Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα κι από εμένα,

 

Μόλις γύρισα από το τελωνείο του αεροδρομίου, όπου είχα πάει να εκτελωνίσω ένα δέμα από Ιαπωνία.  Να σημειώσω ότι το δέμα μαζί με τα μεταφορικά κόστισε 138€ και την Παρασκευή με κάλεσαν από UPS να με ενημερώσουν ότι το δέμα έχει κρατηθεί στο τελωνείο και εφόσον ήθελα να το εκτελωνίσουν εκείνοι (βασικά κάποιος συνεργάτης τους) θα μου κόστιζε 130€.

Λοιπόν επειδή θεώρησα ότι το ποσό είναι υπερβολικό αποφάσισα, αφού έψαξα λίγο στο internet, να το κάνω ο ίδιος. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και σχετικά γρήγορη (ίσως γιατί πήγα από το πρωί 8:30). Σας παραθέτω τη διαδικασία:

 

1.      Πήγα στα γραφεία της UPS, που είναι στον 1ο όροφο στις αποθήκες της Goldair Handling (όπως και όλων των άλλων courier). Εκεί δίνεις την αστυνομική ταυτότητα και το Tracking Number του δέματος και παίρνεις την «Διατακτική» και πληρώνεις 16€.

 

2.      Κατεβαίνεις κάτω στην Αποθήκη, όπου υπάρχει μια αίθουσα του τελωνείου για την εξυπηρέτηση του κοινού. Εκεί δίνεις τη «Διατακτική» , σου ζητάνε και μια απόδειξη για το ποσό που πλήρωσες, (εγώ είχα βγάλει φωτοτυπία την συναλλαγή από την κάρτα). Γενικά από τι κατάλαβα χρειάζεται να έχεις ένα χαρτί που αποδεικνύει το πόσο που πλήρωσες (εκτυπωμένη συναλλαγή από PayPal, κάρτα). Με ενημέρωσαν ότι κανονικά θα έπρεπε να έχω κάνει ηλεκτρονικά τη δήλωση ΕΔΕ και ότι θα μου την κάνουν εκείνοι για τώρα, αλλά αυτό θα γίνεται για λίγο καιρό ακόμα. Κανονικά θα έπρεπε να την κάνω εγώ.

a.      Επειδή έπιασα κουβέντα μαζί τους, με ενημέρωσαν ότι οδηγίες συμπλήρωσης υπάρχουν εδώ: https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/services?serid=10409852&adreseeID=10026938

Ανοίγετε το αρχείο με όνομα «IMPORTS - Σύστημα Εισαγωγών - Εγχειρίδιο Χρήσης για εξωτερικούς χρήστες V.3.11» και πάτε στην παράγραφο 2.7 με θέμα: «Υποβολή ΕΔΕ Άνευ Στατιστικής»

Τη δήλωση την κάνετε εδώ αφού μπείτε με τα στοιχεία του taxisnet

https://login.gsis.gr/sso/pages/login.jsp

 

3.      Αφού λοιπόν έκαναν εκείνοι τη δήλωση και έβγαλαν το ποσό που θα έπρεπε να πληρώσω 39.46€, μου είπαν να πάω στο ακριβώς απέναντι κτίριο (Τελωνείο) στο ισόγειο του Τελωνείου, όπου είναι το ταμείο να πληρώσω και αφού πληρώσω να πάω στο γραφείο 12 για να ξεκλειδώσει το δέμα.

 

4.      Επέτρεψα στην Αποθήκη με το χαρτί που είχα πάρει από το τελωνείο, πέρασα από το ταμείο να πληρώσω τα έξοδα αποθήκευσης της Goldair, που είναι 13.50€ συν 1.90€ για κάθε μέρα που είναι το δέμα στην αποθήκη(για τις πρώτες 48 ώρες είναι μόνο 13.50€ χωρίς έξτρα χρέωση). Αφού πλήρωσα πέρασα στο απέναντι γραφείο Warehouse έδωσα τα χαρτιά μου υπέγραψα και μετά σε στέλνουν σε έναν υπάλληλο της αποθήκης για σου φέρει το δέμα.

 

Η όλη διαδικασία διήρκησε από τις 8:30 έως τις 9:15, χωρίς να έχω εμπειρία αφού το έκανα 1η φορά. Και τελικά μου στοίχισε:

Διατακτική 16€ + ΦΠΑ-Δασμού 39.46€ + Έξοδα αποθήκης 13.50€+1.90€ = 70.86€

Ενώ μου ζητούσαν 130€ (δηλαδή 60€ για διαδικασία 1 ώρας).

 

Σας συστήνω ανεπιφύλακτα εφόσον έχετε χρόνο να την κάνετε μόνοι σας και σίγουρα να έχετε συμπληρώσει ηλεκτρονικά τη δήλωση ΕΔΕ, έστω και λάθος, αφού οι τελωνιακοί έχουν τη δυνατότητα να τη διορθώσουν.

Ελπίζω να σας βοήθησα.

Πολύ ωραίο post! 

 

Να σε ρωτήσω αν πήρες κάποια ανάλυση γιατί πλήρωσες 39,46 ΦΠΑ+Δασμούς; Βασικά νόμιζα ότι με πάνω από 150 ευρώ πληρώνεις δασμούς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο post! 

