Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Δέματα, τα οποία στέλνονται από Αγγλία μέσω Royal Mail International Standard (όχι signed), έρχονται με τα ΕΛΤΑ ή μέσω GLS/ACS;

Μεσω ΕΛΤΑ μου ήρθε εμένα το τελευταίο. Δε γνωρίζω αν άλλαξε κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος παρήγγειλε αντικείμενο (εν γνώση του περι τελωνειου,φπα,δασμων) κόστους 950ε.

 

Του εχω στείλει ήδη το τμήμα του οδηγού για τον εκτελωνισμό, ωστε να προβεί μόνος του στη διαδικασία.

 

Το χειρότερο σενάριο υπερκοστολόγησης ποιό θα'ναι;

 

ΦΠΑ 24% επι των 950, φαντάζομαι

Δασμοί;

 

Υ.Γ. τονίζω πως το εν λόγω προϊόν, δεν υπάρχε σε επισημο/ανεπίσημο κατάλογο στην Ελλάδα, για να συγκριθεί με εγχώρια τιμή πώλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υ.Γ. τονίζω πως το εν λόγω προϊόν, δεν υπάρχε σε επισημο/ανεπίσημο κατάλογο στην Ελλάδα, για να συγκριθεί με εγχώρια τιμή πώλησης.

 

Δεν έχει σημασία αυτό. Δεν λαμβάνει υπόψη του τις εγχώριες τιμές πώλησης το τελωνείο ούτως ή άλλως, παρά την τιμή στην οποία αγοράστηκε. Θα την ψάξουν να τη βρουν από πηγές στο εξωτερικό. Να φροντίσει απλά να έχει παραστατικά ο φίλος σου και αποδείξεις για το ποσό που πλήρωσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος παρήγγειλε αντικείμενο (εν γνώση του περι τελωνειου,φπα,δασμων) κόστους 950ε.

 

Του εχω στείλει ήδη το τμήμα του οδηγού για τον εκτελωνισμό, ωστε να προβεί μόνος του στη διαδικασία.

 

Το χειρότερο σενάριο υπερκοστολόγησης ποιό θα'ναι;

 

ΦΠΑ 24% επι των 950, φαντάζομαι

Δασμοί;

 

Υ.Γ. τονίζω πως το εν λόγω προϊόν, δεν υπάρχε σε επισημο/ανεπίσημο κατάλογο στην Ελλάδα, για να συγκριθεί με εγχώρια τιμή πώλησης.

 

Δεν αναφέρεις τον τρόπο αποστολής που είναι και το σημαντικότερο στοιχείο στην ερώτησή σου.

 

Εάν συμπεράνω από την αναφορά σου στη διαδικασία εκτελωνισμού, το δέμα έρχεται με courier που σημαίνει ότι θα τον ξεσκίσουν.

 

Θα του ζητήσουν απόδειξη πληρωμής είτε με κάρτα είτε με paypal, και, επομένως, θα πληρώσει με βάση την αξία CIF, δηλαδή το κόστος και τα μεταφορικά και ενδεχομένως τα ασφάλιστρα. Σ' αυτά πρέπει να προσθέσει την αμοιβή του εκτελωνιστή, τα αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα.

 

Εάν, όμως, το δέμα έρχεται με ταχυδρομείο, θα βρει ο τελωνειακός την αξία (σπανίως επικοινωνεί με τον παραλήπτη για σχετικές πληροφορίες), υπολογίζει τον ΦΠΑ και σ' αυτή την περίπτωση και το δασμό αλλά και τα τέλη ΕΛΤΑ (12€).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα έρχεται με DHL. Δηλωμένη και πραγματική αξία που πλήρωσε 950ε. Τα μεταφορικά ήταν δωρεάν. Δεν γνωρίζω δυστυχώς αν στα 950ε είναι ή όχι ασφάλιστρα μέσα.

 

Δε μπορεί να κάνει μόνος τη διαδικασία εκτελωνισμού ώστε κατι να γλυτώσει; (τη διαδικασία που εχεις αναφέρει στον οδηγό, που ναι ιδια προφανώς μ'αυτην κανα 2 σελίδες πίσω).

