Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπερα, εχω παραγγειλει τo  Elephone s7 σε χρυσο απο gearbest απο 18/11 προπαραγγελία, δεν το εχω παραλαβει ακομα, το status εχει κολλησει στο ιδιο εδω κ καιρο... εστειλα μηνυμα στο gearbest και μου ειπαν θα ρωτήσουν την μεταφορικη και η μεταφορικη με λεει να ρωτήσω το gearbest η το ταχυδρομειο.. οτι νανε.. αποστολη με PostNL

 

να ανησυχώ μήπως χαθηκε?

 

2016-12-24 18:22 The item is on transport to the country of destination

2016-12-24 09:22 The item is on transport to the country of destination

2016-12-23 11:08 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-19 01:54 The item is pre-advised

 

μολις μου απαντησαν απο το gearbest:  απ οτι καταλαβα για να μου το ξαναστείλουν πρεπει να ξαναπληρωσω 90 δολαρια? και για refund μου δινουν ψιχουλα δεν πανε καλα.. τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση..?

 

We apologize with this delay and sincerely regret to hear that you have not received your order.

After reviewing your order in detail, we have found that you haven't purchased any insurance during the check-out. Please understand that in such case we can only compensate you partially.

 

The shipping company is actually responsible for this loss which is sadly beyond our control.

Please review in detail our shipping and insurance policy in our terms and conditions here: http://www.gearbest.com/about/terms-and-conditions.html

 

However, as you are a valuable customer, we are willing to help you the best way we possibly can.

Here are the best solutions we can offer you in this situation: 

1) Resend the item upon repaying 50% of the order value. 

In this case we will send you an invoice to submit the payment of 90USD via PayPal.

Please confirm your shipping address again in this format:

Consignee Name: 

Detailed Address:

City:

State (Province): 

Postal Code: 

Country: 

Phone Number:

 

2) Partial refund to your Wallet as store credit. 

We can refund 30USD as a gesture of good will to your Wallet and exceptionally reward you with extra points (You will receive 2 points for every 1 USD. For example 3 USD will gain you 6 points).

You can use both your Wallet and points to purchase your future products.

We will refund you within 1 working day.

Learn more about wallet benefits : http://www.gearbest.com/m-article.htm?id=111

Learn more about points benefits : http://www.gearbest.com/about/about-points.html 

 

3) Partial refund to your original payment account. 

In this case, we can refund 25USD to your original payment account.

 

Kindly let us know your decision.  

Once again we apologize for any inconvenience caused. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, το μαγαζί λέει ότι δεν ευθύνεται για το χάσιμο του δέματος (δίνει την ευθύνη στη μεταφορική) και σου προτείνει 3 λύσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, το μαγαζί λέει ότι δεν ευθύνεται για το χάσιμο του δέματος (δίνει την ευθύνη στη μεταφορική) και σου προτείνει 3 λύσεις 

 

Βγαινω εντελως χαμενος δεν με συμφερει καμια απο τις 3 λυσεις, αν τους πω να μου ξαναστειλουν το πακετο χωρις εξτρα χρεωση θα καταφερω τιποτα? αλλιως μπορω να επικοινωνησω με την paypal για full refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,έκανα για πρώτη φορά αγορά από το ebay μέσω κάρτας mastercard της revolut και σε αντικείμενο με τιμή 1,04 ευρώ χρέωσε στην κάρτα 1,09 ευρώ δηλαδή +5%.

