Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφεις, λες, κρίνεις και ισχυρίζεσαι διάφορα πράγματα για τα οποία δεν έχεις ιδέα.

Και το σπουδαιότερο όλων δεν διαβάζεις και τους όρους του διαγωνισμού.

 

8. Prizes: ... The winners are responsible for all taxes, import duty and fees associated with receipt or use of a prize.

Αν γνωριζα ττους ηλθιους κανονισμους του Γιουνανισταν,δεν θα εμπαινα στον κοπο να ρωτησω.

 

Αυτο που εβαλα σε bold πως το εξηγεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι, πες μου εσύ τι εννοεί ο όρος της εταιρείας.

 

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε, άκου τους άλλους και μην βάζεις παρωπίδες.

 

Κάθε χώρα σε όλο τον πλανήτη έχει νόμους και κανονισμούς για τις εισαγωγές. Στην δική μας περίπτωση που ανήκουμε στην ΕΕ, ακολουθούμε τους κανόνες που ισχύουν ατόφιοι σε όλες της χώρες της ένωσης.

Το ίδιο ισχύει και στην ανάποδη περίπτωση, αν δηλαδή το δώρο το έδινε εταιρεία της Ευρώπης και ο νικητής ήταν στις ΗΠΑ.

 

Έτσι είναι στημένο όλο το διεθνές εμπόριο από καταβολής του σύγχρονου κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε φιλε μου ολοι θα λεγαμε να μας τα στελνουν ως gift, που οντως παλια περνουσαν ελευθερα γιατι ο νομος δεν τηρουνταν. Πλεον δεν περνανε τετοια δωρα.. Τελος.

Αυτο ειναι ασχετο φιλε μου με αυτο που λεω εγω. Δεν μιλαω για προιον που αγορασες και ζητησες να στο στειλουν σαν δωρο,μιλαω για κατι που κερδισες σε επισημη,αποδειξιμη,διαδικασια απο μεγαλο ξενο καταστημα

 

.Δεν υπαρχει τιποτε το κοινο.Στην  πρωτη περιπτωση πληρωσες και θελεις να μη γινει αντιληπτο.Στην δευτερη σου χαριζουν επισημα κατι και το αναφερουν κιολας γραπτα με το νομικο τους τμημα μεσα στην  αποστολη. Το θεμα ειναι τι και ποσο θα πληρωσει ο νικητης του διαγωνισμου.

 

Ενταξει δεν πειραζει θα τηλεφωνησω και θα μαθω αυριο απο καποιο υπευθυνο. Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν,αλλα καλο θα ηταν αν καποιος δεν ειναι σιγουρος οτι ξερει σαφως την περιπτωση ,να μην γραφει ασχετα πραγματα.

Όχι, πες μου εσύ τι εννοεί ο όρος της εταιρείας.

 

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε, άκου τους άλλους και μην βάζεις παρωπίδες.

 

Κάθε χώρα σε όλο τον πλανήτη έχει νόμους και κανονισμούς για τις εισαγωγές. Στην δική μας περίπτωση που ανήκουμε στην ΕΕ, ακολουθούμε τους κανόνες που ισχύουν ατόφιοι σε όλες της χώρες της ένωσης.

Το ίδιο ισχύει και στην ανάποδη περίπτωση, αν δηλαδή το δώρο το έδινε εταιρεία της Ευρώπης και ο νικητής ήταν στις ΗΠΑ.

 

Έτσι είναι στημένο όλο το διεθνές εμπόριο από καταβολής του σύγχρονου κόσμου.

Εγω,φιλικα παντα, καταλαβα οτι το μονο που νομιζεις οτι ξερεις για την ειδικη περιπτωση που ανεφερα, ειναι οτι ο τυχερος θα πληρωσει κατι,αλλα τι ακριβως και ποσο,δεν εισαι σιγουρος τι ακριβως φορους δηλαδη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γνωριζα ττους ηλθιους κανονισμους του Γιουνανισταν,δεν θα εμπαινα στον κοπο να ρωτησω.

