Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οχι

 

 

(Ακομα)

 

εκανα μια αγορα οπου ελεγε United Kingdom αλλα μολις μου ηρθε το μαιλ απο το paypal κλπ, ειδα οτι εγινε πληρωμη σε τραπεζα το Hong Kong και μου λεει και παραδωση απο 25 Οκτωβρίου εως 15 Νοεμβριου !!!!

πραγμα που σημαίνει οτι (οπως το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον) οτι δεν ερχεται απο Αγγλια !!!

 

και ειχε και μεταφορικα 5€ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα μια αγορα οπου ελεγε United Kingdom αλλα μολις μου ηρθε το μαιλ απο το paypal κλπ, ειδα οτι εγινε πληρωμη σε τραπεζα το Hong Kong και μου λεει και παραδωση απο 25 Οκτωβρίου εως 15 Νοεμβριου !!!!

πραγμα που σημαίνει οτι (οπως το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον) οτι δεν ερχεται απο Αγγλια !!!

 

και ειχε και μεταφορικα 5€ !!!!

Στείλε του άμεσα email μέσω του ebay και ενημέρωσε τον ότι αν στελνει το πακέτο εκτός ΕΕ τότε να ακυρωσεις την αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορα μεσω e-bay απο Αγγλια, περναει τελωνιο ??

Tι έγραφε εκει που λέει local item;

 

 

Oταν ρωτάτε κατι βαλτε και το λινκ απο την αγορά γλιτώνουμε τις τζάμπα  απαντήσεις - ερωτησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλας απο την σελιδα του προιοντος απο το e-bay ??

αν λες εκει, δηλαδη το Item location: Glasgow, United Kingdom

 

http://www.ebay.com/itm/Raspberry-Pi-3-Black-Case-16GB-Starter-Kit-Desktop-Bundle-NOOBS-SD-HDMI-Cable-UK-/263132691543?epid=1862641107&hash=item3d43ee3c57:g:RMQAAOSwxDNZibSi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλας απο την σελιδα του προιοντος απο το e-bay ??

αν λες εκει, δηλαδη το Item location: Glasgow, United Kingdom

 

http://www.ebay.com/itm/Raspberry-Pi-3-Black-Case-16GB-Starter-Kit-Desktop-Bundle-NOOBS-SD-HDMI-Cable-UK-/263132691543?epid=1862641107&hash=item3d43ee3c57:g:RMQAAOSwxDNZibSi

Τρακ σου εχει δωσει; αν οχι τοτε κανε αναφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρακ σου εχει δωσει; αν οχι τοτε κανε αναφορα

 

ναι μου εχει δωσει. αλλα αυτο πως συνδεεται με το απο που θα ερθει η παραγγελια ?

απο το Item location δεν ξεκαθαριζει τα πραγματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο τα αρνητικά σχόλια του τελευταίου μήνα να διάβαζες, θα καταλάβαινες ότι έπεσες σε "απατεώνα". Ο πωλητής είναι μάλλον Κινέζος, ο οποίος μια είναι στην Αγγλία και μια στην Αυστραλία. Οπότε κάνε μια καταγγελία από τώρα και ζήτα ακύρωση της παραγγελίας, γιατί εκτός του ότι θα περιμένεις παραπάνω από μήνα, μάλλον θα φας και ένα ωραίο τελωνείο. Εγώ πάντως, ποτέ δεν αγοράζω από πωλητή που έχει κάτω από 99% Feedback...

 

post-127874-0-53823100-1507830190_thumb.png

 

post-127874-0-62353600-1507830197_thumb.png

 

post-127874-0-61369700-1507830205_thumb.png

 

post-127874-0-95123700-1507830214_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο τα αρνητικά σχόλια του τελευταίου μήνα να διάβαζες, θα καταλάβαινες ότι έπεσες σε "απατεώνα". Ο πωλητής είναι μάλλον Κινέζος, ο οποίος μια είναι στην Αγγλία και μια στην Αυστραλία. Οπότε κάνε μια καταγγελία από τώρα και ζήτα ακύρωση της παραγγελίας, γιατί εκτός του ότι θα περιμένεις παραπάνω από μήνα, μάλλον θα φας και ένα ωραίο τελωνείο. Εγώ πάντως, ποτέ δεν αγοράζω από πωλητή που έχει κάτω από 99% Feedback...

 

Ωραια το καταλαβα και δεν θελω καθολου να το ρισκαρω! Αν και εστειλα αμεσως μαιλ για διευκρινησεις αλλα δεν εχει απαντησει ακομα.

θελω την εξης βοηθεια μιας και δεν εχω κανει ποτε ακυρωση παραγγελιας κλπ.

Αρχικα να πω οτι η καρτα εχει χρεωθει.

οποτε

- θα ζητησω ακυρωση απο το ιδιο τον πωλητη ?

εχει δικαιωμα να μου αρνηθει ?

θα πρεπει να του δωσω αιτιολογία ?

- η θα πρεπει να το ζητησω μεσω του paypal ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καθυστερησεις δεματων εχουν να κανουν με την εταιρεια που ανελαβε προσωρινα την διεκπαιρεωση των δεματων.

Τα ΕΛΤΑ βασει νομου πλεον ειναι υποχρεωμενα να κανουν εκτελωνισμους που παλαιοτερα δεν εκαναν και ειναι πλεον σε διαδικασια μηχανοργανωσης του συστηματος τους, Πηραν για λιγο καποιους εκτελωνιστες που κανουν τις δουλειες αυτες, οποτε για αυτο και η καθυστερηση - ειτε Κινας ειτε οχι.

Το υπαρχον συστημα των ΕΛΤΑ ειναι τρομερα γραφειοκρατικο και μεγαλου ογκου δεματων ( αυτα απο φιλο εκτελωνιστη )

 

Και φυσικά ούτε που τους πέρασε απ'το μυαλό να φτιάξουν πρώτα το σύστημά τους και μετά να ξεκινήσουν τα υπόλοιπα, ένας λόγος παραπάνω να διαμαρτυρόμαστε για τη κατάσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά ούτε που τους πέρασε απ'το μυαλό να φτιάξουν πρώτα το σύστημά τους και μετά να ξεκινήσουν τα υπόλοιπα, ένας λόγος παραπάνω να διαμαρτυρόμαστε για τη κατάσταση!

Μα δεν αποφάσισαν ξαφνικά τα ΕΛΤΑ ότι από τώρα και στο εξής αλλάζουμε την διαδικασία εκτελωνισμού, βγήκε υπουργική απόφαση εναρμόνισης της διαδικασίας εκτελωνισμού με την ενωσιακή που τους υποχρεώνει.

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/mainfullstory?sid=10576848

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλας απο την σελιδα του προιοντος απο το e-bay ??

αν λες εκει, δηλαδη το Item location: Glasgow, United Kingdom

 

http://www.ebay.com/itm/Raspberry-Pi-3-Black-Case-16GB-Starter-Kit-Desktop-Bundle-NOOBS-SD-HDMI-Cable-UK-/263132691543?epid=1862641107&hash=item3d43ee3c57:g:RMQAAOSwxDNZibSi

Αν το tracking number λέει ότι ξεκινάει από UK τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αν ξεκινάει από χώρα εκτός ΕΕ μιλάς με ebay και ζητάς να ακυρώσουν την παραγγελία και να πάρεις τα χρήματα σου πίσω.

 

Δεν σου κινησε την περιέργεια όταν είδες τοποθεσία ΕΕ και παράδοση μέχρι και 1,5 μήνα μετά;

Δεν κοίταξες τις αρνητικές κριτικές του πωλητή πριν κάνεις την αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...