Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Στην τιμή που πληρώνω για το προϊόν συμπεριλαμβάνει κάλυψη τελωνείου; Είναι σίγουρο αυτό ή εξαρτάται απο τον τελώνη που θα περάσει το πακέτο εκείνη την ημέρα όταν φτάσει Ελλάδα;

 

edit: Απο Amazon uk/de έχω αγοράσει ξανά χωρίς προβλήματα. Το Amazon.com είναι που διστάζω.

 

Όταν ολοκληρώσεις την παραγγελία σου, εκτός από τα μεταφορικά, υπολογίζει και τα έξοδα εκτελωνισμού (δηλαδή τον ΦΠΑ 24% στο συνολικό άθροισμα αξίας και μεταφορικών), σαν import fees, και τα προπληρώνεις.

 

Από την αγγλική αμαζόνα παραλαμβάνεις ακόμη χωρίς έξοδα εκτελωνισμού αφού εξακολουθεί, για 2 χρόνια περίπου, να ανήκει στην ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ίδιο έχει συμβεί και σε μένα 4 φορές που χρησιμοποίησα ΕΛΤΑ courier. Κάθε φορά υποτίθεται ότι περνούσαν και δεν μπορούσαν να μας βρουν επειδή τα στοιχεία στο κουδούνι ήταν ελλιπή κλπ. Υποτίθεται άφηναν και ειδοποίηση, αλλά ποτέ χαρτί δεν είδα. Στην δική μου περίπτωση ξέρω και το λόγο βέβαια, δεν βρίσκεις εύκολα parking εδώ, οπότε απλά προτιμούσαν να μην περάσουν καθόλου από το να ψάχνουν για μια θέση τριγύρω. Το είχα φανταστεί αλλά το επιβεβαίωσα όταν την τέταρτη φορά σκύλιασα στο τηλέφωνο με τον προϊστάμενό τους και τελικά ξανα-πέρασαν (ενώ νωρίτερα το σύστημα είχε ενημερωθεί ότι πέρασαν και δεν μας βρήκαν κλπ) με τη συμφωνία να κατέβω εγώ σε έναν διπλανό δρόμο να το παραλάβω από το φορτηγάκι :P

ναι, αλλα εσυ ηξερες με καποιο τροπο οτι σου ειχαν στειλει κατι μ αυτους,

με το ebay και κατι "κουκουρουκου" tracking number που δινουν μερικοι κι

επειδη ειναι και πολλοι απ την μια (που να ξερω ποιος θα στειλει το καθε τι; ελτα; ελτα κουριερ; acs; ) και

απ την αλλη τα συστηματα των τελευταιων που δεν σου δινουν δυνατοτητα να κανεις ονομαστικη αναζητηση,

χανονται παραλαβες χωρις λογο! οχι οτι θα χασουμε τα λεφτα, αλλα περιμενεις τοσο καιρο και σου σκαει αυτο...

μου λεει ενας να το ξαναστειλω; τι να ξαναστειλεις ρε μεγαλε; κι αμα παει σε κανα ελτα κουριερ πως θα το μαθω;

να μυρισω τα νυχια μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αλλα εσυ ηξερες με καποιο τροπο οτι σου ειχαν στειλει κατι μ αυτους,

με το ebay και κατι "κουκουρουκου" tracking number που δινουν μερικοι κι

επειδη ειναι και πολλοι απ την μια (που να ξερω ποιος θα στειλει το καθε τι; ελτα; ελτα κουριερ; acs; ) και

απ την αλλη τα συστηματα των τελευταιων που δεν σου δινουν δυνατοτητα να κανεις ονομαστικη αναζητηση,

χανονται παραλαβες χωρις λογο! οχι οτι θα χασουμε τα λεφτα, αλλα περιμενεις τοσο καιρο και σου σκαει αυτο...

μου λεει ενας να το ξαναστειλω; τι να ξαναστειλεις ρε μεγαλε; κι αμα παει σε κανα ελτα κουριερ πως θα το μαθω;

να μυρισω τα νυχια μου;

Ναι το ήξερα γιατί η ΕΛΤΑ courier έχει αναλάβει δέματά μου από Ιαπωνία μόνο όσες φορές έχω επιλέξει EMS ως μέθοδο αποστολής, που θεωρείται ακριβή, οπότε το πακέτο έρχεται γρήγορα και συμπεριλαμβάνεται tracking number στην τιμή. Όσες φορές έχω παραγγείλει κάτι με φθηνά μεταφορικά και χωρίς να μπορώ να επιλέξω εγώ μέθοδο αποστολής, ή όσες φορές έχω "περίεργο" tracking number από Κίνα το οποίο ουσιαστικά ισχύει μόνο εντός της κινέζικης επικράτειας, πάντα το δέμα φθάνει με απλό ταχυδρομείο (εξ ου και τα φθηνά μεταφορικά). Ποτέ δεν έχει τύχει να μην έχω tracking number και παρ'όλ'αυτά να έρθει το δέμα με courier, νομίζω αυτή είναι και η λογική των ταχυμεταφορών, να συνοδεύονται οι αποστολές από αριθμό αναζήτησης. Τώρα να μην έχω ιδέα με ποιον τρόπο στέλνει ο πωλητής το δέμα, δεν αμφισβητώ ότι αυτό μπορεί να έχει συμβεί σε σένα ή σε άλλους, προσωπικά κανα δυο φορές που είχα αμφιβολίες επικοινώνησα με τον πωλητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος, χρησιμες πληροφοριες και λογικα ακουγονται αυτα που λες..

