Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χριστός Ανέστη. Συγγνώμη αν επαναλαμβάνω ερώτημα άλλων, αλλά για να μην διαβάζω τόσες σελίδες, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα αγοράς από το εξωτερικό με αντικαταβολή, χωρίς κάρτες, paypal κλπ, αλλά και με σχετικά χαμηλό κόστος μεταφορικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ήθελα να αγοράσω ένα xiaomi tv box με κόστος 65€.

Δεν ήθελα να δώσω άλλα 25€ για τριγωνική αποστολή οπότε έκανα το εξής:

 

Δήλωσα ότι είναι dropshipping παραγγελία (όταν παραγγέλνεις έχει ένα κουτάκι που το τσεκάρεις) ώστε να μου έρθει χωρίς λογότυπα και τιμές.

Πέρασε αέρα το τελωνείο (τυχαίο; ) και όταν έφτασε σε μένα, η ετικέτα δεν είχε πουθενά εκτιμώμενη τιμή ή κάπου να λέει parts/gift κλπ.

 

 

Μπορεί απλά να στάθηκα τυχερός αλλά πιστεύω ότι η έλλειψη στοιχείων μαγαζιού/αγοράς έπαιξε κάποιο ρόλο.

 

edit: παρόλο που ήρθε από κίνα με NL post δεν είχε το κίτρινο αυτοκολλητάκι που βάζουν συνήθως.

 

Αν έγραφες και το μαγαζί θα βοηθούσες περισσότερο αυτούς που θα το διαβάσουν και θα θελήσουν να δοκιμάσουν τη μέθοδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα παιδια

 

Θελω να παρω αυτους τους φακους (http://www.fuselenses.com/oakley/lenses/100256-GRP-000000000.php) για γυαλια ηλιου απο αμερικη και στους τροπους αποστολης μου βγαζει: 

International Express Mail - 49.95
 International Priority Mail - 24.95
 International First Class Mail - 12.00
ολα αυτα ερχονται με courier και περνανε τελωνειο?

 

 

 

 International First Class Mail - 12.00
 
untracked αν δεν κανω λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έγραφες και το μαγαζί θα βοηθούσες περισσότερο αυτούς που θα το διαβάσουν και θα θελήσουν να δοκιμάσουν τη μέθοδο.

ουπς, έχεις δίκιο

 

Από banggood έγινε η αγορά αλλά πολλά κινεζοσάιτ έχουν επιλογή για dropshipping.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστός Ανέστη. Συγγνώμη αν επαναλαμβάνω ερώτημα άλλων, αλλά για να μην διαβάζω τόσες σελίδες, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα αγοράς από το εξωτερικό με αντικαταβολή, χωρίς κάρτες, paypal κλπ, αλλά και με σχετικά χαμηλό κόστος μεταφορικών;

οχι στο 99,999% των περιπτωσεων.

Στις αγορές εξωτερικου, ισχύει η φιλοσοφία πληρώνεις και μετα ξεκινά οποια διαδικασία αποστολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είχα αγοράσει 5 Μαΐου 2016 από amazon.de αυτο το θερμομετρο. Πριν λίγες μέρες μου χάλασε και επικοινώνησα με την Braun εδώ στην Ελλάδα και μου είπαν ότι δεν ισχύει η εγγύηση εδω λόγω οτι το αγόρασα από άλλη χωρά και να απευθυνθώ στο αμαζον.

Μπαίνω στο αμαζον αλλά δεν μου επιλογή για Return item. Καμιά ιδέα τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από σχεδόν χρόνο, είναι λογικό να μην έχει την επιλογή return.

 

Με τσατ ή τηλέφωνο επικοινώνησε με αμαζον και ρώτα για την εγγύηση αλλά δεν νομίζω να κάνουν κάτι.

Την εγγύηση την παρέχει η εκάστοτε αντιπροσωπεία.

 

Μου φαίνεται όμως πολύ περίεργο που η ελληνική αντιπροσωπεία δεν καλύπτει αγορά από ΕΕ.

 

Καλύτερη λύση θα μου φαινόταν ένα χεστήριο μειλ στην μαμά εταιρία απαιτώντας "να τραβήξουν το αυτί" στους εδώ αντιπροσώπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγορασω κατι απο το ebay , και γραφει item location UK. Εστειλα μυνημα στον πωλητη και μου εστειλε αυτο  

We post the order from UK via Royal second class .    Αυτο σημαινει οτι η αποστολη θα γινει απο Αγγλια σωστα?  η μηπως το στελνει μεσω Αγγλιας In transit?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγορασω κατι απο το ebay , και γραφει item location UK. Εστειλα μυνημα στον πωλητη και μου εστειλε αυτο  

 

We post the order from UK via Royal second class .    Αυτο σημαινει οτι η αποστολη θα γινει απο Αγγλια σωστα?  η μηπως το στελνει μεσω Αγγλιας In transit?

