Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη τη στιγμή παιζει στα 175-185 (176€ το πλήρωσα) στα πιο δημοφιλή κινεζομαγαζα... Το θεμα ειναι μην παει κ βαλει τις τιμες των πιο ακριβών που δειχνει το kimovil...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου ήρθε ένα email απο paypal

We recently noticed an issue with your account.

 

What's the problem?

 

One of the last access to your account has been made by a device

or a place that we do not recognize, For security reasons,

we want to verify that you are the account holder.

 

Case ID Number:

 

Please click the button below to submit your information. After you click it,

you'll be taken to the PayPal website. Then, log in to your PayPal account

and follow the instructions to submit your information.

 

Δεν το έχω κάνει ακόμη γιατί φοβάμαι να μην είναι κανένα σπαμ.

Να το πατήσω το κουμπί κα να βάλω τον κωδικό.?

Καραμπινατη περιπτωση fishing ! Μην χρησιμοποιησεις το λινκ απο το email που σου ηρθε.

_----------

Συγνωμη για την διπλη απαντηση :) Τωρα μολις ειδα οτι εχει απαντηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα και κάτι που μου συνέβη 1η φορά.

 

Αγορασα ενα ποντίκι απ'το ebay, ευτελές ποσό, 2.5ε με τα μεταφορικά.

 

Δεν λειτουργεί, ενώ "βλεπει" το usb wireless.

 

Στέλνω πμ στον πωλητή, και μου απαντά το εξής. Οτι είτε το στέλνω πίσω, γιατι ντεμεκ δε μπορούν να πάρουν κι αυτοί τα χρήματα τους πίσω απ'τον προμηθευτή τους, είτε μου πιστώνουν το 60% και το κρατάω.

 

Δε δίνω δεκάρα για τα 2.5ε, αλλα για το σπάσιμο. Μπορώ να το στείλω Κίνα με χρέωση δική τους; προφανώς αποκλείεται...

Να το στειλω με εξοδα δικα μου, που θα ναι οσο να πεις κανα 20ρικο; και να περιμένω να μου τα βάλουν;

 

Δεν θα χει νοημα νομίζω, να πληρώσουν 10-15-20ε για 2 ευρώ πράμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν θα χει νοημα νομίζω, να πληρώσουν 10-15-20ε για 2 ευρώ πράμα!

 

9,20€ θα είναι τα έξοδα αποστολής (αν είναι κάτω από 500gr βάρος) και μπορείς να τα πάρεις πίσω από το paypal returns. Το αν αξίζει το χρόνο σου να ασχοληθείς είναι άλλο ζήτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ασχοληθώ μόνο για το σπασιμο...

 

Δεν θεωρείς δικαιο, απ τη στιγμή που δε λειτουργεί, να μου κάνουν πληρες refund ?

 

Εδω σε δεματακι των 7ε που δεν εφτασε ποτε μου καναν πιστωση σε χρονο dt, χωρις πολλες ερωτησεις.

 

Υ.Γ. 9.20ε μονο για Κινα? Εντύπωση μου κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ασχοληθώ μόνο για το σπασιμο...

 

Δεν θεωρείς δικαιο, απ τη στιγμή που δε λειτουργεί, να μου κάνουν πληρες refund ?

 

Εδω σε δεματακι των 7ε που δεν εφτασε ποτε μου καναν πιστωση σε χρονο dt, χωρις πολλες ερωτησεις.

 

Υ.Γ. 9.20ε μονο για Κινα? Εντύπωση μου κάνει!

 

Όχι, δεν το θεωρώ δίκαιο. Γιατί πολύ απλά δεν ξέρουν αν έχει πραγματικό πρόβλημα ή αν τους δηλώνεις ότι δεν δουλεύει για να το κρατήσεις δωρεάν.

Όσο για το δεματάκι που δεν έφτασε, είτε είχε tracking που έδειχνε ότι όντως δεν έφτασε, ή αν δεν είχε είχε πάρει το ρίσκο ο πωλητής να το στείλει άνευ και δεν μπορεί να αποδείξει ότι το έλαβες. Σε κάθε περίπτωση αναμενόμενο είναι να σου κάνει το refund. Δεν είναι ίδιες οι δύο καταστάσεις όμως.