Είναι λογικό κάτι τέτοιο;Εντάξει τα 5 λεπτά δεν είναι πρόβλημα αλλά για αγορά μεγαλύτερης αξίας ίσως είναι αυτό το +5%

 

post-352918-0-97853000-1486994826_thumb.png

post-352918-0-78505100-1486994845_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα για έναν συγγενή μου ένα κινητό (honor 5X) από το ιταλικό άμαζον... περίπου στα 190€ (μέσα στην τιμή και τα άπλα μεταφορικά) με τι θα έρθει η συσκευή? με κάποια Courier ή με τα ΕΛΤΑ και θα πρέπει να πάω από κει για να το παραλάβω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εφτασε το mi max και αφου περασε απο ΥΕΔ αυριο θα παω να πληρωσω 55€ για να το παραλαβω. Μετα απο 2 μηνες απο την παραγγελια,επιτελους τελειωνουν τα βασανα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαινω εντελως χαμενος δεν με συμφερει καμια απο τις 3 λυσεις, αν τους πω να μου ξαναστειλουν το πακετο χωρις εξτρα χρεωση θα καταφερω τιποτα? αλλιως μπορω να επικοινωνησω με την paypal για full refund?

 

Μπορείς να παλέψεις και τις δύο λύσεις, δηλαδή να ζητήσεις να στο ξαναστείλουν χωρίς άλλα χρήματα αλλά και να ζητήσεις refund από το paypal.

Γεια σας,έκανα για πρώτη φορά αγορά από το ebay μέσω κάρτας mastercard της revolut και σε αντικείμενο με τιμή 1,04 ευρώ χρέωσε στην κάρτα 1,09 ευρώ δηλαδή +5%.

Είναι λογικό κάτι τέτοιο;Εντάξει τα 5 λεπτά δεν είναι πρόβλημα αλλά για αγορά μεγαλύτερης αξίας ίσως είναι αυτό το +5%

 

 

 

Αγόρασες μάλλον σε άλλο νόμισμα και έγινε μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαινω εντελως χαμενος δεν με συμφερει καμια απο τις 3 λυσεις, αν τους πω να μου ξαναστειλουν το πακετο χωρις εξτρα χρεωση θα καταφερω τιποτα? αλλιως μπορω να επικοινωνησω με την paypal για full refund?

Προσπερνάς απλά τις 3 λύσεις τους και πας στο Paypal. Ας τα βάλουν με το Paypal και να του ζητήσουν τα λεφτά πίσω. 99.5% το Paypal θα δικαιώσει εσένα σε αυτή την περίπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν, πακετάκι αξίας 49€ από Γερμανία, να έχει σταματήσει στην ΥΕΔ Θεσσαλονίκης?? Θα αρχίσουμε να πληρώνουμε και τελωνεία για εντός Ε.Ε. παραγγελίες?? Θα τους πάρει και θα τους σηκώσει αν μου ζητήσουν χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασες μάλλον σε άλλο νόμισμα και έγινε μετατροπή.

Ναι μάλλον σε US $ αλλά και πάλι +5% από την αρχική τιμή είναι παααρα πολύ...μήπως έγιναν 2 μετατροπές;

Επίσης δεν γνωρίζω,γίνεται πλέον να κάνω αγορές από το ebay μέσω mastercard της Πειραιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το πακετάκι ερχόταν από τρίτη χώρα μέσω Γερμανίας;

Είναι δυνατόν, πακετάκι αξίας 49€ από Γερμανία, να έχει σταματήσει στην ΥΕΔ Θεσσαλονίκης?? Θα αρχίσουμε να πληρώνουμε και τελωνεία για εντός Ε.Ε. παραγγελίες?? Θα τους πάρει και θα τους σηκώσει αν μου ζητήσουν χρήματα...

 


Ναι μάλλον σε US $ αλλά και πάλι +5% από την αρχική τιμή είναι παααρα πολύ...μήπως έγιναν 2 μετατροπές;

Επίσης δεν γνωρίζω,γίνεται πλέον να κάνω αγορές από το ebay μέσω mastercard της Πειραιώς;

 

Από πέρυσι το καλοκαίρι αγοράζουμε και με τις ελληνικές κάρτες από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την πάτησα με Eurobank...

 

εκανα 3 αγορές απο ebay , alliexpress Και με χρέωσε σε καθε μια απο αυτές 2.5 ευρώ για μετατροπή συναλλάγματος.

 

Οπότε για να μην γίνεται αυτό πρέπει να ρυθμίσουμε το paypal να κάνει αυτό την μετατροπή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...