Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγνόησέ το. Θα χρεωθεί οριστικά το δεσμευμένο ποσό όταν αποφασίσει ο πωλητής (όταν στείλει το αντικείμενο). Έτσι γίνεται στο aliexpress συνήθως. Και να ήθελες δεν μπορείς να κάνεις κάτι έτσι κι αλλιώς. Δεν ακυρώνεται η πληρωμή.

Η πληρωμή μπορεί να ακυρωθεί κατά τη διάρκεια του processing. Μου έχει συμβεί 2 ή 3 φορές, λόγω λάθους επιλογής προϊόντος (πχ θήκη για κινητό που από δική μου υπαιτιότητα, δεν έκανε για το κινητό, αλλά ευτυχώς για μένα το πήρα είδηση άμεσα). Κάνεις cancel, δίνεται εντολή από τον πωλητή για επιστροφή και το ποσό επιστροφής πιστώνεται μετά από 4-5 ημέρες / διαδικασία με Revolut.

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα περιμένω λοιπόν. Γενικά επειδή είμαι ψιλοάσχετος, αυτή τη στιγμή ποιος είναι ο προτιμότερος τρόπος αγορών από aliexpress? Δηλαδή υπάρχει κάποια κάρτα συγκεκριμένης τράπεζας που έχει τη μικρότερη προμήθεια/καλύτερη συναλαγή νομίσματος ή είναι καλύτερα relovut και ας χρεώνομαι 1€ κάθε έμβασμα;

Θεωρώ τη Revolut ως την καλύτερη λύση. Συνήθως βάζω κάτι παραπάνω, οπότε αν επιμερίσεις το 1€ στις αγορές που θα πραγματοποιήσεις, είναι στην πραγματικότητα μικρότερη η επιβάρυνση.

 

Άσχετη πληροφορία : η Viva έχει καταργήσει τη δυνατότητα πληρωμής με την εν λόγω κάρτα. Μέσα στην περίοδο των Χριστουγέννων αγόρασα 3 εισιτήρια συναυλίας χωρίς πρόβλημα. Μετά όμως τις γιορτές και για αγορά εισιτηρίων γηπέδου, δεν τη δεχόταν (έβγαζε μήνυμα ότι είναι δεκτές μόνο κάρτες από Ελλάδα ή Κύπρο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η πληρωμή μπορεί να ακυρωθεί κατά τη διάρκεια του processing. Μου έχει συμβεί 2 ή 3 φορές, λόγω λάθους επιλογής προϊόντος (πχ θήκη για κινητό που από δική μου υπαιτιότητα, δεν έκανε για το κινητό, αλλά ευτυχώς για μένα το πήρα είδηση άμεσα). Κάνεις cancel, δίνεται εντολή από τον πωλητή για επιστροφή και το ποσό επιστροφής πιστώνεται μετά από 4-5 ημέρες / διαδικασία με Revolut.

Από τα συμφραζόμενα, κατάλαβα ότι ο βυζολάβερ εννοούσε να ακυρώσει ο ίδιος την πληρωμή (μέσω της τράπεζάς του). Αυτό δεν γίνεται ή τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Αυτό που λες εσύ είναι ακύρωση με πρωτοβουλία του πωλητή, αλλά γιατί να το κάνει εφόσον δεν κόλλησε κάτι. Θα γίνει η πλήρης χρέωση κανονικά όταν έρθει η ώρα να γίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά μπαταρίας για netbook & tablet από Κίνα ή 3η χώρα 

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα σε αγορά μπαταρίας για λαπτοπ και ταμπλετ από την Κίνα μιας και έχω βρει πολλές εκεί στην μισή τιμή όταν εδώ στην Ελλάδα τις βρίσκω στα 70-80 ευρώ μίνιμουμ. 

 

Θα εκτιμούσα πολύ τις λεπτομερείς απαντήσεις σας όπως στο τι να προσέξω, τι να ρωτήσω, τρόπο αποστολής κτλ γιατί θα κινηθώ με βάσει την εμπειρία και το σκεπτικό σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά μπαταρίας για netbook & tablet από Κίνα ή 3η χώρα 

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα σε αγορά μπαταρίας για λαπτοπ και ταμπλετ από την Κίνα μιας και έχω βρει πολλές εκεί στην μισή τιμή όταν εδώ στην Ελλάδα τις βρίσκω στα 70-80 ευρώ μίνιμουμ. 

 

Θα εκτιμούσα πολύ τις λεπτομερείς απαντήσεις σας όπως στο τι να προσέξω, τι να ρωτήσω, τρόπο αποστολής κτλ γιατί θα κινηθώ με βάσει την εμπειρία και το σκεπτικό σας.