Η αποστολή θα γίνει από ΑγγλίΑγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, λεω να ρωτησω εδω που λογικα θα γνωριζετε την διαδικασια ακριβως: Στο νημα του ηλεκτρονικου τσιγαρου, λογω των τελευταιων αλλαγων στον νομο περι πωλησης υγρων που περιεχουν νικοτινη κλπ. και εχουν κανει παρανομη την πωληση σκευασματων με υψηλη περιεκτικοτητα σε νικοτινη, συζητιεται πολυ η αγορα τετοιων προιοντων απο το εξωτερικο, εντος της ΕΕ παντα. Αρα μιλαμε για κατι εξ ορισμου παρανομο. Το ερωτημα ειναι εφ' οσον εντος της Ε.Ε. δεν υπαρχει τελωνειο, υπαρχει πιθανοτητα το πακετο αυτο να ανοιχθει για ελεγχο και να γινει κατασχεση του περιεχομενου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, λεω να ρωτησω εδω που λογικα θα γνωριζετε την διαδικασια ακριβως: Στο νημα του ηλεκτρονικου τσιγαρου, λογω των τελευταιων αλλαγων στον νομο περι πωλησης υγρων που περιεχουν νικοτινη κλπ. και εχουν κανει παρανομη την πωληση σκευασματων με υψηλη περιεκτικοτητα σε νικοτινη, συζητιεται πολυ η αγορα τετοιων προιοντων απο το εξωτερικο, εντος της ΕΕ παντα. Αρα μιλαμε για κατι εξ ορισμου παρανομο. Το ερωτημα ειναι εφ' οσον εντος της Ε.Ε. δεν υπαρχει τελωνειο, υπαρχει πιθανοτητα το πακετο αυτο να ανοιχθει για ελεγχο και να γινει κατασχεση του περιεχομενου?

Λογικά αν αγοραστεί απο χώρα της ΕΕ τελωνείο δεν περνά, το θέμα είναι είναι παράνομο ή όχι ;  Επιτρέπεται η εισαγωγή του στην Ελλάδα; Πχ. για θεραπευτικούς λόγους ακόμα και το amazon de πουλάει βιολογικό χασισέλαιο (χωρίς την παραισθησιογόνα ουσία THC) αυτό όμως δεν σημαίνει οτι είναι νόμιμο στην Ελλάδα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα βασικά είναι οτι αν το ανακαλύψουν και εφόσον είναι παράνομο θα έχεις να κάνεις με την δικαιοσύνη πλέον!

 

Το θέμα είναι αν θα το ρισκάρεις ξέροντας ότι θα μπλεξεις άσχημα ακόμα και οι πιθανότητες να είναι 1 στο εκατομμύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι παρανομο ειναι ξεκαθαρα. Το ερωτημα μου ειναι ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να το βρουνε.

 

Τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο. Απαγορεύτηκε η "κατ' επάγγελμα" εισαγωγή υγρών και βάσεων από εμπόρους. Για ένα πακέτο με 1lt βάση που προορίζεται για προσωπική χρήση, δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα ή ότι μπορούν να εντοπίσουν τίποτα. Όπως αν την αγοράσεις στο ταξίδι σου και την μεταφέρεις στη βαλίτσα σου επιστρέφοντας. Όπως συμβαίνει με τα τσιγάρα και το αλκοόλ. Υπάρχει και για αυτά ένα -ικανό- όριο που δεν υπάγεται σε ΕΦΚ. Μέχρι -και αν- να εφαρμοστεί καθολικά σε όλη την Ε.Ε. αυτή η μ@λακία, δεν νομίζω να μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα οι τελώνες εδώ. Το μόνο που θα καταφέρουν μέχρι τότε βέβαια είναι να κλείσει η πλειοψηφία των εδώ μαγαζιών ηλ. τσιγάρου...

 

Υ.Γ. Εγώ πήρα από Ισπανία όπως έγραψα και σε άλλο topic αρχές του έτους (είχαμε μπεί στο 2017) 2lt νικοτινούχα βάση με κούριερ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Αρχές της απαγόρευσης θα μου πεις ήταν ακόμα, αλλά τέλος πάντων τυπικά είχε αρχίσει να ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...