 

Αυτο που εβαλα σε bold πως το εξηγεις?

 

Ασε μας εμας τους Γιουνανιστανους και παρε αυριο εσυ στο τηλ τα ΕΛΤΑ να σου πουνε στο τακα τακα μην χανεις και χρονο .

Αφου τα ξερεις ολα ομως γιατι ψαχνεσαι δεν καταλαβα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω,φιλικα παντα, καταλαβα οτι το μονο που νομιζεις οτι ξερεις για την ειδικη περιπτωση που ανεφερα, ειναι οτι ο τυχερος θα πληρωσει κατι,αλλα τι ακριβως και ποσο,δεν εισαι σιγουρος τι ακριβως φορους δηλαδη :)

Δε νομίζω τίποτα και δεν υπάρχει ειδική περίπτωση και εξαίρεση.

Στην καλύτερη περίπτωση μέσω ΕΛΤΑ θα πληρώσεις σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο:

Τέλος εκτελωνισμού ανάλογα την αξία CIF, δηλαδή 50€ (για 3000$) + 24% ΦΠΑ + τον δασμό ανάλογα της δασμολογική τάξη (νομίζω ότι οι υπολογιστές είναι ελεύθεροι, ας με διορθώσει κάποιος).

 

Πας για 650€ χωρίς να υπολογίζω τον δασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω τίποτα και δεν υπάρχει ειδική περίπτωση και εξαίρεση.

Στην καλύτερη περίπτωση μέσω ΕΛΤΑ θα πληρώσεις σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο:

Τέλος εκτελωνισμού ανάλογα την αξία CIF, δηλαδή 50€ (για 3000$) + 24% ΦΠΑ + τον δασμό ανάλογα της δασμολογική τάξη (νομίζω ότι οι υπολογιστές είναι ελεύθεροι, ας με διορθώσει κάποιος).

 

Πας για 650€ χωρίς να υπολογίζω τον δασμό.

Μακαρι να εχεις δικιο,τοτε αξιζει καποιος να συμμετεχει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι ασχετο φιλε μου με αυτο που λεω εγω. Δεν μιλαω για προιον που αγορασες και ζητησες να στο στειλουν σαν δωρο,μιλαω για κατι που κερδισες σε επισημη,αποδειξιμη,διαδικασια απο μεγαλο ξενο καταστημα

 

.Δεν υπαρχει τιποτε το κοινο.Στην  πρωτη περιπτωση πληρωσες και θελεις να μη γινει αντιληπτο.Στην δευτερη σου χαριζουν επισημα κατι και το αναφερουν κιολας γραπτα με το νομικο τους τμημα μεσα στην  αποστολη. Το θεμα ειναι τι και ποσο θα πληρωσει ο νικητης του διαγωνισμου.

 

Ενταξει δεν πειραζει θα τηλεφωνησω και θα μαθω αυριο απο καποιο υπευθυνο. Ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν,αλλα καλο θα ηταν αν καποιος δεν ειναι σιγουρος οτι ξερει σαφως την περιπτωση ,να μην γραφει ασχετα πραγματα.

Εγω,φιλικα παντα, καταλαβα οτι το μονο που νομιζεις οτι ξερεις για την ειδικη περιπτωση που ανεφερα, ειναι οτι ο τυχερος θα πληρωσει κατι,αλλα τι ακριβως και ποσο,δεν εισαι σιγουρος τι ακριβως φορους δηλαδη :)

 

