Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού τις δείχνει σε Ευρώ τις τιμές το Aliexpress. Πώς το υπολογίζεις ακριβώς σε σχέση με την Revolut; Εγώ δεν έχω δει κάποια διαφορά.

Το αλι τις τιμές τις δείχνει σε 20 νομίσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-11-2016 15:34 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 05-02-2017 04:45 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 05-02-2017 08:05 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 05-02-2017 11:13 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

επιτέλους..2 μήνες μετά...!!!!για να δούμε τώρα αν θα περάσει τελωνείο Θεσ/νίκη..(κινητό - προορισμός Καβάλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει και για amazon.co.uk αυτό;

Πάντα έκανα την αγορά σε λίρες (£) και άφηνα την τράπεζα να κάνει τη μετατροπή σε ευρώ (€).

Επειδή ετοιμάζομαι να κάνω μια μεγάλη αγορά (GPU, PSU κτλ) τι είναι καλύτερο λέτε;

Επίσης τώρα παρατήρησα πως τόσα χρόνια είχα το card currency σε δολάρια ($) (χωρίς να έχω διαπίστωση κάποια έξτρα χρέωση για μετατροπή) και το άλλαξα σε ευρώ (€).

Και κάτι ακόμα. Το "Expedited Delivery (2-4 days)" που λέει ότι απαιτεί υπογραφή για την παραλαβή, είναι συστημένο στο σπίτι κατευθείαν, έτσι; Δίνει tracking number;

 

(mastercard από Alpha Bank)

 

Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος σε αυτό;

Δίνει 2 επιλογές delivery. Standard και Expedited Delivery. Και στις δύο επιλογές αναφέρει ότι θα χρειαστεί υπογραφή για την παραλαβή λόγω μεγάλης αξίας των αντικειμένων (~ €800).

Όλα τα αντικείμενα είναι "sold and dispatched" από το ίδιο το amazon.

Δίνει και στις δύο επιλογές tracking number ή η μόνη διαφορά που έχουν είναι στις μέρες παράδοσης; Και έρχονται με courier ή με ΕΛΤΑ; Τα φέρνουν σπίτι ή απλά ειδοποιητήριο; 

Μιλάμε για το αγγλικό amazon.co.uk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος σε αυτό;

Δίνει 2 επιλογές delivery. Standard και Expedited Delivery. Και στις δύο επιλογές αναφέρει ότι θα χρειαστεί υπογραφή για την παραλαβή λόγω μεγάλης αξίας των αντικειμένων (~ €800).

Όλα τα αντικείμενα είναι "sold and dispatched" από το ίδιο το amazon.

Δίνει και στις δύο επιλογές tracking number ή η μόνη διαφορά που έχουν είναι στις μέρες παράδοσης; Και έρχονται με courier ή με ΕΛΤΑ; Τα φέρνουν σπίτι ή απλά ειδοποιητήριο; 

Μιλάμε για το αγγλικό amazon.co.uk

 

Από τη στιγμή που έμαθες (γιατί στο 1ο post ρωτούσες) ότι θα απαιτηθεί υπογραφή και στις 2 περιπτώσες, η ύπαρξη και tracking number είναι δεδομένη και στις 2 περιπτώσεις. Αν γίνει όντως από Αγγλία η αποστολή, δεν τίθεται και θέμα τελωνείου, οπότε κρίνε αν σε συμφέρει να πληρώσεις το επιπλέον ποσό (το οποίο δεν είπες πόσο είναι καν) για να επιλέξεις τον γρηγορότερο τρόπο αποστολής που μάλλον θα είναι courier. Η ερώτηση δεν καταλαβαίνω που είναι. Οι εταιρείες courier σου φέρνουν πάντα στο σπίτι σου. Τα συστημένα των ΕΛΤΑ ανάλογα την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλι τις τιμές τις δείχνει σε 20 νομίσματα

Αχά. Και ποιά τιμή αναφοράς (και σε ποιό νόμισμα) παίρνεις για να υπολογίσεις καπέλα ή μη, στο Aliexpress; Για εξήγησέ το λίγο παραπάνω αν μπορείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που έμαθες (γιατί στο 1ο post ρωτούσες) ότι θα απαιτηθεί υπογραφή και στις 2 περιπτώσες, η ύπαρξη και tracking number είναι δεδομένη και στις 2 περιπτώσεις. Αν γίνει όντως από Αγγλία η αποστολή, δεν τίθεται και θέμα τελωνείου, οπότε κρίνε αν σε συμφέρει να πληρώσεις το επιπλέον ποσό (το οποίο δεν είπες πόσο είναι καν) για να επιλέξεις τον γρηγορότερο τρόπο αποστολής που μάλλον θα είναι courier. Η ερώτηση δεν καταλαβαίνω που είναι. Οι εταιρείες courier σου φέρνουν πάντα στο σπίτι σου. Τα συστημένα των ΕΛΤΑ ανάλογα την περίπτωση.

