Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να έχεις υπόψη ότι η αξία που δασμολογείται (CIF) περιλαμβάνει το κόστος και τα μεταφορικά (και πιθανή ασφάλεια).

Επομένως, εάν αυτή η αξία είναι μεγαλύτερη των 22€ (που σίγουρα είναι όταν γνωρίζουμε τα μεταφορικά των courier), θα ζητήσουν να πληρώσεις όλα τα επιπλέον έξοδα.

 

Γενικά, αποφεύγουμε την αποστολή με courier όταν πρόκειται για αγορά από τρίτες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγαπητέ makfil,συνολικα το κόστος της παραγγελίας (cif) είναι στα 20 Ευρώ.Τα μεταφορικά της DHL απο τον αποστολέα συμπεριλαμβάνονται στο ποσό.Εμένα με απασχολεί το αν θα με χρεώσει μεταγενέστερα η DHL.Η DHL το φέρνει από Αμερική.Θα το πάει στο τελωνείο?Προφανώς.Στο τελωνείο βλεποντας την συνολική αξία δεν μπορούν να το επιβαρύνουν.Από εκει και πέρα με απασχολουν τα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θα πλησιάζει το δέμα σου στην Ελλάδα, θα σου τηλεφωνήσουν για να τους δώσεις απόδειξη είτε κάρτας είτε paypal για το ποσό που πλήρωσες.

Εάν είναι όντως αυτό που λες δεν θα ζητήσουν άλλα επιπλέον, αλλά με τις courier πρέπει να είσαι πάντα κουμπωμένος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω; Γνωστό είναι αυτό εδώ και πολύ καιρό. Εφόσον όμως ο πωλητής της μπαταρίας σε άφησε να αγοράσεις, σημαίνει ότι χρησιμοποιεί τρόπο αποστολής που γίνεται να σταλεί μπαταρία. Αν δεν γινόταν δεν θα σε άφηνε καν να ολοκληρώσεις την παραγγελία ή θα σου το έλεγε άμεσα. π.χ. στο Fasttech αν δεις εδώ και κάποια χρόνια παραγγελίες με μπαταρίες δεν εκτελούνται. Δεν σε αφήνει καν να ολοκληρώσεις την παραγγελία για αυτό το λόγο.

 

Ολα καλά με τη μπαταρία απο ali. Παρέλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επιπλέον χρήματα που πληρώνεις, καλύπτουν τον εκτελωνισμό στην χώρα της Ε.Ε. (δασμοί επιβάλλονται όταν εισάγεται κάτι και όχι κατά την εξαγωγή) μέσω της οποίας σου στέλνει το πακέτο ο πωλητής από όσο ξέρω. Το περνάει δηλαδή π.χ. μέσω Αγγλίας πληρώνει το τελωνείο εκεί και τέλος. Ο Έλληνας τελωνειακός δεν έχει δικαίωμα να επιβάλλει τίποτα παραπάνω στη συνέχεια γιατί προέρχεται από χώρα της Ε.Ε. πια.

Thanx..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!
​Σε λίγες μέρρες θα πάω Λονδίνο κ θα ήθελα να αγοράσω απο εκεί το playstation 4 μιας κ το έχω βρει αρκετά φθηνότερο σε σχέση με την Ελλάδα. Θα υπάρχει πρόβλημα στο αεροδρόμιο;
​Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαφορετικη περίπτωση; Γτ η Αγγλία είναι εκτός ΕΕ.

 

Ακόμη εντός είναι. Θα περάσουν 1-2 χρόνια μέχρι να βγει και στα χαρτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαφορετικη περίπτωση; Γτ η Αγγλία είναι εκτός ΕΕ.

 

Αν πρόσεξες, έγραψα "από χώρα της ΕΕ" και μέχρι να ολοκληρωθεί η γραφειοκρατική διαδικασία δεν ξέρουμε πόσα χρόνια θα περάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα κι από εμένα,
 

Μόλις γύρισα από το τελωνείο του αεροδρομίου, όπου είχα πάει να εκτελωνίσω ένα δέμα από Ιαπωνία.  Να σημειώσω ότι το δέμα μαζί με τα μεταφορικά κόστισε 138€ και την Παρασκευή με κάλεσαν από UPS να με ενημερώσουν ότι το δέμα έχει κρατηθεί στο τελωνείο και εφόσον ήθελα να το εκτελωνίσουν εκείνοι (βασικά κάποιος συνεργάτης τους) θα μου κόστιζε 130€.

