Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση...

 

Ψωνισα 1η φορά απο aliexpress.

 

Έχουν γενικά χούϊ οι πωλητές να μη στέλνουν κατευθείαν το προϊον; στο ebay πληρώνεις, την επόμενη (Συνήθως) το στέλνουν...

 

Ενω 2 παραγγελίες στο ali, ειναι 2 μέρες τώρα στο awaiting shipment. Και η πλάκα ειναι πως γράφει πως ο πωλητής έχει δικαίωμα 20 μέρες μετά τη παραγγελία να το στείλει, πριν ακυρωθεί η παραγγελία αυτόματα...

 

Δηλ αν τους κ@υλώσει αυτούς να στείλουν τη 19η ημερα, θα ρθει και κανα 1.5 μήνα μετά...ζήσε Μάη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερώτηση...

 

Ψωνισα 1η φορά απο aliexpress.

 

Έχουν γενικά χούϊ οι πωλητές να μη στέλνουν κατευθείαν το προϊον; στο ebay πληρώνεις, την επόμενη (Συνήθως) το στέλνουν...

 

Ενω 2 παραγγελίες στο ali, ειναι 2 μέρες τώρα στο awaiting shipment. Και η πλάκα ειναι πως γράφει πως ο πωλητής έχει δικαίωμα 20 μέρες μετά τη παραγγελία να το στείλει, πριν ακυρωθεί η παραγγελία αυτόματα...

 

Δηλ αν τους κ@υλώσει αυτούς να στείλουν τη 19η ημερα, θα ρθει και κανα 1.5 μήνα μετά...ζήσε Μάη μου!

Ακριβως έτσι είναι όπως το λες και μερικές φορες αν δεν έχουν απόθεμα περινουμενουν και λιγο πριν εκπνεύσει η προθεσμια σου πλασάρουν ενα ψεύτικο tracking και καλά οτι το έχουν στείλει και περιμένεις σαν ηληθιος 20 μέρες μέχρι να μπορέσει να κανεις dispute. Στο ebay απ την Αλή μέσα σε 24 ώρες έχουν κανει αποστολή. Γιαυτό και έπαψαν να ασχολούμενος με το ali αν και έχει λίγο καλύτερες τι!ες σε σχέση με το ebay.

Ακριβως έτσι είναι όπως το λες και μερικές φορες αν δεν έχουν απόθεμα περινουμενουν και λιγο πριν εκπνεύσει η προθεσμια σου πλασάρουν ενα ψεύτικο tracking και καλά οτι το έχουν στείλει και περιμένεις σαν ηληθιος 20 μέρες μέχρι να μπορέσει να κανεις dispute. Στο ebay απ την Αλή μέσα σε 24 ώρες έχουν κανει αποστολή. Γιαυτό και έπαψα να ασχολούμαι με το ali αν και σε τιμες είναι αρκετά καλυτερο σε σχέση με το ebay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ, δεν το ήξερα.

 

2 και τελευταίες αγορές που έκανα λοιπόν. Ψιλοαδιανόητο, αλλα εφαγα μισή ώρα στο ebay και δεν έβρισκα κατι που ήθελα, και αναγκάστηκα να το παραγγείλω απο ali.

Και το 2ο, μια μπαταρία, κανένας δεν έστελνε Ελλάδα, ενώ αυτοί απο ali, στέλνουν. (άλλο περίεργο κι αυτό, ολα ντεμεκ απο κίνα ειναι), κι όπως είπες κάπως φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...

 

Ψωνισα 1η φορά απο aliexpress.

 

Έχουν γενικά χούϊ οι πωλητές να μη στέλνουν κατευθείαν το προϊον; στο ebay πληρώνεις, την επόμενη (Συνήθως) το στέλνουν...

 

Ενω 2 παραγγελίες στο ali, ειναι 2 μέρες τώρα στο awaiting shipment. Και η πλάκα ειναι πως γράφει πως ο πωλητής έχει δικαίωμα 20 μέρες μετά τη παραγγελία να το στείλει, πριν ακυρωθεί η παραγγελία αυτόματα...

 

Δηλ αν τους κ@υλώσει αυτούς να στείλουν τη 19η ημερα, θα ρθει και κανα 1.5 μήνα μετά...ζήσε Μάη μου!

