Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα μια αγορά από geekbuying 11 Νοεμβρίου και ακόμα δεν έχει φτάσει Ελλάδα σύμφωνα με το tracking number.Μίλησα μαζί τους και 1) είπαν να περιμένω λίγο ακόμη και 2) "And you can contact your local post office and offer a document with the stamp to prove that you don’t receive your package. 

(please get it with  the stamp of the post office  )"

Δίνουν τα ΕΛΤΑ τέτοια βεβαίωση?

 

Όλοι εκεί γύρω στις 11/11 έχουμε πρόβλημα τελικά. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα που ζητάνε. Πες τους αν θέλουν (και μπορούν) να αποδείξουν αυτοί ότι παρέλαβες. Χωρίς tracking number δεν μπορούν φυσικά. Κι εγώ παρόμοια απάντηση έλαβα από gearbest σήμερα (παραγγελία επίσης στις 11/11 απεσταλμένη στις 14/11) χωρίς τις ανοησίες περί ...βεβαίωσης από το ταχυδρομείο όμως. Μου πρότειναν να επικοινωνήσω απλά με το ταχυδρομείο μου για να δω τι γίνεται και στη συνέχεια να περιμένω μέχρι τη συμπλήρωση 2 μηνών ακριβώς (στις 14/1/2017): "We shipped on date Nov 14, 2016.Therefore your delivery deadline will expire on Date Jan 14, 2017". "Delivery deadline" βέβαια που δεν προκύπτει από πουθενά επίσημα και άρα δεν είναι δεσμευτική για εμάς. Θα κάνουμε dispute στο Paypal σε λίγες μέρες και τελειώνει η υπόθεση εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

έχω κάνει μία αγορά από geekbuying στις 9/12 και σαν shiping method επέλεξα την επί πληρωμή επιλογή που έχει, που λέγεται EMS και κοστίζει 18.54,το χρονικό διάστημα παράδοσης είναι 7-15 ημέρες. το διάστημα αυτό δεν έχει περάσει αλλά εγώ θα χρειαστεί να φύγω εκτός Ελλάδας την επομένη της λήξης του διαστήματος αυτού.Στο track your order μου βγάζει διαρκώς την σιγκαπούρη. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύουν τα διαστήματα που αναφέρουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

έχω κάνει μία αγορά από geekbuying στις 9/12 και σαν shiping method επέλεξα την επί πληρωμή επιλογή που έχει, που λέγεται EMS και κοστίζει 18.54,το χρονικό διάστημα παράδοσης είναι 7-15 ημέρες. το διάστημα αυτό δεν έχει περάσει αλλά εγώ θα χρειαστεί να φύγω εκτός Ελλάδας την επομένη της λήξης του διαστήματος αυτού.Στο track your order μου βγάζει διαρκώς την σιγκαπούρη. Γνωρίζει κάποιος αν ισχύουν τα διαστήματα που αναφέρουν ?

 

Τον τελευταίο καιρό δεν ισχύει τίποτα λόγω φόρτου που έχουν όλοι τους. Εκτός αυτού εσύ μάλλον θα έχεις και επιπλέον καθυστέρηση λόγω εκτελωνισμού που θα περάσει το πακέτο σου εφόσον διάλεξες "γρήγορη" αποστολή με EMS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς ποτέ πάρει τιμολόγιο από amazon.com (αμερικής) με αναλυτικά τις χρεώσεις του τελωνείου κλπ να το περάσει στα επαγγελματικά του έξοδα?

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pippo, βρέθηκε αντίστοιχο πρόβλημα και στο αγγλικό Amazon. Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το λινκ (https://www.amazon.co.uk/forum/deals/ref=cm_cd_pg_pg1?_encoding=UTF8&cdForum=Fx1DEIHNWYF5SA9&cdPage=1&cdThread=TxK4YN1FYBSG9B).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εκεί γύρω στις 11/11 έχουμε πρόβλημα τελικά. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα που ζητάνε. Πες τους αν θέλουν (και μπορούν) να αποδείξουν αυτοί ότι παρέλαβες. Χωρίς tracking number δεν μπορούν φυσικά. Κι εγώ παρόμοια απάντηση έλαβα από gearbest σήμερα (παραγγελία επίσης στις 11/11 απεσταλμένη στις 14/11) χωρίς τις ανοησίες περί ...βεβαίωσης από το ταχυδρομείο όμως. Μου πρότειναν να επικοινωνήσω απλά με το ταχυδρομείο μου για να δω τι γίνεται και στη συνέχεια να περιμένω μέχρι τη συμπλήρωση 2 μηνών ακριβώς (στις 14/1/2017): "We shipped on date Nov 14, 2016.Therefore your delivery deadline will expire on Date Jan 14, 2017". "Delivery deadline" βέβαια που δεν προκύπτει από πουθενά επίσημα και άρα δεν είναι δεσμευτική για εμάς. Θα κάνουμε dispute στο Paypal σε λίγες μέρες και τελειώνει η υπόθεση εκεί.

