Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτον το amazon (όπως και σχεδόν όλα τα sites) εχουν δική τους ισοτιμία μετατροπής που ειναι ακριβότερη.

 

Επίσης εφοσον παραγγέλνεις για Ελλάδα, υπολογίζει φπα 24% οποτε αυξάνεται η τελική τιμή.

 

Για το πρώτο, μπορεις στις ρυθμίσεις του amazon να βάλεις να χρεωθείς σε στερλίνες, δηλαδή να χρησιμοποιήσεις την ισοτιμία της τραπεζας σου και οχι του amazon. Αυτό βεβαια εξαρτάται απο την τράπεζα. Κάποιες χρεώνουν ένα παγιο ποσό (πχ 1 ευρω) και κάποιες ποσοστό (π.χ. 2% επι του ποσου). Δες τι σε συμφέρει και προχώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρώτον το amazon (όπως και σχεδόν όλα τα sites) εχουν δική τους ισοτιμία μετατροπής που ειναι ακριβότερη.

 

Επίσης εφοσον παραγγέλνεις για Ελλάδα, υπολογίζει φπα 24% οποτε αυξάνεται η τελική τιμή.

 

Για το πρώτο, μπορεις στις ρυθμίσεις του amazon να βάλεις να χρεωθείς σε στερλίνες, δηλαδή να χρησιμοποιήσεις την ισοτιμία της τραπεζας σου και οχι του amazon. Αυτό βεβαια εξαρτάται απο την τράπεζα. Κάποιες χρεώνουν ένα παγιο ποσό (πχ 1 ευρω) και κάποιες ποσοστό (π.χ. 2% επι του ποσου). Δες τι σε συμφέρει και προχώρα

Για παράδειγμα εμένα η χρεωστική μου είναι Πειραιώς! Την ρύθμιση την απενεργοποίησα και βγάζει μόνο σε στερλίνες! Ωστόσο πως θα γνωρίζω αν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στο ποσό και εν τέλει πόσα θα χρεωθώ? Θέλω να γνωρίζω δηλαδή πόσα να έχω ακριβώς στην κάρτα για να είμαι καλυμμένος. Γιατί το Amazon έβγαλε πολύ μεγαλύτερη τιμή στην μετατροπή. Επίσης δεν είναι μεγαλύτερη η ισοτιμία του ευρώ έναντι της στερλίνας? (1ευρώ=0,88642)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό των 750 λιρών, αντιστοιχεί σε 775 λίρες με 24% ΦΠΑ που έχει η χώρα μας.

Πάνω σε αυτό το ποσό θα προσθέσεις και το κόστος των μεταφορικών για να βγάλεις το τελικό ποσό σε λίρες.

 

Ενδεικτικά σήμερα  775 λίρες αντιστοιχούν σε 874€, χωρίς τυχόν άλλα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος, από Amazon ή την τράπεζά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό των 750 λιρών, αντιστοιχεί σε 775 λίρες με 24% ΦΠΑ που έχει η χώρα μας.

Πάνω σε αυτό το ποσό θα προσθέσεις και το κόστος των μεταφορικών για να βγάλεις το τελικό ποσό σε λίρες.

 

Ενδεικτικά σήμερα 775 λίρες αντιστοιχούν σε 874€, χωρίς τυχόν άλλα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος, από Amazon ή την τράπεζά σου.

Σε ευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοπιστικοτατος τώρα κατάλαβα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα εμένα η χρεωστική μου είναι Πειραιώς! Την ρύθμιση την απενεργοποίησα και βγάζει μόνο σε στερλίνες! Ωστόσο πως θα γνωρίζω αν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στο ποσό και εν τέλει πόσα θα χρεωθώ? Θέλω να γνωρίζω δηλαδή πόσα να έχω ακριβώς στην κάρτα για να είμαι καλυμμένος. Γιατί το Amazon έβγαλε πολύ μεγαλύτερη τιμή στην μετατροπή. Επίσης δεν είναι μεγαλύτερη η ισοτιμία του ευρώ έναντι της στερλίνας? (1ευρώ=0,88642)

Αφου εχεις πειραιώς, βάλε χρεωση σε στερλίνες, σε συμφέρει. 