 

Ναι πρόσεξα πως όποια από τις δύο μεθόδους και αν επιλέξω (Standard ή Expedited Delivery) γράφει στο επόμενο βήμα

 

Signature required at time of delivery.

Please ensure someone will be available to sign for this delivery.

Τώρα κατά πόσο ισχύει αυτό δεν γνωρίζω (αν έχεις κάποιος προηγούμενη εμπειρία ας πει), γιατί πρώτη φορά μου το βγάζει σε αγορές από amazon. Επίσης δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλη φορά το γρήγορο shipping για να ξέρω τι αλλάζει. Στο απλό δε θυμάμαι να μου έχει δώσει άλλες φορές tracking number.

 

Όλα τα αντικείμενα γράφουν "Dispatched from and sold by Amazon" και όταν τα βλέπω στη λίστα στο καλάθι μου, σε κάθε ένα από αυτά γράφει "Sold by: Amazon EU S.a.r.L.". Άρα φαντάζομαι πως δεν υπάρχει θέμα τελωνείου (γιατί αλλιώς δεν συμφέρει με τπτ και κακώς το κοιτάω το amazon (co.uk) ).

 

Η διαφορά στο κόστος της παραγγελίας ανάμεσα στις δύο μεθόδους είναι αυτή

 

Postage & Packing

Standard Delivery: GBP 13.72

Expedited Delivery: GBP 23.86

 

(Αρκετά μικρή) αλλά αν η μόνη διαφορά που έχουν είναι οι μέρες παράδοσης που αναφέρουν, γιατί όχι να τη γλιτώσω.

Η ερώτηση είναι αν παίζει ρόλο ποια από τις δύο μεθόδους θα επιλέξεις, στην χρήση tracking number και αν επηρεάζει τον τρόπο που θα έρθουν/παραλάβω (courier ή ΕΛΤΑ); Επειδή και εγώ φαντάζομαι πως τα courier τα φέρνουν σπίτι πάντα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει παραγγείλει ποτέ από alternate.de μπορεί να μου πει, πόσες ώρες μετά στέλνουν την προσφορά για να πληρώσω??

Μου ήρθε το αρχικό email αλλά στον λογαριασμό μου δεν φαίνεται πλέον το "request" της αγοράς. Σημαίνει ότι το διαχειρίστηκαν ή απλά την ακύρωσαν?? Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχά. Και ποιά τιμή αναφοράς (και σε ποιό νόμισμα) παίρνεις για να υπολογίσεις καπέλα ή μη, στο Aliexpress; Για εξήγησέ το λίγο παραπάνω αν μπορείς;

Είναι απλό, επιλέγεις το αντικείμενο που θελεις, ορίζεις στο σιτε δολάρια και βλέπεις πόσα λεει, μετά ορίζεις ευρώ και ξανά βλέπεις πόσα λέει.

 

Αυτό μπορείς να το κάνεις για οποιοδήποτε νόμισμα, πάντα βέβαια με βάση το δολάριο(τιμή αναφοράς), γιατι σε αυτο το νόμισμα τιμολογεί του αλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, σε ευχαριστώ! Απλά έτσι όπως το περιγράφεις, η Revolut δεν εμπλέκεται πουθενά (ή μήπως δεν κατάλαβα κάτι σωστά; ).

Λάθος

 

Ερώτηση, ποια θα κάνει την μετατροπή αν αγοράσεις σε δολάρια και πληρώσεις με alipay και revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση : Εξαρτάται τι νόμισμα έχεις στη Revolut (ευρώ, δολάριο ή λίρα Αγγλίας). Εγώ πχ όταν αγοράζω σε δολάριο ή λίρα, κάνω exchange πριν την αγορά, με βάση την ισοτιμία forex και χωρίς να χάνω κάτι στη μετατροπή. Αφού βρει δολάριο και εσύ ζητάς αγορά σε νόμισμα τέτοιο, θα αναζητήσει πρώτα αυτό και αν δεν υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο, θα ανατρέξει στο ευρώ.

Επίσης ανέφερες πριν ότι το γυρίζεις σε δολάριο, τσεκαρεις τιμή και μετά το ξαναγυρίζεις σε ευρώ και τσεκάρεις πάλι. Μέχρι αυτό το σημείο η Revolut δεν εμπλέκεται πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ. Όποιος μπορεί να με διαφωτίσει, υπάρχει κάποιος λόγος που τα δέματα αργούν τόσο πολύ αυτό τον καιρό? Έχω παραγγείλει keyboard από Gearbest και είναι ήδη 1 μήνα στην Ολλανδία. -_-

 

Φιλικά Χάρης! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...