 

Αν υπάρχει πρόβλημα, αυτό είναι του αποστολέα-πωλητή. Δεν θα του δεχτούν το πακέτο. Και το γνωρίζει αυτός οπότε παρέχει τον κατάλληλο τρόπο αποστολής. Κάποιοι ταχυδρομικοί φορείς διακινούν μπαταρίες και κάποιοι άλλοι όχι. Κάποια μαγαζιά στέλνουν απροβλημάτιστα μπαταρίες (π.χ. Gearbest αν θυμάμαι καλά από το οποίο πήρα κανονικά) και κάποια άλλα όχι (π.χ. Fasttech). Αν ο πωλητής σου λέει ότι στέλνει μπαταρίες στην Ελλάδα, προχώρα και μη σε νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει πρόβλημα, αυτό είναι του αποστολέα-πωλητή. Δεν θα του δεχτούν το πακέτο. Και το γνωρίζει αυτός οπότε παρέχει τον κατάλληλο τρόπο αποστολής. Κάποιοι ταχυδρομικοί φορείς διακινούν μπαταρίες και κάποιοι άλλοι όχι. Κάποια μαγαζιά στέλνουν απροβλημάτιστα μπαταρίες (π.χ. Gearbest αν θυμάμαι καλά από το οποίο πήρα κανονικά) και κάποια άλλα όχι (π.χ. Fasttech). Αν ο πωλητής σου λέει ότι στέλνει μπαταρίες στην Ελλάδα, προχώρα και μη σε νοιάζει.

 

Κατ΄ αρχήν να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ για την βοήθεια και τις λεπτομερείς απαντήσεις.

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με τελωνείο ή απαγόρευση της όταν φθάσει εδώ ? (Με αναζήτηση γενικά εδώ στο φόρουμ διάβασα σε κάποια νήματα ότι υπάρχει θέμα με τις μπαταρίες, γνωρίζεις τι και αν ισχύει κάτι τέτοιο ?)

 

Την μπαταρία που θέλω είναι για ένα samsung tablet και την έχω βρεί με σχετική αναζήτηση μόνο στο ebay:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=samsung+ativ+smart+pc+500t+battery+AA-PBZN2TP&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xsamsung+ativ+smart+pc+500t+battery+AA-PBZN2TP+.TRS0&_nkw=samsung+ativ+smart+pc+500t+battery+AA-PBZN2TP+BA43-00355A&_sacat=0

 

Και μέσα από την παραπάνω αναζήτηση μάλλον τείνω προς την παρακάτω:

http://www.ebay.com/itm/NEW-Genuine-Battery-Samsung-ATIV-Smart-PC-500T-905S3G-910S3G-915S3G-BA43-00355A-/322140255906?hash=item4b010e36a2:g:6O4AAOSwepJXVnAD

 

Τι λες? Να προχωρήσω ή πιστεύεις ότι θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τον πωλητή, την μπαταρία ή την αποστολή της και την εισαγωγή της στην Ελλάδα? (Απλά να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχει απαγόρευση στην χώρα μας για μπαταρίες ή τελωνεία).

 

Εκτιμώ ιδιαίτερα μια τελευταία σου απάντηση, χωρίς καμιά πρόθεση να σε ζαλίσω και σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όλη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο αποστολέας δεν τη στείλει με κουριερ (που είναι το πιθανότερο) εχει μικρές πιθανότητες (αλλά όχι μηδενικές) να περάσει τελωνείο. Αν τη στείλει με κουριερ δεν το γλυτωνεις. Οπότε πριν αγοράσεις ρώτα τον με ποια εταιρία θα τη στείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄ αρχήν να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ για την βοήθεια και τις λεπτομερείς απαντήσεις.

 

Υπάρχει κάποιο θέμα με τελωνείο ή απαγόρευση της όταν φθάσει εδώ ? (Με αναζήτηση γενικά εδώ στο φόρουμ διάβασα σε κάποια νήματα ότι υπάρχει θέμα με τις μπαταρίες, γνωρίζεις τι και αν ισχύει κάτι τέτοιο ?)

 

 

Θα πρέπει να απαντήθηκαν τα ερωτήματά σου με το προηγούμενο ποστ μου. Δεν έχει καμία σχέση με τελωνειακούς λόγους (δασμών) η απαγόρευση. Λόγω θεμάτων ασφαλείας (κίνδυνος να εκραγούν ενώ είναι στο αεροπλάνο) απαγορεύεται η μεταφορά μπαταριών από κάποιους ταχυδρομικούς φορείς. Κάποιοι άλλοι το επιτρέπουν. Οδικώς ή με πλοίο στέλνονται μπαταρίες συνήθως χωρίς πρόβλημα. Κάποιοι πωλητές λοιπόν απλά δεν στέλνουν και κάποιοι άλλοι επιλέγουν ταχυδρομικούς φορείς που επιτρέπουν την αποστολή μπαταριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

 

