Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι το balance, δηλαδή το πορτοφόλι που έχεις για τα χρήματα που έχεις από πωλήσεις, επιστροφές κλπ χρημάτων.

Όταν έχεις χρήματα στο balance, δεν μπορείς να αγοράσεις με κάρτα, όπως συζητάμε στα τελευταία posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό είναι το balance, δηλαδή το πορτοφόλι που έχεις για τα χρήματα που έχεις από πωλήσεις, επιστροφές κλπ χρημάτων.

Όταν έχεις χρήματα στο balance, δεν μπορείς να αγοράσεις με κάρτα, όπως συζητάμε στα τελευταία posts.

Οκ, τώρα κατάλαβα,

 

σε ευχαριστώ makfil, συγχαρητήρια για τον οδηγό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μάλλον σε US $ αλλά και πάλι +5% από την αρχική τιμή είναι παααρα πολύ...μήπως έγιναν 2 μετατροπές;

Επίσης δεν γνωρίζω,γίνεται πλέον να κάνω αγορές από το ebay μέσω mastercard της Πειραιώς;

Αναζήτησε το και σε άλλα forum (μπορεί και εδώ μέσα, δεν θυμάμαι πού το είχα βρει). Η μετατροπή γίνεται πάντα σε λίρες Αγγλίας αφού η PayPal έτσι το δουλεύει το σύστημα. Υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις του λογαριασμού σου να μην γίνεται αυτό, αλλά απευθείας από το νόμισμα του πωλητή και όχι με ενδιάμεσο την PayPal - με ο, τι συνεπάγεται αυτό στις χρεώσεις κ.λπ.

Edit : για δες εδώ (https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/11552-Οδηγός-Αποφυγής-Μεγάλων-Προμηθειών-του-Paypal-από-την-Μετατροπή-Συναλλάγματος/)

 

up μήπως ξέρει κάποιος με τι έρχονται απο το ιταλικό άμαζον;

Απλό παρακμιακό ταχυδρομείο, με το γνωστό μπεζ γκρι φάκελο (τουλάχιστον στην περίπτωσή μου που ήταν βιβλίο) να κάθεται χύμα, πάνω στο γραμματοκιβώτιο εκτεθειμένος... Πρόσφατη εμπειρία προ μηνός περίπου.

 

Από τα συμφραζόμενα, κατάλαβα ότι ο βυζολάβερ εννοούσε να ακυρώσει ο ίδιος την πληρωμή (μέσω της τράπεζάς του). Αυτό δεν γίνεται ή τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Αυτό που λες εσύ είναι ακύρωση με πρωτοβουλία του πωλητή, αλλά γιατί να το κάνει εφόσον δεν κόλλησε κάτι. Θα γίνει η πλήρης χρέωση κανονικά όταν έρθει η ώρα να γίνει.

Ναι, αυτό ακριβώς λέω και σε αυτό απάντησα γιατί ο άνθρωπος αναφέρθηκε ξεκάθαρα στο Aliexpress. Δεν ανέφερε πουθενά ότι ζητάει ακύρωση από την τράπεζα.

Μπορεί να το κάνει (ο πωλητής) μετά από δικό σου αίτημα (δηλ. ο αγοραστής), γιατί το ζήτησες για τον όποιο λόγο, ΠΡΙΝ την αποστολή του δέματος (όσο δηλαδή βρισκόταν σε κατάσταση processing ή awaiting for shipment). Διάβασε και το legal agreement στο help section του Aliexpress ("how do I cancel an order? ").

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζήτησε το και σε άλλα forum (μπορεί και εδώ μέσα, δεν θυμάμαι πού το είχα βρει). Η μετατροπή γίνεται πάντα σε λίρες Αγγλίας αφού η PayPal έτσι το δουλεύει το σύστημα. Υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις του λογαριασμού σου να μην γίνεται αυτό, αλλά απευθείας από το νόμισμα του πωλητή και όχι με ενδιάμεσο την PayPal - με ο, τι συνεπάγεται αυτό στις χρεώσεις κ.λπ.

Edit : για δες εδώ (https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/11552-Οδηγός-Αποφυγής-Μεγάλων-Προμηθειών-του-Paypal-από-την-Μετατροπή-Συναλλάγματος/)

 

ξέχασα να αναφέρω ότι δεν έχω συνδέσει τη revolut με paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχασα να αναφέρω ότι δεν έχω συνδέσει τη revolut με paypal.

