Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Να σας ευχαριστήσω για της απαντήσεις σας.Εννοείται ότι το παίζεις κορόνα γράμματα,αλλά ρώτησα εδώ μήπως έχετε ακούσει για τυχόν κολλήματα των τελωνειακών με κάποια προϊόντα(γιατί σίγουρα θα υπάρχουν). Οτι όλα ελέγχονται στο τελ,το ξέρω,από εκεί και πέρα είναι θέμα το ποσόν του πακέτου,όπως πολύ σωστά λέτε,και μετά πιστεύω αυτό που λέω και εγώ,για το αν θα φας Υ.Ε.Δ.

Πάντως από e bay εντός Ευρώπης,δεν θα έχω κανένα θέμα...έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σιγά μην είναι 50-50... 95-5 θα έλεγα (95 να μην έχει κανένα πρόβλημα). Ας μην τρελαινόμαστε... Ειδικά tv boxes έφεραν γνωστοί μου και ο αδερφός μου -τους έβαλα ιδέες εγώ- συνολικά τουλάχιστον 5-6 το τελευταίο 2μηνο. Κανείς τους δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Ίσως δεν λέει πολλά αυτό το δείγμα, από την άλλη όμως λέει εξίσου λίγα και το όποιο δείγμα στο όποιο φόρουμ. Δυσλειτουργίες παρουσιάζει σοβαρές το ταχυδρομείο, αλλά τη σύνδεσή τους με απτό αποτέλεσμα (επιβολή δασμού) εγώ δεν την έχω δει να επαληθεύεται. Δεν έχω καμία αναφορά από γνωστούς που να πέρασε το οτιδήποτε αγόρασαν τελωνείο. Απλά αργούν σε κάποιες (το τονίζω) περιπτώσεις τα πακέτα.

Επιβεβαιωνω Έχω φέρει 4 tvboxes από τον Οκτώβριο κανένα τελωνείο το πρόσφατο ήρθε δεύτερα πάντα υπάρχει πιθανότητα να περάσει τελωνείο αλλά τα κινητά είναι ποιο επιφοβα κατ εμέ .. αν δει ο συμφουρομιτης ότι τον παίρνει αν περάσει τελωνείο να πληρώσει καπέλο προχωράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΕΛΤΑ μάλλον υπολειτουργούν από Νοέμβριο και σίγουρα δεν είναι λόγο αυξημένης κίνησης. Τα χρησιμοποιώ τακτικά τα τελευταία χρόνια τέτοιο χάλι πρώτη φορά..!!

 

Μου "χάθηκαν" τρία ΜΗ συστημένα ευτυχώς όχι πολύ μεγάλης αξίας ένα εσωτερικού και δύο εξωτερικού. Κάποια άλλα που περιείχαν spam τα έλαβα κανονικά χαχα.

 

Όσο για τα συστημένα απίστευτη αργοπορία, κάνουν 7-10 μέρες να πάνε από Κίνα σε Ολλανδία και μετά για Ελλάδα θέλουν 20+++ επειδή δεν ανοίγουν τους σάκους στο δικό μας αεροδρόμιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τρία συστημένα από Κίνα σταλθέντα το Νοέμβριο, καμία εξέλιξη από τότε που έφυγαν από Κίνα. Οπότε τα θεωρώ χαμένα κι έχω ήδη πάρει τα λεφτά μου πίσω. Βέβαια αν κάποιο από αυτά φθάσει, εννοείται ότι θα στείλω τα λεφτά στον πωλητή, αλλά δεν είναι κατάσταση αυτή, θέλω να παραγγείλω πράγματα και φοβάμαι ότι πάλι θα καταλήξω να ανοίγω cases.

Εν τω μεταξύ, έχω παραγγελία από Σιγκαπούρη η οποία σύμφωνα με το Singapore post (και όλα τα άλλα tracking sites) υποτίθεται έφθασε Ελλάδα στις 29/01. Στο site των ΕΛΤΑ πάλι καμία ενημέρωση από τότε που έφυγε από Σιγκαπούρη 25/01. Η διαφορά με τα Κινέζικα πακέτα έγκειται στο ότι τώρα δεν το υποπτεύομαι απλά ότι το δέμα είναι Ελλάδα σε κάποιο σάκκο, το βλέπω στα άλλα sites ότι είναι εδώ. Επειδή είναι λίγες ημέρες και ξέρω ότι αργοπορούν, δεν έχω πάρει τηλέφωνο ακόμα. Αν περάσει εβδομάδα όμως χωρίς κανένα update σκέφτομαι να τους τηλεφωνήσω. Αν και πιστεύω ότι δεν θα λάβουν υπόψιν το Singapore post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σήμερα μου ήρθε στο 17track item arrived yed thessalonikis. Ειναι ένα mi max. Θα κλείσει από κει για να φύγει για τα ΕΛΤΑ της γειτονειας μου; Ή παίζει να την φάω στο κεφάλι; Το ΦΠΑ ειναι +43€ και αν μπουν δασμοί την γ@μησα! Να περιμένω τι θα γίνει; Μήπως τσάμπα αγχώνομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπήκε στην ΥΕΔ να είσαι προετοιμασμένος για ΦΠΑ 24% στην στην αξία CIF +12€ τέλη ΕΛΤΑ.

