Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραπάνω το γράφω στο http://www.insomnia.gr/topic/473757-αγορές-από-το-εξωτερικό/?p=55412438

Έχω πακέτο που περιμένω ακριβώς από τον ίδιο φορέα. Έχει φτάσει Ελλάδα από 1/1/2017 και ακόμα περιμένω!

Στο trackitonline.ru το τσεκάρεις. Το δικό σου βλέπω ότι έφτασε μόλις 12/1 δηλαδή 12 μέρες μετά από το

δικό μου. Μάλλον έχεις ΠΟΛΥ μέλλον ακόμα συνεπώς!

 

Κι εγώ εχω μια θήκη κι ένα φακό ποδηλάτου απο 23/12 αλλά ακόμα δε έχει έρθει τπτ...πηγα στα ελτα κι μ λένε δε έχει έρθει κάτι είτε register είτε unregistered...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

Από μια σύντομη έρευνα που έκανα διαπίστωσα ότι δεν θεωρείται και τόσο ασφαλής η Unregistered αποστολή δεμάτων από Κίνα ή τρίτες χώρες.

 

Με αφορμή λοιπόν αυτό ήθελα να δούμε και να με διαφωτίσετε σχετικά με κάποια θέματα της Registered αποστολής!

 

Σε περίπτωση λοιπόν που στο καλάθι μας έχουμε 5 διαφορετικά προϊόντα, που κατά την φάση επιλογής της μεθόδου αποστολής, μας έδιναν την επιλογή: Unregistered με δωρεάν έξοδα αποστολής και Registered με π.χ. 1$ το κάθε προϊόν. Αν εμείς για καθένα από αυτά τα προϊόντα έχουμε επιλέξει την Registered  αποστολή, πως θα υπολογιστεί το κόστος της αποστολής μας?? Πάει αθροιστικά ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος υπολογισμού?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , μιας και σαςβλεπω αρκετα διαβασμενους ... Παρηγγειλα 2 ip Καμερες απο Αμερικη σε αρκετα καλυτερη τιμη απο οτι εχουν εδω και τις εστειλα στο σπιτι σε εναν φιλο μου Αμερικη . Θα τον βαλω να τις βγαλει απο τις συσκευασιες τους και να τις πακεταρει μονος του σαν απο ιδιωτη σε ιδιωτη και καλα μαζι με ενα γραμμα που να λεει και καλα οτι δεν τις χρησιμοποιει πλεον και τετοια ... 

Ειναι δυνατον να σταματησει τελωνειο αν του πω να μου τις στειλει με USPS και Tracking ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα registered εκτός αν το κόστος registered ειναι πολυ ακριβότερο απο το ίδιο το είδος.

 

Για το αλλο, βαλε τα στο καλαθι και εκεί θα δεις τελικό κοστος με μεταφορικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Από μια σύντομη έρευνα που έκανα διαπίστωσα ότι δεν θεωρείται και τόσο ασφαλής η Unregistered αποστολή δεμάτων από Κίνα ή τρίτες χώρες.

Με αφορμή λοιπόν αυτό ήθελα να δούμε και να με διαφωτίσετε σχετικά με κάποια θέματα της Registered αποστολής!

Σε περίπτωση λοιπόν που στο καλάθι μας έχουμε 5 διαφορετικά προϊόντα, που κατά την φάση επιλογής της μεθόδου αποστολής, μας έδιναν την επιλογή: Unregistered με δωρεάν έξοδα αποστολής και Registered με π.χ. 1$ το κάθε προϊόν. Αν εμείς για καθένα από αυτά τα προϊόντα έχουμε επιλέξει την Registered αποστολή, πως θα υπολογιστεί το κόστος της αποστολής μας?? Πάει αθροιστικά ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος υπολογισμού?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Κοιτα φιλε αυτο με το unregistered kai registered ειναι σχετικο! Στο unregistered και καλα δεν σου δινει track number και αν χαθει το δεμα δεν θα μπορεις να ζητηςεις refund απο το paypal!Εγω αγορασα πριν 3 μηνες απο κινα και εγραφε οτι θα ερθει με unregistered air mail, αλλα τελικα και track number μου δωσανε και ηρθε συστημενο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είναι ο λόγος του "Πάντα registered";

Το unregistered, συνήθως μπορούν ευκολότερα να στο αρπάξουν τίποτα μακρυχέριδες των ΕΛΤΑ. Ενώ με το registered έχεις το tracking number σου και είχα καλυμμένος

 

