Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως γνωρίζει κάποιος γιατί το δέμα είναι από 23 Δεκεμβρίου στην Ελλάδα και δεν μου ήρθε ακομη?

 

Πιθανότατα για τον ίδιο λόγο που εγώ είχα πακέτο που είχε φτάσει Ελλάδα από 28 Νοεμβρίου και το παρέλαβα μόλις προχθές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 25-11 2016

Έκανα μια παραγγελεία απο ali.

Στις 23-12-2016 έστειλα μήνυμα στο πωλητή να δω που είναι η παραγελλεία και μου ειπε οτι το στείλανε πίσω επειδή δεν περασε απο το τελωνείο..και είπε θα το στείλει ξανά.

Σήμερα του έστειλα και μου είπε οτι δεν είναι διαθέσιμο.

Του είπα να ακυρώσει την παραγγελεία και να μου στείλει τα λεφτά πίσω και μου είπε οκ

Να ανοίξω refund ή να περιμένω να δω αν θα μου τα στείλει πίσω τα λεφτα?

Αν και κανονικά δεν πρέπει να ανοίξω redund για να φανεί οτι δεν έχω παραλάβει?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει ένα ρολόι στο amazon.com, και μαζί με μεταφορικά και import fees είναι στη μισή τιμή από το να το πάρω Ελλάδα. Στα ευρωπαικά amazon είναι από +5-10ε χωρίς τα μεταφορικά μέσα.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Με ποια εταιρεία έρχονται Ελλάδα; Κρατικές-ΕΛΤΑ;

2. Πόσο καιρό κάνει να έρθει από Αμερική (στο περίπου);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει ένα ρολόι στο amazon.com, και μαζί με μεταφορικά και import fees είναι στη μισή τιμή από το να το πάρω Ελλάδα. Στα ευρωπαικά amazon είναι από +5-10ε χωρίς τα μεταφορικά μέσα.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Με ποια εταιρεία έρχονται Ελλάδα; Κρατικές-ΕΛΤΑ;

2. Πόσο καιρό κάνει να έρθει από Αμερική (στο περίπου);

 

Απο amazon.uk που είχα πάρει κάτι παπούτσια είχαν έρθει με DHL, για Αμερική δεν ξέρω.  

Γιατί να μπλέξεις με τελωνεία ;  

Δοκίμασες να βρεις τιμές για το ίδιο προιόν μέσω του κωδικού ansi σε άλλα ευρωπαικά amazon ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο amazon.uk που είχα πάρει κάτι παπούτσια είχαν έρθει με DHL, για Αμερική δεν ξέρω.  

Γιατί να μπλέξεις με τελωνεία ;  

Δοκίμασες να βρεις τιμές για το ίδιο προιόν μέσω του κωδικού ansi σε άλλα ευρωπαικά amazon ;

Aπό τη στιγμή που προπληρώνεις τελωνείο και είσαι ακόμα και έτσι 10ε φθηνότερα από τα ευρωπαικά άμαζον χωρίς τα μεταφορικά τους μέσα γιατί να μη το προτιμήσεις; 

 

Από Αμερική 61ε (προιόν+import taxes+μεταφορικά), και από Αγγλία που ήταν το πιο φθηνό ευρωπαικό είναι στα 62ε χωρίς μεταφορικά.. Τα άλλα ευρωπαικά ήταν σχεδόν 70ε χωρίς μεταφορικά πάλι..

 

Για αυτό το σκέφτομαι από Αμερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25-11 2016

Έκανα μια παραγγελεία απο ali.

Στις 23-12-2016 έστειλα μήνυμα στο πωλητή να δω που είναι η παραγελλεία και μου ειπε οτι το στείλανε πίσω επειδή δεν περασε απο το τελωνείο..και είπε θα το στείλει ξανά.

Σήμερα του έστειλα και μου είπε οτι δεν είναι διαθέσιμο.

Του είπα να ακυρώσει την παραγγελεία και να μου στείλει τα λεφτά πίσω και μου είπε οκ

Να ανοίξω refund ή να περιμένω να δω αν θα μου τα στείλει πίσω τα λεφτα?

Αν και κανονικά δεν πρέπει να ανοίξω redund για να φανεί οτι δεν έχω παραλάβει?

