Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ίδια ακριβώς είχα με την ACS προχθές. Μια μέρα πριν με sms ειδοποιήθηκα το απόγευμα ότι πέρασαν από το σπίτι και δεν βρήκαν κανένα το πρωί.

Την επομένη, παρά την συμφωνία, κανένα κουδούνι, κανένα ειδοποιητήριο, καμία κλήση και τελικά παρέλαβα το μεσημέρι από το τοπικό υποκατάστημά τους. Και να μου λένε ότι τα έκαναν όλα κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τωρα ειδα και reviews για elta courier, 1,5/5 με 53 αξιολογησεις στο google, καταλαβα....
 

τους ξαναπηρα και τους λεω κι αν δεν ειχα tracking number πως θα μαθαινα;

και μου λενε επικοινωνηστε με τον πωλητη να σας δωσει,

εντωμεταξυ εχω και κατι tracking number χωρις γραμματα, αντε να βγαλεις ακρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 ώρες παρέλαβα με UPS. Φορτηγάκι κανονικά ups και άτομο ντυμένο φυσικά με ρούχα UPS. Τι δεμα ήταν 9kg και ήρθε χωρίς έξτρα χρέωση, παρά μόνο αυτό που είχα πληρώσει (20€) για να έρθει από Αγγλία.

 

Μένω Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πριν 2 ώρες παρέλαβα με UPS. Φορτηγάκι κανονικά ups και άτομο ντυμένο φυσικά με ρούχα UPS. Τι δεμα ήταν 9kg και ήρθε χωρίς έξτρα χρέωση, παρά μόνο αυτό που είχα πληρώσει (20€) για να έρθει από Αγγλία.

 

Μένω Θεσσαλονίκη.

 

Προφανώς κι ήταν χωριίς χρέωση αφού ερχόταν από Ε.Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τον αναγνωρίσουν τα ΕΛΤΑ τις επόμενες μέρες.

Παιδιά δεν αναγνωρίζεται πουθενά ακόμα ο κωδικός. Ξέρουμε περίπου πόσες μέρες κάνει να έρθει το dhl paket ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 ώρες παρέλαβα με UPS. Φορτηγάκι κανονικά ups και άτομο ντυμένο φυσικά με ρούχα UPS. Τι δεμα ήταν 9kg και ήρθε χωρίς έξτρα χρέωση, παρά μόνο αυτό που είχα πληρώσει (20€) για να έρθει από Αγγλία.

 

Μένω Θεσσαλονίκη.

 

Όπως ήταν αναμενόμενο, αφού έχει γραφείο στη Θεσ/νίκη.

Να το χαρείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ήταν αναμενόμενο, αφού έχει γραφείο στη Θεσ/νίκη.

Να το χαρείς

Ευχαριστώ πολύ. Ούτε γενική ταχυδρομική ούτε ΕΛΤΑ ούτε τέτοια που άκουγα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν αναγνωρίζεται πουθενά ακόμα ο κωδικός. Ξέρουμε περίπου πόσες μέρες κάνει να έρθει το dhl paket ελλάδα;

Είναι αργό ταχυδρομείο. Ερχεται οδικώς συνήθως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν αναγνωρίζεται πουθενά ακόμα ο κωδικός. Ξέρουμε περίπου πόσες μέρες κάνει να έρθει το dhl paket ελλάδα;

 

Υπολόγιζε περίπου 2 βδομάδες το αργότερο. Η χειρότερη υπηρεσία, μιας και έρχεται οδικώς...

 

Ευχαριστώ πολύ. Ούτε γενική ταχυδρομική ούτε ΕΛΤΑ ούτε τέτοια που άκουγα.

 

Επειδή είσαι Θεσσαλονίκη. Εγώ που είμαι Βέροια, παραλαμβάνω πάντα από Γενική Ταχυδρομική...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

 

 

We are happy to announce that we are now offering DPD as a shipping carrier to Greece.
 
Using this shipping method, you are able to prepay all your duties, taxes and fees for your order on iHerb’s checkout page, which means you will get your order a lot quicker with no surprising fees at the time of delivery. In addition, we are offering additional shopping cart discount for this shipping method.  As a result for many orders over $20.00 USD, it is as inexpensive as postal airmail, while a lot faster and with tracking.
 