Άρα όλοι μας θα λέγαμε σε κάθε μαγαζί σε τρίτη χώρα να δηλώνει ότι το κινητό που αγοράσαμε και πληρώσαμε με PayPal, είναι προϊόν κερδισμένο σε διαγωνισμό και έτσι ως δια μαγείας τέλος οι δασμοί και ο ΦΠΑ… Μάλιστα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι ασχετο φιλε μου με αυτο που λεω εγω. Δεν μιλαω για προιον που αγορασες και ζητησες να στο στειλουν σαν δωρο,μιλαω για κατι που κερδισες σε επισημη,αποδειξιμη,διαδικασια απο μεγαλο ξενο καταστημα

 

.Δεν υπαρχει τιποτε το κοινο.Στην  πρωτη περιπτωση πληρωσες και θελεις να μη γινει αντιληπτο.Στην δευτερη σου χαριζουν επισημα κατι και το αναφερουν κιολας γραπτα με το νομικο τους τμημα μεσα στην  αποστολη. Το θεμα ειναι τι και ποσο θα πληρωσει ο νικητης του διαγωνισμου.

 

 

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι στην ευρωπαική (και φυσικά την ελληνική) τελωνειακή νομοθεσία δεν υπάρχει η έννοια της δωρεάς από εμπορικό κατάστημα τρίτης χώρας σε ιδιώτη και, με τον τρόπο αυτό, η απαλλαγή του "δώρου" από τον ΦΠΑ και το δασμό, ακόμη και αν το αναφέρει γραπτά ο πωλητής με το νομικό του τμήμα;

 

Όσοι ασχολήθηκαν με το θέμα σου, είπαν ότι αυτό που ζητάς δεν γίνεται και εσύ τους απαντάς ότι δεν γνωρίζουν την "ειδική" περίπτωση που περιγράφεις και ότι θα πάρεις υπεύθυνη απάντηση από τα ΕΛΤΑ που θα τηλεφωνήσεις  :devil:

 

Ομολογώ ότι τέτοιο πείσμα στο λάθος που υποστηρίζεις και τόση αγνωμοσύνη στη βοήθεια που σου πρόσφεραν οι συμφορουμίτες δεν έχω ξαναδεί στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι στην ευρωπαική (και φυσικά την ελληνική) τελωνειακή νομοθεσία δεν υπάρχει η έννοια της δωρεάς από εμπορικό κατάστημα τρίτης χώρας σε ιδιώτη και, με τον τρόπο αυτό, η απαλλαγή του "δώρου" από τον ΦΠΑ και το δασμό, ακόμη και αν το αναφέρει γραπτά ο πωλητής με το νομικό του τμήμα;

 

Όσοι ασχολήθηκαν με το θέμα σου, είπαν ότι αυτό που ζητάς δεν γίνεται και εσύ τους απαντάς ότι δεν γνωρίζουν την "ειδική" περίπτωση που περιγράφεις και ότι θα πάρεις υπεύθυνη απάντηση από τα ΕΛΤΑ που θα τηλεφωνήσεις  :devil:

 

Ομολογώ ότι τέτοιο πείσμα στο λάθος που υποστηρίζεις και τόση αγνωμοσύνη στη βοήθεια που σου πρόσφεραν οι συμφορουμίτες δεν έχω ξαναδεί στο forum.

Ειμαι 4 χρονια παλιοτερος σου στο φορουμ και εκτιμω την βοηθεια των αλλων ,οταν ξερουν τι τους γινεται και απαντουν οχι με γενικολογιες αλλα συγκεκριμενα. Υπαρχουν πολλες φορες ποστ που δεν βοηθουν γιατι δεν εχουν ιδεα οι γραφοντες.Υπαρχουν και αλλοι κομπλεξικοι που επειδη εχουν ασχοληθει με κατι λιγο περισσοτερο απο τον μεσο χρηστη του ινσομνια,απανταν με υφος ενω ουσιαστικα μια συγκεκριμενη περιπτωση δεν την ξερουν. Επομενως το γεγονος οτι καποιος εγραψε για το θεμα που εβαλα,δεν σημαινει υποχρεωτικα οτι ηθελε η μπορουσε να βοηθησει. Παντως ευχαριστησα οσους ενδιαφερθηκαν αν κανεις τον κοπο να διαβασεις προσεκτικοτερα σε προηγουμενο post.

