Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελλάδα είμαι απλά το αγγλικό amazon στέλνει δωρεάν στην Αγγλία και με 10€ περίπου στην Γερμανία.

Το ερώτημα είναι ποιά μεταφορική ειναι φτηνότερη για να προωθήσει τα ηχεία στην Ελλάδα.

Mailboxde, forward2me η κάποια άλλη?

E-mail φίλτατε...και αποφασίζεις !  Nα προσθέσω και την MyGermany ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Electronic information,receive--29-Nov-2016 01:42 AM


Small package Center, receive--29-Nov-2016 03:42 AM

Parcel centre,sealing--29-Nov-2016 06:42 AM

Small package Center, left--29-Nov-2016 08:15 AM

Exchange Bureau, have been exported to open--30-Nov-2016 04:15 PM

Exchange Bureau, have been exported directly--01-Dec-2016 10:18 AM

Transit Center,left hand navigation--01-Dec-2016 03:52 PM

GREECE, Arrived --13-Dec-2016 03:52 PM

GREECE, the transfer of customs-- 13-Dec-2016 07:32 PM
 
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει το τελευταίο στάδιο και τι πρέπει να κάνω γιανα βρω το δέμα μου και να το παραλάβω ;;;
Από gear best είναι η παραγγελία. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει παραγγειλη κανενας απο gearbest με τροπο αποστολης  US&EU registered mail ?   και πληρωσε τελωνιο?

Αν υπάρχει το προιόν που θέλεις σε ευρωπαική αποθήκη πάρτο απο εκεί λίγο βέβαια πιο ακριβά, αλλά θα είσαι ήσυχος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες, ερώτηση περί αποστολής δέματος.

 

Απο γερμανία έχω παραγγείλει κάποια ρούχα. Γνωστό σάϊτ, δεν υπάρχει θέμα απάτης, μιας και γνωστοί στη Γερμανία ψωνιζουν απο κει.

 

Το δέμα εστάλη με Dhl, με tracking number κανονικά, μια ημέρα μετά την παραγγελία.

 

Σε 2 ημέρες το δέμα, σύμφωνα με το tracking number ευρίσκεται στο Χ αεροδρόμιο Γερμανίας. Μαλιστα αναφέρει, πως αφού φύγει απο Γερμανία, τα ελτά ειναι υπεύθυνα για τη μεταφορά.

Βάζοντας εκει λοιπον το tracking number, εξακολουθεί να μου λεει πως ειναι στο αεροδρομιο της Γερμανίας. Ολα αυτά στις απο τις 06/01

 

Οσο και να αργεί λοιπόν, ειναι καπως περίεργο, σωστά; διότι παρόμιες παραγγελίες με dhl απο γερμανια εχουν φτάσει σε μια εβδομάδα.

 

Εχω πληρώσει με paypal. Μπορώ να στείλω στο paypal την αναλυση και να μου πιστώσουν τα χρήματα;

 

Υ.Γ. εχω στείλει και στη Dhl, και στα Ελτά, απάντηση απο κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέμα σου έρχεται με το γερμανικό ταχυδρομείο (Deutsche DHL Post) και, συνήθως, ταξιδεύουν οδικώς.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις υπομονή μερικές μέρες και, φυσικά, δεν δικαιολογείται επιστροφή χρημάτων για διάστημα 10 ημερών από την αποστολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατανοητό. (αν και σε αυτή τη περίπτωση, το δέμα "πετάει" κι έπειτα έρχεται οδικώς)

 

Ομως σε περίπτωση αντίστοιχη, ιδίων μεταφορικών, μεγέθους και τρόπου αποστολής, (2 περιπτώσεις μάλιστα) το δέμα ήταν εδώ σε μια εβδομάδα στη μία περίπτωση, σε 8-9 ημέρες στη 2η περίπτωση και ΚΑΘΕ βήμα, εμφανιζόταν κατά την υποβολή του tracking number.