 

 

Αφορα το IHERB!

 

 

 

Εκανα μια δοκιμαστικη παραγγελια με 150 ευρω (!!!), δωρεαν μεταφορικα και τελη εκτελωνισμου μονο 10 ευρω!!

 

Αλλιως για να κανω 150 ευρω παραγγελια, επρεπε να την χωριζα σε τουλαχιστον 4 μικροτερες απο 5+ ευρω μεταφορικα η καθεμια.

 

Συν το θετικο ειναι οτι σε μια εβδομαδα θα τα εχεις σπιτι σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Για αγορές απο amazon.com υπάρχει κίνδυνος τελωνείου; 

Πριν το checkout βλέπω υποσημείωση  : "AmazonGlobal makes international shipping easy by calculating import fees at checkout, as well as clearing customs for you." αλλά ρωτάω λόγω "Ελλάδας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Στην τιμή που πληρώνω για το προϊόν συμπεριλαμβάνει κάλυψη τελωνείου; Είναι σίγουρο αυτό ή εξαρτάται απο τον τελώνη που θα περάσει το πακέτο εκείνη την ημέρα όταν φτάσει Ελλάδα;

 

edit: Απο Amazon uk/de έχω αγοράσει ξανά χωρίς προβλήματα. Το Amazon.com είναι που διστάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λιγο απαραδεκτοι απ τα elta courier ή μου φαινεται;

 

2η φορα ταλαιπωρια χωρις λογο...

 

την 1η φορα επρεπε να στειλω κατι χαρτια στην δεη,

ειχα αδεια και ημουνα σπιτι, δεν ηρθε κανεις απολυτως (δεν χτυπησε κανενα κουδουνι) και

σκαει και μηνυμα στο κινητο οτι ηρθαν και δεν μας βρηκαν!

ηταν υποχρεωμενοι ομως να περασουν κανα δυο φορες ακομα,

σιγα μην περασαν, αναγκαστηκαμε να παμε εκει να παμε τα χαρτια εμεις!

 

την 2η φορα τωρα,

ψαχνω μια παραγγελια και βλεπω οτι εχει φτασει σ αυτους,

τους παιρνω τηλεφωνο, ηρθαμε λεει και δεν σας βρηκαμε και

αφησαμε ειδοποιητηριο, για αλλη μια φορα @@,

ουτε ηρθαν, ουτε ειδοποιητηριο, ουτε sms αυτη την φορα!

αν δεν ειχε tracking number το item σιγα μην το παραλαμβανα!

 

μηπως να τους καταγγειλω στο ινστιτουτο καταναλωτη;

οι τυποι εκτος απο αχρηστοι ειναι και επικινδυνοι!

αν δεν μπορουν να κανουν την δουλεια τους,

ας την δωσουν να την κανει καποιος αλλος!

 

Το ίδιο έχει συμβεί και σε μένα 4 φορές που χρησιμοποίησα ΕΛΤΑ courier. Κάθε φορά υποτίθεται ότι περνούσαν και δεν μπορούσαν να μας βρουν επειδή τα στοιχεία στο κουδούνι ήταν ελλιπή κλπ. Υποτίθεται άφηναν και ειδοποίηση, αλλά ποτέ χαρτί δεν είδα. Στην δική μου περίπτωση ξέρω και το λόγο βέβαια, δεν βρίσκεις εύκολα parking εδώ, οπότε απλά προτιμούσαν να μην περάσουν καθόλου από το να ψάχνουν για μια θέση τριγύρω. Το είχα φανταστεί αλλά το επιβεβαίωσα όταν την τέταρτη φορά σκύλιασα στο τηλέφωνο με τον προϊστάμενό τους και τελικά ξανα-πέρασαν (ενώ νωρίτερα το σύστημα είχε ενημερωθεί ότι πέρασαν και δεν μας βρήκαν κλπ) με τη συμφωνία να κατέβω εγώ σε έναν διπλανό δρόμο να το παραλάβω από το φορτηγάκι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...