Στην ιδια φαση κι εγω... Πληκτρολογιο αγορα 11/11 το τρακινγκ κολλημενο απο 21/11 πριν καν μπει ελλαδα.

Το dispute στο paypal εχει ηδη γινει απο 20/12.

Δεν εχει νοημα να το αργειτε αλλο... Απο το gearbest θα σας πουνε μονο περιμενε και περιμενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ιδια φαση κι εγω... Πληκτρολογιο αγορα 11/11 το τρακινγκ κολλημενο απο 21/11 πριν καν μπει ελλαδα.

Το dispute στο paypal εχει ηδη γινει απο 20/12.

Δεν εχει νοημα να το αργειτε αλλο... Απο το gearbest θα σας πουνε μονο περιμενε και περιμενε

 

Μια εικασία που μπορώ να κάνω, είναι ότι όλα τα πακέτα από το εξωτερικό εκείνων των κάποιων ημερών γύρω στην έλευση Ομπάμα (για κάποιους λόγους που ίσως υποψιαζόμαστε), στοιβάχτηκαν σε κάποιες αποθήκες χωρίς να γίνει διαλογή και να διανεμηθεί τίποτα. Συνέχισαν φυσικά να έρχονται νέα στα οποία η διαλογή γίνεται, αλλά εκείνα έχουν μείνει σε εκκρεμότητα η οποία δύσκολα μπορούσε να αρθεί με τις γιορτές να πλησιάζουν και τον φόρτο φυσικά να έχει αυξηθεί. Ίσως ακούγεται υπερβολική η εικασία αυτή βέβαια, πάντως θα είχε ενδιαφέρον να υπήρχαν αναφορές έστω και με το εδώ μικρό δείγμα για το αν ο οποιοσδήποτε έχει παραλάβει οτιδήποτε ως σήμερα από εκείνη την περιόδο του Νοεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο Ομπάμα ήταν εδώ 15-16 Νοεμβρίου.Πολλές περιπτώσεις καθυστέρησης που έχω διαβάσει από άλλα μέλη αφορούν μεταγενέστερες ημερομηνίες ,εγώ π.χ έχω :

 

2016-11-29 10:34 The item is on transport to the country of destination

2016-11-28 15:34 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-21 07:38 The item is pre-advised

 Κάτι άλλο παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο Ομπάμα ήταν εδώ 15-16 Νοεμβρίου.Πολλές περιπτώσεις καθυστέρησης που έχω διαβάσει από άλλα μέλη αφορούν μεταγενέστερες ημερομηνίες ,εγώ π.χ έχω :

 

2016-11-29 10:34 The item is on transport to the country of destination

2016-11-28 15:34 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-21 07:38 The item is pre-advised

 Κάτι άλλο παίζει.

 

Από 29/11 αποστολή που δεν έχει φτάσει ακόμα, δεν λογίζεται καν ως καθυστέρηση θα μπορούσα να πω. Εγώ μιλάω για αποστολές που έφυγαν 15/11, 11/11, 5/11 ή και λίγο πιο πριν ακόμα που "συμπτωματικά" θα έφταναν ή έφτασαν ταυτόχρονα με τον Ομπάμα. Τα περισσότερα παράπονα για μη παραλαβή φαίνεται να αφορούν την περίοδο που αναφέρω εγώ.