 

Ο μονος που απαντησε σωστα ,κατοπιν τηλεφωνηματος που εκανα ηταν ο Τζουτζουκος, :devil:  που τον ευχαριστω για τον χρονο του. Οσο για μενα αν δεν ξερω κατι σιγουρα,παρολο που ειμαι αρχαιο μελος,αφηνω αλλους να απαντησουν και δεν χαρακτηριζω τον καθε χρηστη σε οποιο θεμα προκυψει.

Δε νομίζω τίποτα και δεν υπάρχει ειδική περίπτωση και εξαίρεση.

Στην καλύτερη περίπτωση μέσω ΕΛΤΑ θα πληρώσεις σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο:

Τέλος εκτελωνισμού ανάλογα την αξία CIF, δηλαδή 50€ (για 3000$) + 24% ΦΠΑ + τον δασμό ανάλογα της δασμολογική τάξη (νομίζω ότι οι υπολογιστές είναι ελεύθεροι, ας με διορθώσει κάποιος).

 

Πας για 650€ χωρίς να υπολογίζω τον δασμό.

Ευχαριστω φιλε μου αλλη μια φορα,ετσι για να δει ο αρχων του νηματος Μακφιλ. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@benign, όλοι σου έδωσαν την ίδια απάντηση, αλλά εξαρχής επέμενες ότι δεν είναι έτσι και δεν γνωρίζουμε τι ισχύει. Δεν υπάρχει η λέξη "δώρο" όταν αναφερόμαστε σε εισαγωγή οποιοδήποτε προϊόντος.

 

Ακόμη κι εσύ να ταξιδέψεις στο εξωτερικό (εκτός ΕΕ), με την επιστροφή σου θα υποστείς τυχόν έλεγχο για τις συσκευές που έχεις. Αν δεν είχες προνοήσει κατά την έξοδο να αναφέρεις π.χ. το laptop που έχεις μαζί σου, κατά την επιστροφή θα πληρώσεις δασμούς και φόρους.

Και αυτό δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, αλλά παγκόσμια πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχας συγχωρεστε με αν το ποστ μου δεν ανηκει στο παρον νημα...
 
Στις 06/11/2016 κανω παραγγελια το Vernee Mars απο το επισημο καταστημα τους στο aliexpress
Παραλαμβανω στις 17/11/2016 χωρις κανενα προβλημα και ολα ειναι μια χαρα εως χτες...
Χτες λοιπον το τηλεφωνο παρουσιασε προβλημα στην οθονη, πραγμα που δυστυχως με λιγη αναζητηση στο δικτυο ανακαλυψα οτι το εχουν αντιμετωπισει και αλλοι κατοχοι του
το προβλημα εχει να κανει με flickering της οθονης, ομοιο με αυτο που φαινεται σε αυτο το βιντεο
και φυσικα καθιστα το τηλεφωνο αχρηστο :(
 
Αν και εχει περασει κοντα ενας χρονος επικοινωνω με τον πωλητη, οποιος σημειωνω ξανα ειναι το επισημο καταστημα της Vernee στο aliexpress (vernee Official Store)
ενημερωτικα το λινκ ειναι το παρακατω
 
η επικοινωνια εχει ως εξης: 

 

Me 17/09/20 00:29

 
Hello
I have a problem with my Vernee Mars screen...
The screen is not turning on and when I press it lightly it flickers, like this youtube video
This problem has turned the phone unusable...
I want to send it back to you to have it fixed under warranty.
I'm waiting for your response.

