Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήξερα ότι απο εκεί διανέμονται τα πακέτα στις τοπικές κούριερ για τον τελικό προορισμό.

Αν κάνουν και μεταφορές δεν τον γνωρίζω αλλά σε καμία περίπτωση δεν επαρκούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να προσθέσω την εμπειρια μου απο προσφατες παραλαβες για τα στατιστικά σου:

 

Παραλαβές 17-4 έως 2-5

1 πακέτο video balun (20 τεμ) : καμία χρέωση

1 πακέτο φισάκια 2.5 mm για κάμερες λεντοταινίες κλπ (20 τεμ) : καμια χρέωση

1 ταινία λεντ: καμια χρέωση

1 καμερα οπισθοπορείας αυτοκινήτου: καμια χρέωση

2 σήματα αυτοκινήτου (καπω): καμια χρέωση

1 2-din car multimedia player android : ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ

περιμένω τωρα ενα συστημα καταγραφικό + 4 καμερες (που είναι στο K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)) να δουμε τι θα γίνει και με αυτό...

 

Γενικά στα μικρα θα ηταν χαζό να χρεώνουν αεριτζιδικα, το κοστος των 3 πρώτων πακετων ήταν λιγότερο απο 5€ π.χ. το καθένα, τα αλλα 2 ήταν <10€ το καθένα, ενω το ηχοσυστημα και το dvr ειναι >100€...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αγορα μεσω της GearBest απο Κινα η οποια ανερχεται στα 160.50 Ευρω μεσω DHL(SG) (συμπεριλαμβαονονται στην τιμη τα μεταφορικα).

Θα χρειαστει να πληρωσω περα απο τα 23 % φορολογιας κατι αλλο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το θέσω διαφορετικά αν θέλω να στείλω η να παραλάβω ένα δέμα που πρέπει να απευθυνθώ?

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει κατάστημα με υπαλλήλους της UPS πουθενά στην Ελλάδα.

Αν είναι εύκολο οποίος έχει μια διεύθυνση από κάποιο κατάστημα θα βοηθούσε.

 

 

Ήξερα ότι απο εκεί διανέμονται τα πακέτα στις τοπικές κούριερ για τον τελικό προορισμό.

Αν κάνουν και μεταφορές δεν τον γνωρίζω αλλά σε καμία περίπτωση δεν επαρκούν.

 

Έχει διανομείς η UPS, μην επιμένεις. Ουκ ολίγα μηχανάκια (και αυτοκίνητα) έχω δει εδώ και αρκετά χρόνια να κυκλοφορούν σε δρόμους της Αθήνας (τουλάχιστον) με το σήμα της UPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτα υπαρχουν;

Εκανα αγορα μεσω της GearBest απο Κινα η οποια ανερχεται στα 160.50 Ευρω μεσω DHL(SG) (συμπεριλαμβαονονται στην τιμη τα μεταφορικα).

 

Θα χρειαστει να πληρωσω περα απο τα 23 % φορολογιας κατι αλλο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και εγώ....

 

Παλιότερα το είχα δει, αλλά έχω φάει τον τόπο και δεν θυμάμαι πού....

 

Υπήρχαν κάποια sites, που έβλεπες συγκεντρωτικά κάποιο είδος από όλα τα ebay ή όλα τα Amazon.

 

Ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό στο οποίο έβλεπες την τιμή του ίδιου αντικείμενου σε όλα τα Amazon δεν λειτουργεί πλέον αλλά λειτουργεί το heidoc με τον αριθμό ASIN του αντικειμένου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και καλο μηνα.

αν καποιος παραγγειλει κατι απο κινεζικο  σαιτ και ειναι απο βορεια ελλαδα και περασει τελωνειο , αυτο θα ειναι στην Αθηνα η στην Θεσσαλονικη?υπαρχει καποιος κανονας η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και εγώ....

 

Παλιότερα το είχα δει, αλλά έχω φάει τον τόπο και δεν θυμάμαι πού....

 

Υπήρχαν κάποια sites, που έβλεπες συγκεντρωτικά κάποιο είδος από όλα τα ebay ή όλα τα Amazon.

 

Ξέρει κανείς?

