλαδα.

Τελωνειο αετοδρομιου Αθηνας. Συνολικο Κοστος εκτελωνισμου 43,65 € για αξια ανυικριμενου 119 € (ρολοι)

Συγγνωμη αλλα μπορει να επαναλαμβανω τον εαυτο μου και συγκεκριμενα προηγουμενο μηνυμα μου. Εχω αδυναμια ορασης και μπορει να κανω λαθη.

 

 

Τελικα φοροι τελωνειου για το αντικειμενο 43,56 € το οποιο στοιχιζε 119 €

 

Ρητα αναφερονταν στη συσκευασια κσι στα εγγραφα χωρα αποστολης Ιταλια.

Παρολαυτα πληρωσα τελωνειο!!!!

Δεν έπρεπε να πληρώσει και να ζητήσεις εξηγήσεις γιατί εφόσον ειν Ιταλία πληρώνεις τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποστολη παντως εγινε απο Ελβετια.

Δεν χρειαζεται κανενα tracking tool.

Το CH στο τελος τα μαρτυραει ολα.

Ηταν πασιφανες με το που σου εστειλε ο πωλητης το tracking του τι πιθανοτατα θα συνεβαινε , οπως και τελικα συνεβει δυστυχως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ανοιξει case στο ebay.

Ειμαι Κρητη και θα πρεπει να βαλω εκτελωνιστη στην Αθηνα να το διαπραγματευτει.

Αν μου κανει refund ο πωλητης καλως. Ο οποιος εχει και την ευθυνη του τροπου αποστολης που διαλεξε χωρις να με ενημερωσει.

Απο τα μηνυματα σας το συμπερασμα που βγαζω εθναι οτι μπορει η αληθεια να ειναι καπου στη μεση σχετικα με τις ευθυνες της χρεωσης.

Τουλαχιστον το ρολοι ειναι αυτο ακριβως που ηθελα αν και με την καθυστερηση παραλαβης του εχω αγορασει αλλο και δεν θα μου χρειαστει. Μαλλον θα παει για πωληση.

Για οτι νεοτερο ενημερωνω το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ολα τα sites που δεν ειναι ευρωπαικά (δηλαδη ευρω σαν κυριο νομισμα), ψωνίζουμε με το νομισμα που εχει σαν κύριο (π.χ. gb - bg εχουν το δολλάριο) και στο paypal εχουμε δηλώσει οτι τη χρεωση συναλλαγματος θα την κάνει η τραπεζα μας. 

 

Ετσι γλυτωνουμε χρήματα, γιατί οι μετατροπες σε gb-bg αλλά και στο paypal ειναι σιγουρα χειροτερες απο της τραπεζας. 

Πως δηλώνουμε την αλλαγή στη χρέωση συναλλάγματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω ανοιξει case στο ebay.

Ειμαι Κρητη και θα πρεπει να βαλω εκτελωνιστη στην Αθηνα να το διαπραγματευτει.

Αν μου κανει refund ο πωλητης καλως. Ο οποιος εχει και την ευθυνη του τροπου αποστολης που διαλεξε χωρις να με ενημερωσει.

Απο τα μηνυματα σας το συμπερασμα που βγαζω εθναι οτι μπορει η αληθεια να ειναι καπου στη μεση σχετικα με τις ευθυνες της χρεωσης.

Τουλαχιστον το ρολοι ειναι αυτο ακριβως που ηθελα αν και με την καθυστερηση παραλαβης του εχω αγορασει αλλο και δεν θα μου χρειαστει. Μαλλον θα παει για πωληση.

Για οτι νεοτερο ενημερωνω το forum.

Δεν έπρεπε να παραλαβεις καν, επρεπε εξαρχής να γίνει αίτηση αναδασμολογησης η αμφισβήτηση χρέωσης δεν ξέρω πως θα το έγραφαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...