 


 

 
 
jacky zou17/09/20 02:59
 
okay friend. you can send it back.
About Warranty Return Procedure.
1.    Put your order Number and your full name on the paper.
2.    Detailed description of any problems of the mobile phone.
3.    Please take one photo of the parcel before you send, and tell us the tracking number after you send.
4.    Send it back to us by Air Post, declare $30,do not send by DHL/EMS/TNT for Chinese Return address(ect Express).
5.    We will inform you and handle it accordingly when we receive and check the parcel.
About the Return address 
China address: 
Receiver:  Catherine 
Address:  20A, HSAE Building, nan shan jiedao, nanshan district, shenzhen, guangdong province, China. 
phone:  +86 18702740089
code:  518000

 

 

 

 
Η αληθεια ειναι οτι δεν περιμενα τοσο ευκολα να μου πουνε, οκ στειλτο να το δουμε! :)
Εχει καποιος εμπειρια απο επιστροφη κινητου στον πωλητη για επισκευη ή ενδεχομενη αντικατασταση?
Πρεπει να προσεξω κατι κατα τη γνωμη σας ή να το στειλω αφοβα??
 
Ευαχριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@benign

 

Ας θυμηθούμε λίγο το θέμα σου γιατί έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Ξεκίνησες χθες το απόγευμα (post #4921) με αυτή την ερώτηση και συγκεκριμένα "αν κάποιος Έλληνας κερδίσει, πρέπει να πληρώσει την αξία του στο τελωνείο, από τη στιγμή που πρόκειται για δώρο ή υπάρχει εξαίρεση"

 

 

 Παιδια εχω μια ερωτηση.Αν καποιος συμμετεχει σε ενα δωρεαν διαγωνισμο - κληρωση που μια Αμερικανικη εταιρια σου κανει δωρο ενα καλο pc με διεθνη κληρωση,αν καποιος Ελληνας κερδισει,πρεπει να πληρωσει την αξια του στο τελωνειο,απο την στιγμη που προκειται για δωρο,η υπαρχει εξαιρεση?

 

https://www.gamingtribe.com/giveaway/defiance/fb_10211774617695897

 

Η 1η απάντηση που πήρες (jkoukos), αμέσως μετά, ήταν ξεκάθαρη και απόλυτη (Κανονικά και με το νόμο).

Δεν σε ικανοποίησε, όμως, και επανήλθες (#4924) επιχειρηματολογώντας για δώρο από το Πλαίσιο.

Σου απάντησε αμέσως ο dexterios επιβεβαιώνοντας το post του jkoukos.

Επανήλθες αναφέροντας, και πάλι, το ατυχές επιχείρημα του δώρου από ελληνική εταιρεία, ξεχνώντας ότι, αφού έχει ήδη φορολογηθεί στην Ελλάδα, μπορεί ο πωλητής/κατάστημα/εταιρεία κλπ να το διαθέσει όπως θέλει.

Παίρνεις απάντηση και από μένα (#4928)  ότι στην ευρωπαική νομοθεσία δεν προβλέπεται απαλλαγή φόρων, δασμών κλπ για αντικείμενο που εισάγεται από πωλητής/κατάστημα/εταιρεία κλπ στην Ελλάδα.

Στην απάντησή σου στον dexterios και πέρα από τις ατυχείς προσπάθειες να υποστηρίξεις την άποψή σου (ότι δεν πρέπει να πληρώσεις ΦΠΑ, δασμό κλπ), αλλάζεις το παράδειγμα (αφού διάβασες το δικό μου post) και αναφέρεις δώρο από Coolermaster.

Στα επόμενα posts παίρνεις απαντήσεις και για τη νέα πρόταση και, ειδικά, από τον jkoukos την επισήμανση που δεν είχες προσέξει στην ιστοσελίδα του καταστήματος ότι δηλαδή οι τυχεροί του διαγωνισμού είναι υπεύθυνοι για την πληρωμή φόρων κλπ στη χώρα τους.

