Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι γνωστό ότι η Eurobank (αλλά και οι άλλες εκτός ΕΤΕ) χρεώνουν προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Η μετατροπή σε όλες τις τράπεζες γίνεται με βάση την ισοτιμία των Visa/MasterCard.

 

Επομένως, δεν είναι θέμα ισοτιμίας αλλά προμήθειας, και, φυσικά, αποφεύγουμε οπωσδήποτε τη μετατροπή από το paypal αφού η ισοτιμία τους είναι χειρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μήπως το πακετάκι ερχόταν από τρίτη χώρα μέσω Γερμανίας;

 

Όχι. Αγορά από Γερμανικό κατάστημα και έφυγε με DHL Paket από Γερμανία. Ανταλλακτικά για κλασική βέσπα είναι και έχω ξαναπάρει από τους ίδιους. Πρώτη φορά όμως κάνει αυτή την διαδρομή. Ελπίζω να μην τρέχουμε με καταγγελίες στη ΕΕΤΤ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.. σε όσους έχουν αγοράσει απο tomtop ερώτηση..

Αγόρασα 2 είδη απο την ευρωπαική τους αποθήκη στη Γερμανία.

Απο εκεί στέλνει με dhl..

Το ένα track είναι μόνο αριθμοι, οκ.

Το δεύτερο γράφει Tomtop CN και αριθμοί.

Τι ακριβώς είναι το tomtop cn?

Όποιος ξέρει ..ας με διαφωτίσει. Ευχαριστώ..

 

ghg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την πάτησα με Eurobank...

 

εκανα 3 αγορές απο ebay , alliexpress Και με χρέωσε σε καθε μια απο αυτές 2.5 ευρώ για μετατροπή συναλλάγματος.

 

Οπότε για να μην γίνεται αυτό πρέπει να ρυθμίσουμε το paypal να κάνει αυτό την μετατροπή ;

Να προτιμας την μετατροπη συναλλαγματος να την κανει το paypal ,αυτο ισχυει για την eurobank ,

τα ιδια ειχα παθει και εγω, τωρα ειμαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτιμας την μετατροπη συναλλαγματος να την κανει το paypal ,αυτο ισχυει για την eurobank ,

τα ιδια ειχα παθει και εγω, τωρα ειμαι οκ

 

Μπορείς να εξηγήσεις το "τώρα είμαι οκ";

 

Δηλαδή, θεωρείς ότι σε συμφέρει να χρεώνεσαι αφενός την προμήθεια της Eurobank, στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, αφετέρου και την ασύμφορη ισοτιμία του paypal αντί την καλλίτερη ισοτιμία των Visa/MasterCard που χρησιμοποιούν οι τράπεζες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα για έναν συγγενή μου ένα κινητό (honor 5X) από το ιταλικό άμαζον... περίπου στα 190€ (μέσα στην τιμή και τα άπλα μεταφορικά) με τι θα έρθει η συσκευή? με κάποια Courier ή με τα ΕΛΤΑ και θα πρέπει να πάω από κει για να το παραλάβω?

up μήπως ξέρει κάποιος με τι έρχονται απο το ιταλικό άμαζον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να εξηγήσεις το "τώρα είμαι οκ";

 

Δηλαδή, θεωρείς ότι σε συμφέρει να χρεώνεσαι αφενός την προμήθεια της Eurobank, στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, αφετέρου και την ασύμφορη ισοτιμία του paypal αντί την καλλίτερη ισοτιμία των Visa/MasterCard που χρησιμοποιούν οι τράπεζες;

αν κανει την μετατροπή του νομίσματος το Paypal σε ευρώ, θα σε χρεώσει επίσης μετά η Eurobank προμήθεια συναλλάγματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια.

 

Ή θα χάσεις από τη μετατροπή του paypal με την ισοτιμία του

ή θα χάσεις από την προμήθεια συναλλάγματος που χρεώνουν οι τράπεζες.

 

Συγκεκριμένα, η χρεωστική της eurobank χρεώνει το σταθερό ποσό των 2,5€ ως προμήθεια συναλλάγματος και όχι κάποιο ποσοστό επί της αγοράς. Εντελώς ασύμφωρο για μικρές αγορές αλλά όταν είχα πάρει κάτι που έκανε 400£ ήταν πολύ προτιμότερο από το 2% της Πειραιώς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανει την μετατροπή του νομίσματος το Paypal σε ευρώ, θα σε χρεώσει επίσης μετά η Eurobank προμήθεια συναλλάγματος;

 

Θέλεις να πεις ότι αν κάνει τη μετατροπή του συναλλάγματος το paypal, έστω με την ασύμφορη ισοτιμία του, η αγορά θα φαίνεται ότι έγινε σε € και τότε δεν θα σε χρεώσει προμήθεια η Eurobank.

