Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρία δέματα από Κίνα, τα δύο από αρχές Νοέμβρη, τελευταία ενημέρωση ότι έφυγαν από Κίνα στις 20/11. Από τότε τίποτα. Το τρίτο από 30 Νοέμβρη, τελευταία ενημέρωση ότι έφυγε από Κίνα 2/12. Και πάλι τίποτα μετά. Τα ΕΛΤΑ απλά λένε τα γνωστά, ότι δεν είναι σε ελληνικό έδαφος. Δεν έχω κάνει καμία παραγγελία από Κίνα από το Νοέμβριο λόγω αυτής της κατάστασης, αν και υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που θέλω να πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήρα σήμερα τηλέφωνο στη γραμμή εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ για αυτό: RS734805015NL το οποίο φαίνεται κολλημένο σε στάτους "sent item abroad" από τις 15/12/16. Μου είπαν ότι είναι κολλημένο στην Ολλανδία και δεν έχει φύγει ακόμα. Φυσικά το να σκαναρίστηκε στην Ολλανδία πριν 1,5 σχεδόν μήνα και να μην μπήκε από τότε σε αεροπλάνο για να έρθει εδώ το θεωρώ απίθανο. Πιο πιθανό θεωρώ να έχει φτάσει εδώ και καιρό κανονικότατα στο Ελ. Βενιζέλος και κάποιοι τελωνειακοί παρανομούν πιθανότατα καθώς "εμπνεύστηκαν" το κόλπο "ντανιάζουμε κατά χιλιάδες τα πακέτα σε μια αποθήκη ΧΩΡΙΣ να τα σκανάρουμε -γιατί θα μας αρπάξουν με το στυλιάρι οι παραλήπτες αργά ή γρήγορα αν φανεί ότι ήρθαν και δεν επιτρέπουμε να τα παραλάβουν- και με το πάσο μας διαλέγουμε τι θα τσιμπήσουμε για να επιβάλλουμε δασμούς και να γεμίσουμε το ταμείο". Πως σας φαίνεται σαν σενάριο-ιδέα; Αύριο ετοιμάζω καταγγελία προς την ΕΕΤΤ σε πρώτη φάση εγώ για να διερευνηθεί το θέμα περαιτέρω.

δηλαδη επιτηδες κρατανε τα δεματα στις αποθηκες τους στο τελωνιο και δεν τα σκαναρουνε για να εχουνε την δικαιολογια οτι δεν το εχουνε παραλαβη ακομα? Το θμε αειναι τωρα αυτο το κανουνε για να εκτελωνισουν οσα περισσοτερα μπορουνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη επιτηδες κρατανε τα δεματα στις αποθηκες τους στο τελωνιο και δεν τα σκαναρουνε για να εχουνε την δικαιολογια οτι δεν το εχουνε παραλαβη ακομα? Το θμε αειναι τωρα αυτο το κανουνε για να εκτελωνισουν οσα περισσοτερα μπορουνε?

 

Ακριβώς αυτή η ιδέα μου έχει μπει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό πιστεύω είναι ότι πολλά δέματα δεν πρόλαβαν να τα σκαναρουν δεν στέκει αυτό με το τελωνείο και εξηγουμαι ... Δικό μου δέμα από gear από 12/12 φάνηκε ότι έφτασε 20/01 και δεν πέρασε τελωνείο οι μόνες κινήσεις που φαίνονται είναι -ΑΦΙΞΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ- ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΔ ΑΕΡΔΡΟΜΙΟΥ -ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤ ΜΕΣΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Παίδες το τονίζω μην κάνετε κινήσεις που μπορεί αργότερα να αποβούν εναντίων μας μην παίρνετε για ψύλλου πήδημα ΕΛΤΑ και τελωνεία τα δέματα του Νοεμβρίου δεκβριου ξεκολλάνε σιγά σιγά μην το τσιγκλαμε το θέμα ούτε οδοντογλυφίδα δεν θα μπορούμε να φέρουμε στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

Υπαρχει πριπτωση να αγορασω qnix οθονη απο κορεα. Επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε την στελνει με EMS και θα γραψει 180 $.Γνωριζουμε ποσο ειναι το τελωνειο;Αν περασει φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