Λοιπόν επειδή θεώρησα ότι το ποσό είναι υπερβολικό αποφάσισα, αφού έψαξα λίγο στο internet, να το κάνω ο ίδιος. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και σχετικά γρήγορη (ίσως γιατί πήγα από το πρωί 8:30). Σας παραθέτω τη διαδικασία:

 

1.      Πήγα στα γραφεία της UPS, που είναι στον 1ο όροφο στις αποθήκες της Goldair Handling (όπως και όλων των άλλων courier). Εκεί δίνεις την αστυνομική ταυτότητα και το Tracking Number του δέματος και παίρνεις την «Διατακτική» και πληρώνεις 16€.

 

2.      Κατεβαίνεις κάτω στην Αποθήκη, όπου υπάρχει μια αίθουσα του τελωνείου για την εξυπηρέτηση του κοινού. Εκεί δίνεις τη «Διατακτική» , σου ζητάνε και μια απόδειξη για το ποσό που πλήρωσες, (εγώ είχα βγάλει φωτοτυπία την συναλλαγή από την κάρτα). Γενικά από τι κατάλαβα χρειάζεται να έχεις ένα χαρτί που αποδεικνύει το πόσο που πλήρωσες (εκτυπωμένη συναλλαγή από PayPal, κάρτα). Με ενημέρωσαν ότι κανονικά θα έπρεπε να έχω κάνει ηλεκτρονικά τη δήλωση ΕΔΕ και ότι θα μου την κάνουν εκείνοι για τώρα, αλλά αυτό θα γίνεται για λίγο καιρό ακόμα. Κανονικά θα έπρεπε να την κάνω εγώ.

a.      Επειδή έπιασα κουβέντα μαζί τους, με ενημέρωσαν ότι οδηγίες συμπλήρωσης υπάρχουν εδώ: https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/services?serid=10409852&adreseeID=10026938
Ανοίγετε το αρχείο με όνομα «IMPORTS - Σύστημα Εισαγωγών - Εγχειρίδιο Χρήσης για εξωτερικούς χρήστες V.3.11» και πάτε στην παράγραφο 2.7 με θέμα: «Υποβολή ΕΔΕ Άνευ Στατιστικής»

Τη δήλωση την κάνετε εδώ αφού μπείτε με τα στοιχεία του taxisnet
https://login.gsis.gr/sso/pages/login.jsp

 

3.      Αφού λοιπόν έκαναν εκείνοι τη δήλωση και έβγαλαν το ποσό που θα έπρεπε να πληρώσω 39.46€, μου είπαν να πάω στο ακριβώς απέναντι κτίριο (Τελωνείο) στο ισόγειο του Τελωνείου, όπου είναι το ταμείο να πληρώσω και αφού πληρώσω να πάω στο γραφείο 12 για να ξεκλειδώσει το δέμα.

 

4.      Επέτρεψα στην Αποθήκη με το χαρτί που είχα πάρει από το τελωνείο, πέρασα από το ταμείο να πληρώσω τα έξοδα αποθήκευσης της Goldair, που είναι 13.50€ συν 1.90€ για κάθε μέρα που είναι το δέμα στην αποθήκη(για τις πρώτες 48 ώρες είναι μόνο 13.50€ χωρίς έξτρα χρέωση). Αφού πλήρωσα πέρασα στο απέναντι γραφείο Warehouse έδωσα τα χαρτιά μου υπέγραψα και μετά σε στέλνουν σε έναν υπάλληλο της αποθήκης για σου φέρει το δέμα.

 

Η όλη διαδικασία διήρκησε από τις 8:30 έως τις 9:15, χωρίς να έχω εμπειρία αφού το έκανα 1η φορά. Και τελικά μου στοίχισε:
Διατακτική 16€ + ΦΠΑ-Δασμού 39.46€ + Έξοδα αποθήκης 13.50€+1.90€ = 70.86€
Ενώ μου ζητούσαν 130€ (δηλαδή 60€ για διαδικασία 1 ώρας).

 

Σας συστήνω ανεπιφύλακτα εφόσον έχετε χρόνο να την κάνετε μόνοι σας και σίγουρα να έχετε συμπληρώσει ηλεκτρονικά τη δήλωση ΕΔΕ, έστω και λάθος, αφού οι τελωνιακοί έχουν τη δυνατότητα να τη διορθώσουν.

Ελπίζω να σας βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαρείς αυτό που αγόρασες και ευχαριστούμε για την αναλυτική περιγραφή της διαδικασίας και τα έξοδα που πλήρωσες, αν και η διαδικασία αναφέρεται στο τελευταίο κεφάλαιο του οδηγού αυτού του νήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε, αυτά ισχύουν και σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες;

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μαθαίναμε...

 

Πριν μερικά χρόνια είχα παραγγείλει φωτογραφική από japan αξίας 150€, αλλά γλύτωσα το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...