Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παραγγελια απο bangood, το τρακινγκ δειχνει αυτο!


2017-01-07 08:45

SINGAPORE - SINGAPORE, Departed Facility in SINGAPORE - SINGAPORE

2017-01-06 19:45

SINGAPORE - SINGAPORE, Processed at SINGAPORE - SINGAPORE

2017-01-06 14:51

SINGAPORE - SINGAPORE, Shipment picked up

2017-01-03 21:16

ATHENS - GREECE, Customs status updated

τι κουλο ειναι αυτο με το customs? Νομιζα οτι ειχε φτασει ηδη!!!!

μετα βλεπω οτι δεν ειχε ακομα ξεκινησει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο την εμπειρια σας εδω μεσα, το banggood ειναι ασφαλες για αγορες αυτο το καιρο; Θελω να κανω 2,3 μικρες παραγγελιες. Ποια μεταφορικη να επιλεξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω απο το amazon. Ποιο amazon συμφέρει να επιλέξω όμως; και ποσο θα κοστίσουν τα μεταφορικα;

 

Από τα ευρωπαικά δεν θα έχεις πρόβλημα με τελωνείο ενώ από το αμερικάνικο θα το προπληρώσεις και θα έχεις υψηλά μεταφορικά.

 

Με το heidoc  και τον κωδικό ASIN κάθε αντικειμένου μπορείς να βλέπεις ποια καταστήματα το έχουν και με ποια τιμή.

 

 

Απο την εμπειρια σας εδω μεσα, το banggood ειναι ασφαλες για αγορες αυτο το καιρο; Θελω να κανω 2,3 μικρες παραγγελιες. Ποια μεταφορικη να επιλεξω;

 

Αγοράζω πολλά, με δωρεάν μεταφορικά, και παραλαμβάνω στις 20-25 μέρες περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εκεί γύρω στις 11/11 έχουμε πρόβλημα τελικά. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα που ζητάνε. Πες τους αν θέλουν (και μπορούν) να αποδείξουν αυτοί ότι παρέλαβες. Χωρίς tracking number δεν μπορούν φυσικά. Κι εγώ παρόμοια απάντηση έλαβα από gearbest σήμερα (παραγγελία επίσης στις 11/11 απεσταλμένη στις 14/11) χωρίς τις ανοησίες περί ...βεβαίωσης από το ταχυδρομείο όμως. Μου πρότειναν να επικοινωνήσω απλά με το ταχυδρομείο μου για να δω τι γίνεται και στη συνέχεια να περιμένω μέχρι τη συμπλήρωση 2 μηνών ακριβώς (στις 14/1/2017): "We shipped on date Nov 14, 2016.Therefore your delivery deadline will expire on Date Jan 14, 2017". "Delivery deadline" βέβαια που δεν προκύπτει από πουθενά επίσημα και άρα δεν είναι δεσμευτική για εμάς. Θα κάνουμε dispute στο Paypal σε λίγες μέρες και τελειώνει η υπόθεση εκεί.

 

Το παρέλαβα τελικά σήμερα το πακετάκι. Στις ...56 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τίποτα ακόμα από Κίνα...Και είναι όλα από ebay sellers με China Post. Το πιο παλιό στις 63 μέρες πλέον, το πιο πρόσφατο στις 44.

Εν τω μεταξύ, με έχουν εκνευρίσει αφάνταστα τα ΕΛΤΑ courier. Όλες τις φορές που είχαν δέμα μου, όλες όμως εκτός από μία, δεν μου το παρέδωσαν στο σπίτι, απεναντίας προσποιήθηκαν ότι πέρασαν και ότι απλά δεν ήμουν εκεί. Με αποτέλεσμα να πηγαίνω κάθε φορά από την τοπική μονάδα τους να τα παραλαμβάνω. Επίσης ούτε μία φορά δεν έιχαν αφήσει ειδοποίηση στην πόρτα, γεγονός που με σιγουρεύει ακόμα περισσότερο ότι δεν πέρασαν ποτέ. Και όλο αυτό διότι διαμένω γύρω από πλατεία με σχετική κίνηση, οπότε η εύρεση parking είναι δύσκολη. Πριν μερικές μέρες μάλιστα, έμεινα σπίτι όλη μέρα περιμένοντας το δέμα που σύμφωνα με το tracking system ήταν προς παράδοση, και ξαφνικά το απόγευμα βλέπω σε update "παραλήπτης εκτός / εταιρεία κλειστή". Για ειδοποίηση στην πόρτα ούτε λόγος. Λέω δεν πειράζει, θα σηκωθώ αύριο πρωί και θα πάω ως εκεί να το παραλάβω. Την επόμενη μέρα βλέπω ότι με πρόλαβαν, κι έχει φύγει το δέμα για παράδοση ξανά. Περιμένω πάλι μέχρι το απόγευμα, και κλασσικά κάποια στιγμή γύρω στις 6, τα ίδια "παραλήπτης εκτός/εταιρεία κλειστή". Παίρνω κατευθείαν τηλέφωνο, αρχίζω τις φωνές, προς τιμήν του ο υπάλληλος ήταν ευγενικότατος. Τηλεφωνεί στον οδηγό ο οποίος ήταν περί τα 15 λεπτά από το σπίτι μου και με πληροφορούν ότι θα περάσει ξανά τελειώνοντας τις διανομές, αλλά αν γίνεται, να τον συναντήσω σε κάποιο βολικό σημείο να παραλάβω το δέμα. Και όταν τους είπα ότι ο λόγος που κάθε φορά υφίσταμαι την ίδια ταλαιπωρία είναι επειδή βαριούνται να βρουν parking ή τουλάχιστον να τηλεφωνήσουν από μόνοι τους και να κανονίσουμε να πάρω το δέμα από κάποιο σημείο (δεν θα έλεγα όχι), το αρνήθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι να παραγγείλω ένα προϊόν καθαρής αξίας 144,9€ από Gearbest, το οποίο αποστέλλεται με EMS από Κίνα, με μεταφορικά έξοδα 68,23€ και είναι αρκετά βαρύ και ογκώδες (γύρω στα 9kg, 50x50x30cm). Σύμφωνα με τα όσα διάβασα στο άρθρο σου (αναλυτικότατο και πολύ ξεκάθαρο btw) αλλά και σε άλλα fora, εφόσον το κόστος του προϊόντος δεν υπερβαίνει τα 150€, επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ (+24% επί της αξίας). Σωστά μέχρι εδώ;
Επικοινώνησα με τα ΕΛΤΑ θέλοντας να μάθω λεπτομέρειες (δεδομένου ότι τα ΕΛΤΑ αναλαμβάνουν τις αποστολές EMS), αλλά μου είπαν ότι δεν μπορούν να γνωρίζουν από πριν σχετικά με δασμούς, ΦΠΑ και λοιπά έξοδα. Μου είπαν μόνο ότι υφίσταται ένα "Τέλος ∆ιαχείρισης ∆ασµών και λοιπών Επιβαρύνσεων, 14,88 € (12€ πλέον ΦΠΑ 24%) για κάθε δέµα EMS (από χώρες εκτός ΕΕ) που
συνοδεύεται από τελωνειακή διασάφηση και επιβαρύνεται µε δασµούς ή άλλες χρεώσεις υπέρ τρίτων."
Κατόπιν επικοινωνίας με το customer service του Gearbest, μου είπαν ότι μπορούν να δηλώσουν αξία 20$ στην ετικέτα του προϊόντος. Αξίζει να τους ζητήσω να κάνουν κάτι τέτοιο; Ή θα βρω μπελά, σε περίπτωση που μου ζητηθεί από το τελωνείο αποδεικτικό συναλλαγής; Η αγορά έγινε με χρεωστική κάρτα, οπότε φαίνεται καθαρά στον τραπεζικό λογαριασμό ότι πλήρωσα 213,13€ (144,9€ + 68,23€). Ομολογουμένως, είναι τεράστια η διαφορά από την πραγματική αξία και το δέμα είναι αρκετά μεγάλο για να περάσει "απαρατήρητο".