Τελικά αποφάσισα και προχώρησα στην αγορά της μπαταρίας που διάλεξα και δημοσίευσα λίγο παραπάνω. Ο πωλητής βάσει των αξιολογήσεων δείχνει αξιόπιστος, ελπίζω και η μπαταρία να αποδειχτεί εξίσου το ίδιο, εφόσον περιγράφει ότι είναι samsung και όχι oem. Να τονίσω εδώ ότι είναι η ίδια που προτείνει ο κατασκευαστής σε περίπτωση αντικατάστασης αλλά στο 1/3 της τιμής που την πουλάει η αντιπροσωπεία της samsung στην Ελλάδα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα, εχω παραγγειλει τo  Elephone s7 σε χρυσο απο gearbest απο 18/11 προπαραγγελία, δεν το εχω παραλαβει ακομα, το status εχει κολλησει στο ιδιο εδω κ καιρο... εστειλα μηνυμα στο gearbest και μου ειπαν θα ρωτήσουν την μεταφορικη και η μεταφορικη με λεει να ρωτήσω το gearbest η το ταχυδρομειο.. οτι νανε.. αποστολη με PostNL

 

να ανησυχώ μήπως χαθηκε?

 

2016-12-24 18:22 The item is on transport to the country of destination

2016-12-24 09:22 The item is on transport to the country of destination

2016-12-23 11:08 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-19 01:54 The item is pre-advised

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενεις φιλε μου , πολλα εχουν αργησει με postnl , μην ανυσηχεις σε καλυπτει το παυπαλ και θα μπορεσεις να παρεις refund αν χαθηκε η δεν παραλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα σας,

 

Εάν θέλω να αγοράσω π.χ. 25 τόνους pellet από Κίνα μήπως έχετε υπόψιν σας πόσο θα μου έρθουν οι δασμοί κλπ?

 

Υποθέτοντας ότι δεν τρολλάρεις:

 

25 τόνοι pellet είναι περίπου 25 ευρωπαλέττες, αυτό σημαίνει ότι θα μπουν σε ένα στάνταρ 40άρι κοντέινερ. Αν θες να κάνεις εισαγωγή τέτοιου μεγέθους θα πρέπει να βρεις μεταφορική που να σε συμφέρει (σε κάθε περίπτωση μην υπολογίζεις κάτω από 1,5k ευρώ μεταφορικά -ίσως και λίγο παραπάνω αν θέλεις συγκεκριμένες ημερομηνίες- και αυτό μέχρι τον Πειραιά), καθώς επίσης θα πρέπει να βρεις και εκτελωνιστή για να σου εκτελωνίσει την εισαγωγή (πριν από 3-4 χρόνια το κόστος εκτελωνισμού ήταν γύρω στα 300-400 ευρώ, τώρα πολύ πιθανόν να έχουν πέσει οι τιμές).

 

Για να θες τόσο μεγάλη ποσότητα, φαντάζομαι ότι την θες για επαγγελματικούς λόγους, οπότε οι δασμοί και οι φόροι δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν καθώς μπορεί ο λογιστής σου να τα ρίξει στα έξοδα και να τα γλυτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα!
Έχω διαβάσει το αρχικό post καθώς και την παραπομπή στο ενημερωμένο κείμενο του @makfil για αγορές από εξωτερικό.

Η περίπτωσή μου είναι η εξής:
Θέλω να αγοράσω ένα βιβλίο από Αμερική το οποίο κοστίζει 15$. Τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι 5$. Οπότε έχουμε σύνολο 20$.

Επικοινώνησα με τον πωλητή, για να τον ρωτήσω αν στέλνει με USPS και μου απάντησε πως στέλνει με UPS και από κει και έπειτα, μόλις φτάσει Ελλάδα, αναλαμβάνει το τοπικό ταχυδρομείο, αλλά μπορεί να το προωθήσει και με USPS.

Η απάντηση ακριβώς:"Our standard pr UPS for international orders that get delivered to your local post office and your mail carrier makes the final delivery, we like to use this process and we have no issues with any country. If you must use USPS I can tell my shipper re. your order when we receive it."

Η ερώτησή μου είναι η εξής, με 20$ συνολικής αξίας (πραγματικής), υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα αν μου το στείλει με UPS ή να προτιμήσω USPS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η UPS είναι courier και παραδίδει η ίδια τα δέματα στην Ελλάδα.

2. Η USPS είναι το αμερικάνικο ταχυδρομείο και τα δέματα παραδίδονται από τα ΕΛΤΑ.

3. Δέμα με αξία $20 δεν πληρώνει ΦΠΑ (είτε με τη μια είτε με την άλλη μεταφορική) και κατά πάσα πιθανότητα ούτε το τέλος παρουσίασης των 3€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makfil σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Το ότι η UPS είναι courier και παραδίδει η ίδια τα προϊόντα της το γνωρίζω, γι αυτό μου έκανε εντύπωση αυτό που μου απάντησε.
Οπότε θα είμαι καλυμμένος με όποια μέθοδο κι αν επιλέξω.
Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...