 

Προετοίμασε με λίγο για το χειρότερο, με τα στοιχεία που σου έδωσα. (αν αρκούν φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα έρχεται με DHL. Δηλωμένη και πραγματική αξία που πλήρωσε 950ε. Τα μεταφορικά ήταν δωρεάν. Δεν γνωρίζω δυστυχώς αν στα 950ε είναι ή όχι ασφάλιστρα μέσα.

 

Δε μπορεί να κάνει μόνος τη διαδικασία εκτελωνισμού ώστε κατι να γλυτώσει; (τη διαδικασία που εχεις αναφέρει στον οδηγό, που ναι ιδια προφανώς μ'αυτην κανα 2 σελίδες πίσω).

 

Προετοίμασε με λίγο για το χειρότερο, με τα στοιχεία που σου έδωσα. (αν αρκούν φυσικά).

βαλε εδω τα στοιχεια και δες τι θα σου βγαλει. υπολογισε επιπλεον ενα 50ρι το λιγοτερο για την αμοιβη της dhl

 

http://www.dutycalculator.com/new-import-duty-and-tax-calculation/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kanesaxo

 

Περιέγραψα τα βασικά έξοδα στο προηγούμενο, δηλαδή ΦΠΑ (24% 228€), δασμός (δεν ξέρω σε ποια κλάση αντιστοιχεί το αντικείμενο αλλά υπολογίζεται γύρω στα 2,5-3%), αποθήκευτρα (μετά τις 48 ώρες χρεώνεται με τη μέρα) και μικροέξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ αμφότερους.

 

950 Χ 24% = 228ε

950 Χ 3% = 28.5ε

 

διατακτική = 16ε

εξοδα αποθήκευσης = 13.50+1.90ε + κάποιο ψιλο.

 

@duende υποχρεωτικά πρέπει να το εκτελωνίσει η DHL; δε μπορεί ο φίλος; (οπως το κανε ο συνφορουμίτης, μόνος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@duende υποχρεωτικά πρέπει να το εκτελωνίσει η DHL; δε μπορεί ο φίλος; (οπως το κανε ο συνφορουμίτης, μόνος)

 

Δεν ξέρω τι γίνεται αν ο φίλος σου μένει "Θεσσαλλλλλλλονίκη", πάντως για εδώ στην Αττική να πάρεις μισή-μια μέρα άδεια -αν μπορείς κιόλας- από τη δουλειά σου (ειδικά άνευ αποδοχών), να δαπανήσεις και κανένα 20άρικο τουλάχιστον έξοδα να πας μέχρι τα Σπάτα, δεν πολυσυμφέρει εκτός ίσως κι αν μένεις δίπλα στο αεροδρόμιο (ή είσαι αργόσχολος και θέλεις να γεμίσεις τη μέρα σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σας ευχαριστώ αμφότερους.

 

950 Χ 24% = 228ε

950 Χ 3% = 28.5ε

 

διατακτική = 16ε

εξοδα αποθήκευσης = 13.50+1.90ε + κάποιο ψιλο.

 

@duende υποχρεωτικά πρέπει να το εκτελωνίσει η DHL; δε μπορεί ο φίλος; (οπως το κανε ο συνφορουμίτης, μόνος)

 

Αυτό που θα γλυτώσει ο φίλος σου είναι τα 50-60-70 ευρώ που θα χρεώσει ο εκτελωνιστής (χωρίς να υπολογίζουμε τα έξοδα «κίνησης» μέχρι το αεροδρόμιο) και τα οποία ίσως να είναι διαπραγματεύσιμα με την κούριερ. Το ζήτημα είναι αν θα πληρώσει τελικά 1200 ή 1250 ευρώ;

 

Προσωπικά, δέμα τόσο μεγάλης αξίας (σίγουρα ήταν προς το συμφέρον του να το παραγγείλει εκτός ΕΕ; ) θα προτιμούσα να το εκτελώνιζαν αυτοί και να το έφερναν στην πόρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γίνεται αν ο φίλος σου μένει "Θεσσαλλλλλλλονίκη", πάντως για εδώ στην Αττική να πάρεις μισή-μια μέρα άδεια -αν μπορείς κιόλας- από τη δουλειά σου (ειδικά άνευ αποδοχών), να δαπανήσεις και κανένα 20άρικο τουλάχιστον έξοδα να πας μέχρι τα Σπάτα, δεν πολυσυμφέρει εκτός ίσως κι αν μένεις δίπλα στο αεροδρόμιο (ή είσαι αργόσχολος και θέλεις να γεμίσεις τη μέρα σου).