Δηλαδή και στη περίπτωση μου, θα έπρεπε να υπάρχει κατά σειρά, η "προσγείωση" του δέματος στην Ελλάδα, ως το επόμενο βήμα. Γι'αυτο μου κάνει εντύπωση, πως 10 μέρες δε μπορει να ειναι κολλημένο στο αεροδρόμιο της Γερμανίας.

 

Edit:

 

Μολις ήρθε η απάντηση εκ των ελληνικών ΕΛΤΑ. σύμφωνα με το tracking number και το διεθνές σύστημα, που μόνον εταιρείες μεταφορών έχουν πρόσβαση, το δέμα μου ΔΕΝ έχει μπει ακόμη στον ελληνικό χώρο...

 

Συνεπως εχουμε ένα δέμα που ειναι 10 ημέρες σε γερμανικο αεροδρόμιο;;; κάτι δε μ'αρέσει.

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Έκανα μία αγορά (την πρώτη μου) από Amazon.

Το δέμα στάλθηκε με iparcel. Στο tracking στην σελίδα τους, λέει "Your package has been taken off hold".

Απλά δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοεί και από το google που έψαξα δεν έβγαλα άκρη.

Μια επιβεβαίωση ότι όλα βαίνουν καλώς θέλω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ΝLpost από τέλη Νοεμβρίου σέρνεται πραγματικά με CZ έχω ήδη παραλάβει πακετακια με την άλλη ακόμα send item abroad .... Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν την ξαναεπιλεξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ΝLpost από τέλη Νοεμβρίου σέρνεται πραγματικά με CZ έχω ήδη παραλάβει πακετακια με την άλλη ακόμα send item abroad .... Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αν την ξαναεπιλεξω

 

Μα αν όντως έγινε "sent item abroad", τότε δεν είναι πλέον ευθύνη της NLPost η τεράστια καθυστέρηση! Εκτός αν τελικά λέει εδώ και καιρό ψέμματα η NLPost με αυτό το status που πολλοί βλέπουμε κολλημένο (και προκοπή δεν βλέπουμε...).

Εγώ έχω αυτό: RS734805015NL το οποίο είναι κολλημένο εκεί! Ο αδερφός μου παρήγγειλε ακριβώς το ίδιο αντικείμενο, από το ίδιο μαγαζί (Gearbest), επίσης με NLPost, 15 μέρες μετά και παρέλαβε ήδη χθες!

Έχω και αυτό: YD146715655YW από ebay. Και προφανώς όχι NLPost. Φαίνεται να έχει φτάσει Ελλάδα (αεροδρόμιο) από ...1/1/2017 (εδώ και 16 ολόκληρες μέρες!!!), ακόμα δεν έχω πάρει τίποτα. Τι σκ@τά γίνεται επιτέλους δεν μπορώ να καταλάβω... Μήπως ήρθε η ώρα να αρχίσουμε τα βιολιά με την ΕΕΤΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

παραγγελνω συνεχως απο ebay.com αλλα αυτη την φορα θελω κατι καψουλες 25 δολλαρια και 10 μεταφορικα και ειναι διαθεσιμες μονο απο united states.

