Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ως αποστολέας λοιπόν, εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης του δέματος, δεν αναφέρουν κάποια άλλη προθεσμία τα ΕΛΤΑ από όσο γνωρίζω. Αυτό γράφει και στο site.

άλλο μ ενδιαφέρει ... το μετά από πόσες μέρες αν δεν υπάρχει κίνησή μπορούμε να κάνουμε αίτημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει σε κάποιον να του ζητήσει για επιβεβαίωση το amazon τα παρακάτω;

 

- Αντίγραφο της δήλωσης της κάρτας πληρωμής που χρησιμοποιήσατε, η οποία πρέπει να περιλαμβάνει τη διεύθυνση χρέωσης
- Τα δύο τελευταία ψηφία της κάρτας πληρωμής
- Το όνομά σας, τον αριθμό τηλεφώνου και διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

 

Απλά τα εκτυπώνω σε ένα χαρτί και τα στέλνω με fax; Κάποιος πιο έμπειρος να με διαφωτίσει αν γίνεται παρακαλώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Έχω παραγγείλει από το computeruniverse στην Γερμανία ένα laptop το οποίο θα μου έρθει με DHL paket και μέχρι στιγμής αυτό που μου βγάζει είναι αυτό εδώ:

post-301431-0-30044900-1494162856_thumb.png

 

 

Αυτό σημαίνει ότι το στέλνουν Ελλάδα και από εδώ και πέρα θα το αναλάβει η ελληνική DHL ή θα το αναλάβει τα ΕΛΤΑ ή δε ξέρω και γω ποιος; Επίσης πως μπορώ να βρω το ελληνικό track ID ώστε να ενημερώνομαι για την πορεία του δέματος; Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φτάσει Ελλάδα το πακέτο σου θα παραδοθεί στην speedex με την οποία συνεργαζεται.

Και μπορώ με το ίδιο tracking ID να κάνω αναζήτηση και στο site της speedex ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Έχω παραγγείλει από το computeruniverse στην Γερμανία ένα laptop το οποίο θα μου έρθει με DHL paket και μέχρι στιγμής αυτό που μου βγάζει είναι αυτό εδώ:

 

attachicon.gifdhl_computer.png

 

 

Αυτό σημαίνει ότι το στέλνουν Ελλάδα και από εδώ και πέρα θα το αναλάβει η ελληνική DHL ή θα το αναλάβει τα ΕΛΤΑ ή δε ξέρω και γω ποιος; Επίσης πως μπορώ να βρω το ελληνικό track ID ώστε να ενημερώνομαι για την πορεία του δέματος; Σας ευχαριστώ!

Τα ΕΛΤΑ θα στο φέρουν όχι η DHL. Ο κωδικός αναζητησης που έχεις είναι και για τα ΕΛΤΑ ο ίδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω οι απόψεις διίστανται... Οπότε αυτό σημαίνει ότι άλλες φορές τα φέρνει το ΕΛΤΑ και άλλες οι speedex?

 

Επίσης γιατί γράφει αυτό εδώ στην τελευταία ενημέρωση;  (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω οι απόψεις διίστανται... Οπότε αυτό σημαίνει ότι άλλες φορές τα φέρνει το ΕΛΤΑ και άλλες οι speedex?

Βαλε τον κωδικό αναζητησης (αυτον που τελειώνει σε de) στη σελίδα αναζήτησης των ΕΛΤΑ και στη speedex και πες μας ποιο απο τα 2 τον αναγνωρίζει. Και ετσι θα εχεις και την απάντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε τον κωδικό αναζητησης (αυτον που τελειώνει σε de) στη σελίδα αναζήτησης των ΕΛΤΑ και στη speedex και πες μας ποιο απο τα 2 τον αναγνωρίζει. Και ετσι θα εχεις και την απάντηση σου

Ούτε στο ένα ούτε στο άλλο το αναγνωρίζει. Ο αριθμός που υπάρχει μεταξύ του CF και DE έχει 9 ψηφία αν αυτό βοηθάει κάπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε στο ένα ούτε στο άλλο το αναγνωρίζει. Ο αριθμός που υπάρχει μεταξύ του CF και DE έχει 9 ψηφία αν αυτό βοηθάει κάπου...

θα τον αναγνωρίσουν τα ΕΛΤΑ τις επόμενες μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δικό μου λάθος με τα ΕΛΤΑ θα παραλάβεις.

Συνήθως για τέτοια αντικείμενα οπως laptop που ειναι ακριβα και ευαισθητα τα καταστήματα έχουν αποκλειστικα σαν προεπιλογή αποστολή με courier.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Γερμανικά ταχυδρομεία τα έχει πάρει η DHL. Ότι έρχεται με DHL Paket το αναλαμβάνει το ΕΛΤΑ. Απο εκεί και πέρα, τα tracking numbers της DHL που αποτελούνται μόνο από νούμερα, έρχονται κανονικά με DHL (για Speedex δεν ξέρω, η πόλη μου έχει πρακτορείο DHL)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Γερμανικά ταχυδρομεία τα έχει πάρει η DHL. 

 

Λάθος.

Το ανάποδο συμβαίνει. Το γερμανικό ταχυδρομείο εξαγόρασε την DHL, που είναι μεγάλη αλυσίδα μεταφορών σε όλο τον πλανήτη. Το ταχυδρομείο ονομάζεται πλέον Deutsche Post DHL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λιγο απαραδεκτοι απ τα elta courier ή μου φαινεται;

 

2η φορα ταλαιπωρια χωρις λογο...

 

την 1η φορα επρεπε να στειλω κατι χαρτια στην δεη,

ειχα αδεια και ημουνα σπιτι, δεν ηρθε κανεις απολυτως (δεν χτυπησε κανενα κουδουνι) και

σκαει και μηνυμα στο κινητο οτι ηρθαν και δεν μας βρηκαν!

ηταν υποχρεωμενοι ομως να περασουν κανα δυο φορες ακομα,

σιγα μην περασαν, αναγκαστηκαμε να παμε εκει να παμε τα χαρτια εμεις!

 

την 2η φορα τωρα,

ψαχνω μια παραγγελια και βλεπω οτι εχει φτασει σ αυτους,

τους παιρνω τηλεφωνο, ηρθαμε λεει και δεν σας βρηκαμε και

αφησαμε ειδοποιητηριο, για αλλη μια φορα @@,

ουτε ηρθαν, ουτε ειδοποιητηριο, ουτε sms αυτη την φορα!

αν δεν ειχε tracking number το item σιγα μην το παραλαμβανα!

 

μηπως να τους καταγγειλω στο ινστιτουτο καταναλωτη;

οι τυποι εκτος απο αχρηστοι ειναι και επικινδυνοι!

αν δεν μπορουν να κανουν την δουλεια τους,

ας την δωσουν να την κανει καποιος αλλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...