Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια. Εκανα μια χαζομαρα και θελω τα φωτα σας. Μου ερχεται στο ebay ειδοποιηση για να πληρωσω ενα καλωδιο OTG στα 7.5 ευρω. Κοιταω και πρεπει να ηταν δημοπρασια οπου το bid ηταν

GBP 0.01 και μεταφορικα

GBP 5.99 (οποτε σε ευρω περιπου 7,4 ευρω) ενω ειναι απλη

Economy Int'l Postage (δηλαδη σε κανα μηνα θα μου ρθει)

 

Πραγματικα δεν θυμαμαι να χα κανει τετοια χαζομαρα. Θυμαμαι οτι ειχα δει καποια OTG οπου ειδα μεταφορικα και δεν εκανα bid... αλλα απο την αλλη δεν ειμαι 100% σιγουρος αν εκανα τη χαζομαρα.

 

Οποτε τι κανουμε; Μπορω να αποφυγω τη πληρωμη ή ειμαι δεσμευμενος;

 

Λοιπόν μπορείς να μην πληρώσεις. Στείλε ένα cancel request στον πωλητή και πες του έγινε λάθος.

 

Λογικά θα δεχτεί το αίτημα ακύρωσης και τέλος

Ή πληρώνεις και στο καπάκι κάνεις cancel request. Εχεις μία ώρα για να κάνεις ακύρωση γράφει το ebay

Αλλά μπορεί να το μαρκάρει ως απεσταλμένο χωρίς να το στείλει για να σε αποτρέψει να κάνεις ακύρωση.

 

Οπότε κάνε το πρώτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση. Δεν εχω πληρωσει ακομα και δεν ειδα να χει cancel request. Εστειλα ενα μηνυμα στο πωλητη εξηγωντας τι εγινε και ελπιζω να ειναι οκ.

Τωρα για cancel request μετα απο πληρωμη εισαι σιγουρος οτι γινεται σε αγορα auction? Και αν ναι, σου επιστρεφονται και τα μεταφορικα; Γιατι 7.5 ευρω για καλωδιο που θα μου ρθει ενα μηνα μετα οταν ελλαδα το βρισκω κοντα 3 ευρω ειναι κριμα...

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση. Δεν εχω πληρωσει ακομα και δεν ειδα να χει cancel request. Εστειλα ενα μηνυμα στο πωλητη εξηγωντας τι εγινε και ελπιζω να ειναι οκ.

 

Τωρα για cancel request μετα απο πληρωμη εισαι σιγουρος οτι γινεται σε αγορα auction? Και αν ναι, σου επιστρεφονται και τα μεταφορικα; Γιατι 7.5 ευρω για καλωδιο που θα μου ρθει ενα μηνα μετα οταν ελλαδα το βρισκω κοντα 3 ευρω ειναι κριμα...

 

 

δεν νομιζω πως εχει διαφορα η δημοπρασια με το buy now. απλα αμα πληρωσεις θα πρεπει ο πωλητης να μην το εχει μαρκαρει ως απεσταλμενο, που το κανει ακομα και αν δεν το εχει αποστειλλει και να δεχτει την ακυρωση πριν το στειλει.

 

και θα παρεις τα λεφτα σου πισω. το εχω κανει. αλλα τα ποσοστα επιτυχιας διαφερουν.

 

αμα δεν πληρωσεις κανεις cancel request ως εξης. στελνεις μηνυμα στον πωλητη αλλα με θεμα cancel order.

οχι γενικο μηνυμα σαν τα αλλα. αυτη ειναι η διαφορα

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=VqAg0Z3ip9E

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω πως εχει διαφορα η δημοπρασια με το buy now. απλα αμα πληρωσεις θα πρεπει ο πωλητης να μην το εχει μαρκαρει ως απεσταλμενο, που το κανει ακομα και αν δεν το εχει αποστειλλει και να δεχτει την ακυρωση πριν το στειλει.

 

και θα παρεις τα λεφτα σου πισω. το εχω κανει. αλλα τα ποσοστα επιτυχιας διαφερουν.

