Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη ειναι 14 ευρω για το πρωτο κιλο + 24% ???

 

Ναι, αυτό ακριβώς

 

αυτο για το φπα πως προκυπτει? το υποθετεις εσυ η εχεις κανει αγορα κ το ειδες? γιατι στο site τους δεν αναφερει τπτ

 

Έχω κάνει αγορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, αυτό ακριβώς

 

 

Έχω κάνει αγορές.

 

24% επί ποιού ποσού; Του προϊόντος που αγοράσα, επί των 14€ για την υπηρεσία που παρέχουν αυτοί ή πάνω και στα δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω όλους μιας και είμαι αυτός που έβαλα τον κωδικό.

Κατ αρχάς ευχαριστώ σε όλους όσους έχουν δώσει τόσες πληροφορίες από την αρχή του θέματος αυτού. Με βοήθησαν πριν από χρόνια για να καταλάβω μερικές διαδικασίες, ειδικά για τα θέματα εκτελωνισμού.

Τώρα για τα τρέχοντα και ελπίζοντας ότι οι κουμανταδόροι του site θα το αφήσουν το post και δεν θα το σβήσουν όπως έκαναν σε άλλη περίπτωση, γιατί το είχα βάλει και αλλού, στο θέμα που αφορά την υπηρεσία shop and ship και το έσβησαν με την δικαιολογία ότι ΄΄Δεν επιτρέπονται referrals!΄΄. Είναι αντιγραφή του μηνύματος που μου έστειλε ένας από αυτούς.

Βέβαια πρέπει είναι τελείως γκαόυ μάου αυτός που το έκανε, γιατί εγώ δίνω απ ευθείας τον κωδικό και απλά ενημερώνω για το που είναι το σχετικό link που βέβαια δεν έχει καμία σχέση με εμένα.

Παρακάμπτω τον σερίφη του διαδικτύου που πιθανόν να έχει τσιμπήσει ο ίδιος ήδη την προσφορά και πάμε στο θέμα.

Η διαδικασία εγγραφής είναι απλή.

Πάτε στην σελίδα της εταιρείας Shop and Ship. Δεν βάζουμε φυσικά link 

Κάνετε κανονικά την εγγραφή και προς το τέλος της κάπου υπάρχει ένα πεδίο που αναφέρει για κωδικό κουπονιού.

Εκεί μέσα βάζετε τον κωδικό.

Επιβεβαιώνετε την εγγραφή με κάποιο έγγραφο σας σκαναρισμένο που στέλνετε. Διαλέγετε από Διαβατήριο/ταυτότητα/δίπλωμα οδήγησης.

Δεν υπάρχει email επιβεβαίωσης στην αρχή. Δεν ξέρω γιατί. Η επιβεβαίωση του εγγράφου γίνεται αμέσως!!! Και σε δευτερόλεπτα εμφανίζονται οι πολυπόθητες 18 φυσικές διευθύνσεις.

 

ΥΓ. Θα βάλω τον κωδικό σκέτο και σε άλλα σχετικά θέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24% επί ποιού ποσού; Του προϊόντος που αγοράσα, επί των 14€ για την υπηρεσία που παρέχουν αυτοί ή πάνω και στα δύο;

 

Όχι δεν ασχολούνται καθόλου με το πόσο το αγόρασες. Κοιτάνε το βάρος και με βάση αυτό βγαίνει η τιμή των μεταφορικών. Ότι δείχνει στο σίτε + τον ελληνικό φπα. Και εφόσον έχεις βάλει και ασφάλεια στην υπηρεσία μπαίνει και αυτή η τιμή ή τα όποια έξοδα τελωνείου εάν προκύψουν. Ανοίγουν τις κούτες, όχι τα πακέτα για να δουν τι έχεις αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώνω, όσους ενδιαφέρονται για την προσφορά του Shop and Ship, ότι παρόμοια προσφορά είχε γίνει πριν από 4 χρόνια περίπου και είχα ανοίξει τότε αυτό το θέμα, το οποίο κλειδώθηκε σήμερα (!!!).

Κατ αρχάς θα ήθελα να σε ευχαριστήσω γιατί κυρίως εσένα εννοούσα για όσα γράφω σχετικά με το θέμα εκτελωνισμού. Το θέμα Shop and Ship κλειδώθηκε αφού διαγράψανε το ποστ που είχα κάνει (το ίδιο όπως σε αυτή την ενότητα). Άγνωστο γιατί αλλά μάλλον ο...υπαίτιος είμαι εγώ.  :fear:

Τις 18 παγκόσμιες διευθύνσεις που μου έδωσε το Shop And Ship στον λογαριασμό μπορώ να τις χρησιμοποιήσω και για αγορές από τα ebay, amazon, aliexpress κτλ? Εάν ναι, θα πρέπει στους συγκεκριμένους λογαριασμούς όπου εκεί έχω την πραγματική μου διεύθυνση στην Ελλάδα να την αλλάξω?