Σε αυτή τη σημαντική επισήμανση του jloukos (και λάθος δικό σου που δεν τη διάβασες) του απαντάς (#4937) το εκπληκτικό ¨"αν γνώριζα τους ηλίθιους κανονισμούς του Γιουνανιστάν, δεν θα έμπαινα στον κόπο να ρωτήσω", λες και ένα παλιό μέλος, όπως εσύ, δεν γνωρίζεις ότι κάθε αντικείμενο που εισάγεται στην Ελλάδα από τρίτη χώρα χρεώνεται με έξοδα εκτελωνισμού (ΦΠΑ, δασμό κλπ). 

 

Στη συνέχεια απαντάς στον jkoukos με απαξιωτικό τρόπο γράφοντας "το μονο που νομιζεις οτι ξερεις για την ειδικη περιπτωση που ανεφερα, ειναι οτι ο τυχερος θα πληρωσει κατι, αλλα τι ακριβως και ποσο,δεν εισαι σιγουρος τι ακριβως φορους δηλαδη".

 

Κάνω μια στάση στο ιστορικό, για να επισημάνω ότι, εδώ, μετά από 27 ώρες και τόσα posts, αλλάζεις το αρχικό σου ερώτημα, δηλαδή αν θα πληρώσεις φόρο κλπ και ρωτάς τον συμφορουμίτη, με τις δυο απαξιωτικές εκφράσεις,  τι θα πληρώσεις (!!!)

Ο συμφορουμίτης, και προς τιμήν του, απάντησε αναφέροντας αυτά που όλοι όσοι διαβάζουν αυτό το νήμα γνωρίζουν και συγκεκριμένα ότι οφείλεις να πληρώσεις ΦΠΑ και δασμό στο κράτος και 50€ στα ΕΛΤΑ.

 

Και το ιστορικό κλείνει με το τελευταίο σου post (#4947), εκτός της αστείας αναφοράς σε αρχαιότητα εγγραφής στο forum (λες και απ' αυτό συμπεραίνει κανείς τη χρησιμότητα των posts), στο οποίο γράφεις πάλι απαξιωτικές εκφράσεις για τους συμφορουμίτες που απάντησαν σωστά στο 1ο και αρχικό ερώτημά σου.

 

Παραβλέπω την ειρωνική τελευταία φράση σου γιατί όσοι συμμετείχαν στο θέμα σου και όσοι, απλά, διαβάζουν αυτό το νήμα κατάλαβαν πολύ καλά τον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκες το ερώτημά σου και τους συμφορουμίτες σου.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Βλεπω στο 17TRACK το δεμα που περιμενω απο Αμερικη να εχει κολησει Ελλαδα προφανως απο τις 16/9 ... Θα κανουν κανα μηνα και βαλε για να το σκαναρουν; Συγκεκριμενα η ενημερωση λεει: 

2017-09-16 11:25

GREECE, ATHENS, Departed, Your item departed a transfer airport in ATHINAI, ATHENS, GREECE on September 16, 2017 at 11:25 am. The item is currently in transit to the destination.

2017-09-15 17:24

UNITED STATES, NEW YORK, Departed

2017-09-15 07:21

UNITED STATES, FORT LAUDERDALE, Departed

2017-09-15 05:00

UNITED STATES, MIAMI, Departed

2017-09-15 02:13

UNITED STATES, MIAMI, Arrived

2017-09-07 19:46

ISC MIAMI FL (USPS), Processed Through Facility

2017-09-07 19:45

ISC MIAMI FL (USPS), Arrived at Facility

2017-09-07 08:59

MIAMI FL INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER, Arrived at USPS Regional Facility

2017-09-06 22:07

ATLANTA-PEACHTREE GA DISTRIBUTION CENTER, Arrived at USPS Regional Facility

2017-09-06 13:53

ATLANTA, GA 30345, Processing Exception, Regional Weather Delay

2017-09-06 13:38

ATLANTA, GA 30345, USPS in possession of item

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...