Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω, μπορεί και όχι , όπως είπα δεν είναι το σύνηθες η περίπτωσή μου, απλά το αναφέρω διότι είχαν κάνει λάθος και το πέρασαν για απλό ενώ ήταν συστημένο, η τελευταία ενημέρωση έγινε κανονικά. Μπορεί π.χ. να μην ενημερώνονται τα ενδιάμεσα στάδια από τη στιγμή που θα φύγει από Αμερική, γι αυτό και δεν το βλέπεις στην Ελλάδα. Δεν ήταν μεγάλο σε όγκο , επίσης από ιδιώτη και δεν πέρασε τελωνείο γι' αυτόν ακριβώς το λόγο + η αξία CIF ήταν κάτω από 45 ευρώ.

Α μαλιστα... Αυτο που περιμενω εγω ναι μεν ειναι μεταχ/νο, αλλα η αξια του υπερβαινει τα 1400 ευρω... σε καινουργιο.( αγοραστηκε 1200 δολαρια). Ε ρε θα με σκισουν ετσι και το πιασουν στο τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανα μια αγορα απο Αγγλο και ως μεθοδο αποστολης λεει οτι το στειλε με Royal Mail International Tracked.Το στειλε εχθες το πρωι υποτιθεται,αλλα δεν εδωσε καποιο Tracking.Του στειλα κατευθειαν μηνυμα αλλα αφαντος.Και εχει 200.000 αξιολογησεις με 97.5%.Το θεμα ειναι οτι τη μεθοδο αποστολης τη χρεωνε 15 Ευρω και ποναει αν εκανε φουστια.Πως να κινηθω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστα να πανε, πολυ φουστια τελευταια οι αγγλοι,

κι εμενα ο δικος μου τα ιδια, 99,5% ο δικος μου, τι να μας πεις; :P

ο οποιος απαντουσε τα ξημερωματα εντωμεταξυ,

μαλλον αμερικανακι που ειχε/εχει (; ) αποθηκη αγγλια,

μου δωσε αν ειδες μουφα τρακινγκ,

κι ενω στην σελιδα που παρηγγειλα εγραφε delivery 21-28 σεπτ,

στα μηνυματα μου ειπε να περιμενω 10+ εργασιμες,

συμπερασματικα λοιπον,

ουτε εμενα μου κατσε καλα,

παρηγγειλα για καλυτερα/πιο γρηγορα (και πληρωσα κανα 3αρι εγω μεταφορικα),

αλλα ενω καποιοι απο δευτερα -> πεμπτη το ειχαν (απο αγγλια, οπως πρεπει),

με πηγε στο 10+ , αλητες :devil: :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τελει μολις εστειλε tracking το κατα ποσο ισχυει θα το δουμε τις επομενες μερες!

αστα να πανε, πολυ φουστια τελευταια οι αγγλοι,

κι εμενα ο δικος μου τα ιδια, 99,5% ο δικος μου, τι να μας πεις; :P

ο οποιος απαντουσε τα ξημερωματα εντωμεταξυ,

μαλλον αμερικανακι που ειχε/εχει (; ) αποθηκη αγγλια,

μου δωσε αν ειδες μουφα τρακινγκ,

κι ενω στην σελιδα που παρηγγειλα εγραφε delivery 21-28 σεπτ,

στα μηνυματα μου ειπε να περιμενω 10+ εργασιμες,

συμπερασματικα λοιπον,

ουτε εμενα μου κατσε καλα,

παρηγγειλα για καλυτερα/πιο γρηγορα (και πληρωσα κανα 3αρι εγω μεταφορικα),

αλλα ενω καποιοι απο δευτερα -> πεμπτη το ειχαν (απο αγγλια, οπως πρεπει),

με πηγε στο 10+ , αλητες :devil: :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια αγορα απο Αγγλο και ως μεθοδο αποστολης λεει οτι το στειλε με Royal Mail International Tracked.Το στειλε εχθες το πρωι υποτιθεται,αλλα δεν εδωσε καποιο Tracking.Του στειλα κατευθειαν μηνυμα αλλα αφαντος.Και εχει 200.000 αξιολογησεις με 97.5%.Το θεμα ειναι οτι τη μεθοδο αποστολης τη χρεωνε 15 Ευρω και ποναει αν εκανε φουστια.Πως να κινηθω;