Στο σχετικό νήμα που όμως κλειδώθηκε!!! πριν από λίγο!!! θα λύσεις τις απορίες σου. Για τα νέα διαδικαστικά τώρα. Μέσα στον λογαριασμό που έφτιαξες έχει πλήρεις αναλυτικές οδηγίες επιλέγοντας σε κάθε διεύθυνση ξεχωριστά. Ανοίγει submenu και σου δίνει/δείχνει οδηγίες. Ποια διεύθυνση να βάλεις και που όταν έχει μια Adrees line 1 , 2 κλπ. Ψάξτο λίγο περισσότερο. Τα περιγράφει πλέον πολύ αναλυτικά. Και τα βασικά υπάρχουν πάντα έστω και στο κλειδωμένο θέμα. Που ισχύουν όπως τα λένε οι προλαλίσαντες σχετικά με τα έξοδα. Η συνεργάτης τους στην ελλάδα είναι είναι η Γενική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ίσως χαζό;

Δε 'φοβόσαστε' να στείλετε σκαναρισμένα στοιχεία σας;

Από την στιγμή που έχεις τραπεζικό λογαριασμό τα στοιχεία σου έχουν πιστοποιηθεί εκεί, έχουν αποθηκευθεί σε μια παγκόσμια τράπεζα δεδομένων και μετά απλά γίνεται επιβεβαίωση. 

Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι ΟΧΙ σαν αυτό της 28ης Οκτωβρίου. Ότι ήταν να πάθουμε το πάθαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχάς θα ήθελα να σε ευχαριστήσω γιατί κυρίως εσένα εννοούσα για όσα γράφω σχετικά με το θέμα εκτελωνισμού. Το θέμα Shop and Ship κλειδώθηκε αφού διαγράψανε το ποστ που είχα κάνει (το ίδιο όπως σε αυτή την ενότητα). Άγνωστο γιατί αλλά μάλλον ο...υπαίτιος είμαι εγώ.  :fear:

 

 

Για να σου φύγουν οι απορίες και τα ερωτηματικά, θέλω να σου πω ότι το νήμα που γράφουμε τώρα έχει αναρτηθεί σε άλλη ενότητα από αυτή που α) είχα αναρτήσει την ίδια προσφορά πριν από 4 χρόνια και β) ανάρτησες τη νέα προσφορά του Shop & Ship, οι οποίες κλειδώθηκαν..

 

Πιστεύω να καταλαβαίνουμε όλοι τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου φύγουν οι απορίες και τα ερωτηματικά, θέλω να σου πω ότι το νήμα που γράφουμε τώρα έχει αναρτηθεί σε άλλη ενότητα από αυτή που α) είχα αναρτήσει την ίδια προσφορά πριν από 4 χρόνια και β) ανάρτησες τη νέα προσφορά του Shop & Ship, οι οποίες κλειδώθηκαν..

 

Πιστεύω να καταλαβαίνουμε όλοι τι εννοώ.

Έφτιαξα ήδη καινούργιο και τρέχει και όσοι το προλάβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, αγορά απο eBay μιας μητρικής αξίας 140€ + 35€ μεταφορικά απο Αμερική. Στο eBay δεν έβγαλε τους φόρους όπως κάνει συνήθως και προχώρησε η αποστολή με USPS. Ξέρει κανένας εάν πληρώσω κάτι η όχι; Είναι πιθανό το 3€ η παίζει κάτι χειρότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, αγορά απο eBay μιας μητρικής αξίας 140€ + 35€ μεταφορικά απο Αμερική. Στο eBay δεν έβγαλε τους φόρους όπως κάνει συνήθως και προχώρησε η αποστολή με USPS. Ξέρει κανένας εάν πληρώσω κάτι η όχι; Είναι πιθανό το 3€ η παίζει κάτι χειρότερο;

Δε σου έβγαλε γιατί ο πωλητής το στέλνει μάλλον  μόνος του απευθείας και όχι μεσω GSP. Αν ανοιχτεί στο τελωνείο θα πληρωσεις 24% ΦΠΑ και 12 ευρω. Δε μπορω να σου πω με σιγουριά τι θα γίνει όπως καταλαβαίνεις (δηλαδή αν θα πληρωσεις ή όχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια. Εκανα μια χαζομαρα και θελω τα φωτα σας. Μου ερχεται στο ebay ειδοποιηση για να πληρωσω ενα καλωδιο OTG στα 7.5 ευρω. Κοιταω και πρεπει να ηταν δημοπρασια οπου το bid ηταν GBP 0.01 και μεταφορικα GBP 5.99 (οποτε σε ευρω περιπου 7,4 ευρω) ενω ειναι απλη Economy Int'l Postage (δηλαδη σε κανα μηνα θα μου ρθει)

Πραγματικα δεν θυμαμαι να χα κανει τετοια χαζομαρα. Θυμαμαι οτι ειχα δει καποια OTG οπου ειδα μεταφορικα και δεν εκανα bid... αλλα απο την αλλη δεν ειμαι 100% σιγουρος αν εκανα τη χαζομαρα.

Οποτε τι κανουμε; Μπορω να αποφυγω τη πληρωμη ή ειμαι δεσμευμενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...