Ελάχιστες περιπτώσεις έχουν ξεφύγει.

Δασμός συνήθως δεν χρεώνεται στα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποοο σκατα ρε συ! Θα ερθει από εμένα; Ποοο 55€ στο κεφάλι!

Πως βλέπουν την αξία; Συνήθως δεν γράφουν αλλά στο κουτί;

Πως υπολογίζουν την αξία του ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποοο σκατα ρε συ! Θα ερθει από εμένα; Ποοο 55€ στο κεφάλι!

Πως βλέπουν την αξία; Συνήθως δεν γράφουν αλλά στο κουτί;

Πως υπολογίζουν την αξία του ΦΠΑ;

η ανοιγουν το δεματακι σου βλεπουν τη εχει η συσκευασια  , την ψαχνουν στο internet ποσο εχει και ετσι βγαζουν το κοστουμι! μπορει ομως να βαλει οτι του κατευει και στο κεφαλι εκεινη την ωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τα ελτα υπολειτουργουν.. Στις 50-60 παραγγελίες από 1 δεκέμβρη 2016 εως σημερα εχουν χαθει τουλάχιστον 3 απλά.. Μικρής αξίας αλλά είναι η αναμονή και τα dispute κτλ.. Πιθανόν να έχουν χαθεί άλλα 2, αλλά είναι ακόμα στις 45 μέρες.. Όταν κλείσουν 60  βλέπουμε..

 

Ερώτηση.. Από σήμερα (σήμερα το παρατήρησα εγώ) άπειρα πράματα στο aliexpress δεν στέλνονται Ελλάδα.. Πριν από 4-5 μέρες που έκανα πάλι παραγγελίες ήταν όλα καλά.. Παρατήρησε κανείς τίποτα τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποοο σκατα ρε συ! Θα ερθει από εμένα; Ποοο 55€ στο κεφάλι!

Πως βλέπουν την αξία; Συνήθως δεν γράφουν αλλά στο κουτί;

Πως υπολογίζουν την αξία του ΦΠΑ;

 

Από το ΝΟΕ 2016 που άρχισαν οι έλεγχοι, όσοι αγοράζουν από το εξωτερικό γνωρίζουν ότι οι χρεώσεις είναι αυτές. Εσύ δεν διαβάζεις και δεν ενημερώνεσαι;

 

Ο τελωνειακός θα βρει την τιμή στο δίκτυο, θα χρεώσει τον ΦΠΑ και τα τέλη 12€ και θα στείλει το δέμα στο Γραφείο της περιοχής σου από όπου θα το παραλάβεις πληρώνοντας τις χρεώσεις.

 

Μπορείς να ζητήσεις επανυπολογισμό πληρώνοντας 10€ αλλά οι ελπίδες για χαμηλότερη αξία είναι λίγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να μην το παραλάβω κάν και να πω στο geekbuying να μου στείλει άλλο; Εγω το πήρα 170€ αν τώρα ο κάθε μ@λακας ελτατζης δει στο skroutz 220€ Θα χρεώσει στα 220 το φπα. Ας το έπαιρνα από ελλαδα αν ήταν να πληρώσω αυτά. Παρέλαβα ποσα δέματα, ακόμα και σε μέγεθος/βάρος iPad και πέρασαν όλα! Τι διάολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να επικοινωνήσεις με το κινεζομάγαζο και να δεις πως θα αντιμετωπίσει το θέμα σου.

 

Δεν καταλαβαίνω, όμως, την αντίδρασή σου και τις εκφράσεις σου για τον τελωνειακό που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ όταν όλοι γνωρίζουμε ότι αφενός πληρώνουμε ΦΠΑ για κάθε αντικείμενο που εισάγεται από 3η χώρα, ανεξάρτητα αν δεν εφαρμοζόταν μέχρι τώρα η νομοθεσία, αφετέρου η αγορά από Κίνα είναι ένα ρίσκο στο θέμα του τελωνείου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.. Από σήμερα (σήμερα το παρατήρησα εγώ) άπειρα πράματα στο aliexpress δεν στέλνονται Ελλάδα.. Πριν από 4-5 μέρες που έκανα πάλι παραγγελίες ήταν όλα καλά.. Παρατήρησε κανείς τίποτα τέτοιο?

 

Άκυρο αυτό.. Απλά μου βγάζει πολλά πράματα που δεν έχουν απόθεμα οπότε προφανώς δεν μπορώ να τα αγοράσω.. Για ποιό λόγο βγάζει πράματα χωρίς απόθεμα, μάλλον δικό τους θέμα και όχι με shipping..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...