Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή υποστηρίζετε ότι τα κόβουν τα πακέτα ...με το μάτι εξωτερικά αν είναι ας πούμε 15cmX25cmX8cm που συνήθως είναι τα κουτιά των κινητών; Δεν περνάνε από σκανερ ακτίνων Χ; Αν είναι έτσι ρε παιδιά να ενημερώσουμε το gearbest να πακετάρει σε ΣΦΑΙΡΙΚΑ κουτιά για να μη βγάζουν άκρη! Το Ελληνικό "κράτος" και τα άχρηστα κορμιά που το στελεχώνουν, το έχω ικανό για τη μεγαλύτερη γελοιότητα, αλλά αυτό ξεπερνάει και τη φαντασία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρόκειται για μία απλή τσάντα πλάτης. Τίποτα το ιδιαίτερο.

Ίσως λόγω μεγέθους το σταμάτησαν.

 

Το αστείο είναι ότι μου ήρθε και μία οθόνη κινητού σε συσκευασία κινητού, κουτάκι με το αφρολεξ και δε το σταμάτησαν. Αυτό έκανε μπαμ για κινητό.

 

Απ οτι διαβάζω πάντως, κανονικά δε πρέπει να επιβληθεί κανένας δασμός. Η αξία είναι κάτω από τα όρια.

Θα ενημερώσω...

 

Παρήγγειλα και παρέλαβα μέσα σε 15 μέρες κανονικά τσάντα πλάτης χωρίς τελωνείο. Δεν έχει σημασία το μέγεθος . Ίσως πληρώσεις μόνο τα 3 ευρώ που αναφέρουν εδώ μέσα

Δηλαδή υποστηρίζετε ότι τα κόβουν τα πακέτα ...με το μάτι εξωτερικά αν είναι ας πούμε 15cmX25cmX8cm που συνήθως είναι τα κουτιά των κινητών; Δεν περνάνε από σκανερ ακτίνων Χ; Αν είναι έτσι ρε παιδιά να ενημερώσουμε το gearbest να πακετάρει σε ΣΦΑΙΡΙΚΑ κουτιά για να μη βγάζουν άκρη! Το Ελληνικό "κράτος" και τα άχρηστα κορμιά που το στελεχώνουν, το έχω ικανό για τη μεγαλύτερη γελοιότητα, αλλά αυτό ξεπερνάει και τη φαντασία μου.

Καλή παρατήρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ακούσει ότι από τη στιγμή που ένα πακέτο περάσει τελωνείο, τουλάχιστον τα 3€+ (3,40€ ?) είναι σίγουρα.

ισχύει αυτό;

 

δηλαδή αν ανοιχτεί  και διαπιστωθεί ότι το πακέτο αξίζει πχ 10€-20€ μπορούν να επιβάλουν τα 3€? με ποια δικαιολογία;

 

και έστω ότι τα επιβάλουν... μπορείς να κάνεις κάτι;

προφανώς δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς για τέτοια ποσά.

αλλά έστω ότι έχεις όρεξη, τι γίνεται; δίνεις τα 3 και παίρνεις τα 3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πρώτες μέρες των ελέγχων (ΝΟΕ 2016) είχαν παρατηρηθεί χρεώσεις σε μικρής αξίας δέματα με το τέλος των 3€, που είχαν μπει στο τελωνείο. Τελευταία, δεν παρατηρούνται πολλά παρόμοια περιστατικά.

 

 

 

Το αν αξίζει ή όχι να παραλάβεις το δέμα είναι στη δική σου κρίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς πρόσφατα να χρησιμοποιήσει κάποια από τις υπηρεσίες που αναφέρει ο makfil στο first post για αγορά προιόντων από αμερική ?

Δοκίμασα Δευτέρα βράδυ την byserv λόγω του ότι αναλαμβάνουν και το τελωνείο, και ενώ έλαβα απάντηση ότι η παραγγελία έγινε δεκτή δεν έχω λάβει μέχρι αυτή τη στιγμή κάποιο quote - ίσως η υπηρεσία αυτή να μην είναι ενεργή πλέον.

 

Σκέφτομαι να δοκιμάσω το priceusa, αλλά αν έχω καταλάβει σωστά το ποσό που θα δώ στη φόρμα δεν θα είναι το τελικό, μιας και δεν αναφέρουν πουθενά τίποτα για τελωνείο. Το προιόν είναι ένα jacket αξίας ~225$. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, το παρακάτω τρακινγκ δεν σας φαίνεται ότι σαν να έχει μείνει πολύ Αθήνα (Πάτρα θα έρθει).

 

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-03-2017 01:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 22-03-2017 07:09 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 22-03-2017 09:57 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-03-2017 08:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Έχω καιρό να παραγγείλω αλλά θυμάμαι οτι η καθυστέρηση στην Ελλάδα ήταν μέχρι να ανοιχτεί ο σάκος στο Αεροδρόμιο, αυτό έχει γίνει. Τι κάνουν ακόμα; 

Αν περάσει τελωνείο πόσο πάει το μαλλί, στην περίπτωση που δεν χρεώσουν μόνο τα 3 ευρώ; 

Ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι και το εχω πάρει 30ευρω απο gearbest.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, το παρακάτω τρακινγκ δεν σας φαίνεται ότι σαν να έχει μείνει πολύ Αθήνα (Πάτρα θα έρθει).