Αν σου κάνει εντύπωση, μπορείς να πας εδώ: http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx

να βάλεις όλες τις παραμέτρους που ζητάει και να το διαπιστώσεις. Αυτό έκανα κι εγώ, αυτό έπρεπε να έχεις κάνει κι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα και κάτι που μου συνέβη 1η φορά.

 

Αγορασα ενα ποντίκι απ'το ebay, ευτελές ποσό, 2.5ε με τα μεταφορικά.

 

Δεν λειτουργεί, ενώ "βλεπει" το usb wireless.

 

Στέλνω πμ στον πωλητή, και μου απαντά το εξής. Οτι είτε το στέλνω πίσω, γιατι ντεμεκ δε μπορούν να πάρουν κι αυτοί τα χρήματα τους πίσω απ'τον προμηθευτή τους, είτε μου πιστώνουν το 60% και το κρατάω.

 

Δε δίνω δεκάρα για τα 2.5ε, αλλα για το σπάσιμο. Μπορώ να το στείλω Κίνα με χρέωση δική τους; προφανώς αποκλείεται...

Να το στειλω με εξοδα δικα μου, που θα ναι οσο να πεις κανα 20ρικο; και να περιμένω να μου τα βάλουν;

 

Δεν θα χει νοημα νομίζω, να πληρώσουν 10-15-20ε για 2 ευρώ πράμα!

Κατι τέτοιες απατεωνιές κάνουν στο buyincoins (το διαφημίζω προς αποφυγή) πουλάνε αντικείμενα που δε λειτουργούν και τα προμηθεύονται με το κιλό και μετά σου λενε για 60% ή στειλτο πισω ενω γνωριζουν οτι δε σε συμφέρει να το κάνεις και αναγκαστικά θα δεχτείς.

Στην περιπτωση σου επειδη ειναι απο ebay η αγορά, ανοιξε case και περιεγραψε οτι δεν λειτουργει το προιον σου και στειλτους και SS με τα μηνύματα του πωλητη για 60% και βλακειες και θεωρώ, θα την κερδισεις και θ σου δωσουν πισω τα 2.5 ευρω απο το ebay. Και στο κατω κατω να φας ενα σουβλακι βρε αδερφε γιατι να στα φαει ο κινεζος :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοιξα, case, συνέχισα το διάλογο μέσω πμ.

 

Τους ειπα, πως δεν είναι σφάλμα μου και πως κοστίζει 10ε να σταλεί πίσω, τα οποια δεν ειμαι διατεθιμένος να πληρώσω.

 

Οπότε τους ζήτησα είτε refund, είτε επαναποστολή.

 

Και μου είπαν πως θα το ξαναστείλουν.

 

Υ.Γ. μήπως ομως επρεπε να ανοίξω case ? διότι πως γνωρίζω οτι ΘΑ το στείλουν, όντως;  επαναλαμβάνω, πως τα 2.5ε για μας δν είναι κατι, αλλα γι'αυτους είναι κάμποσα...ειδικά αν πιάνουν 50 τέτοιους λαλάκες κάθε τόσο, που λενε δε βαριέσαι.


Όχι, δεν το θεωρώ δίκαιο. Γιατί πολύ απλά δεν ξέρουν αν έχει πραγματικό πρόβλημα ή αν τους δηλώνεις ότι δεν δουλεύει για να το κρατήσεις δωρεάν.

Όσο για το δεματάκι που δεν έφτασε, είτε είχε tracking που έδειχνε ότι όντως δεν έφτασε, ή αν δεν είχε είχε πάρει το ρίσκο ο πωλητής να το στείλει άνευ και δεν μπορεί να αποδείξει ότι το έλαβες. Σε κάθε περίπτωση αναμενόμενο είναι να σου κάνει το refund. Δεν είναι ίδιες οι δύο καταστάσεις όμως.

Αν σου κάνει εντύπωση, μπορείς να πας εδώ: http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx

να βάλεις όλες τις παραμέτρους που ζητάει και να το διαπιστώσεις. Αυτό έκανα κι εγώ, αυτό έπρεπε να έχεις κάνει κι εσύ.

 

Οπως και να'χει, δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω το κόστος, για να αποστείλω το δέμα πίσω σε αυτούς, ώστε να αποδείξω πως δεν λειτουργεί.

Η φιλοσοφία του ebay προστατεύει συνήθως τον αγοραστή. Οκ, καταλαβαίνω, πως το εννοείς, πολλοί εκ του πονηρού εχουν λάβει και κάνουν τις πάπιες, κτλ.