Λίγο βιαστικός και αγχωμένος είσαι,δίνε λίγο χρόνο και κάνε λίγο υπομονή. (και γενικότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια αγορα απο Αγγλο και ως μεθοδο αποστολης λεει οτι το στειλε με Royal Mail International Tracked.Το στειλε εχθες το πρωι υποτιθεται,αλλα δεν εδωσε καποιο Tracking.Του στειλα κατευθειαν μηνυμα αλλα αφαντος.Και εχει 200.000 αξιολογησεις με 97.5%.Το θεμα ειναι οτι τη μεθοδο αποστολης τη χρεωνε 15 Ευρω και ποναει αν εκανε φουστια.Πως να κινηθω;

Τα ελτα περνανε κριση μην ανησυχεις. Περιμενω δυο πραγματα απο Αγγλια, το ενα μαλιστα το στεκνει μια φιλη μου και ξερω οτι ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ το στειλε απο το ταχυδρομειο στις12/9. Ακομα αφαντο. Το δε βιβλιο που περιμενω ειναι στο....δρομο απο 8/9

 

Που να επρεπε να περασουν και τελωνειο ποσο καιρο θα εκαναν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τη γενικοτερη συμβουλη εμπειρε παντογνωστη της ζωης.Το πως εβγαλες εσυ αυτο το τρομερο συμπερασμα θα ηθελα παρα πολυ να το μαθω

Λίγο βιαστικός και αγχωμένος είσαι,δίνε λίγο χρόνο και κάνε λίγο υπομονή. (και γενικότερα).

Διαβασα οτι καθυστερουν στην Αγγλια λογω των τρομοκρατικων ενεργειων αυτες τις μερες

Τα ελτα περνανε κριση μην ανησυχεις. Περιμενω δυο πραγματα απο Αγγλια, το ενα μαλιστα το στεκνει μια φιλη μου και ξερω οτι ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ το στειλε απο το ταχυδρομειο στις12/9. Ακομα αφαντο. Το δε βιβλιο που περιμενω ειναι στο....δρομο απο 8/9

 

Που να επρεπε να περασουν και τελωνειο ποσο καιρο θα εκαναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα σε εμας χροοονια τωρα υπαρχει προβλημα. Μενω αγια παρασκευη και δενε χουμε διαβομεις εδω και χρονια. Και η ειρωνια; Δεν φτανει που παμε εμεις στο κοντοπευκο συο κεντρο διαβομης να παρουμε τα γραμματα τωρα τελευταια μας φωναζουν οτι πρεπει να κλεινουμε και τηλεφωνικο ραντεβου!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα και εγω κατι μικροπραγματα, λογω ελλειψης διανομεων λεει δεν ηρθαν ποτε στο σπιτι και αφου κατεβηκα με το αμαξι ποσο δρομο, μου εβαλαν και χερι απο πανω οτι επρεπε να τους εχω παρει τηλεφωνο για να κανονισουν ποτε θα παρω τα δεματακια!

Ελτα 2017 Αγιας Παρασκευης, καθε περισυ και καλυτερα ο συγκεκριμενος δημος - μην μιλησω για την ΕΛΤΑ κουριερ που ΠΟΤΕ δεν εχουν ερθει και τρεχω στην Ηρακλειτου καθε φορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω το εξής δέμα από την DHL και στο tracking με παραπέμπει σε ένα λινκ για Shipper's Reference. Το μαγαζί δεν μου παρείχε καμία τέτοια πληροφορία οπότε δεν μπορώ να δω τι γίνεται με τη παραγγελία από εκεί και πέρα. Θα περιμένω λογικά να μου έρθει το δέμα μέσα στην εβδομάδα? Επίσης αυτό πάει ΕΛΤΑ ή θα μου το φέρουν σπίτι με τη μεταφορική? Η αλήθεια είναι πως δεν τα λένε πολύ ξεκάθαρα στο site.