Τώρα αν φταίει ο Ομπάμα (μπορεί και να ακούγεται ως "συνωσιολογία") ή όντως είχε σταλεί καμιά ανόητη "εγκύκλιος" για ελέγχους των πάντων στα τελωνεία -μπας και τσιμπήσουν κανένα έσοδο- και στην πορεία κατάλαβαν ότι είναι απολύτως αδύνατο να ελέγξουν τα 10άδες χιλιάδες πακέτα που φτάνουν καθημερινά με προορισμό μόνο την Αττική οπότε και τα "ξέχασαν" σε κάποια αποθήκη σε εκκρεμότητα δεν το ξέρω. Πάντως είναι βέβαιο ότι κάτι δεν πάει καλά ειδικά για εκείνη τη συγκεκριμένη περίοδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βγάλει μια άκρη σχετικά με τις χρεώσεις, φόρους, δασμούς κλπ που θα πληρώσω στο τελωνείο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αλλάζει κάτι λόγω μεγέθους - βάρους και λόγω του ότι θα έρθουν με καράβι σε λιμάνι. Είναι η ίδια διαδικασία; Δηλαδή φτάνει στο λιμάνι και με παίρνουν τηλέφωνο να πληρώσω και να παραλάβω; (Εγώ ή μεταφορική, νομίζω δεν έχει σημασία αυτό). Θα πληρώσω τον εκτελωνιστή της όποιας μεταφορικής διαλέξουν οι Κινέζοι να στείλουν τα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρίξω κι εγώ την απορία μου;

 

Χτες αγόρασα από BangGood το Redmi 4. Στο καπάκι ακυρώνω την παραγγελία γιατί το βρήκα στο VickMall άμεσα διαθέσιμο, ενώ οι πρώτοι θα το στέλναν μετά τις 10/1. Και πρέπει να περιμένω 2-3 μέρες το refund στο PayPal πριν ξαναπαραγγείλω. Τα λεφτά από το refund στο PayPal θα επιστρέψουν στην κάρτα, οπως έγινε η πληρωμή, ή θα ξεμείνουν στο balance;

 

Άμα γυρίσουν στην κάρτα να παραγγείλω άμεσα από το VickMall, χωρίς να περιμένω το refund, διότι το είναι τσίμα-τσίμα οι ημερομηνίες και το θέλω για δώρο. Άμα μείνουν στο balance όχι όμως, μην δεσμεύσω 140 ευρώ μεσ' το PayPal χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρίξω κι εγώ την απορία μου;

 

Χτες αγόρασα από BangGood το Redmi 4. Στο καπάκι ακυρώνω την παραγγελία γιατί το βρήκα στο VickMall άμεσα διαθέσιμο, ενώ οι πρώτοι θα το στέλναν μετά τις 10/1. Και πρέπει να περιμένω 2-3 μέρες το refund στο PayPal πριν ξαναπαραγγείλω. Τα λεφτά από το refund στο PayPal θα επιστρέψουν στην κάρτα, οπως έγινε η πληρωμή, ή θα ξεμείνουν στο balance;

 

Άμα γυρίσουν στην κάρτα να παραγγείλω άμεσα από το VickMall, χωρίς να περιμένω το refund, διότι το είναι τσίμα-τσίμα οι ημερομηνίες και το θέλω για δώρο. Άμα μείνουν στο balance όχι όμως, μην δεσμεύσω 140 ευρώ μεσ' το PayPal χωρίς λόγο.

Τα χρήματα γυρίζουν εκεί από όπου έφυγαν, στην περίπτωση σου θα γυρίσουν στην κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο τα μέσα Νοεμβρίου που μου στείλαν κάτι παραγγελίες απο aliexpress έκανα σήμερα dispute μιας και μείναν κάτω απο 10 μέρες του buyers protection. Έχω κάνει κάμποσες παραγγελίες απο aliexpress όλες κάναν μέσο όρο 3-5 εβδομάδες αυτή πέρασε τις 50 μέρες και ακόμα δεν ήρθε. Ίσως φταίνε τα τελωνεία (αν και το κάθε πακέτο ήταν κάτω απο το ποσό που περνάει εκτελωνισμο), ίσως ο φόρτος των ταχυδρομείων πάντως πήγα σήμερα ταχυδρομείο να αναζητήσω τα πακέτα και δεν υπήρχαν. Δε ξέρω ποια είναι η πολιτική του aliexpress αν και λέει για άμμεσο refund αν το πακέτο δε παραληφθει μετα το τέλος του buyers protection(60 μέρες) αλλά δε το ρίσκαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν έχεις ενημερωθεί για τον αριθμό των δεμάτων που έχουν κολλήσει κάπου στη διαδρομή τους και τις τελευταίες μέρες κάποια απ' αυτά ξεκόλλησαν, ίσως δεν έχεις ενημερωθεί για το ότι πολλά δέματα περνάνε τελωνείο τους τελευταίους 2 μήνες, ίσως ο φόρτος των δεμάτων της περιόδου των εορτών, ίσως κλπ, αλλά θέλω να σε ρωτήσω γιατί πήγες σήμερα στο ταχυδρομείο αφού δεν είχες ειδοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...