Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από ένα μήνα αγόρασα ένα προϊόν από το αμερικάνικο amazon (sold by amazon) και τώρα θέλω invoice για να το περάσω στα έξοδα του γραφείου. Μπορώ να το κάνω τώρα ή είναι αργά; Πρέπει να κάνω αίτηση για να γίνω business customer; Μήπως να στείλω email στο support; Αν ξέρει κανείς φίλος να μου πει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πριν από ένα μήνα αγόρασα ένα προϊόν από το αμερικάνικο amazon (sold by amazon) και τώρα θέλω invoice για να το περάσω στα έξοδα του γραφείου. Μπορώ να το κάνω τώρα ή είναι αργά; Πρέπει να κάνω αίτηση για να γίνω business customer; Μήπως να στείλω email στο support; Αν ξέρει κανείς φίλος να μου πει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!

 

Να στείλεις email στο support για να σου απαντήσουν βεβαίως. Αλλά έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο είναι δυνατό να περάσεις ως επαγγελματική δαπάνη παραστατικό ειδικά από Αμερική (εκτός Ε.Ε. δηλαδή και εφόσον κι αυτή την πραγματοποιήσεις ως ενδοκοινοτική συναλλαγή με ό,τι αυτό συνεπάγεται από διαδικασία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με αγορές amazon ευρωπαϊκού και τον ΦΠΑ; Βλέπω προϊόν με τιμή 46,67€ και αναγραφή "οι τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ". Ας πούμε ότι παίρνω από το ιταλικό Amazon ένα βιβλίο (ΦΠΑ στην Ιταλία 4 τοις εκατό). Μου μετατρέπει την τιμή σε 49,47€ (προσαυξάνει σωστά με συντελεστή 1,06, λόγω 6 τοις εκατό ΦΠΑ στην Ελλάδα), κατά το check out.

Το ερώτημα είναι αν πληρώνουμε το τοπικό ΦΠΑ που έχει μπει στην αρχική τιμή, ΣΥΝ τον ΦΠΑ της χώρας προορισμού. Ακούγεται λίγο περίεργο να διπλοπληρώνεται ΦΠΑ εντός Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο είναι δυνατό να περάσεις ως επαγγελματική δαπάνη παραστατικό ειδικά από Αμερική (εκτός Ε.Ε. δηλαδή και εφόσον κι αυτή την πραγματοποιήσεις ως ενδοκοινοτική συναλλαγή με ό,τι αυτό συνεπάγεται από διαδικασία).

 

Το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει είναι ότι, εντός Ε.Ε., εφόσον είσαι γραμμένος στις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις, μπορείς να συμψηφίσεις το ΦΠΑ και την καθαρη αξία να την περάσεις ως επαγγελματική δαπάνη, ενώ αν δεν είσαι γραμμένος στο vies, μπορείς να εκπέσεις την μικτή αξία.

Για αγορές από τρίτες χώρες είχα κ εγώ ενδοιασμούς - η ενημέρωση που έχω είναι ότι μπορείς να τις περάσεις κανονικά στα έξοδα, μαζί με τα μεταφορικά και τα έξοδα εκτελωνισμού.

 

 

 

Το ερώτημα είναι αν πληρώνουμε το τοπικό ΦΠΑ που έχει μπει στην αρχική τιμή, ΣΥΝ τον ΦΠΑ της χώρας προορισμού. Ακούγεται λίγο περίεργο να διπλοπληρώνεται ΦΠΑ εντός Ε.Ε.