EBay

http://geo-ship.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και καλο μηνα.

αν καποιος παραγγειλει κατι απο κινεζικο σαιτ και ειναι απο βορεια ελλαδα και περασει τελωνειο , αυτο θα ειναι στην Αθηνα η στην Θεσσαλονικη?υπαρχει καποιος κανονας η οχι?

Θεσσαλονικη. Εδω πανω μας σκιζουνε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αγορα μεσω της GearBest απο Κινα η οποια ανερχεται στα 160.50 Ευρω μεσω DHL(SG) (συμπεριλαμβαονονται στην τιμη τα μεταφορικα).

 

Θα χρειαστει να πληρωσω περα απο τα 23 % φορολογιας κατι αλλο ;;

Αν είναι  κουριερ ετοιμάσου για πολύ περισσότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν παρατηρηθεί καθόλου καθυστερήσεις στις παραλαβές δεμάτων λόγω π.χ. της μεσολάβησης του Πάσχα; Όχι στον ίδιο βαθμό με Χριστούγεννα, αλλά κάτι ανάλογο;

Ρωτάω διότι περιμένω 9 πακέτα από Ιαπωνία, σταλθέντα Μάρτιο και Απρίλιο. Αφήνοντας στην άκρη αυτά του Απριλίου (αν και κάποια πλέον κλείνουν μήνα) , έχω πρόβλημα με όλα του Μαρτίου, από τα 4 πακέτα μόνο αυτό που εστάλη την τελευταία μέρα, 31 Μαρτίου, φάνηκε Ελλάδα προχθές. Τα υπόλοιπα τρία ενώ έφυγαν σχετικά γρήγορα από Ιαπωνία, παραμένουν άφαντα. Ημερομηνίες αποστολής 10/3, 17/3 και 23/3. Σε μια εβδομάδα κλείνω δίμηνο αναμονής για το πρώτο. Ομολογουμένως δεν είχα επιλέξει EMS αλλά SAL , επομένως ήξερα ότι θα περιμένω μερικές εβδομάδες, αλλά εδώ μιλάμε για 5 από τα 9 πακέτα με αναμονή άνω των 30, 40 και πλέον 50 ημερών, ενώ δεν πρόκεται για Chinese Post εξαιτίας του οποίου αρκετές φορές δέματα αργοπορούν. Και βασικά μόλις είδα ότι το τελευταίο δέμα του Μαρτίου φάνησε στο σύστημα, ανησύχησα λίγο διότι είχα - αυθαίρετα ίσως - την εντύπωση ότι γενικά οι σάκκοι ανοίγονται με μια σειρά. Επίσης, παραγγελία από Μαλαισία η οποία είχε σταλεί τέλη Φλεβάρη, φθάσει 20 Μάρτη, δεν παραδόθηκε σε μένα ποτέ αλλά - υποτίθεται - την έστειλαν πίσω ενώ σε μένα έλεγαν να περιμένω κλπ. τελικά εστάλη ξανά (όχι το ίδιο πακέτο, αυτό ακόμα η seller περιμένει να φθάσει πίσω Μαλαισία) στις 13/4 και είναι ήδη Ελλάδα. Ενώ τα δέματα από Ιαπωνία είτε Μαρτίου, είτε Απριλίου (ίδιας περιόδου) πουθενά...

Να σημειώσω εδώ ότι ζήτησα να ξεκινήσει έρευνα από το Ιαπωνικό ταχυδρομείο για το πακέτο με ημερομηνία αποστολής 10/3. Το πακέτο αυτό (όπως και τα υπόλοιπα) είναι ασφαλισμένο μόνο έως το ποσό των 6.000 yen. Επομένως στα δέματα μεγαλύτερης αξίας (τα περισσότερα δυστυχώς) θα χάσω μέρος των χρημάτων μου εάν δεν φθάσουν. Αλλά και σε αυτά που δεν χάνω, θα προτιμούσα 100 φορές να παραλάβω τα αντικείμενα της παραγγελίας, γιατί στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα αγόρασα είτε από δημοπρασίες, είτε μέσω προ-παραγγελίας, επομένως δεν θα τα ξαναβρώ εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ισχυει αυτο που λες.Και εγω εδω και καιρο περιμενω δεματα απο ιαπωνια και κινα που ολα στο tracking εχουν μεινει στην κατασταση "sent item abroad" .Και αποκλειεται να μην εχουν φτασει τοσο καιρο.Εκτος αν κανουν κυκλους..Μαλλον ειναι εδω και δεν εχουν σκαναριστει