 

Δεν το έχω κάνει γιατί όταν είδα, πριν από αρκετά χρόνια, την πρώτη χρέωση της προμήθειας σταμάτησα να χρησιμοποιώ τις κάρτες αυτής της τράπεζας στις αγορές μου και χρησιμοποιώ αυτές της ΕΤΕ που δεν χρεώνει προμήθεια. Εάν είσαι σίγουρος ότι λειτουργεί σωστά αυτή η διαδικασία, και αποφεύγεις έτσι τη χρέωση της προμήθειας, φαίνεται να είναι μια σωστή λύση για όσους χρησιμοποιούν κάρτες της Eurobank.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να πεις ότι αν κάνει τη μετατροπή του συναλλάγματος το paypal, έστω με την ασύμφορη ισοτιμία του, η αγορά θα φαίνεται ότι έγινε σε € και τότε δεν θα σε χρεώσει προμήθεια η Eurobank.

 

Δεν το έχω κάνει γιατί όταν είδα, πριν από αρκετά χρόνια, την πρώτη χρέωση της προμήθειας σταμάτησα να χρησιμοποιώ τις κάρτες αυτής της τράπεζας στις αγορές μου και χρησιμοποιώ αυτές της ΕΤΕ που δεν χρεώνει προμήθεια. Εάν είσαι σίγουρος ότι λειτουργεί σωστά αυτή η διαδικασία, και αποφεύγεις έτσι τη χρέωση της προμήθειας, φαίνεται να είναι μια σωστή λύση για όσους χρησιμοποιούν κάρτες της Eurobank.

Ακριβώς αυτό που λες όσο αφορά την ερώτησή σου στο ποστ 3772, εγώ προσωπικά έχω πιστωτική κάρτα eurobank στο PayPal, κερδίζω από το να γεμίζω με ευρώ την κάρτα, κερδίζω στην αγορά με άλλο νόμισμα επειδή την μετατροπή την κάνει το PayPal, χάνω όμως στην ισοτιμία, αλλά επειδή η κάρτα είναι eurobank δεν υπάρχει πιστεύω καλύτερη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που λες όσο αφορά την ερώτησή σου στο ποστ 3772, εγώ προσωπικά έχω πιστωτική κάρτα eurobank στο PayPal, κερδίζω από το να γεμίζω με ευρώ την κάρτα, κερδίζω στην αγορά με άλλο νόμισμα επειδή την μετατροπή την κάνει το PayPal, χάνω όμως στην ισοτιμία, αλλά επειδή η κάρτα είναι eurobank δεν υπάρχει πιστεύω καλύτερη επιλογή

Καλημέρα,

 

Για να επιβεβαιώσω εάν κατάλαβα καλά για εμάς που έχουμε μόνο Eurobank συνδεδεμένη με paypal.

Για αγορά με ευρώ λ.χ. από το ebay.com, επιλέγουμε σαν βασικό νόμισμα το ευρώ στο Paypal και την ισοτιμία να την κάνει το ίδιο το Paypal και έτσι γλυτώνουμε το κερατιάτικο των 2,5 ευρώ από την Eurobank ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Για να επιβεβαιώσω εάν κατάλαβα καλά για εμάς που έχουμε μόνο Eurobank συνδεδεμένη με paypal.

Για αγορά με ευρώ λ.χ. από το ebay.com, επιλέγουμε σαν βασικό νόμισμα το ευρώ στο Paypal και την ισοτιμία να την κάνει το ίδιο το Paypal και έτσι γλυτώνουμε το κερατιάτικο των 2,5 ευρώ από την Eurobank ?

Καλημέρα, σωστά :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Για να επιβεβαιώσω εάν κατάλαβα καλά για εμάς που έχουμε μόνο Eurobank συνδεδεμένη με paypal.

Για αγορά με ευρώ λ.χ. από το ebay.com, επιλέγουμε σαν βασικό νόμισμα το ευρώ στο Paypal και την ισοτιμία να την κάνει το ίδιο το Paypal και έτσι γλυτώνουμε το κερατιάτικο των 2,5 ευρώ από την Eurobank ?

 

Δεν επιλέγεις σαν βασικό νόμισμα τo € στο paypal, αφού αυτό, άλλωστε, δεν γίνεται, αλλά επιλέγεις να κάνει το paypal  τη μετατροπή του συναλλάγματος και έτσι φαίνεται ότι αγόρασες σε € και η τράπεζα δεν σε χρεώνει την προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιλέγεις σαν βασικό νόμισμα τo € στο paypal, αφού αυτό, άλλωστε, δεν γίνεται, αλλά επιλέγεις να κάνει το paypal  τη μετατροπή του συναλλάγματος και έτσι φαίνεται ότι αγόρασες σε € και η τράπεζα δεν σε χρεώνει την προμήθεια.

 

  Καλημέρα σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ωστόσο βλέπω σto paypal οτι υπάρχει η παρακάτω επιλογή :

 

http://prntscr.com/e8j2g0

 

στην περίπτωσή μας τι επιλέγουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...