 

Έναν ΦΠΑ πληρώνουμε. Σε γενικές γραμμές, αν η κοινοτική επιχείρηση πουλάει πολλά προϊόντα στην Ελλάδα (ή όποια χώρα εντός ΕΕ), τότε υποχρεούται να χρεώνει τον ΦΠΑ της χώρας προορισμού, αλλιώς το ΦΠΑ της δικής της χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι ότι επανειλημμένα το amazon.it χρεώνει και τους ΔΥΟ ΦΠΑ, ένα για την αρχική τιμή και επί αυτής (χωρίς μεταφορικά προφανώς), προσαύξηση 6 τοις εκατό κατά το check out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Στην Ιταλία, ο ΦΠΑ 0 τοις εκατό είναι εφαρμοστέος μόνο επί των βιβλίων, επί των οποίων η Αμαζον ή/και ο εκδότης έχουν ήδη καταβάλει το φόρο, όπως απαιτείται από την ισχύουσα νομοθεσία στην Ιταλία, περί ΦΠΑ".

Ωραία. Λοιπόν; Ότι επειδή ο εκδότης ή το Αμαζον δεν έχει καταβάλει ΦΠΑ, θα πρέπει να τον καταβάλω εγώ για λογαριασμό τους και να επιβαρυνθώ και με τους δικούς μου τους τοπικούς; (επαναλαμβάνω ότι κάτω από την αρχική σελίδα ΚΑΘΕ προϊόντος, λέει ξεκάθαρα "όλες οι τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ"). Η δική μου λογική λέει ότι θα έπρεπε να πληρώσω το αρχικό ποσό που αναγράφεται επί 1,02 (κατά το check out).
 
Για να γίνω πιο κατανοητός :
 
(Κατά την αρχική σελίδα με το κόστος του βιβλίου)
 
 Screenshot_1.jpgimage hosting gif
 
 
(Κατά το check out)

 

Screenshot_2.jpgimage hosting no registration

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι λέει το amazon, τα συγκεκριμένα τουλάχιστον βιβλία έχουν 0% ΦΠΑ και όχι 4% γιατί κάποιο είδος φόρου έχει ενσωματωθεί στην τιμή (δεν είναι σαφές τι φόρος είναι αυτός). Η τιμή που αναγράφουν 'περιλαμβάνει το ΦΠΑ' (το οποίο όμως είναι 0% όπως το θέτουν) και επομένως ταυτίζεται με την "καθαρή" αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι λέει το amazon, τα συγκεκριμένα τουλάχιστον βιβλία έχουν 0% ΦΠΑ και όχι 4% γιατί κάποιο είδος φόρου έχει ενσωματωθεί στην τιμή (δεν είναι σαφές τι φόρος είναι αυτός). Η τιμή που αναγράφουν 'περιλαμβάνει το ΦΠΑ' (το οποίο όμως είναι 0% όπως το θέτουν) και επομένως ταυτίζεται με την "καθαρή" αξία.

 

La questione stava nel fatto che fatturando una società estera questa non avrebbe versato l’Iva all’erario italiano ma la società italiana acquirente avrebbe avuto diritto alla deduzione, con un danno dell’erario italiano; ora l’erario italiano incassa l’Iva dei consumatori finali e quella non deducibile (come parte di quella su telefonia ed accessori).

 

Μάλλον βρέθηκε η απάντηση (όλο το άρθρο εδώ).Φαντάζομαι μιλάς ιταλικά οπότε δεν μπαίνω στη διαδικασία να μεταφράσω, ρίξτου μια ματιά αν ενδιαφέρεσαι σε περίπτωση μελλοντικών ή μη, αγορών. Έστειλα και ένα email στην Amazon και περιμένω να το διασταυρώσω και με αυτούς.

 

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως αυτό που βρήκες λέει απλώς ότι το amazon έχει αποκτήσει πλέον ιταλικό ΑΦΜ μετά το γνωστό σκάνδαλο με το Λουξεμβούργο (όπως άλλωστε έχει και ελληνικό ΑΦΜ, το EL998770297, μέσω παραρτήματος ή φορολογικού εκπροσώπου - δεν είμαι σίγουρος ποιο απ' τα δύο).