 

Αυτό που λες για τις 20 ημέρες που τους δίνει το Aliexpress όντως ισχύει αλλά γίνεται μόνο αυτό το διάστημα λόγω της Κινέζικης πρωτοχρονιάς και των αργιών που έχουν εκεί. Από τις 27 Ιανουρίου μέχρι τις 5 Φεβρουαρίου δεν κινείται τίποτα στη Κίνα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα με 10αδες αγορες απο αλι. δεν εχουν ποτέ ξεπεράσουν τις 2-3 μερες, εκτος απο μια αγορα που εφτασε την εβδομάδα και αυτο γιατι εγω άλλαξα τον τροπο αποστολής και τον ψιλομπερδεψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Πάνω που ήθελα να σας ρωτήσω κι εγώ...

Έχω παραγγείλει μια θήκη για κινητό από aliexpress από τις 20/12, χωρίς tracking (απλά μου γράφει ένα tracking number που λέει ότι είναι μόνο για την χώρα τους). Βασικά δείτε την παρακάτω φωτο που βλέπω στις παραγγελίες μου στο site του aliexpress:

post-67410-0-45738300-1485293347_thumb.jpg

 

Κι όταν κλικάρω στο icon που δείχνω με το βελάκι, με πάει εδώ:

http://global.cainiao.com/detail.htm?mailNoList=04329878005&spm=a3708.7860688.0.d01

 

Τι παίζει; Έχει φύγει το πακετάκι ή χλωμό;

Σύμφωνα με την παρακάτω φωτό, επίσης από το aliexpress, :

post-67410-0-95043200-1485293738_thumb.jpg

έχω περιθώριο άλλες ~23 μέρες για να κάνω dispute; Αυτό εννοεί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ..

περίμενα 30 μέρες και είχε κολλλήσει στο ίδο σημείο που δείχνεις..

έστειλα μήνυμα στον πωλητή και μου είπε οτι δεν το πέρασαν απο το τελωνείο...

περνάνε άλλες 20 μέρες στέλνω ξανά μήνυμα και μου λέει οτι δεν είναι διαθέσιμο.

έκανα dispute και πήρα τα λεφτά πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Πάνω που ήθελα να σας ρωτήσω κι εγώ...

Έχω παραγγείλει μια θήκη για κινητό από aliexpress από τις 20/12, χωρίς tracking (απλά μου γράφει ένα tracking number που λέει ότι είναι μόνο για την χώρα τους). Βασικά δείτε την παρακάτω φωτο που βλέπω στις παραγγελίες μου στο site του aliexpress:

attachicon.gifCapture.JPG

 

Κι όταν κλικάρω στο icon που δείχνω με το βελάκι, με πάει εδώ:

http://global.cainiao.com/detail.htm?mailNoList=04329878005&spm=a3708.7860688.0.d01

 

Τι παίζει; Έχει φύγει το πακετάκι ή χλωμό;

Σύμφωνα με την παρακάτω φωτό, επίσης από το aliexpress, :

attachicon.gif33.JPG

έχω περιθώριο άλλες ~23 μέρες για να κάνω dispute; Αυτό εννοεί;

 

Όχι δεν έχει φύγει από κίνα. Το waiting for pick up που λέει σημένει ότι το κατάστημα έχει ενημερώσει το china post ότι θα τους παραδόσει ένα πακέτο για αποστολή. Σε 23 μέρες λήγει το buyer protection του aliexpress και αν δεν έχεις λάβεις την παραγγελία σου θα πρέπει να κάνεις dispute ΠΡΙΝ τις 23 μέρες. Γιατί αν δεν κάνεις dispute σε αυτές τις 23 μέρες το aliexpress θα υποθέσει πως έλαβες την παραγγελία σου και θα αποδεσμεύσει τα χρήματα που έχεις δώσει στον πωλητή και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα με 10αδες αγορες απο αλι. δεν εχουν ποτέ ξεπεράσουν τις 2-3 μερες, εκτος απο μια αγορα που εφτασε την εβδομάδα και αυτο γιατι εγω άλλαξα τον τροπο αποστολής και τον ψιλομπερδεψα

 

Οπότε ξαναμιλάμε σε 2-3 μέρες.

 

Διαβάζω ένα σωρό αρνητικά, μου λίγο θέλω να ακυρώσω αμφότερες τις παραγγελίες, ξέρω γώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ..

περίμενα 30 μέρες και είχε κολλλήσει στο ίδο σημείο που δείχνεις..

έστειλα μήνυμα στον πωλητή και μου είπε οτι δεν το πέρασαν απο το τελωνείο...

περνάνε άλλες 20 μέρες στέλνω ξανά μήνυμα και μου λέει οτι δεν είναι διαθέσιμο.