η ειρωνια βεβαια ειναι οτι πιο πολλα παραπονα προκυπτουν τελικα απ τις "premium" υπηρεσιες,

παρα απο τα απλα ελτα! ελεος!

 

εχω 3 εκκρεμοτητες εγω (ebay - για καμια δεν πληρωσα κατι εξτρα, ουτε καν για αυτη που πηγε χθες ελτα παντως -

αυτη που πηγε ελτα κουριερ παντως χθες οντως ειχε κανονικο tracking number,

αρα ευελπιστω οτι οι 3 ισως να ρθουνε με απλο ελτα μιας και εχουν "περιεργο" tracking),

το ενα εληξε προχθες, το αλλο χθες και το τελευταιο ληγει σημερα,

οι πωλητες δεν δινουν ιδιαιτερες πληροφοριες, μονο κατι γενικα μου λενε του στυλ να ξαναστειλουν κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι από Κίνα;  Πολλές φορές tracking numbers από Κίνα έχουν μόνο αριθμούς και προφανώς δεν μπορείς να τα αναζητήσεις στο σύστημα των ΕΛΤΑ αλλά μπορείς να δεις πότε τουλάχιστον τα δέματα έφυγαν από Κίνα σε sites όπως http://www.17track.net/el ή https://www.trackingmore.com/ . Πάντως αν όντως είναι από Κίνα, τα τελευταία δύο πακέτα μου έκαναν κάτι λιγότερο από τρεις μήνες να έρθουν, η αποστολή τους έγινε Νοέμβρη και εγώ τα παρέλαβα Φλεβάρη. Είχα πάρει μέσω ebay και τα χρήματα πίσω, και μετά τους τα επέστρεψα. Εφόσον είναι και τα 3 που λες από ebay και έχει περάσει η εικαζόμενη τελευταία ημέρα παραλαβής, μπορείς απλά να ανοίξεις case , να περιμένεις λίγο ακόμα και εφόσον εξακολουθούν και δεν φθάνουν, να κάνεις escalate. Και μόνο που δεν έχεις tracking number που να λειτουργεί, είναι αρκετός λόγος για να πάρεις τα χρήματα πίσω. Πάντως ίσως έχουν υπάρξει καθυστερήσεις λόγω Πάσχα. Είχα κάνει και σχετικό post για πακέτα που περιμένω από Ιαπωνία από το Μάρτη (το ένα εστάλη 10 Μαρτίου) και τελικά φάνηκαν μόλις χθες στο ελληνικό αεροδρόμιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι, απο κινα/χονγκ κονγκ, π.χ.:

	
		
			2017-04-14 03:39,
		Estimated Delivery:7-15 days, End of the tracking
	
		
			2017-04-12 03:39,
		Arrived, GRC
	
		
			2017-04-08 03:29,
		Shipped, Shanghai
	
		
			2017-04-04 03:16,
		Exchanged; Flight#:LH8411-LH1278, Shanghai
	
		
			2017-04-02 06:01,
		Mutual development, Hangzhou Intl Post Centre,Hangzhou
	
		
			2017-03-31 17:55,
		Arrived, Hangzhou Intl Post Centre,Hangzhou
	
		
			2017-03-31 05:38,
		Received, Hangzhou Intl Post Centre,Hangzhou
	
		
			2017-03-31 00:31,
		Item dispatched., Flyt Express's sorting centre, Guangzhou
	
		
			2017-03-29 14:23,
		Item in transit, Flyt Express's sorting centre, Guangzhou
	
		
			2017-03-29 13:23,
		Item received, Flyt Express's sorting centre, Guangzhou
	
		
    2017-04-11 17:16,Arrive at Hongkong Post, To: Greece, HK
    2017-04-11 10:30,Departured from SFC warehouse, Shenzhen
    2017-04-10 15:41,Arrive SFC warehouse in processing, Shenzhen
    2017-04-04 16:00,SFC driver pick-up, Yiwu
    2017-04-04 09:37,Shipment information sent to SFC, 

το 3ο δεν εχει καν tracking...

