Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 γεια σας εκανα μια παραγγελια απο adidas παππουτσια και ενω ολα ξεκινησαν καλα 22/3/2017 ξεκινησε η παραγγελια 23/3/2017 ειχα tracking number και 24/3/2017 εφυγε απο γερμανια 25/3/2017 ηταν αργια.....Μεχρι σημερα δεν εχω καμια εξελιξη με το tracking number γραφει οτι ερχεται στη χωρα προορισμου....ΕΝΩ ερχεται με DHL απο οτι εψαξα και εμαθα ερχεται με την γερμανικη ταχυδρομικη που συνεργαζεται με DHL αλλα ειμαι πολυ μπερδεμενος και προβληματισμενος....αν μπορει καποιος να με βοηθησει.....Μιλησα με DHL ελλαδα και μου ειπαν οτι οταν φτασει ελλαδα θα με ενημερωσουν με καινουργιο tracking number.....Αυτη η καθυστερηση ειναι φυσιολογικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει συζητηθεί πολλές φορές το μπέρδεμα μεταξύ της DHL courier και του γερμανικού ταχυδρομείου (DHL Deutsche Post).

Κάνε υπομονή γιατί μέσα στη Γερμανία, τουλάχιστον, ταξιδεύει οδικώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συζητηθεί πολλές φορές το μπέρδεμα μεταξύ της DHL courier και του γερμανικού ταχυδρομείου (DHL Deutsche Post).

Κάνε υπομονή γιατί μέσα στη Γερμανία, τουλάχιστον, ταξιδεύει οδικώς.

Σε ευχαριστω πολυ θα σε ενημερωσω για να βοηθησω και καποιον  αλλο σε αυτο το αρθο ακομα υπομονη κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω πακέτο μικρής αξίας από Gearbest με tracking και βρίσκεται στο παρακάτω status από 17/3 :

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

 

17/3/2017, 20:17:48 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

17/3/2017, 14:17:37 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

17/3/2017, 11:27:56 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

17/3/2017, 09:01:57 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

είναι στο ίδιο status εδώ και 12 ημέρες (8η εργάσιμη), έχει συμβεί σε άλλον κάτι παρόμοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα σου προορίζεται για την ΥΕΔ Θεσ/νίκης, δηλαδή για το τελωνείο, στο οποίο μπορεί να έχει μπει ήδη χωρίς να έχει ενημερωθεί το σύστημα.

Εάν έχει κινητό, θα βρει ο τελωνειακός την αξία του, θα υπολογίσει τον ΦΠΑ (24%) + 12€ τα τέλη ΕΛΤΑ και θα το στείλει στο γραφείο της περιοχής σου για να πληρώσεις και να το παραλάβεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα σου προορίζεται για την ΥΕΔ Θεσ/νίκης, δηλαδή για το τελωνείο, στο οποίο μπορεί να έχει μπει ήδη χωρίς να έχει ενημερωθεί το σύστημα.

Εάν έχει κινητό, θα βρει ο τελωνειακός την αξία του, θα υπολογίσει τον ΦΠΑ (24%) + 12€ τα τέλη ΕΛΤΑ και θα το στείλει στο γραφείο της περιοχής σου για να πληρώσεις και να το παραλάβεις. 

 

Δεν είναι κινητό, ένα xiaomi Amplifier είναι αξίας 8€ και ένα μικρόφωνο αξίας 22€. Νομίζω από 20-22€ και κάτω δεν πληρώνεις τελωνείο σωστά ή πάει συνολικά η αξία του πακέτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδιαστική ταυτόχρονη αγορά απο amazon.de στις 3-3-2017, δύο προιόντα Α & Β απο διαφορετικούς πωλητές και fullfiled by amazon.

To προιόν Α ήλθε στην ώρα του, το δε προιόν Β ... άφαντο. :cry:

Περνάνε οι ημερομηνίες εκτιμωμενης παράδοσης, περιμένω λίγο ακόμη και τελικά στέλνω email στο support του amazon χθές το βράδυ κατά τις 10:00μμ, απλά εξιστορώντας τα γεγονότα.

Σήμερα το πρωί στις 8:30 ανοίγω το mail και βλέπω επιστροφή - refund του ποσού για το ''άφαντο'' προιόν Β στη Revolut (άμεση πίστωση) που είχα συνδέσει στο amazon για την αγορά !!! :shock:

Μπράβο !  Αυτή είναι εξυπηρέτηση, τα καλά πρέπει να λέγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συζητηθεί πολλές φορές το μπέρδεμα μεταξύ της DHL courier και του γερμανικού ταχυδρομείου (DHL Deutsche Post).

Κάνε υπομονή γιατί μέσα στη Γερμανία, τουλάχιστον, ταξιδεύει οδικώς.

τελικα εβγαλα μια ακρη.....εντελως τυχαια μονος μου....η dhl απο γερμανια δεν ενημερωσε ποτε το δεμα οτι εφτασε ελλαδα....και στο site λεει οτι ειναι ακομα στο δρομο για ελλαδα......εχθες μιλησα με dhl μου ειπαν οτι δεν εχει ερθει κατι ακομα....τελος παντων στο site dhl ελλαδα εψαξα το δεμα βαση αποστολεα και εβαλα το tracking number που μου ειχαν δωσει απο την γερμανικη εταιρεια και ετσι εμφανιστηκε οτι ειναι αθηνα...χωρις e-mail χωρις καμια ενημερωσει....τι να πω.....ειμαι κρητη οποτε λογικα αυριο θα το εχω εδω....τα λογια ειναι λιγα.....ελπιζω ολα να πανε καλα....απο εξωτερικο παραγγειλα πρωτη φορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι φίλε. H dhl είναι αρκετά αξιόπιστη.

Το dhl γερμανικό ταχυδρομείο, όσες φορές παρέλαβα απο αυτό έκανε 8-10 εργάσιμες να έρθει Ελλάδα.

Αμέσως μετα η dhl μου έδινε το νεο tracking ( τους έπαιρνα τηλ) κ παραλάμβανα σχεδόν αμέσως.

Όλα θα πάνε καλά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω παρει κατι ανταλλακτικα αυτοκινητου απο καναδα με canada post και εφτασαν ελλαδα σε 5 μερες αλλα εδω και 2-3 μερες ειναι στο τελωνειο προφανος δεν   και γραφει   Verifying recipient's address; Possible delay  ....υπαρχει καποιο τηλ να παρω καπου η απλα αναμενω να με καλεσουν αυτοι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι φίλε. H dhl είναι αρκετά αξιόπιστη.

Το dhl γερμανικό ταχυδρομείο, όσες φορές παρέλαβα απο αυτό έκανε 8-10 εργάσιμες να έρθει Ελλάδα.

Αμέσως μετα η dhl μου έδινε το νεο tracking ( τους έπαιρνα τηλ) κ παραλάμβανα σχεδόν αμέσως.

Όλα θα πάνε καλά ..

σε εμενα δεν εγιναν ετσι τα πραγματα αλλα ενταξει αφου ερχεται το δεμα.....ειναι παππουτσια απο γερμανια θα εχω δασμους και φορους ξερει καποιος?

Περιμένεις το επόμενο βήμα.

παππουτσια απο την γερμανια που παραγγειλα θα εχω δασμους και φορους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...