 

Να σε ρωτήσω αν πήρες κάποια ανάλυση γιατί πλήρωσες 39,46 ΦΠΑ+Δασμούς; Βασικά νόμιζα ότι με πάνω από 150 ευρώ πληρώνεις δασμούς; 

 

Δασμό δεν πλήρωσε αφού η αξία ήταν μικρότερη των 150€ και το έγραψε "ΦΠΑ-Δασμού 39,46€".

Το ποσό αυτό πρέπει να αντιστοιχεί στον ΦΠΑ της αξίας CIF (138€) και, μάλλον, της διατακτικής και κάτι ακόμη που δεν το διευκρινίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα,

 

Εδώ είναι το χαρτί που πήρα από το τελωνείο για την ανάλυση όσων πλήρωσα:
 

dasmoi.jpg

 

Και χώρια από αυτά πλήρωσα 16€ στη UPS για τη διατακτική και 13.50+1,90=15.40€ στις αποθήκες της Goldair handling για έξοδα αποθήκης συν μια έξτρα μέρα χρέωσης (για τις πρώτες 48 ώρες που φτάνει το δέμα δίνεις μόνο 13.50€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τελικά, χρεώθηκε δασμός και κάποιο τέλος και ο ΦΠΑ 34,35€ που σημαίνει ότι η αξία CIF υπολογίστηκε στα 143€ περίπου και όχι στα 138€.

 

To ΦΠΑ χρεώνεται συνολικά στην αξία της αγοράς συν το δασμό/τέλος (138+5,11) από ότι μου είπαν γι αυτό είναι και 34,35€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή είχα διαβάσει εδώ ότι οι μπαταρίες πλέον δεν μπαίνουν Ευρώπη, να ενημερώσω ότι μόλις παρέλαβα power bank της Xiaomi, αγορασμένο από banggood κανονικά, χωρίς να μου δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.

 

 

Η όλη διαδικασία διήρκησε από τις 8:30 έως τις 9:15, χωρίς να έχω εμπειρία αφού το έκανα 1η φορά. Και τελικά μου στοίχισε:
Διατακτική 16€ + ΦΠΑ-Δασμού 39.46€ + Έξοδα αποθήκης 13.50€+1.90€ = 70.86€
Ενώ μου ζητούσαν 130€ (δηλαδή 60€ για διαδικασία 1 ώρας).

 

Εννοείται ότι κάνεις πολύ καλά που αναφέρεις την όλη διαδικασία και σε ευχαριστούμε γι' αυτό, αλλά το συμπέρασμα περί χρόνου και χρημάτων δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα.

 

Δεν μας έχεις γράψει με ποιόν τρόπο πήγες στο αεροδρόμιο και πόση ώρα σου έκανε να πας εκεί. Αν πήγες με μετρό τότε μπορεί να έκανες άλλη μία ώρα πηγαινέλα, συν έξτρα 14 ευρώ (αν είναι τόσο πλέον), συν ότι έπρεπε να κουβαλήσεις το δέμα μόνος σου (αν ήταν μεγάλο). Αν πήγες με αυτοκίνητο τότε μπορεί να έκανες 40 λεπτά πηγαινέλα, θα έδωσες έξτρα 5,60 ευρώ διόδια συν 10 ευρώ βενζίνη (με ένα μικρό αυτοκίνητο, στο ευνοϊκότερο σενάριο).

 

Επομένως το ερώτημα δεν είναι αν αξίζουν 60 ευρώ για μια ώρα διαδικασία. Είναι αν αξίζουν -στο πιο ευνοϊκό σενάριο- 45 ευρώ για να έρθει κάτι στην πόρτα σου ή να χάσεις 2-3 ώρες (πηγαινέλα μαζί με την διαδικασία) για να το παραλάβεις μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα διαβάσει εδώ ότι οι μπαταρίες πλέον δεν μπαίνουν Ευρώπη, να ενημερώσω ότι μόλις παρέλαβα power bank της Xiaomi, αγορασμένο από banggood κανονικά, χωρίς να μου δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.

 

Δυστυχώς δεν είναι έτσι. Με τα power banks ίσως είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα, αλλά με τις σκέτες μπαταρίες υπάρχει πλέον τεράστιο πρόβλημα. Για παράδειγμα: http://www.gearbest.com/batteries/pp_232874.html

Αγόρασα αυτές πολύ πρόσφατα, τον 10/2016. Πλέον λέει "cannot ship to Greece". Όσες 18650 κι αν έψαξα σε gearbest και banggood το ίδιο. Το fasttech είχε σταματήσει να στέλνει μπαταρίες εδώ και πολύ καιρό. Aliexpress επίσης προβλήματα. Χρειάζομαστε κάποιοι τακτικά μπαταρίες (λόγω ηλ,. τσιγάρου ας πούμε) και πρακτικά δεν μπορούμε πλέον να αγοράσουμε απ' έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν και τι αφορμές χρειαζόμαστε, είναι δικό μας θέμα. Το τσιγάρο εξάλλου το έχουμε κόψει. Εδώ συζητάμε για τη δυσκολία εισαγωγής μπαταριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...