 

Το πόσο ακριβώς θα ειναι δεν γινεται να σου πει ουτε η τράπεζα γιατί η συναλλαγή θα γινει με βαση την ισοτιμία της ημέρας που θα χρεωθεί η κάρτα (οχι η ημερα παραγγελίας). Αυτό που μπορείς να κάνεις ειναι να προχωρήσεις την αραγγελία μεχρι το τελετυαίο βήμα που περιλαμβανει ολα τα εξοδα (ειδος, φπα, μεταφορικά) και στο ποσό που θα βγαλει πάρε την τράπεζα και ρώτα για ποσό Χ στερλίνες ποια ειναι η τιμή που θα με χρεώνατε σήμερα; (ΟΛΑ ΜΕΣΑ με προμήθειες κλπ). Στο ποσό αυτό βάλε άλλο ενα 20αρικο και βάλε αυτό το ποσό στο λογαριασμό. Ετσι ακομα κι αν την ημέρα χρεωσης πάρει μια ελαφρα αυξηση, θα εισαι καλυμμένος. 

 

 

 

Γιατί το Amazon έβγαλε πολύ μεγαλύτερη τιμή στην μετατροπή. Επίσης δεν είναι μεγαλύτερη η ισοτιμία του ευρώ έναντι της στερλίνας? (1ευρώ=0,88642)

Είπαμε, άλλη η ισοτιμια που σε χρεωνει το αμαζον και αλλη η τραπεζα σου. TYXAIA ΝΟΥΜΕΡΑ: Το amazon για να σου δώσει μια λίρα θέλει 1,6 ευρω, ενώ η τραπεζα για να σου δώσει μια λίρα θελει 1,5 ευρω+προμηθεια. Τα βαζεις κατω και βλέπεις που σε συμφερει αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία σε συμφέρει η τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα εμένα η χρεωστική μου είναι Πειραιώς! Την ρύθμιση την απενεργοποίησα και βγάζει μόνο σε στερλίνες! Ωστόσο πως θα γνωρίζω αν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στο ποσό και εν τέλει πόσα θα χρεωθώ? Θέλω να γνωρίζω δηλαδή πόσα να έχω ακριβώς στην κάρτα για να είμαι καλυμμένος. Γιατί το Amazon έβγαλε πολύ μεγαλύτερη τιμή στην μετατροπή. Επίσης δεν είναι μεγαλύτερη η ισοτιμία του ευρώ έναντι της στερλίνας? (1ευρώ=0,88642)

 

Στο κεφάλαιο 6 της επικαιροποιημένης έκδοσης του οδηγού, θα βρεις τα links των ισοτιμιών των καρτών Visa και MasterCard και θα υπολογίσεις με ακρίβεια την ισοτιμία της ημέρας που θα κάνεις την αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχεις πειραιώς, βάλε χρεωση σε στερλίνες, σε συμφέρει. 

 

Το πόσο ακριβώς θα ειναι δεν γινεται να σου πει ουτε η τράπεζα γιατί η συναλλαγή θα γινει με βαση την ισοτιμία της ημέρας που θα χρεωθεί η κάρτα (οχι η ημερα παραγγελίας). Αυτό που μπορείς να κάνεις ειναι να προχωρήσεις την αραγγελία μεχρι το τελετυαίο βήμα που περιλαμβανει ολα τα εξοδα (ειδος, φπα, μεταφορικά) και στο ποσό που θα βγαλει πάρε την τράπεζα και ρώτα για ποσό Χ στερλίνες ποια ειναι η τιμή που θα με χρεώνατε σήμερα; (ΟΛΑ ΜΕΣΑ με προμήθειες κλπ). Στο ποσό αυτό βάλε άλλο ενα 20αρικο και βάλε αυτό το ποσό στο λογαριασμό. Ετσι ακομα κι αν την ημέρα χρεωσης πάρει μια ελαφρα αυξηση, θα εισαι καλυμμένος. 