Eπειδη δεν εχω ξανα αγορασει κατι απο αμερικη θα εχω καποιο προβλημα (π.χ. τελωνειο) ή να προχωρησω κανονικα στην παραγγελια με paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παραγγελίες απο ebay και gearbest απο αρχες Δεκέμβρη και ακόμα τιποτα, να παρω στα ΕΛΤΑ; μηπως λόγω χιονιου δεν μπορούν να τα φερουν; αν και ειδα ταχυδρόμο σήμερα σε αλλη γειτονιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια παραγγελία από Αγγλία που στάλθηκε με royal mail registered. Η παραγγελία παραδόθηκε στις 28/12/16 στην royal mail. H Royal mail δήλωνε (προφανως ψευδως) ότι το πακέτο παραδόθηκε σε συνεργάτη της (δηλαδη τη gls) από τις 2/1/17. Ομως η ίδια η Gls δεν αναγνωριζε το Tracking μέχρι και τις 9/1/17 οπότε και δήλωσε ότι της παραδόθηκε το δέμα. Δηλαδή ενώ είχε δοθεί για αποστολή στις 28/12/16 η Royal mail το παρέδωσε στην  Αγγλία σε συνεργάτη της που τα φέρνει Ελλάδα στις 9/1/17! Δηλαδή 10 μέρες μετά. Το πακέτο έχει φτάσει Παρασκευή 13/1/17 Ελλάδα αλλά μέχρι και σήμερα η acs δε μου το έχει φέρει! Θα πάω από το γραφείο τους να το παραλάβω.......

 

 

Αυτα για να μην γκρινιάζουμε μόνο για τα ΕΛΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

παραγγελνω συνεχως απο ebay.com αλλα αυτη την φορα θελω κατι καψουλες 25 δολλαρια και 10 μεταφορικα και ειναι διαθεσιμες μονο απο united states.

Eπειδη δεν εχω ξανα αγορασει κατι απο αμερικη θα εχω καποιο προβλημα (π.χ. τελωνειο) ή να προχωρησω κανονικα στην παραγγελια με paypal?

 

Θεωρητικά, το συνολικό ποσό ($35) είναι πάνω από το όριο της ατέλειας (22€) αλλά ενώ συνήθως δεν σταματούσαν δέματα με αυτή τη δηλωμένη αξία το τελευταίο δίμηνο γίνεται έλεγχος.

Επομένως, κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα σταματήσει το δέμα σου.

Φυσικά, υπάρχει και το θέμα του αν επιτρέπεται η εισαγωγή των ειδών που θέλεις να αγοράσεις.

εχω παραγγελίες απο ebay και gearbest απο αρχες Δεκέμβρη και ακόμα τιποτα, να παρω στα ΕΛΤΑ; μηπως λόγω χιονιου δεν μπορούν να τα φερουν; αν και ειδα ταχυδρόμο σήμερα σε αλλη γειτονιά

 

 

Από τις αρχές ΝΟΕ 2016 γίνεται έλεγχος στα ταχυδρομικά δέματα και έχουν συσσωρευτεί πολλά στο αεροδρόμιο. Παράλληλα, σημειώνονται μεγάλες καθυστερήσεις σε άλλα που ταξιδεύουν με το Ολλανδικό.

 

Περισσότερες πληροφορίες στα ειδικά θέματα για τα ΕΛΤΑ κλπ

Εκανα μια παραγγελία από Αγγλία που στάλθηκε με royal mail registered. Η παραγγελία παραδόθηκε στις 28/12/16 στην royal mail. H Royal mail δήλωνε (προφανως ψευδως) ότι το πακέτο παραδόθηκε σε συνεργάτη της (δηλαδη τη gls) από τις 2/1/17. Ομως η ίδια η Gls δεν αναγνωριζε το Tracking μέχρι και τις 9/1/17 οπότε και δήλωσε ότι της παραδόθηκε το δέμα. Δηλαδή ενώ είχε δοθεί για αποστολή στις 28/12/16 η Royal mail το παρέδωσε στην  Αγγλία σε συνεργάτη της που τα φέρνει Ελλάδα στις 9/1/17! Δηλαδή 10 μέρες μετά. Το πακέτο έχει φτάσει Παρασκευή 13/1/17 Ελλάδα αλλά μέχρι και σήμερα η acs δε μου το έχει φέρει! Θα πάω από το γραφείο τους να το παραλάβω.......

 

 

Αυτα για να μην γκρινιάζουμε μόνο για τα ΕΛΤΑ...

 

Να επικοινωνήσεις με την ACS γατί έχουν γραφτεί πολλά περιστατικά για μη παραδόσεις και επιστροφές στον αποστολέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...