Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παίδες help

έκανα παραγγελια από bangood και επειδή δεν είχα χρήματα αρκετά στην κάρτα τα παρήγγειλα χωρίς tracking number..

μέγα σφάλμα, γιατί πήγα στα ελτα και μου λένε χωρίς tracking number δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και καλά

τους εππα να δούνε με το όνομα μου και μου λέει δεν μπορεί να δει...

έχετε καμια λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

παίδες help
έκανα παραγγελια από bangood και επειδή δεν είχα χρήματα αρκετά στην κάρτα τα παρήγγειλα χωρίς tracking number..
μέγα σφάλμα, γιατί πήγα στα ελτα και μου λένε χωρίς tracking number δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και καλά
τους εππα να δούνε με το όνομα μου και μου λέει δεν μπορεί να δει...
έχετε καμια λύση?

 

Θα το βρείς μια μέρα στην πόρτα σου. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να μπορείς να κάνεις. Απο πότε το έχεις παραγγείλει;(Πότε στάλθηκε;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το βρείς μια μέρα στην πόρτα σου. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να μπορείς να κάνεις. Απο πότε το έχεις παραγγείλει;(Πότε στάλθηκε ;)

μαζευτήκαμε πολλά γερόντια ;D
 
το παρήγγειλα 31 του μηνα, το πρόβλημα θα είναι όταν φτάσει γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να το φέρουν στο σπίτι όσες παραγγελιες έχω κάνει από εξωτερικό ποτε μα ποτε δεν μου το έχουν φέρει σπίτι (ίσως μια φορα από ελληνικό κατάστημα)
και ο 2ros λόγος εδώ που μένω αλλα βγάζει το google maps αλλα γραφουν οι οδοί επικρατεί ένα χάος..
 
το ζήτημα είναι ότι στα ελτα δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να ψάξουνε με όνομα γιατί ? μάλλον είναι ωραία i bucket καρεκλίτσα,
και μου λέει ένα ξέρω tracking number μονο έτσι γίνετε
να το βρούμε. 
μιλούσα πριν με live chat από bangood και αυτοί τα δικά τους να μου λένε.. μπορούνε να το βρούνε στα ελτα  με το όνομα, και ας μην έχει tracking number
βεβαια την πίεσα λιγάκι και βρήκε tracking number του προϊόντος αλλα λειτουργεί μονο στην κίνα, αν μπω στο 17track.net και το ψάξω θα το βρώ αλλα δεν θα το εμφανίζει αν έχει φτάσει ελλάδα

 

thats my problem ma friend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα να πάρω το ck104. Βλέπω ότι πολλοί το αγοράζουνε από gearbest. Προσωπικά δεν έχω ξαναγοράσει από το συγκεκριμένο ηλεκτρονικό κατάστημα. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στην αποστολή, ώστε να αποφύγω τους δασμούς και το τελεωνείο; 

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μαζευτήκαμε πολλά γερόντια ;D
 
το παρήγγειλα 31 του μηνα, το πρόβλημα θα είναι όταν φτάσει γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να το φέρουν στο σπίτι όσες παραγγελιες έχω κάνει από εξωτερικό ποτε μα ποτε δεν μου το έχουν φέρει σπίτι (ίσως μια φορα από ελληνικό κατάστημα)
και ο 2ros λόγος εδώ που μένω αλλα βγάζει το google maps αλλα γραφουν οι οδοί επικρατεί ένα χάος..
 
το ζήτημα είναι ότι στα ελτα δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να ψάξουνε με όνομα γιατί ? μάλλον είναι ωραία i bucket καρεκλίτσα,
και μου λέει ένα ξέρω tracking number μονο έτσι γίνετε
να το βρούμε. 
μιλούσα πριν με live chat από bangood και αυτοί τα δικά τους να μου λένε.. μπορούνε να το βρούνε στα ελτα  με το όνομα, και ας μην έχει tracking number
βεβαια την πίεσα λιγάκι και βρήκε tracking number του προϊόντος αλλα λειτουργεί μονο στην κίνα, αν μπω στο 17track.net και το ψάξω θα το βρώ αλλα δεν θα το εμφανίζει αν έχει φτάσει ελλάδα

 

thats my problem ma friend

 

 

Γιατί πιστεύεις ότι μπορεί να αναζητηθεί κάτι που δεν έρχεται συστημένο και δεν έχει tracking number; Οι επιστολές και τα απλά πακέτα δεν καταγράφονται από τα ΕΛΤΑ ούτε από κανένα ταχυδρομείο στον πλανήτη πουθενά με το όνομα του παραλήπτη! Όπως σου ειπώθηκε ήδη, μια μέρα θα το βρεις στην πόρτα σου όπως βρίσκεις και όλα τα απλά γράμματα και λογαριασμούς. Όπως ακριβώς παίρνεις αυτά, έτσι θα πάρεις και αυτό το πακέτο. Μετά τις 17-20/2 θα αρχίσεις να σκέφτεσαι για παραλαβή, έως και 2 μήνες μετά τις 31/1 που παρήγγειλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα ,απο που μπορω να παραγγειλω power bank Quick Charge 2.0 χωρις να φαμε ακυρο; προσφατα εχω κανει μια παραγγελια απο εδω http://www.yoshop.com/ η οποια ακυρωθηκε 