Εχει αναλύσει άριστα το θέμα ο Σωτήρης 

ΕΛΤΑ και Unregistered Δέματα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της επιλογής του τρόπου αποστολής ενός ταχυδρομικού δέματος, από τρίτη χώρα, είναι μεγάλο και δεν αντιμετωπίζεται με ενιαίους κανόνες. Τα μεμονωμένα αρνητικά περιστατικά, που καταγράφονται σε fora, σε σχέση με τον τεράστιο αριθμό ταχυδρομικών δεμάτων που αγοράζουμε, κυρίως, από Κίνα, δεν μπορούν να χαρακτηριστούν σαν κανόνας, με βάση τον οποίο θα αποφασίσουμε αν στις επόμενες αγορές μας θα επιλέγουμε οπωσδήποτε είτε την απλή είτε τη συστημένη αποστολή, πολύ περισσότερο όταν και οι δύο αυτές επιλογές θα ταξιδέψουν μαζί στον ίδιο σάκο.

 

Πιστεύω ότι καθένας ακολουθεί τα δικά του δεδομένα και κριτήρια,σ' αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στο unregistered και καλα δεν σου δινει track number και αν χαθει το δεμα δεν θα μπορεις να ζητηςεις refund απο το paypal!

 

Ειλικρινά απορώ: πως τα βγάζετε αυτά τα συμπεράσματα; Από που προκύπτει αυτό; Κανονικότατα παίρνεις refund! Και εγώ προσωπικά το έχω κάνει αρκετές φορές είτε με από ebay είτε από αλλού! Και μάλιστα -θα έπρεπε να σου το λέει και η λογική σου αυτό- είναι και γρηγορότερη η διαδικασία του refund αν δεν λάβεις ένα unregistered πακέτο, γιατί πολύ απλά δεν έχει τρόπο ο πωλητής να αποδείξει ότι το έλαβες ούτε μπορεί να αρχίσει τα "βλέπω ότι έρχεται", "περίμενε λίγο ακόμα" κλπ.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα αγορασεις κατι 200 ευρω και το παρεις με unregistered δεν το παραλαβεις και σου αρνηθει ο πωλητης να σε δωσει refund , μετα τι κανεις?  αναγκαστικα πας και ανοιγεις case στο paypal ! το paypal όμως οταν σου ζητησει το track number και εσυ δεν θα έχεις  δυσκολα θα πάρεις το refund !  τωρα κοιτα για μικροποσα ναι μπορει να σου κανει refund αμεσως ο πωλητης, εγω π.χ   είχα αγορασει πιο παλια απο ebay κατι  μπρελοκ   4 ευρω  και επειδη δεν μου είρθαν σε 50 μέρες   του ειχα στείλει μυνημα του κινεζου και μου ειπε αν θέλω refund ή αν θέλω να μου τα ξαναστείλει , όπως κλαι έγινε!  και μετα απο 10 μερες είρθε και εκεινω που περιμενα και μετα απο ενα μηνα και το αλλο που μ'εστειλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το paypal όμως οταν σου ζητησει το track number και εσυ δεν θα έχεις  δυσκολα θα πάρεις το refund ! 

 

Μα τι είναι αυτά που λες τώρα; Από εμένα θα ζητήσει το paypal tracking; Αφού δεν έχω γιατί εστάλη σαν απλό, θα του πω ότι δεν έχω! Το βάρος της απόδειξης ότι εστάλη κάτι είναι στον πωλητή και όχι στον αγοραστή! Αυτός πρέπει να δώσει tracking (αν έχει). Και επειδή στην προκειμένη δεν θα έχει, θα κάνει το refund.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Έκανα μια παραγγελία απο dell.co.uk την Παρασκευή που μας πέρασε και έστειλα μαιλ για να την ακυρώσω μεσα στο ΣΚ. Μου στέλνουν σήμερα μαιλ οτι όντως αυρώθηκε, και μιλούν τηλεφωνικώς με τον φίλο μου στην αγγλία (στον οποίο θα πήγαινε) για να επιβεβαιώσουν την ακύρωση. Τα λεφτά που είχαν δεσμευτεί ωστόσο στον λογαριασμό μου στην Πειραιώς, την Παρασκευή, εμφανίζονται ακόμα και τώρα δεσμευμένα, ως λογιστικό υπόλοιπο δηλαδή και οχι ως διαθέσιμο. Καμιά ιδέα για τον αν είναι φυσιολογικό αυτό και εαν ναι, πότε να υπολογίζω οτι θα είναι ξανά διαθέσιμα στον τραπεζικό μου λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...