Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^

Δεν μας τα λες καλα, πως τιμολογουνται σε ευρω απο το Gearbest και εσυ μετα βλεπει δολαρια;

 

Τα εχεις λίγο μπερδέψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

^

Δεν μας τα λες καλα, πως τιμολογουνται σε ευρω απο το Gearbest και εσυ μετα βλεπει δολαρια;

 

Τα εχεις λίγο μπερδέψει

 

Μια χαρά σας τα λέω και τίποτα απολύτως δεν έχω μπερδέψει! Τιμολογεί σε Ευρώ. Το ενημερωτικό email που καταφθάνει απλά, αναφέρει (και μόνο) ότι η αξία της αγοράς ήταν Χ δολλάρια (όσα ακριβώς εμφανίζει η καταχώρηση του προϊόντος στη σελίδα αν επιλέξω νόμισμα το $). Όλα τα υπόλοιπα είναι σε ευρώ. Χρέωση στο Paypal χωρίς καμία συναλλαγματική μετατροπή (κατευθείαν το ποσό που γράφει το GB σε ευρώ), χρέωση στο ebanking (της ΕΤΕ στην προκειμένη) επίσης στο ίδιο ακριβώς ποσό των ευρώ. Πάρε τώρα ένα μικρό φθηνό πραγματάκι να δεις. Μια δοκιμή θα σου λύσει όλες τις απορίες.

 

Συγκεκριμένα η πρόσφατη αγορά ήταν αυτό: http://www.gearbest.com/other-tools/pp_216959.html

Αν γυρίσεις (ή έχεις γυρισμένο ήδη) το νόμισμα σε ευρώ, θα δεις τιμή 2,44€. Αυτό το ποσό χρεώθηκα μέσω Paypal στην συνδεδεμένη χρεωστική κάρτα μου της ΕΤΕ.

Ορίστε και ss για τους άπιστους Θωμάδες:

ete.jpg

paypal.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα 20€ Moneysafe και με λυπη μου ειδα οτι εχουν απαγορευσει προσωρινα το top up.

 

Εχει κανεις ιδεα γιατι;

Ποιο top up και που;, Περαν αυτου έχουμε κατι χρονια τωρα cc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει από GB και σε λίρες Αγγλίας και σε ευρώ.

 

Μπορεί τα email του GB να έλεγαν αξία σε δολάρια αλλά το paypal με χρέωσε στο νόμισμα που είχα επιλέξει εγώ

χωρίς μετατροπές και με καλύτερη ισοτιμία από ότι έλεγε το xe.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει από GB και σε λίρες Αγγλίας και σε ευρώ.

 

Μπορεί τα email του GB να έλεγαν αξία σε δολάρια αλλά το paypal με χρέωσε στο νόμισμα που είχα επιλέξει εγώ

χωρίς μετατροπές και με καλύτερη ισοτιμία από ότι έλεγε το xe.com.

 

Αυτό ακριβώς αναφέρω παραπάνω. Πρέπει να άλλαξε πρόσφατα (ίσως από τις αρχές του 2017). Ενδιαφέρον θα είχε να διαπιστώσουμε τι συμβαίνει και με τα άλλα παρόμοια μαγαζιά (banggood, geekbuying, everbuying κλπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είχε αναφέρει και κάποιος άλλος πως η Κίνα χρέωναν πάντα σε δολάρια γιατί υπήρχε συμφωνία με ΗΠΑ. Τώρα που οι ΗΠΑ έφυγαν από την nafta δεν υπάρχει κάποιος λόγος. Ίσα ίσα που οι κινέζοι με τους αμερικάνους φαίνεται πως έχουν αντιπαραθέσεις μετά την αποχώριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς αναφέρω παραπάνω. Πρέπει να άλλαξε πρόσφατα (ίσως από τις αρχές του 2017). Ενδιαφέρον θα είχε να διαπιστώσουμε τι συμβαίνει και με τα άλλα παρόμοια μαγαζιά (banggood, geekbuying, everbuying κλπ.).

 

Από αρχές του χρόνου έχω παραγγείλει se aliexpress, gearbest, banggood βλέποντας τις τιμές σε Ευρω και πληρώνοντας σε Ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αρχές του χρόνου έχω παραγγείλει se aliexpress, gearbest, banggood βλέποντας τις τιμές σε Ευρω και πληρώνοντας σε Ευρώ

 

Ενδιαφέρον! Ε τότε τι το ψάχνουμε άλλο ρε παιδιά με τις ισοτιμίες και το ποιά κάρτα δίνει την καλύτερη; Λύθηκε το πρόβλημα με το να γυρίζουμε πάντα το νόμισμα σε ευρώ. Μόνο το ebay έμεινε ουσιαστικά που αξίζει να ψαχτεί το θέμα της ισοτιμίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον! Ε τότε τι το ψάχνουμε άλλο ρε παιδιά με τις ισοτιμίες και το ποιά κάρτα δίνει την καλύτερη; Λύθηκε το πρόβλημα με το να γυρίζουμε πάντα το νόμισμα σε ευρώ. Μόνο το ebay έμεινε ουσιαστικά που αξίζει να ψαχτεί το θέμα της ισοτιμίας...

 

Και επειδή την 1η μου παραγγελία στο ebay την έκανα προχθές με παυπαλ και αναγκαστικά με συνδεδεμένη κάρτα eurobank , μόλις είδα το 2,5 ευρώ σαν χρέωση μετατροπής συναλλάγματος, τρελάθηκα. Απ' ότι βλέπω, δύσκολα θα ξανακάνω από ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει και για amazon.co.uk αυτό;

Πάντα έκανα την αγορά σε λίρες (£) και άφηνα την τράπεζα να κάνει τη μετατροπή σε ευρώ (€).

Επειδή ετοιμάζομαι να κάνω μια μεγάλη αγορά (GPU, PSU κτλ) τι είναι καλύτερο λέτε;

Επίσης τώρα παρατήρησα πως τόσα χρόνια είχα το card currency σε δολάρια ($) (χωρίς να έχω διαπίστωση κάποια έξτρα χρέωση για μετατροπή) και το άλλαξα σε ευρώ (€).

Και κάτι ακόμα. Το "Expedited Delivery (2-4 days)" που λέει ότι απαιτεί υπογραφή για την παραλαβή, είναι συστημένο στο σπίτι κατευθείαν, έτσι; Δίνει tracking number;

 

(mastercard από Alpha Bank)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον! Ε τότε τι το ψάχνουμε άλλο ρε παιδιά με τις ισοτιμίες και το ποιά κάρτα δίνει την καλύτερη; Λύθηκε το πρόβλημα με το να γυρίζουμε πάντα το νόμισμα σε ευρώ. Μόνο το ebay έμεινε ουσιαστικά που αξίζει να ψαχτεί το θέμα της ισοτιμίας...

Δεν ξερω για τα υπόλοιπα το ali πάντως τσιμπαει κατι παραπάνω στην μετατροπή απο την revolut, περίπου 20 λεπτα στα 10 δολάρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...