Έχουν παρατηρηθεί καθόλου καθυστερήσεις στις παραλαβές δεμάτων λόγω π.χ. της μεσολάβησης του Πάσχα; Όχι στον ίδιο βαθμό με Χριστούγεννα, αλλά κάτι ανάλογο;

 

Ρωτάω διότι περιμένω 9 πακέτα από Ιαπωνία, σταλθέντα Μάρτιο και Απρίλιο. Αφήνοντας στην άκρη αυτά του Απριλίου (αν και κάποια πλέον κλείνουν μήνα) , έχω πρόβλημα με όλα του Μαρτίου, από τα 4 πακέτα μόνο αυτό που εστάλη την τελευταία μέρα, 31 Μαρτίου, φάνηκε Ελλάδα προχθές. Τα υπόλοιπα τρία ενώ έφυγαν σχετικά γρήγορα από Ιαπωνία, παραμένουν άφαντα. Ημερομηνίες αποστολής 10/3, 17/3 και 23/3. Σε μια εβδομάδα κλείνω δίμηνο αναμονής για το πρώτο. Ομολογουμένως δεν είχα επιλέξει EMS αλλά SAL , επομένως ήξερα ότι θα περιμένω μερικές εβδομάδες, αλλά εδώ μιλάμε για 5 από τα 9 πακέτα με αναμονή άνω των 30, 40 και πλέον 50 ημερών, ενώ δεν πρόκεται για Chinese Post εξαιτίας του οποίου αρκετές φορές δέματα αργοπορούν. Και βασικά μόλις είδα ότι το τελευταίο δέμα του Μαρτίου φάνησε στο σύστημα, ανησύχησα λίγο διότι είχα - αυθαίρετα ίσως - την εντύπωση ότι γενικά οι σάκκοι ανοίγονται με μια σειρά. Επίσης, παραγγελία από Μαλαισία η οποία είχε σταλεί τέλη Φλεβάρη, φθάσει 20 Μάρτη, δεν παραδόθηκε σε μένα ποτέ αλλά - υποτίθεται - την έστειλαν πίσω ενώ σε μένα έλεγαν να περιμένω κλπ. τελικά εστάλη ξανά (όχι το ίδιο πακέτο, αυτό ακόμα η seller περιμένει να φθάσει πίσω Μαλαισία) στις 13/4 και είναι ήδη Ελλάδα. Ενώ τα δέματα από Ιαπωνία είτε Μαρτίου, είτε Απριλίου (ίδιας περιόδου) πουθενά...

 

Να σημειώσω εδώ ότι ζήτησα να ξεκινήσει έρευνα από το Ιαπωνικό ταχυδρομείο για το πακέτο με ημερομηνία αποστολής 10/3. Το πακέτο αυτό (όπως και τα υπόλοιπα) είναι ασφαλισμένο μόνο έως το ποσό των 6.000 yen. Επομένως στα δέματα μεγαλύτερης αξίας (τα περισσότερα δυστυχώς) θα χάσω μέρος των χρημάτων μου εάν δεν φθάσουν. Αλλά και σε αυτά που δεν χάνω, θα προτιμούσα 100 φορές να παραλάβω τα αντικείμενα της παραγγελίας, γιατί στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα αγόρασα είτε από δημοπρασίες, είτε μέσω προ-παραγγελίας, επομένως δεν θα τα ξαναβρώ εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, κι εμενα καθυστερουν, περιμενα 6 που εχουν συμπληρωσει μηνα,

ενα ηρθε μονο την προηγουμενη βδομαδα κι αυτο... στο πεζοδρομιο :o

 

αν δεν ειχα την τυχη να ειναι κατω εκεινη την ωρα η μανα μου και να το δει, δεν παιζει να το παραλαμβανα,

οτι ναναι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...