Υπαρχει πριπτωση να αγορασω qnix οθονη απο κορεα. Επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε την στελνει με EMS και θα γραψει 180 $.Γνωριζουμε ποσο ειναι το τελωνειο;Αν περασει φυσικα

 

Με EMS δεν γλυτώνει το τελωνείο. Είναι βέβαιο ότι θα περάσει. Το ποσό δεν το γνωρίζω, αλλά μάλλον θα είναι τόσο υψηλό που θα καθιστά την αγορά σου ασύμφορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το ότι παραλαμβάνετε κάποια στιγμή -με τεράστιες καθυστερήσεις- δεν αναιρεί την πιθανότητα να συμβαίνει αυτό που έγραψα. Ίσα ίσα που την ενισχύει. Προφανώς και θα παραλαμβάνονται δέματα τελικά, δεν θα τα ...υπεξαιρέσουν, ούτε θα τα κρατήσουν για πάντα! Αν όμως όντως συμβαίνει αυτό που λέω, τίθεται θέμα για τη νομιμότητα του να κωλυσιεργούν το σκανάρισμα σε οτιδήποτε βγαίνει από αεροπλάνο και την απρόσκοπτη και εύλογα γρήγορη παράδοση της αλληλογραφίας στους πολίτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα.

Κατάσταση: ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 15-01-2017 14:03

Περιοχή: ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Κατάσταση: ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Ημερομηνία/Time: 26-01-2017 45:

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Κατάσταση: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Ημερομηνία/Time: 26-01-2017 10:34

Περιοχή: Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Κατάσταση: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 26-01-2017 14:43

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Κατάσταση: ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 26-01-2017 17:49

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Κατάσταση: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 27-01-2017 02:26

Περιοχή: Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Κατάσταση: ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Ημερομηνία/Time: 27-01-2017 07:44

Περιοχή: ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ.

 

Πρωτη φορα μπαίνει ΥΕΔ (έρχεται για Αλεξανδρούπολη) χωρίς να χτυπήσει πρώτα Αθήνα Τελωνείο... Ειναι με Singapore... Μήπως China post ή ΝL ειναι πολυ πιο safe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε στην ΥΕΔ Θεσ/νίκης και όχι Αθηνών (αεροδρόμιο) γιατί η Αλεξανδρούπολη είναι στη Β. Ελλάδα, δηλαδή στην αρμοδιότητά της.

 

Κατά τη γνώμη μου, δεν έχει σχέση η μεταφορική που ταξιδεύει ένα δέμα αλλά το τι περιέχει και συνήθως αυτά που μπαίνουν τελωνείο είναι κινητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε στην ΥΕΔ Θεσ/νίκης και όχι Αθηνών (αεροδρόμιο) γιατί η Αλεξανδρούπολη είναι στη Β. Ελλάδα, δηλαδή στην αρμοδιότητά της.

 

Κατά τη γνώμη μου, δεν έχει σχέση η μεταφορική που ταξιδεύει ένα δέμα αλλά το τι περιέχει και συνήθως αυτά που μπαίνουν τελωνείο είναι κινητά.

Ναι κινητο ειναι αλλα το θεμα ειναι οτι κ αλλη φορα που ετυχε δέμα να μπει υεδ , από Αμερική USPS, πρωτα μπηκε Αθηνα κ στη συνεχεια ΥΕΔ... Δεν ηταν κινητο κ δεν ειχε πεσει λυπητερή απλά πρωτα ειχε μπει Αθήνα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως τότε να μην είχαν το φόρτο με το τελωνείο που έχουν τώρα (τους τελευταίους 3 μήνες) και όσα δέματα προορίζονται για Β. Ελλάδα και είναι υποψήφια για χρέωση τα στέλνουν στη Θεσ/νίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το αν η δηλωμένη αξία είναι υποτιμημένη σε σχέση με εκείνη που θα βρει ο τελωνειακός στο δίκτυο.

Πάντως, το κοστούμι είναι ΦΠΑ+ 12€ (τέλη ΕΛΤΑ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...