 

 

 

Είπαμε, άλλη η ισοτιμια που σε χρεωνει το αμαζον και αλλη η τραπεζα σου. TYXAIA ΝΟΥΜΕΡΑ: Το amazon για να σου δώσει μια λίρα θέλει 1,6 ευρω, ενώ η τραπεζα για να σου δώσει μια λίρα θελει 1,5 ευρω+προμηθεια. Τα βαζεις κατω και βλέπεις που σε συμφερει αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία σε συμφέρει η τράπεζα

Μάλιστα επομένως με βάση την τιμή που υπάρχει το τελικό ποσό θα διαμορφωθεί κοντά στα 850? Κατάλαβα ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα από ebay.co.uk που εστάλη με Royal Mail international tracked μου βγάζει από την προηγούμενη εβδομάδα σαν τελευταία ενημέρωση στη GLS ''the parcel was handed over to Gls''.Υπάρχει τρόπος επικοινωνίας μαζί τους;

Η Acs δεν το έχει παραλάβει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μια μικρή έρευνα η καλύτερη τιμή ήταν στο γαλλικό Amazon! https://www.amazon.fr/EVGA-GeForce-1080-GAMING-Technology/dp/B071CPWFVJ/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1508149501&sr=8-4&keywords=1080ti

 

Τι λέτε να το προτιμήσω? Θα έρθει στην αναγραφόμενη ημερομηνία άραγε με expedited delivery(3-4 μέρες)? Απλά είναι η πρώτη φορά και έχω άγχος με τόσα πολλά χρήματα :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα από ebay.co.uk που εστάλη με Royal Mail international tracked μου βγάζει από την προηγούμενη εβδομάδα σαν τελευταία ενημέρωση στη GLS ''the parcel was handed over to Gls''.Υπάρχει τρόπος επικοινωνίας μαζί τους;

Η Acs δεν το έχει παραλάβει ακόμη.

Θα πρέπει να περιμένεις να το δώσει η gls στην acs. Μετα θα ενεργοποιηθεί το Ελληνικό νούμερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ολα τα sites που δεν ειναι ευρωπαικά (δηλαδη ευρω σαν κυριο νομισμα), ψωνίζουμε με το νομισμα που εχει σαν κύριο (π.χ. gb - bg εχουν το δολλάριο) και στο paypal εχουμε δηλώσει οτι τη χρεωση συναλλαγματος θα την κάνει η τραπεζα μας. 

 

Ετσι γλυτωνουμε χρήματα, γιατί οι μετατροπες σε gb-bg αλλά και στο paypal ειναι σιγουρα χειροτερες απο της τραπεζας. 

 

Αυτο δεν ισχυει τουλαχιστον με τις καρτες της Πειραιως και της Alpha που αγοραζω χρονια.

 

Η μετατροπη που κανει το bg και το gb επί των δικων τους τιμων μεταξυ δολλαρίου και ευρώ ειναι σχεδον στο 99,99% της ισοτιμιας της ΕΚΤ εκεινης της ημερας. Καμια τραπεζα στον κοσμο δεν σου κανει μετατροπη συναλλαγματος ή χρεωση καρτας στη spot ισοτιμια. Ολες πουλανε ακριβοτερα και αγοραζουν φτηνοτερα το συναλλαγμα.

 

Οποτε αγοραζοντας απευθειας σε ευρω απο το gb ή to bg, η χρεωση γινεται απευθειας σε ευρω στο paypal χωρις μετατροπες συναλλαγματος και απευθειας σε ευρω στην καρτα. Οσο εγραφε δλδ το site πληρωσες. Και αν βαλεις την τιμη σε USD η διαφορα με την τιμη του ευρω ειναι σχεδον η ισοτιμια της ημερας. Ψωνιζω χρονια ετσι απο Κινα (τουλαχιστον απο το 2010) και δεν ειχα ποτε θεμα συναλλαγματικων διαφορων ή να πληρωνω κατι παραπανω. Αγοραζω σε τιμες ευρω και πληρωνω σε τιμες ευρω με ισοτιμια σποτ. Μια φορα σε αγορα απο το GB ξεχαστηκα και δεν το ειχα γυρισει να δειχνει τιμες ευρω αλλα το αφησα δολλαρια και πληρωσα 2+ ευρω παραπανω γιατι χρεωθηκε η καρτα σε δολλαρια και εκανε τη μετατροπη η τραπεζα.