 

Κοίταξε, οι αποστάσεις εδώ δεν είναι τραγικές. Κέντρο μένει ο φιλος, παιρνε μια μέρα άδεια (ούτε μια) και πετάγεται. Οπως και να χει θα το κρίνει αυτός.

Απλά ήθελα να του δώσω κάποιο heads up γιατι κι αυτός με τη σειρά του περίμενε το πολυ να πληρώσει τον ελληνικό ΦΠΑ.

 

Αυτό που θα γλυτώσει ο φίλος σου είναι τα 50-60-70 ευρώ που θα χρεώσει ο εκτελωνιστής (χωρίς να υπολογίζουμε τα έξοδα «κίνησης» μέχρι το αεροδρόμιο) και τα οποία ίσως να είναι διαπραγματεύσιμα με την κούριερ. Το ζήτημα είναι αν θα πληρώσει τελικά 1200 ή 1250 ευρώ;

 

Προσωπικά, δέμα τόσο μεγάλης αξίας (σίγουρα ήταν προς το συμφέρον του να το παραγγείλει εκτός ΕΕ; ) θα προτιμούσα να το εκτελώνιζαν αυτοί και να το έφερναν στην πόρτα μου.

 

Οπως απάντησα και στον άλλο συμφορουμίτη, θα το κρίνει ο ίδιος. Πάντως για να απαντήσω και στην ερώτηση σου, ναι συνέφερε και αρκετά θαρρώ.

Κάπου στα 350ε φθηνότερα (με πρόχειρους υπολογισμούς του), και φυσικά "μηδαμινή" αναμονή σε σύγκριση με παραγγελια σε Ελληνα έμπορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να απαντήσω και στην ερώτηση σου, ναι συνέφερε και αρκετά θαρρώ.

Κάπου στα 350ε φθηνότερα (με πρόχειρους υπολογισμούς του), και φυσικά "μηδαμινή" αναμονή σε σύγκριση με παραγγελια σε Ελληνα έμπορο.

 

Αν ήταν μόνο 350€ η διαφορά δεν βλέπω πως μπορεί να συμφέρει... Το 300άρι (μπορεί και αρκετά παραπάνω) το έχει στο τσεπάκι...  Θα είχε και εγγύηση από τον Έλληνα έμπορο που τώρα δεν θα έχει. Τι αντικείμενο είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι μια ιδαίτερη τουρμπίνα κινητήρα αυτοκινήτου. Τη παρήγγειλε απ'εξω, κυρίως για το μηδαμινό χρόνο αναμονής σε σχέση με τον έλληνα έμπορο.

 Η εγγύηση για μηχανικά μέρη, σε ένα βελτιωμένο όχημα είναι κάτι πολύ...υποκειμενικό.

 

Του μετέφερα χτες, τη κουβέντα μας και μίλησε με τον πωλητή ο οποίος του είπε τα εξής: Οτι αυτός δήλωσε αξία 300ε και ένδειξη "δώρο". Χωρίς να του πει ο φίλος κάτι.

Εννοείται πως θα φορολογηθεί για τα 950, όπως μου ειπατε, το οποίο ανέφερε στον πωλητή. Και ο πωλητής (αδυνατώ να το πιστέψω μέχρι να το δώ με τα μάτια μου) του ειπε να του στείλει τα έξοδα και να κάνει partial refund στο φίλο.

Το πόσο partial, θα δείξει.

 

Υ.Γ. το 350 διαφορας ειναι πρόχειρο. Μπορει ναναι αρκετά παραπάνω, γιατι δν εχει επίσημη τιμή ελληνική ακόμη. (δεν εχει εισαχθεί παρόμοια). Στο περίπου δηλ εν συγκρίσει με άλλες τουρμπίνες. Μπορει πχ να'ναι και 500ε. Ιδωμεν σε μερικές μέρες!

Θα ενημερώσω το νήμα, έτσι για να μείνουν γραμμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...