Αν εννοείς το Aliexpress, σαφώς και πρέπει να κάνεις dispute, αφού πρακτικά μόνο μέσω της πλατφόρμας μπορεί να γίνει η αίτηση για επιστροφή (και με κανέναν άλλο τρόπο). Επομένως, είναι μονόδρομος αυτή η κίνηση. Η επιστροφή σου, όταν θα γίνει, θα εμφανιστεί με αιτιολογία στην κάρτα "Refund from AliExpress", ο πωλητής δεν φαίνεται πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τη στιγμή που προπληρώνεις τελωνείο και είσαι ακόμα και έτσι 10ε φθηνότερα από τα ευρωπαικά άμαζον χωρίς τα μεταφορικά τους μέσα γιατί να μη το προτιμήσεις; 

 

Από Αμερική 61ε (προιόν+import taxes+μεταφορικά), και από Αγγλία που ήταν το πιο φθηνό ευρωπαικό είναι στα 62ε χωρίς μεταφορικά.. Τα άλλα ευρωπαικά ήταν σχεδόν 70ε χωρίς μεταφορικά πάλι..

 

Για αυτό το σκέφτομαι από Αμερική.

 

Άκου αυτό που σου έγραψε ο molot12 και άσε τους υπολογισμούς και το "όφελος" του ...1€. Όταν μπορούμε να αποφύγουμε την πιθανότητα τελωνείου την αποφεύγουμε οπωσδήποτε! Όταν μπορούμε να πάρουμε κάτι από χώρα Ε.Ε. την προτιμούμε πάντα. Είναι να μην μπει στο τελωνείο κάτι. Αν μπει δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα τους αρκούν τα "import taxes" και δεν θα ζητήσουν κι άλλα... Χώρια οι καθυστερήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για ογκώδη αντικείμενα όπως τα logitech z506 (17kg) ποιά μεταφορική συμφέρει περισσότερο?

Η παράδοση του amazon.co.uk σε Αγγλία είναι δωρεάν και σε Γερμανία 10€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου αυτό που σου έγραψε ο molot12 και άσε τους υπολογισμούς και το "όφελος" του ...1€. Όταν μπορούμε να αποφύγουμε την πιθανότητα τελωνείου την αποφεύγουμε οπωσδήποτε! Όταν μπορούμε να πάρουμε κάτι από χώρα Ε.Ε. την προτιμούμε πάντα. Είναι να μην μπει στο τελωνείο κάτι. Αν μπει δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα τους αρκούν τα "import taxes" και δεν θα ζητήσουν κι άλλα... Χώρια οι καθυστερήσεις.

Αμερικάνικο (ρολόι-import taxes-shipping)= 61e

Γερμανικό (ρολόι+μεταφορικά)= 80e (εκεί κυμαίνονται και τα άλλα ευρωπαικά εκτός UK)

Αγγλικό (ρολόι)= 62e (δεν ξέρω τα μεταφορικά του, να είναι +10e; Ο molot12 μπορεί να πει αν θυμάται...)

 

Η amazon λέει ότι είναι προυπολογισμένο το τελωνείο, αν ζητηθούν παραπάνω import taxes τα πληρώνει αυτή, σε λιγότερα με γίνεται επιστροφή των παραπάνω χρημάτων που πλήρωσα. Δεν είναι ότι θα πάρω από όπου να 'ναι και δε θα ξέρω τι θα γίνει στο τελωνείο, μιλάμε για σίγουρες καταστάσεις, βάση όσων λέει. 

Η τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ, δεν έχω ξαναπάρει από amazon, μόνο ebay, SD και Κινέζους.

 

Eε οι καθυστερήσεις σιγά, δε θα είναι και μήνας ελπίζω :Ο Να θέλει 3 βδομάδες από Αμερική; Από UK σε πόσο καιρό έρχεται; Το DE έλεγε σε 2 βδομάδες.

 

Απλά κοιτάω τις επιλογές μου μωρέ και ψάχνω να δω τι παίζει, αν ήταν 1ε η διαφορά εννοείται θα το έπαιρνα από Αγγλία και τέλος, μιλάμε για 10+ και δεν είναι ότι το βιάζομαι. Αν όμως παίζουν προβλήματα από το αμερικάνικο, καθυστερήσεις φουλ και τρέξιμο εε δε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το Aliexpress, σαφώς και πρέπει να κάνεις dispute, αφού πρακτικά μόνο μέσω της πλατφόρμας μπορεί να γίνει η αίτηση για επιστροφή (και με κανέναν άλλο τρόπο). Επομένως, είναι μονόδρομος αυτή η κίνηση. Η επιστροφή σου, όταν θα γίνει, θα εμφανιστεί με αιτιολογία στην κάρτα "Refund from AliExpress", ο πωλητής δεν φαίνεται πουθενά.

Οκ..έκανα dispute τώρα θα περιμένω να δω πότε θα μου τα επιστρέψουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για ογκώδη αντικείμενα όπως τα logitech z506 (17kg) ποιά μεταφορική συμφέρει περισσότερο?

Η παράδοση του amazon.co.uk σε Αγγλία είναι δωρεάν και σε Γερμανία 10€.