 

 

Lv44CXG_Q12NOFxzlTpmTQ.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να μη το εκανα εμφανες αλλα και εγω χρονια στο κουρμπετι ειμαι.Ψωνιζω παρα πολυ απεξω.Αυτο με την Αγγλια το ανεφερα γιατι εχω παραγγειλει απο Gearbest με Priority line (Eu express) που το δεμα παει Αγγλια και ερχεται απο εκει Ελλαδα και διαβασα οτι ο λογος που τα δεματα εκ Αγγλιας μενουν εκει περισσοτερο απο το φυσιολογικο ειναι οι εκτενεις ελεγχοι που κανουν λογω τρομοκρατικων ενεργειων.

Μπα σε εμας χροοονια τωρα υπαρχει προβλημα. Μενω αγια παρασκευη και δενε χουμε διαβομεις εδω και χρονια. Και η ειρωνια; Δεν φτανει που παμε εμεις στο κοντοπευκο συο κεντρο διαβομης να παρουμε τα γραμματα τωρα τελευταια μας φωναζουν οτι πρεπει να κλεινουμε και τηλεφωνικο ραντεβου!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα και εγω κατι μικροπραγματα, λογω ελλειψης διανομεων λεει δεν ηρθαν ποτε στο σπιτι και αφου κατεβηκα με το αμαξι ποσο δρομο, μου εβαλαν και χερι απο πανω οτι επρεπε να τους εχω παρει τηλεφωνο για να κανονισουν ποτε θα παρω τα δεματακια!

Ελτα 2017 Αγιας Παρασκευης, καθε περισυ και καλυτερα ο συγκεκριμενος δημος - μην μιλησω για την ΕΛΤΑ κουριερ που ΠΟΤΕ δεν εχουν ερθει και τρεχω στην Ηρακλειτου καθε φορα.

Εμενα τα ελτα κουριερ με ενοχλουν πιο πολυ απ´ολους. Πληρωνονται ενα σκασμο και σε δυο περιπτωσεις περιμενα πως και πως το δεμα να φτασει σαν την πιστη Πηνελοπη και βλεπω στο ιντερνετ στο tracking αποτυχια παραδοσης γιατι ταχα μου δεν ημουν σπιτι. Μαλιστα την μια φορα τωρα το καλοκαιρι, ημουν και στον κηπο γιατι εφτιαχνα κατι φατσα καρτα στην πορτα. Αρα ουτε καν πλησιασαν

 

 

Α, επιπλεον..Μην με γελουν τα ματια μου;;;;; Μωρε λες;; 9 μερες απο Κινα απλο δεμα;

post-185653-0-01045400-1506374782_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, σας εχω ενα καλο:

αγοραζω δυο trimmer απο αυστραλια (ebay), στην σελιδα του προϊοντος εγραφε αρχες σεπτεμβρη, τελικα ηρθαν προς το τελος,

διαπιστωνω οτι το ενα εκανε δουλεια, το αλλο οχι,

το λεω του seller και μου λεει οκ, θα σου κανω refund το ενα (partial) και μπορεις να ξαναπαραγγειλεις και δωσμου 5 αστερια,

οκ του λεω, εμφανιστηκε ενα refund στο paypal (τα λεφτα δεν μπηκαν ακομα στην καρτα βεβαια),

δεν του εβαλα φυσικα 5 αστερια και στα 3 πεδια, αλλα 5, 4 και 3 και παρηγγειλα απο αλλους πωλητες,

παω στο ιστορικο ομως και ειχα ακομα εκει την παραγγελια και παταω "mark payment as sent" για να μπορεσω μετα να πατησω το "hide" γιατι δεν εδινε τετοια δυνατοτητα,

και σημερα μου στελνει ο πωλητης:

 

Please agree in order to cancel your recent purchase.

  rtCurve.gif  

recently opened a case to cancel a transaction for an item you recently purchased:

s.gif
Reason for request to cancel the transaction: The seller did not provide a specific reason.

Click the 'Respond now' button to accept or decline this cancellation.

If you don't take action by 03-Oct-2017, the seller will be able to cancel the purchase without your consent.
 
τι κανουμε τωρα εδω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...