Εγώ δεν είμαι ένας απ'αυτους, αλλα θα μου πεις, ο πωλητής δε θα μυρίσει τα δάχτυλα του. Λογικό. 

 

Υ.Γ. κι αυτό με τα tracking number μήπως ειναι λίγο...οτι ναναι; μου χει τύχει δέμα με tracking number, που έδειχνε πως είναι ακόμη Κίνα, ενώ εγώ ειχα παραλάβει 1.5 μήνα μετά...

Υ.Γ.2. Πάντως, μετά απο 85 συναλλαγές που εχω κανει στο ebay, 1η φορά που είχα θέμα με μη λειτουργικό προϊόν και 1 ακόμη με προϊόν που δεν έφτασε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. κι αυτό με τα tracking number μήπως ειναι λίγο...οτι ναναι; μου χει τύχει δέμα με tracking number, που έδειχνε πως είναι ακόμη Κίνα, ενώ εγώ ειχα παραλάβει 1.5 μήνα μετά...

Αν το tracking number είναι όντως κανονικό tracking διεθνούς μορφής (13ψήφιο με R(Χ) στην αρχή και 2 γράμματα κωδικό χώρας αποστολής στο τέλος) δηλαδή έρχεται συστημένο το πακέτο και χρειάζεται την υπογραφή σου για την παραλαβή, καθόλου ό,τι να 'ναι δεν είναι! Ενημερώνεται και στα ΕΛΤΑ το status από τη στιγμή που θα μπει και σκαναριστεί στην Ελλάδα. Εσύ μάλλον αναφέρεσαι σε κάτι άλλα νούμερα που δίνουν σε μη συστημένες αποστολές οι Κινέζοι που φαίνεται η πορεία τους μόνο όσο είναι στο εξωτερικό. Τέτοιο ήταν αυτό που είχες παραλάβει προφανώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβώς.

 

Το άλλο το "κλασσικό" που αναφέρεις, είναι όντως έτσι και φαίνεται επακριβώς η διαδρομή εκτός και εντός χώρας εσωτερικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην είναι 50-50... 95-5 θα έλεγα (95 να μην έχει κανένα πρόβλημα). Ας μην τρελαινόμαστε... Ειδικά tv boxes έφεραν γνωστοί μου και ο αδερφός μου -τους έβαλα ιδέες εγώ-  συνολικά τουλάχιστον 5-6 το τελευταίο 2μηνο. Κανείς τους δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Ίσως δεν λέει πολλά αυτό το δείγμα, από την άλλη όμως λέει εξίσου λίγα και το όποιο δείγμα στο όποιο φόρουμ. Δυσλειτουργίες παρουσιάζει σοβαρές το ταχυδρομείο, αλλά τη σύνδεσή τους με απτό αποτέλεσμα (επιβολή δασμού) εγώ δεν την έχω δει να επαληθεύεται. Δεν έχω καμία αναφορά από γνωστούς που να πέρασε το οτιδήποτε αγόρασαν τελωνείο. Απλά αργούν σε κάποιες (το τονίζω) περιπτώσεις τα πακέτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Θέλω να κάνω μια αγορά ενός media player γύρω στα 50€ από γνωστό κινεζομαγαζο(GB). Λέτε να έχω θέμα με τελωνείο?

 

Όταν αποφασίζεις να απευθύνεις μια παρόμοια ερώτηση στα μέλη ενός forum ξέρεις, εκ των προτέρων, ότι θα πάρεις διαφορετικές και αντίθετες απαντήσεις, αφού αυτές θα προέρχονται από μέλη που βασίζονται είτε σε λίγα ή κανένα περιστατικά είτε σε περισσότερα είτε σε προσωπική εκτίμηση είτε είτε είτε ...

 

Τα σίγουρα δεδομένα είναι ότι 1) η αξία του media player είναι πάνω από το όριο της ατέλειας (22€), 2 από το ΝΟΕ 2016 έχουν αρχίσει έλεγχοι των δεμάτων από τρίτες χώρες που φαίνονται να είναι δειγματοληπτικοί μεν αλλά συνεχίζονται και καθημερινά διαβάζουμε περιστατικά που καλούνται να πληρώσουν ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ.

 

Η τελική απόφαση είναι δική σου και κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει σήμερα ότι το δέμα σου θα σταματήσει ή όχι στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...