 

ειπα να τους περιμενω μεχρι να τελειωσει η βδομαδα και μετα να ανοιξω case,

πως το κανω αυτο αληθεια;

παταω δεξια στην παραγγελια "more actions" -> "I didn't receive it" ετσι;

 

ή απο το http://resolutioncenter.ebay.com/ ;;;

Επεξ/σία από patrickdrd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν ολοκληρώσεις την παραγγελία σου, εκτός από τα μεταφορικά, υπολογίζει και τα έξοδα εκτελωνισμού (δηλαδή τον ΦΠΑ 24% στο συνολικό άθροισμα αξίας και μεταφορικών), σαν import fees, και τα προπληρώνεις.

 

Δεν ξερω αν ειναι ακριβως ετσι. Πχ στο Iherb βλεπω για παραγγελια 150 ευρω, μου εχει 10 ευρω customs fees προπληρωμενα. Ενω κανονικα θα επρεπε να ειναι αρκετα παραπανω.. Ισως παιζει ρολο και το καταστημα και οι συνεργασιες που κανει με το τελωνειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι ακριβως ετσι. Πχ στο Iherb βλεπω για παραγγελια 150 ευρω, μου εχει 10 ευρω customs fees προπληρωμενα. Ενω κανονικα θα επρεπε να ειναι αρκετα παραπανω.. Ισως παιζει ρολο και το καταστημα και οι συνεργασιες που κανει με το τελωνειο

 

Ίσως δεν πρόσεξες ότι η απάντησή μου απευθυνόταν σε συμφορουμίτη που ρωτούσε για αγορά από την αμερικάνικη αμαζόνα και όχι από οποιονδήποτε πωλητή.

 

Η αμερικάνικη αμαζόνα ακολουθεί πάντα τη διαδικασία που έγραψα. Άλλοι (αμερικάνοι) πωλητές μπορεί να μην κρατάνε καθόλου import fees.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά xiaomi powerbank από zapals αξίζει, ή είναι μούφες?

Αν έχει αγοράσει κανείς από κει xiaomi ας απαντήσει.

Το χρονικό δε με πολυαπασχολεί, πιο πολύ το να μην είναι original

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν πρόσεξες ότι η απάντησή μου απευθυνόταν σε συμφορουμίτη που ρωτούσε για αγορά από την αμερικάνικη αμαζόνα και όχι από οποιονδήποτε πωλητή.

 

Η αμερικάνικη αμαζόνα ακολουθεί πάντα τη διαδικασία που έγραψα. Άλλοι (αμερικάνοι) πωλητές μπορεί να μην κρατάνε καθόλου import fees.

Δλδ τα βαζουν απο την τσεπη τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα δέμα που πέρασε από τελωνείο (PostNL), ήταν κινητό το HomTom HT16 το πήρα σε Flash Sale 45E στην Ελλάδα έχει 65Ε μου το χρέωσαν σαν 100Ε και πλήρωσα 36Ε (24e φόρο + 12e εκτελωνισμό)....Κλάμαααα το πλήρωσα χρυσό το κινητάκι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αλλος παρηγγειλε ενα πραμα που εκανε 92 λεπτα και δειτε mail που του ρθε μολις:

 

·  Dear ΧΧΧ :

·  It is to be regretted that I must inform you that the item ΧΧΧ you ordered was returned to us by Customs.

·  Here are some solutions for the case.

·  1.Resend.

·  A. Resend with the non-registered shipping method as before.

·  B. Resend with registered shipping method.

·  To avoid the package would be returned again, we suggest that we resend it to you by registered air mail, in which you need to pay 2 USD for the postage. It will be faster and safer to send out via registered ail mail. If you agree,please check how to send money.

·  (FAQ: How to send money ...)

·  ·  2.If not , we are planning to issue a full refund to you.

·  A. we return all money as TD points to your TD account, and you can use TD points to buy items directly(Every 10 TD points are equivalent to US$1, and can be used for purchase on our store). Here is the ways about how to use the points to buy on the website:

·  B.Refund money to your original paid account which will deduct some handling feeplease check the FAQ for the details about it charged by the bank

·  Please reply to us in a timely manner when you read this letter.If not, this problem cannot be solved well and timely.

·  AttentionDue to refund policy and international transaction rules, cash is not refundable under below circumstances :Payment under 10 USD; Payment by GC(such as credit card, visa, master card etc.) over 180 days. Payment via Yandex Money, WesternUnion, Ebanx etc.

·  We are so sorry for the problem again and hope you could accept our sincere apologies.

·  Your kindness and understanding will be much appreciated.

·  Thank you!

·  Package details :ΧΧΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος ποσο καιρο κανει συνηθως να προχωρησει η διαδικασια οταν το προιον φτανει Κδ θεσσαλονικης; Μιλαμε για tv box με κοστος 22.81 απο gearbest με Malaysia registered.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...