 

Αντιθετα στο ebay που δεν εχει τετοια δυνατοτητα και πρεπει να πληρωσεις τον πωλητη στο νομισμα του, ειτε το paypal αφησεις να κανει τη μετατροπη ειτε την τραπεζα σου, θα ειναι χειροτερη απο την spot ισοτιμια της ημερας, με την μετατροπη του paypal να ειναι η χειροτερη καθως εχει μεγαλυτερη προμηθεια. Η μονη λυση αν ασχολεισαι και το ψαχνεις ειναι να εχεις προφορτωσει το paypal σου με ενα Χ ποσο σε ευρω το οποιο οταν η συναλλαγματικη ισοτιμια ηταν καλη (δλδ πολυ φθηνο δολλαριο) να εχεις μετατρεψει σε δολλαρια και να εχεις ετσι δολλαριακο balance στο paypal και πληρωμες σε δολλαρια να τις κανεις μεσω αυτου του balance, ετσι ωστε να μην μπλεκεις με μετατροπες τραπεζων ή αλλων τριτων.

 

Το ιδανικο φυσικα θα ηταν να εχεις ενα μικρο δολλαριακο λογαριασμο σε καποια ελληνικη τραπεζα και απο κει να φορτωνεις απευθειας το Paypal με συναλλαγμα δολλαριου. Οποτε καμια μετατροπη παρα μονο οταν αρχικα αγορασες το συναλλαγμα στον τραπεζικο σου λογαριασμο (τιμη αγορας της τραπεζας δυστυχως και οχι σποτ).

Για παράδειγμα εμένα η χρεωστική μου είναι Πειραιώς! Την ρύθμιση την απενεργοποίησα και βγάζει μόνο σε στερλίνες! Ωστόσο πως θα γνωρίζω αν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στο ποσό και εν τέλει πόσα θα χρεωθώ? Θέλω να γνωρίζω δηλαδή πόσα να έχω ακριβώς στην κάρτα για να είμαι καλυμμένος. Γιατί το Amazon έβγαλε πολύ μεγαλύτερη τιμή στην μετατροπή. Επίσης δεν είναι μεγαλύτερη η ισοτιμία του ευρώ έναντι της στερλίνας? (1ευρώ=0,88642)

 

Ψωνιζω στο Αμαζον Αγγλιας απο το 2006. Στο 101% των περιπτωσεων σε συμφερει τη μετατροπη να την κανει η τραπεζα σου και οχι η Αμαζον. Οποτε στο checkout αγορα σε GBP. Χοντρικα αν η σποτ ισοτιμια ειναι στο 0,88 αυτη τη στιγμη η τραπεζα θα σε χρεωσει γυρω στο 0,86. Το Αμαζον χειροτερα απο αυτο.

 

Στις τιμες Αμαζον επισης μην ξεχνας να λαμβανεις υποψη σου και τις διαφορες ΦΠΑ. Σε οσες αγορες κανω τα τελευταια χρονια που κραταω αναλυτικο excel και υπολογιζω τις τιμες καθε προιοντος πριν και μετα (με αγγλικο ΦΠΑ και μετα με ελληνικο και μετα μετατροπη σε ευρω), μου βγαινει διαφορα ΦΠΑ 4%, εφοσον ο ελληνικος ειναι 24%, ο αγγλικος παιζει στο 20%. Μετα αν θες ενσωματωνεις και τα μεταφορικα ανα προιον ωστε να εχεις πιο πληρη εικονα αν κατι που ψωνισες ειναι σημαντικα φθηνοτερο απο Ελλαδα και ποσο (απολυτα και ποσοστιαια). Κατα κανονα στα ειδη που ψωνιζω οι διαφορες ειναι 45-50% και εχουν φθασει και το 80%.