 

Αυτό που βρήκα εγώ μου φαίνεται πιο πιθανή εξήγηση. Θέλει περαιτέρω ψάξιμο, αλλά όπως το αντιλαμβάνομαι χοντρά - χοντρά λέει ότι: εάν έχει προκαταβληθεί ένας φόρος "χάρτου", π.χ. κατά την εκτύπωση, η ιταλική νομοθεσία επιτρέπει (σε όλους τους βιβλιοπώλες υποθέτω) να πουλάνε χωρίς ΦΠΑ (για την προώθηση της αγοράς του βιβλίου κλπ). Το amazon κάνει εκτεταμένη χρήση αυτής της διάταξης και πουλάει χωρίς ΦΠΑ (μόνο στην Ιταλία όμως, για παραδόσεις σε άλλες χώρες χρεώνει το ΦΠΑ της χώρας).

 

Αν ισχύει η θεώρηση αυτή, πάλι χαμένοι βγαίνουμε οι μη Ιταλοί και είναι σωστός ο αρχικός προβληματισμός σου, διότι και τον φόρο "χάρτου" χρεωνόμαστε (ή ό,τι είναι αυτός τελοσπάντων που υποκαθιστά το 4% ΦΠΑ) και τον ΦΠΑ της χώρας μας πληρώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ευρωπαικά καταστήματα της αμαζόνας έχουν ελληνικό ΑΦΜ και στην ολοκλήρωση της παραγγελίας, ενός Έλληνα πελάτη, χρεώνουν τον Ελληνικό ΦΠΑ και όχι αυτόν της χώρας που βρίσκεται το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς makfil, αυτό που αναφέρεις δεν αναγράφεται πουθενά σε κανένα σημείο του ιταλικού Άμαζον (τουλάχιστον όσο έψαξα - αναφέρομαι στον ελληνικό ΑΦΜ).

 

Εδώ φαίνεται ότι αναρτούν τιμές ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ, ενώ αναφέρουν ότι όλες οι τιμές τον περιλαμβάνουν (βλ. και την παραπάνω συζήτηση με τον Pippo) και κατά τη διαδικασία του check out, εφαρμόζουν τον εκάστοτε τοπικό ΦΠΑ της χώρας προορισμού, αλλάζοντας με τον τρόπο αυτό την τιμή. Είναι παραδείγματος χάρη, σαν να ψωνίζεις από το ράφι ενός καταστήματος λιανικής κάτι και κατά την πληρωμή στο ταμείο, να σε ενημερώνουν περί επιπλέον χρεώσεων ΦΠΑ.

 

Σε κάθε περίπτωση έχω στείλει email και υποτείθεται - με βάση τα γραφόμενά τους - ότι έχουν κάνει escalate το ζήτημα στην αντίστοιχη ομάδα χειρισμού του site. Για ό, τι μου στείλουν, θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ευρωπαικά καταστήματα της αμαζόνας έχουν ελληνικό ΑΦΜ και στην ολοκλήρωση της παραγγελίας, ενός Έλληνα πελάτη, χρεώνουν τον Ελληνικό ΦΠΑ και όχι αυτόν της χώρας που βρίσκεται το κατάστημα.

 Αυτό έγραψα κι εγώ στα προηγούμενα..

 

 

Δυστυχώς makfil, αυτό που αναφέρεις δεν αναγράφεται πουθενά σε κανένα σημείο του ιταλικού Άμαζον (τουλάχιστον όσο έψαξα - αναφέρομαι στον ελληνικό ΑΦΜ).

Θα αναγράφεται στο τιμολόγιο (invoice) που θα σου δώσουν. Από όλα τα ευρωπαΙκά έχω τιμολόγια με το ελληνικό τους ΑΦΜ.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια αγορά από geekbuying 11 Νοεμβρίου και ακόμα δεν έχει φτάσει Ελλάδα σύμφωνα με το tracking number.Μίλησα μαζί τους και 1) είπαν να περιμένω λίγο ακόμη και 2) "And you can contact your local post office and offer a document with the stamp to prove that you don’t receive your package. 

(please get it with  the stamp of the post office  )"

Δίνουν τα ΕΛΤΑ τέτοια βεβαίωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...