 

Αυτό είναι και το αίτιο του προβλήματος που αντιμετώπισες. Όταν μας δίνεται η δυνατότητα χρήσης Paypal το χρησιμοποιούμε χωρίς καν 2η σκέψη. Ειδικά για το ebay η αγορά κατευθείαν με κάρτα και όχι με κάρτα μέσω Paypal είναι απολύτως αδιανόητη. (Για διάφορους λόγους εκτός από αυτό που έπαθες που βαριέμαι να αναλύω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Με ήρθε ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ ότι έφτασε μια αφίσα που είχα παραγγείλει από ebay (η οποία κόστιζε 5 ευρώ). Πάνω στο ειδοποιητήριο όμως γράφει δίπλα στο όνομα μου 3 ευρώ. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό το πόσο? Θα πρέπει να το πληρώσω εκεί? Και γιατί? Γιατί είναι κουφό σε μια παραγγελία των 5 ευρώ να πρέπει να δώσω άλλα 3 στα ΕΛΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 3€ αντιστοιχούν στο τέλος παρουσίασης των ΕΛΤΑ που χρεώνεται οταν ένα δέμα μπει στο τελωνείο για οποιοδήποτε λόγο και διαπιστωθεί ότι είναι χαμηλής αξίας και δεν χρεώνεται ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αλλάξει η κατάσταση που ξέραμε τους τελευταίους 3 μήνες.

Ο έλεγχος είναι δειγματοληπτικός και όποιο δέμα μπει για οποιοδήποτε λόγο (βάρος/όγκος, αξία κλπ) χρεώνεται τα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μια ερωτηση

Ενας γνωστος μου εχει παραγγειλει για μενα κατι πραγματα απο το computeruniverse..

Στην αρχη ειχαμε την εντυπωση οτι σου τα φερνει η DHL οπως γραφει και στο σαιτ τους(εξου και τα πολλα μεταφορικα) αλλα με το που εγινε η αποστολη μας εχει δωσει tracking number για τα ΕΛΤΑ??!!Αρα η παραλαβη θα γινει απο τα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή οτιδήποτε πλέον έρχεται από Κίνα και άλλες περιοχές εκτός ΕΕ θα έχει χρέωση 3 ευρώ? Ή πρέπει να μπει στο τελωνείο για να πάρει αυτή τη χρέωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μια ερωτηση

Ενας γνωστος μου εχει παραγγειλει για μενα κατι πραγματα απο το computeruniverse..

Στην αρχη ειχαμε την εντυπωση οτι σου τα φερνει η DHL οπως γραφει και στο σαιτ τους(εξου και τα πολλα μεταφορικα) αλλα με το που εγινε η αποστολη μας εχει δωσει tracking number για τα ΕΛΤΑ??!!Αρα η παραλαβη θα γινει απο τα ΕΛΤΑ?

 

Υπάρχει η DHL courier κα η Deutsche DHL Post που είναι το γερμανικό ταχυδρομείο.

Δηλαδή οτιδήποτε πλέον έρχεται από Κίνα και άλλες περιοχές εκτός ΕΕ θα έχει χρέωση 3 ευρώ? Ή πρέπει να μπει στο τελωνείο για να πάρει αυτή τη χρέωση? 

 

Μόνο όσα μπαίνουν στο τελωνείο χρεώνονται έξοδα και συγκεκριμένα τα αξίας πάνω από 22€ ΦΠΑ και τέλη 12€ και τα κάτω από 22€ το έλος των 3€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο όσα μπαίνουν στο τελωνείο χρεώνονται έξοδα και συγκεκριμένα τα αξίας πάνω από 22€ ΦΠΑ και τέλη 12€ και τα κάτω από 22€ το έλος των 3€

 

Το ΦΠΑ εννοείς να είναι 22 ευρώ έτσι? Όσο παραπάνω και από 22 να είναι το τέλος θα είναι μόνο 12 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ρώτησα και πριν μερικές μέρες αλλά δεν μου απάντησε κάποιος... Τι γίνεται αν έχεις μες στη βαλίτσα σ καπνικό είδος (για ναργιλέ) από Η.Π.Α.. Παρήγγειλα από φίλο μου να μου φέρει 1kg αλλά δεν ξέρω τι παίζει όταν φτάσει Ελλάδα... Γνωρίζει κάποιος πως έχει το πράγμα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...