 

Αυτο θα το δεις και ευκολα αν συγκρατησεις την τιμη αυτων που εβαλες στο καλαθι σου, στο τελευταιο βημα του check out θα δεις οτι η τιμη σε GBP αυξηθηκε. Η διαφορα τους αν την υπολογισεις ειναι το 4% του ΦΠΑ. Διαιρεσε δλδ την αρχικη τιμη δια 1,20 και πολλαπλασιασε με 1,24 και θα ερθεις ακριβως (ισως με διαφορα 1 λεπτου) στην τελικη τιμη του check out παντα σε GBP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 δεματα με SG, κολλημενα απο 6/10 και ΙΔΙΑ ωρα στο ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/9 ενα δεμα με CHINA POST, κολλημενο στο ΛΑΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ, ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

2 δεματα με NL, κολλημενα απο 29/9 στο ΟΛΛΑΝΔΙΑ, AΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

εις ανωτερα, ελλαδισταν 2017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να περιμένεις να το δώσει η gls στην acs. Μετα θα ενεργοποιηθεί το Ελληνικό νούμερο

Το γνωρίζω.Αλλά στο site της GLS μου βγάζει ακόμα αυτό το μήνυμα (μαζί βέβαια με τον κωδικό για την ACS όταν έρθει).

Υπάρχουν μήπως δέματα που δεν έρχονται με το αεροπλάνο; Γιατί μου κάνει εντύπωση να τους το έχει δώσει η Royal Mail εδώ και μία εβδομάδα και να κάθεται ακόμα εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 δεματα με SG, κολλημενα απο 6/10 και ΙΔΙΑ ωρα στο ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

29/9 ενα δεμα με CHINA POST, κολλημενο στο ΛΑΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ, ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

2 δεματα με NL, κολλημενα απο 29/9 στο ΟΛΛΑΝΔΙΑ, AΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

εις ανωτερα, ελλαδισταν 2017

 

Γενικα τα ΕΛΤΑ εσχατως εχουν πηξει σε απιστευτο βαθμο. Δεν ξερω αν ισχυει αυτο που ειπε καποιος οτι προσπαθουν να μηχανογραφησουν την υπηρεσια στο αεροδρομιο και γινεται της ποπης ή τους λειπουν και ατομα σε συνδυασμο και εχουν πηξει.

 

Παντως γενικα αν παρατηρουνται καθυστερησεις τωρα που ειναι ακομα Οκτωβρης και αφορα τα δεματα του Σεπτεμβριου και αυτες ειναι στην πλευρα της Ελλαδας, δεν θελω να φανταστω τι θα γινει προς Νοεμβρη-Δεκεμβρη που σκαει το Black Friday μαζι με Χριστουγεννα και αλλαγες Κινεζικου χρονου μετα και γενικα τα κινεζομαγαζα πλακωνουν τις μεγαλες προσφορες. Αν βαλω και το BF του Αμαζον που τον τελευταιο καιρο ερχονται μεσω ΕΛΤΑ Κουριερ των οποιων στο αεροδρομιο νομιζω τα διεκπεραιωνει η "μαμα" ΕΛΤΑ, θα γινει πολεμος και χαος με τις καθυστερησεις. 

 

Εκτος και αν αυτοματοποιηθει και μηχανογραφηθει το συστημα και σκαναρονται πιο γρηγορα οι εισερχομενοι σακοι και τα πακετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ιδανικο φυσικα θα ηταν να εχεις ενα μικρο δολλαριακο λογαριασμο σε καποια ελληνικη τραπεζα και απο κει να φορτωνεις απευθειας το Paypal με συναλλαγμα δολλαριου. Οποτε καμια μετατροπη παρα μονο οταν αρχικα αγορασες το συναλλαγμα στον τραπεζικο σου λογαριασμο (τιμη αγορας της τραπεζας δυστυχως και οχι σποτ).

 

 

Αυτό δεν ισχύει.

Για να συνδέσεις δολαριακό ΙΒΑΝ στο paypal πρέπει να είναι ο λογαριασμός σε αμερικάνικη τράπεζα και όχι σε ελληνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...