Γενικά τι εμπειρία έχετε με EMS και παραγγελίες μεγάλου όγκου / βάρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον εκτελωνισμό ενός δέματος χρησιμοποιείται η αξία CIF, δηλαδή, στην περίπτωσή σου, (κόστος + μεταφορικά=) 144,90+68,23= 213,13€. Επομένως, με βάση τη νομοθεσία, πρέπει να πληρώσεις ΦΠΑ (24%) σ' αυτό το ποσό και δασμό (ανάλογα με τη δασμολογική κλάση του αντικειμένου που εισάγεις.

 

Επειδή, όμως, η EMS εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ, συνήθως δεν χρεώνεται δασμός, λόγω του ότι η αξία CIF υπερβαίνει τα 150€, και όλη η διαδικασία εκτελωνισμού γίνεται από τους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ με χρέωση των αντίστοιχων τελών.

 

Στην περίπτωση αυτή, το δέμα θα περάσει από τελωνείο, όχι μόνο λόγω αξίας CIF αλλά και λόγω μεγέθους/όγκου.

Η δηλωμένη αξία των $20 είναι, μάλλον πρόκληση, με δεδομένο ότι το δέμα θα σταματήσει έτσι κι αλλιώς στο τελωνείο, κατά τη γνώμη μου.

 

Συμπερασματικά, θα χρεωθείς, μάλλον, με τον ΦΠΑ (213,13*24%=) 51,15€ και τα τέλη ΕΛΤΑ (8+4=) 12€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Θα συμφωνήσω ότι $20 είναι όντως προκλητικά χαμηλή τιμή. Θεωρείς πιο φρόνιμο να δηλώσουν π.χ. 80€, οπότε μαζί με μεταφορικά το ποσό ανέρχεται στα 148,23€ ; Γενικά είναι ρίσκο να δηλωθεί (ψευδώς) χαμηλότερη τιμή και να καταλήξω να χρεωθώ παραπάνω απ' ότι αν δηλωνόταν η πραγματική αξία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές αλλά ας το πούμε ακόμη μια.

Όταν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο είτε λόγω μεγέθους/όγκου είτε λόγω αμφισβητούμενης δηλωμένης αξίας ή περιγραφής, ο τελωνειακός που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ ψάχνει και βρίσκει την αξία του (δεν καλεί τον παραλήπτη, εκτός σπανίων περιπτώσεων) και με τα μεταφορικά υπολογίζει τον ΦΠΑ.

 

Στην περίπτωση που νομίζεις ότι τα έξοδα είναι υψηλά, μπορείς να ζητήσεις επανέλεγχο, πληρώνοντας 10€, και μπορείς να προσκομίσεις αποδείξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρέλαβα τελικά σήμερα το πακετάκι. Στις ...56 μέρες.

Απορία, έχω παραγγείλει από Banggood και είναι στην κατάσταση:

26.11.2016 09:13
Guangzhou Terminal 51000061
Με παραγγελία από 21/11, έκανε Refund το Banggood χωρίς πολύ ταλαιπωρία(μου είπαν να πάω στο Local Post αλλά όταν τους ανάφερα οτι το αντικείμενο δεν έχει κάν προσγειωθεί Ευρώπη δεν γκρίνιαξαν). Στις πόσες μέρες(ως καλή ένδειξη) αν έρθει το αντικείμενο να τους το πληρώσω μέσω Paypal; 60 είναι καλά;
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...