Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δεν ισχύει.

Για να συνδέσεις δολαριακό ΙΒΑΝ στο paypal πρέπει να είναι ο λογαριασμός σε αμερικάνικη τράπεζα και όχι σε ελληνική.

 

Δεν χρειαζεται. Μπορεις να στειλεις λεφτα στο Paypal (ευρω) και να μετατρεψεις εκει balance σε δολλαρια να υπαρχει. Οταν το δολλαριο ειχε φτασει τον προηγουμενο μηνα στο 1,20, επαιρνες με 1 ευρω 1,20 δολλαρια. Οταν θα ξανανεβει το δολλαριο (γιατι θα ξανανεβει) εσυ θα μπορεις με το δολλαριο που αγορασες φθηνα να κανεις καλες αγορες. Απλα θα πρεπει να βρεις το breakeven με την ισοτιμια που θα εχεις κανει την μετατροπη για να δεις που σε συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν χρειαζεται. Μπορεις να στειλεις λεφτα στο Paypal (ευρω) και να μετατρεψεις εκει balance σε δολλαρια να υπαρχει. Οταν το δολλαριο ειχε φτασει τον προηγουμενο μηνα στο 1,20, επαιρνες με 1 ευρω 1,20 δολλαρια. Οταν θα ξανανεβει το δολλαριο (γιατι θα ξανανεβει) εσυ θα μπορεις με το δολλαριο που αγορασες φθηνα να κανεις καλες αγορες. Απλα θα πρεπει να βρεις το breakeven με την ισοτιμια που θα εχεις κανει την μετατροπη για να δεις που σε συμφερει.

 

Μόλις σου είπα ότι αυτό που πρότεινες σε άλλους να κάνουν, δεν ισχύει, απαντάς με το επικό "Δεν χρειάζεται" !!!

Αντί να πεις "ΟΚ, έκανα λάθος, δεν γνώριζα ότι δεν γίνεται αυτό που έγραψα", λες, απλά, "Δεν χρειάζεται" !!!

Τότε, γιατί το πρότεινες;

 

Και τώρα, προτείνεις στους συμφορουμίτες να μπουν στα συναλλαγματικά παιχνίδια, με τη σχέση ευρώ-δολαρίου, για να υποστηρίξεις την ανεφάρμοστη αρχική σκέψη σου.

Γνωρίζεις ότι η ισοτιμία του paypal, για τη μετατροπή του ευρώ σε δολάριο, είναι από τις χειρότερες που υπάρχουν;

 

Είναι σοβαρές προτάσεις αυτές;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορώ να απευθυνθώ στο gearbest για 2 δεματάκια unregistered που έχω παραγγείλει και δεν έχουν ερθει εδώ και 2 μήνες;τους έστειλα στο Facebook δεν μου έχουν απαντήσει...έστειλα στο [email protected] πάλι τπτ...να ανοίξω και στα 2 πακέτα dispute?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα σε άλλο forum ότι κάποιοι που είχαν παραγγείλει από gearbest ακριβά είδη με αποστολή EUExpress και δεν τα έχουν  παραλάβει ακόμη, αυτά επέστρεψαν στην Κίνα, για λόγους μάλλον σχετικούς με τον εκτελωνισμό στην Αγγλία, και το gearbest τα ξαναστέλνει συστημένα !!!

 

Η επιστροφή φαίνεται στην ιστοσελίδα του καταστήματος, με νέο αριθμό παραγγελίας και το χαρακτηρισμό RMA.

Όσοι ανήκετε σ' αυτή την κατηγορία, ψάξτε την παραγγελία σας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα πληρωσει καποιος τελωνειο δεν ειναι και θεμα τυχης μιας και δεν ελέγχονται ολα τα δεματα

Αν ήταν ερώτηση αυτό, τότε ναι είναι και θέμα τύχης. Παραγγέλνοντας ογκώδη προϊόντα ή ηλεκτρονικές συσκευές, όμως, πχ. κινητά την προκαλείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχε ορισρι ημερα παραλαβης ο seller παροτι το ebay αναφερει στους ορους οτι θα πρεπει να οριζει ημετομηνια.

Το ζητημα ομως ειναι οτι υο location του προιοντος ηταλ η Ιταλια αλλα απεσταλει μεσω Ελβετιας χωρις να ενημερωθω απο πριν για τη πορεια που υα ακολουθησει η αποστολη του δεματος για να λαβω τα μετρα μου. Αυτο εγινε λογω αγνοιας του seller ή λογω δολου;

Πριν λιγο ειδα μεσω tracking number νεο μηνυμα απο τα ΕΛΤΑ

 

Oct 11, 2017

09:18 am

ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERYELTA Hellenic Post

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

 

Αναμενω και σας ενημερωνω

 

Τελικα

Αγoρα απο ebay

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Casio-MTD-1082-9-Heren-polshorloge-BE/361521396176?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20140107095009%26meid%3Db0acb33b4a4b43e69a625cbc2b4a744b%26pid%3D100040%26rk%3D4%26rkt%3D4%26mehot%3Dlo%26sd%3D371587088554&_trks

Location ανυικειμενου Ιταλια

Αποστολη μεσω Asendia (επιλογη του srller χωρις να με ενημερωσρι) σπο Ιταλια στη Γερμανια Γερμανια κατοπιν Ελβετια και μετα Ελλαδα.

Τελωνειο αετοδρομιου Αθηνας. Συνολικο Κοστος εκτελωνισμου 43,65 € για αξια ανυικριμενου 119 € (ρολοι)

Συγγνωμη αλλα μπορει να επαναλαμβανω τον εαυτο μου και συγκεκριμενα προηγουμενο μηνυμα μου. Εχω αδυναμια ορασης και μπορει να κανω λαθη.

 

 

Τελικα φοροι τελωνειου για το αντικειμενο 43,56 € το οποιο στοιχιζε 119 €

 

Ρητα αναφερονταν στη συσκευασια κσι στα εγγραφα χωρα αποστολης Ιταλια.

Παρολαυτα πληρωσα τελωνειο!!!!

post-88341-0-70016000-1508237983_thumb.jpg

post-88341-0-70911300-1508238029_thumb.jpg

post-88341-0-49567500-1508238619_thumb.jpg

post-88341-0-06776000-1508238662_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε θα πλήρωνα. Θα ζηταγα επανεξέταση (κοστος 10 ευρω), σιγουρα θα κερδιζα (μετα απο καμια 10 ημερες). Αλλο 10 αλλο 43 κερατιατικο. 

 

Ο μέγας λακαμας της περιπτωσης ήταν ο τελώνης που απλά ειδε πακέτο απο ελβετία, εβαλε το αυτοκόλλητο και ταρίφα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...