 

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-03-2017 01:34 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 22-03-2017 07:09 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 22-03-2017 09:57 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-03-2017 08:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Έχω καιρό να παραγγείλω αλλά θυμάμαι οτι η καθυστέρηση στην Ελλάδα ήταν μέχρι να ανοιχτεί ο σάκος στο Αεροδρόμιο, αυτό έχει γίνει. Τι κάνουν ακόμα; 

Αν περάσει τελωνείο πόσο πάει το μαλλί, στην περίπτωση που δεν χρεώσουν μόνο τα 3 ευρώ; 

Ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι και το εχω πάρει 30ευρω απο gearbest.

 

Ευχαριστώ.

 

Αύριο θα είναι Πάτρα, δεν πέρασε τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα αργησε ενα δεμα να το προχωρησουν αλλα παρολα αυτα παρελαβα σημερα.

Παλια εφοσον ανοιγαν σακο στο αεροδρομιο,σε μια μερα ηταν εδω.

Τωρα μου εκανε 4 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα αργησε ενα δεμα να το προχωρησουν αλλα παρολα αυτα παρελαβα σημερα.

Παλια εφοσον ανοιγαν σακο στο αεροδρομιο,σε μια μερα ηταν εδω.

Τωρα μου εκανε 4 μερες.

 

Αυτό που σκέφτηκα είναι η ιστορία με τα δέματα - βόμβες που αποστέλλονται.

Είχα δει ότι στο κέντρο διαλογής είχε εγκατασταθεί αστυνομία και έλεγχε ενα ενα τα δέματα που έφευγαν για έξω για να βρουν τυχών δέματα με ονόματα πολιτικών τα οποία και τα έστελναν για έλεγχο.

Μάλιστα είχαν βρει 6-7 τα οποια έφευγαν για οίκους αξιολόγησης κλπ τα οποία όντως ήταν βόμβες (μικρές)

 

Οπότε σκέφτομαι μήπως κάνουν κάτι αντίστοιχο και στα εισερχόμενα και για αυτό υπάρχει καθυστέρηση στο Κ.Δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σκέφτομαι μήπως κάνουν κάτι αντίστοιχο και στα εισερχόμενα και για αυτό υπάρχει καθυστέρηση στο Κ.Δ

 

 

Που ακριβώς βλέπεις την καθυστέρηση; 24/3 που καταγράφηκε στο Κ.Δ. Αττικής, σήμερα έχουμε. Για τελωνείο δεν τίθεται θέμα. Αν είχε σταματήσει αυτό θα είχε συμβεί μεταξύ του 1ου και του 2ου σταδίου στην πορεία που παρέθεσες. Όταν κάτι φύγει για Κ.Δ. Αττικής έληξε το ζήτημα τελωνείο (εκτός αν πρόκειται να πάει βόρεια Ελλάδα όπου εκεί παίζεται γιατί έχουν δικό τους τελωνείο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς βλέπεις την καθυστέρηση; 24/3 που καταγράφηκε στο Κ.Δ. Αττικής, σήμερα έχουμε. Για τελωνείο δεν τίθεται θέμα. Αν είχε σταματήσει αυτό θα είχε συμβεί μεταξύ του 1ου και του 2ου σταδίου στην πορεία που παρέθεσες. Όταν κάτι φύγει για Κ.Δ. Αττικής έληξε το ζήτημα τελωνείο (εκτός αν πρόκειται να πάει βόρεια Ελλάδα όπου εκεί παίζεται γιατί έχουν δικό τους τελωνείο).

 

Η καθυστέρηση που αναφέρομαι είναι ανάμεσα στο 3ο και 4ο στάδιο της πορείας.

 

Πέρασαν 2 γεμάτες μέρες απο την στιγμή που πήγε στο Κ.Δ μέχρι να εμφανιστεί ότι πήγε στο Κ.Δ. (αν καταλαβαίνω καλά το μήνυμα του τρακινγκ). Παλιά θυμάμαι δεν έκανε τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθυστέρηση που αναφέρομαι είναι ανάμεσα στο 3ο και 4ο στάδιο της πορείας.

 

Πέρασαν 2 γεμάτες μέρες απο την στιγμή που πήγε στο Κ.Δ μέχρι να εμφανιστεί ότι πήγε στο Κ.Δ. (αν καταλαβαίνω καλά το μήνυμα του τρακινγκ). Παλιά θυμάμαι δεν έκανε τόσο.

 

Δεν είναι καθυστέρηση άξια λόγου αυτή. Και 4 μέρες μου έχει τύχει να κάνει ανάμεσα σε αυτά τα 2 στάδια πριν λίγο καιρό όταν είχαν φόρτο στις γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,παρηγγειλα απο την Ευρωπαικη αποθηκη του Gearbest ενα τηλεφωνο στις 16/3,
στις 17/3 πηρα tracking number με Ουγγρικο ταχυδρομειο και μεχρι σημερα 25/3 δεν υπαρχει καμια ενημερωση
στο τρακινγκ ναμπερ,μιλησα στο τσατ μαζι τους αλλα μου λενε να περιμενω...
Γιατι αργει τοσο,εχει παραγγειλει κανενας αλλος απο την EU warehouse του GB??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...