έκανα dispute και πήρα τα λεφτά πίσω.

 

 

Όχι δεν έχει φύγει από κίνα. Το waiting for pick up που λέει σημένει ότι το κατάστημα έχει ενημερώσει το china post ότι θα τους παραδόσει ένα πακέτο για αποστολή. Σε 23 μέρες λήγει το buyer protection του aliexpress και αν δεν έχεις λάβεις την παραγγελία σου θα πρέπει να κάνεις dispute ΠΡΙΝ τις 23 μέρες. Γιατί αν δεν κάνεις dispute σε αυτές τις 23 μέρες το aliexpress θα υποθέσει πως έλαβες την παραγγελία σου και θα αποδεσμεύσει τα χρήματα που έχεις δώσει στον πωλητή και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα!

 

Έγινε παιδιά. Ήδη έστειλα στον πωλητή για να τον ενημερώσω ότι πάω για dispute.

Thanks. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα σήμερα τηλέφωνο στη γραμμή εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ για αυτό: RS734805015NL το οποίο φαίνεται κολλημένο σε στάτους "sent item abroad" από τις 15/12/16. Μου είπαν ότι είναι κολλημένο στην Ολλανδία και δεν έχει φύγει ακόμα. Φυσικά το να σκαναρίστηκε στην Ολλανδία πριν 1,5 σχεδόν μήνα και να μην μπήκε από τότε σε αεροπλάνο για να έρθει εδώ το θεωρώ απίθανο. Πιο πιθανό θεωρώ να έχει φτάσει εδώ και καιρό κανονικότατα στο Ελ. Βενιζέλος και κάποιοι τελωνειακοί παρανομούν πιθανότατα καθώς "εμπνεύστηκαν" το κόλπο "ντανιάζουμε κατά χιλιάδες τα πακέτα σε μια αποθήκη ΧΩΡΙΣ να τα σκανάρουμε -γιατί θα μας αρπάξουν με το στυλιάρι οι παραλήπτες αργά ή γρήγορα αν φανεί ότι ήρθαν και δεν επιτρέπουμε να τα παραλάβουν- και με το πάσο μας διαλέγουμε τι θα τσιμπήσουμε για να επιβάλλουμε δασμούς και να γεμίσουμε το ταμείο". Πως σας φαίνεται σαν σενάριο-ιδέα; Αύριο ετοιμάζω καταγγελία προς την ΕΕΤΤ σε πρώτη φάση εγώ για να διερευνηθεί το θέμα περαιτέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα σήμερα τηλέφωνο στη γραμμή εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ για αυτό: RS734805015NL το οποίο φαίνεται κολλημένο σε στάτους "sent item abroad" από τις 15/12/16. Μου είπαν ότι είναι κολλημένο στην Ολλανδία και δεν έχει φύγει ακόμα. Φυσικά το να σκαναρίστηκε στην Ολλανδία πριν 1,5 σχεδόν μήνα και να μην μπήκε από τότε σε αεροπλάνο για να έρθει εδώ το θεωρώ απίθανο. Πιο πιθανό θεωρώ να έχει φτάσει εδώ και καιρό κανονικότατα στο Ελ. Βενιζέλος και κάποιοι τελωνειακοί παρανομούν πιθανότατα καθώς "εμπνεύστηκαν" το κόλπο "ντανιάζουμε κατά χιλιάδες τα πακέτα σε μια αποθήκη ΧΩΡΙΣ να τα σκανάρουμε -γιατί θα μας αρπάξουν με το στυλιάρι οι παραλήπτες αργά ή γρήγορα αν φανεί ότι ήρθαν και δεν επιτρέπουμε να τα παραλάβουν- και με το πάσο μας διαλέγουμε τι θα τσιμπήσουμε για να επιβάλλουμε δασμούς και να γεμίσουμε το ταμείο". Πως σας φαίνεται σαν σενάριο-ιδέα; Αύριο ετοιμάζω καταγγελία προς την ΕΕΤΤ σε πρώτη φάση εγώ για να διερευνηθεί το θέμα περαιτέρω.

Καλησπερα,δικο μου δεμα συστημενο απο Κινα στις 6/12 φανηκε 22/1 στο site τεων ΕΛΤΑ.Ειναι ακιβως αυτο που λες,φτανουν τα δεματα και δνε τα σκαναρουν,ουτε κολυμπωντας δεν θα εκανε το δεμα να ερθει σε τοσο μεγαλο χρονικό διάστημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...