Δεν κατάλαβα, εσυ που μένεις ; Αγγλία ; Προσπαθεις να αγοράσεις ενα προιον απο Αmazon και κοιτάς πιο amazon έχει πιο φτηνά μεταφορικά;  Αν το προιόν που θέλεις δεν στο στέλνουν Ελλάδα δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τα μεταφορικά για άλλες χώρες, εκτός και αν έχεις κάνα γνωστό σε αυτές και στο ξαναστείλει !  

Βέβαια υπάρχουν και κάποιες υπηρεσίες που σου δίνουν Αγγλικη-Γερμανική διεύθυνση το παραλαμβάνουν και στο ξαναστέλνουν αλλά  δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο για τόσο βαρύ αντικείμενο. :-(

 

Η καλύτερη λύση αν θες κάτι τόοοσο πολύυυ είναι να βρεις κάποιο μαγαζί που να στο στέλνει Ελλάδα απευθείας με κάποιο λογικό κόστος εννοείται !  Προσωπικά τα πιο ογκώδη πράγματα που έχω πάρει απο εξωτερικό ήταν μια καρέκλα γραφείου απο Γερμανία με μεταφορικά 10-12 ευρώ  και βάρος ~15-17Κg  και  4 λάστιχα αυτοκινήτου για 16αρες ζάντες (τον καιρό πριν κρίσης...που οι λαστιχάδες εδώ ζητούσαν λαγούς με πετραχείλια  :mad: ) απο Αγγλία με κόστος μεταφορικών ~50 ευρώ   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25-11 2016

Έκανα μια παραγγελεία απο ali.

Στις 23-12-2016 έστειλα μήνυμα στο πωλητή να δω που είναι η παραγελλεία και μου ειπε οτι το στείλανε πίσω επειδή δεν περασε απο το τελωνείο..και είπε θα το στείλει ξανά.

Σήμερα του έστειλα και μου είπε οτι δεν είναι διαθέσιμο.

Του είπα να ακυρώσει την παραγγελεία και να μου στείλει τα λεφτά πίσω και μου είπε οκ

Να ανοίξω refund ή να περιμένω να δω αν θα μου τα στείλει πίσω τα λεφτα?

Αν και κανονικά δεν πρέπει να ανοίξω redund για να φανεί οτι δεν έχω παραλάβει?

Να ξέρεις οτι το αλι δεν επιστρέφει χρήματα αν δεν περάσει υποχρεωτικά ενα δίμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις οτι το αλι δεν επιστρέφει χρήματα αν δεν περάσει υποχρεωτικά ενα δίμηνο

οτι να ναι είναι και αυτοί..το καλό είναι οτι 25-1-2017 κλείνει δύο μήνες οπότε θα τα πάρω..

εκτός αν εννοείς οτι πρέπει να περάσουν 2 μήνες απο την ημέρα που θα κάνω dispute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα, εσυ που μένεις ; Αγγλία ; Προσπαθεις να αγοράσεις ενα προιον απο Αmazon και κοιτάς πιο amazon έχει πιο φτηνά μεταφορικά; Αν το προιόν που θέλεις δεν στο στέλνουν Ελλάδα δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τα μεταφορικά για άλλες χώρες, εκτός και αν έχεις κάνα γνωστό σε αυτές και στο ξαναστείλει !

Βέβαια υπάρχουν και κάποιες υπηρεσίες που σου δίνουν Αγγλικη-Γερμανική διεύθυνση το παραλαμβάνουν και στο ξαναστέλνουν αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο για τόσο βαρύ αντικείμενο. :-(

 

Η καλύτερη λύση αν θες κάτι τόοοσο πολύυυ είναι να βρεις κάποιο μαγαζί που να στο στέλνει Ελλάδα απευθείας με κάποιο λογικό κόστος εννοείται ! Προσωπικά τα πιο ογκώδη πράγματα που έχω πάρει απο εξωτερικό ήταν μια καρέκλα γραφείου απο Γερμανία με μεταφορικά 10-12 ευρώ και βάρος ~15-17Κg και 4 λάστιχα αυτοκινήτου για 16αρες ζάντες (τον καιρό πριν κρίσης...που οι λαστιχάδες εδώ ζητούσαν λαγούς με πετραχείλια :mad: ) απο Αγγλία με κόστος μεταφορικών ~50 ευρώ :-D

Ελλάδα είμαι απλά το αγγλικό amazon στέλνει δωρεάν στην Αγγλία και με 10€ περίπου στην Γερμανία.

Το ερώτημα είναι ποιά μεταφορική ειναι φτηνότερη για να προωθήσει τα ηχεία στην Ελλάδα.

Mailboxde, forward2me η κάποια άλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...