 

αμα δεν πληρωσεις κανεις cancel request ως εξης. στελνεις μηνυμα στον πωλητη αλλα με θεμα cancel order.

οχι γενικο μηνυμα σαν τα αλλα. αυτη ειναι η διαφορα

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=VqAg0Z3ip9E

 

Ok. Του ξαναστειλα μηνυμα αλλα αυτη τη φορα με το τροπο που ειπες. Οταν εγραψες να βαλω θεμα cancel order μαλλον εννουσες απλα να επιλεξω "Request to change an order" μιας και δεν ειδα να χει text box για θεμα. Δηλαδη εκανα οτι ελεγε στο βιντεο.

 

Σε ευχαριστω  :-)  Ελπιζω να τη γλυτωσω τη λυπητερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορες απο mindfactory.de χωρις ΦΠΑ ξερετε τι ακριβως δικαιολογητικα χρειαζεται και που τα βρισκεις; Πρεπει η επιχειρηση σου να ασχολειται με το ειδος;

 

Στην συνοψη της παραγγελιας λεει αυτο:

 

If you like to order as a company without VAT we require for every order a digital copy of the tax id document given by your local tax agency and your official traders licence/certificate to verify the company name, company address,

corporate form combined with your given VAT.
Please make sure to send the required documents to [email protected] as soon as possible.

Please notice, that this is required for every order and is based on EU tax regulations.
Delivery address, company address and invoice address can not be changed and have to be identical.

After verification, we will confirm your order without german value added tax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απ' όλα, πρέπει να συνεννοηθείς με το λογιστή σου για τις ενδοκοινοτικές πράξεις.

Και, φυσικά, αυτό που θέλεις να αγοράσεις πρέπει να ταιριάζει με το αντικείμενο της επιχείρησής σου για να το καταχωρίσεις ο λογιστής στα βιβλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απ' όλα, πρέπει να συνεννοηθείς με το λογιστή σου για τις ενδοκοινοτικές πράξεις.

Και, φυσικά, αυτό που θέλεις να αγοράσεις πρέπει να ταιριάζει με το αντικείμενο της επιχείρησής σου για να το καταχωρίσεις ο λογιστής στα βιβλία.

 Εννοειται πως θα συννενοηθω με τον λογιστη. Ενα καινουργιο υπολογιστη που θελω να φτιαξω (υψηλης αξιας) δικαιολογειται σε επισιτιστική επιχειριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok. Του ξαναστειλα μηνυμα αλλα αυτη τη φορα με το τροπο που ειπες. Οταν εγραψες να βαλω θεμα cancel order μαλλον εννουσες απλα να επιλεξω "Request to change an order" μιας και δεν ειδα να χει text box για θεμα. Δηλαδη εκανα οτι ελεγε στο βιντεο.

 

Σε ευχαριστω  :-)  Ελπιζω να τη γλυτωσω τη λυπητερη.

 

 

 

ναι μεσα απο το μενου ερχεται μηνυμα με θεμα cancel order. ειναι συγκεκριμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μεσα απο το μενου ερχεται μηνυμα με θεμα cancel order. ειναι συγκεκριμενο

 

Ολα καλα τελικα. Μου ηρθε email για canceling purchase και εκανα respond για επιβεβαιωση και πλεον δεν μου το εμφανιζει στα "pay now" το προϊον. Χιλια ευχαριστω!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα τελικα. Μου ηρθε email για canceling purchase και εκανα respond για επιβεβαιωση και πλεον δεν μου το εμφανιζει στα "pay now" το προϊον. Χιλια ευχαριστω!!!  :)

 

Τέτοια αγωνία και τόσος κόπος και χρόνος με αλεπάλληλα posts για 7,5€ (ούτε καν, για τη διαφορά από τα 3€ που έχει εδώ); Φτωχύναμε όλοι ρε παιδιά αλλά νομίζω κάπου χάσαμε και το μέτρο εντελώς... Ήταν τόσο φοβερό να το πάρεις τελικά, ή ακόμα κι αν δεν το έκανες θα καθόταν να σε "μαυρίσει" νομίζεις ο άλλος γιατί δεν του αγόρασες το καλωδιάκι των 7€; :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...