Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@L-Griever

 

Έχουμε πει κατ' επανάληψη ότι εισαγωγή δέματος από τρίτη χώρα με courier σημαίνει οπωσδήποτε τελωνείο, με πολλά επιπλέον έξοδα για τον παραλήπτη, και βασικό την αμοιβή του εκτελωνιστή που ξεκινάει από 60€. Τα υπόλοιπα είναι τα αποθήκευτρα, μικροέξοδα και στην περίπτωσή σου μάλλον και δασμό που είναι λίγος αφού μόλις ξεπερνάει τα 150€.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς με τα 200€ και 250€, συνολικά ή πέρα από τα 155€ της αγοράς, αλλά τα έξοδα εκτελωνισμού υπολογίζονται γύρω στα (70+15+15+5=) 105€ περίπου. Εάν μπορείς να εκτελωνίσεις εσύ, θα γλυτώσεις την αμοιβή του εκτελωνιστή αλλά θα πληρώσεις τη διασάφηση στα 35-40€ περίπου.

 

Γνωρίζω ότι μπαίνει αυτόματα τελωνείο. Απλά ρώτησα αν υπήρξε ποτέ στιγμή που δεν έμπαινε. Αυτό το τελωνείο ισχύει και για φιγούρες;

 

Το εμαίλ που έλαβα από την riot:

 

 

Hi there,

 

All goods are shipped directly to your shipping address from our closest distribution center. The Statue will be shipped from our warehouse located in EU.

 

Also your shipping cost is generally determined by the weight of the item(s) and the shipping address. As a service to customers, we offer flat-rate shipping in many countries. Your final shipping cost can be calculated from the Shopping Cart and will be displayed during Checkout. Residents in certain countries may also have tax and duty applied to their shipment per their country's import laws.

 

Hixian, Riot Player Support

"Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!"

 

Εδώ μου λένε ότι θα το στείλουν από κάπου στην Ευρώπη.. Τι εννοούν με αυτό; Εκτός αν υπάρχει και μεταφορική UPS και στην Ευρώπη που δεν γνωρίζω..

 

Όταν λέω 200 ή 250 ευρώ εννοούσα συνολικά μαζί με το τελωνείο. Η φιγούρα κάνει 150 + 5 ευρώ μεταφορικά έξοδα. Στο τέλος του checkout με έβγαλε φπα 29 ευρώ περίπου για πιθανόν τελωνείο. Με χρέωσαν μόνο 155 ευρώ.

 

Αν γνώριζα ότι θα το έστελναν μέσω UPS θα το απέφευγα και φυσικά δεν περίμενα ότι μόνο από Αμερική είναι.. Να το ακυρώσω λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν το στείλουν από ευρωπαική αποθήκη δεν θα περάσει τελωνείο.

Επίσης, λέει ότι χρησιμοποιούν flat rate αποστολή, και όχι με courier, που δικαιολογείται με τα 5€ που πλήρωσες.

 

Τέλος, τα 29€ που πλήρωσες αντιστοιχούν σε ΦΠΑ 19% και τόσο έχει η Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια εφάπαξ αγορά από US αξίας $160 που χρειάζεται διεύθυνση αμερικάνικη, ποιο forwarding service να προτιμήσουμε; Ισχύει το ReShip.com ή υπάρχει τίποτα καινούργιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμιζω οτι σε περιπτωσεις που σαν αγοραστες χρησιμοποιουμε forwarding services χανουμε την προστασια ως αγοραστες  (ebay buyer's protection)...οποτε ειναι ρισκο αν κατι παει στραβα με το προιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

 

 

 

Αφορα το IHERB!

 

 

 

Εκανα μια δοκιμαστικη παραγγελια με 150 ευρω (!!!), δωρεαν μεταφορικα και τελη εκτελωνισμου μονο 10 ευρω!!

 

Αλλιως για να κανω 150 ευρω παραγγελια, επρεπε να την χωριζα σε τουλαχιστον 4 μικροτερες απο 5+ ευρω μεταφορικα η καθεμια.

 

Συν το θετικο ειναι οτι σε μια εβδομαδα θα τα εχεις σπιτι σου!

 

 

 

μονο για μεγαλα ποσα φαινεται

 

 

 

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να κάνω μια ερώτηση για το αγγλικό amazon, έχει κάνεις κανείς αγορές με prepaid επαναφορτιζόμενη της Πειραιώς;

 

Έχεις απάντηση στο άλλο νήμα που άνοιξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα στο delivery tracking στο amazon η παραγγελία είναι στο "Ordered" και έχει μπλοκάρει εκεί και δεν προχωράει στο "Will dispatch 19 May", αυτό σημαίνει ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα με την πληρωμή με την prepaid κάρτα? δεν έχω πάρει καμιά ειδοποίηση για την πληρωμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα στο delivery tracking στο amazon η παραγγελία είναι στο "Ordered" και έχει μπλοκάρει εκεί και δεν προχωράει στο "Will dispatch 19 May", αυτό σημαίνει ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα με την πληρωμή με την prepaid κάρτα? δεν έχω πάρει καμιά ειδοποίηση για την πληρωμή

 

Το amazon χρεώνει την κάρτα μόνο όταν στείλει την παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το amazon χρεώνει την κάρτα μόνο όταν στείλει την παραγγελία.

εγώ έχω προπληρωμένη κάρτα πειραιώς και τους έδωσα τον αριθμό, το όνομα κατόχου και πότε λήγει, αυτά τα στοιχεία είναι αρκετά για να με χρεώσουν για την αγορά ή χρειάζεται και τίποτα άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγώ έχω προπληρωμένη κάρτα πειραιώς και τους έδωσα τον αριθμό, το όνομα κατόχου και πότε λήγει, αυτά τα στοιχεία είναι αρκετά για να με χρεώσουν για την αγορά ή χρειάζεται και τίποτα άλλο?

Ότι ζητάει στο site είναι τα προαπαιτούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...