Τι προτεινετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα σήμερα και 2ο πακετάκι (όχι συστημένο) που είχε σταλεί την ίδια μέρα από το ίδιο μαγαζί (gearbest) σε 20 μέρες.Και εμφανίστηκε επιτέλους και το RS734805015NL το οποίο άνοιξε τα φτερά του στην Ολλανδία στις 15/12/2016 και αφού βαρέθηκε τις βόλτες γύρω γύρω στον πλανήτη επί 2 σχεδόν μήνες, αποφάσισε να προσγειωθεί ...χθες 8/2/2017 στο Ελ. Βενιζέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλι   εχει κολησει εδω.                                                                                                                                                                                TEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

  07-02-2017 10:24 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) ITEM UNLOADED 07-02-2017 11:45 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

.  το περιμενω βορειο Ελλαδα. το παραξενο που μου φαίνεται ειναι πως και δεν πρωσορησε στο Κ.Δ Αττικης ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 07-02-2017 11:45 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

 

 

και εμένα φαίνεται να έχει κολλήσει στο ίδιο με το δικό σου. Ξέρει κανείς κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, επειδή ο οδηγός εναι λίγο παλιός, Aκόμα ισχύει ο κανόνας ότι δεν αγοράζουμε πράγματα από χώρες εκτός EU με αποστολή μέσω courrier(DHL); Θέλω να κάνω μια παραγγελία απο aliexpress αλλά το item που θέλω σχεδόν όλοι οι sellers το στέλνουν μέσω DHL, UPS ή EMS :/ τα UPS και EMS είναι σχεδόν η διπλάσια τιμή του αντικειμένου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οδηγός του 1ου post είναι παλιός αλλά έχει παραπομπή σε άλλο νήμα που διατηρείται επικαιροποιημένος.

 

Η αποστολή με courier είναι ίδια και σημαίνει τελωνείο.

Η EMS είναι courier των ταχυδρομείων και αντιμετωπίζεται κάπως διαφορετικά από τα ΕΛΤΑ. Εάν έχεις να διαλέξεις, είναι προτιμότερο με αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, επειδή ο οδηγός εναι λίγο παλιός, Aκόμα ισχύει ο κανόνας ότι δεν αγοράζουμε πράγματα από χώρες εκτός EU με αποστολή μέσω courrier(DHL); Θέλω να κάνω μια παραγγελία απο aliexpress αλλά το item που θέλω σχεδόν όλοι οι sellers το στέλνουν μέσω DHL, UPS ή EMS :/ τα UPS και EMS είναι σχεδόν η διπλάσια τιμή του αντικειμένου

ΑΝ προκειτε για χωρα εντος της Ε.Ε  αγοραζεις αφοβα με courrier!  Για χωρες εκτος Ε.Ε  με courrier περνανε παντα τελωνιο! Μονο με απλο air mail εχεις πολλες πιθανοτητες να περασει χωρις τελωνιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια μικρή βοήθεια από όσους γνωρίζουνε. Έκανα μια δοκιμή να αγοράσω κάτι ψιλά απο aliexpress 37€ σύνολο. Υπάρχει ακόμα θέμα με τις πληρωμές;

 

Δοκίμασα με μια χρεωστική Mastercard της Eurobank (η κάρτα είναι συνδεδεμένη με μεγάλο ταμιευτήριο) Η παραγγελία έγινε 2 ημέρες πριν, σήμερα βλέπω πως το διαθέσιμο υπόλοιπο είναι λιγότερο από το λογιστικό, έχουν (δεσμευθεί τα χρήματα) αλλά δεν έχει γίνει η μεταφορά όπως βλέπω στη σελίδα του ebanking και το aliexpress κάνει ακόμα "processing" την πληρωμή. Ξέρει κάποιος αν τελικά ολοκληρωθεί η πληρωμή ή έχει μπλοκάρει οπότε να την ακυρώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγνόησέ το. Θα χρεωθεί οριστικά το δεσμευμένο ποσό όταν αποφασίσει ο πωλητής (όταν στείλει το αντικείμενο). Έτσι γίνεται στο aliexpress συνήθως. Και να ήθελες δεν μπορείς να κάνεις κάτι έτσι κι αλλιώς. Δεν ακυρώνεται η πληρωμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα περιμένω λοιπόν. Γενικά επειδή είμαι ψιλοάσχετος, αυτή τη στιγμή ποιος είναι ο προτιμότερος τρόπος αγορών από aliexpress? Δηλαδή υπάρχει κάποια κάρτα συγκεκριμένης τράπεζας που έχει τη μικρότερη προμήθεια/καλύτερη συναλαγή νομίσματος ή είναι καλύτερα relovut και ας χρεώνομαι 1€ κάθε έμβασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...