Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές έπρεπε να είναι οι δύο χρεώσεις (κόστος αγοράς και προμήθεια τράπεζας) και έτσι έγινε τελικά.

Σε μεγαλύτερης αξίας αγορές, όμως, μετράει η προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά το πρόβλημα των καθυστερήσεων βάζω και στοίχημα ότι οφείλεται στο ότι τα ΕΛΤΑ καταρρέουν και είναι ένα βήμα πριν το λουκέτο όπως έχει γίνει γνωστό τον τελευταίο καιρό από τα ΜΜΕ. Καμία σχέση με τη ράδιο αρβύλα περί "τελωνείων". Απλά προφανώς αδυνατούν πλέον να κάνουν διαλογή σε λογικό χρόνο. Έστειλα συστημένη επιστολή την περασμένη Πέμπτη (15/12) από προάστιο της Αθήνας στο κέντρο της Αθήνας, και έφτασε μόλις σήμερα Τετάρτη (21/12)!!! Έμεινε 3 μέρες στο κέντρο διαλογής Αττικής και άλλες 2,5 μέρες στο "Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10" μέχρι να παραδοθεί στον παραλήπτη! Ούτε οι γιορτές φταίνε ούτε τίποτα. Αυτό το χάλι είναι πρωτόγνωρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όντως τα ελτά πάνε για κλείσιμο και εγώ περιμένω δέμα από Σουηδία το οποίο έκανε 24 ώρες να φτάσει Ελλάδα αν και έκλεισε γρήγορα από το ΚΔ Αεροδρομίου εδώ και 36 ώρες ούτε που έχει κάνει εμφάνιση στο κέντρο διαλογής ενω σε άλλες περιπτώσεις τώρα θα το είχα παραλάβει και είμαι και από επαρχία...και ήλπιζα ότι αφού έφτασε Ελλάδα να το έχω στα χέρια μου πριν τα Χριστούγεννα αλλά δεν το βλέπω από βδομάδα τώρα και βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάτε ότι πάντα τις μέρες των εορτων γίνεται ένας χαμός,η καθυστέρηση οφείλεται κυρίως στις πολλές αγορές που έχουν γίνει τον τελευταίο μήνα(black friday,cyber monday,Xmas κτλ.) απο κίνα,γενικά αν διαβάσετε σε όλα τα site ο κόσμος αναφέρει καθυστερήσεις 30-40 ημερών,ενώ πρίν τον νοέμβριο οι αποστολές κάνανε κανά 20μερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χρόνο έχει γιορτές. Το φετινό δεν το θυμάμαι να έχει ξαναγίνει. Και "γιορτές" είναι ας πούμε από 20 Νοεμβρίου και μετά. Εδώ παρουσιάστηκαν προβλήματα από τα τέλη Οκτωβρίου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε με την NL post,οι περισσότεροι με πρόβλημα είναι με αυτήν.

Τι ακριβώς δηλαδή έχει γίνει με την nl;

 

Γιατί σε λιγο τα dispute θα πέσουν βροχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελες καθυστερησεις , τόσο που φαντάσου οι ίδιοι οι κινέζοι (απο ενα γνωστο site) συμβουλεύσαν να μην την επιλέγουμε(αυτό έγινε σε άλλο site).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πακέτο από Κίνα έχω να λάβω από 8/11. Ό,τι έχω παραγγείλει από τέλη Οκτώβρη μέχρι και τέλη Νοέμβρη από Κίνα , δεν έχει έρθει. Μακάρι να ήταν η αναμονή 40 μέρες... Και με Ιαπωνία έχω θέμα , το έχω ξαναπεί, αλλά πριν 3 μέρες ένα από τα πακέτα ξεκόλλησε.

Από το δε redbubble είχα παραγγείλει κάτι postcards ούτε θυμάμαι πότε, παρήλθε το διάστημα αναμονής, επικοινώνησα μαζί τους , έδωσαν το πράσινο φως για reprint και αποστολή ξανά. Και ούτε το δεύτερο πακέτο ήρθε, πάει μήνας χαχαχα...:/

Εντωμεταξύ είχα παραγγείλει και κάτι από τα Public - το οποίο ήταν μαρκαρισμένο ως διαθέσιμο - και μόλις μου ήρθε ειδοποίηση ότι η παραγγελία μου θα καθυστερήσει (9 μέρες μετά και αφού είχα επικοινωνήσει εγώ για να ρωτήσω τι γίνεται) σκέφτηκα ότι δεν μπορεί, κάποιος μου κάνει πλάκα. Αλλά εντάξει, κάποια στιγμή αυτή η παραγγελία έφτασε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 παραγγελίες στις 30/11 από gearbest, η μια με CZ και η άλλη NL, έφτασαν Ελλάδα 15/12 και παρέλαβα 21/12.

 

Αυτό που διαπιστώνω διαβάζοντας εδώ μέσα είναι ότι αρκετές από τις παραγγελίες που (θεωρητικά)

θα έφταναν Ελλάδα λίγο πριν ή λίγο μετά την επίσκεψη Ομπάμα έχουν πρόβλημα.

 

Μήπως μας μάτιασε ο πλανητάρχης; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορές απο aliexpress - Κινα απο 11/11    http://prntscr.com/dngspp 

 

Τα δύο πακέτα με tracking info μέσω Singapore post & China post ήρθαν σε 15 ημέρες και 30 ημέρες αντίστοιχα, δίχως

 τελωνειακές εκπλήξεις !!!  Μηδέν επιβάρυνση.  :P

Το τρίτο χωρίς  tracking info ακόμα αναμένεται.... η πλάκα θα είναι να ''τσιμπήσουν'' στο τελωνείο το φθηνότερο πακέτο :wacko:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τρίτο χωρίς  tracking info ακόμα αναμένεται.... η πλάκα θα είναι να ''τσιμπήσουν'' στο τελωνείο το φθηνότερο πακέτο :wacko:  

 

Α δεν κατάλαβες καλά... Κι εγώ ένα πακέτο που περιμένω ακόμα από 11/11 (στάλθηκε 14/11) από 28/11 "customs clearence" μου το δίνει ακόμα. 2 θήκες κινητού των 4$... Αν σταματάνε, σταματάνε τα απλά μου φαίνεται που δεν μπορεί να τους δείρει για τις αδικαιολόγητες καθυστερήσεις -λόγω μη ύπαρξης τράκινγκ νο- ο παραλήπτης... Τώρα τι θα εισπράξουν και με ποιόν τρόπο εφόσον αυτό πρέπει απλά να μπει στο γραμματοκιβώτιό μου μια μέρα, είναι άλλο ζήτημα για το οποίο πειστική απάντηση δεν έλαβα προ ημερών που το ρώτησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν κατάλαβες καλά... Κι εγώ ένα πακέτο που περιμένω ακόμα από 11/11 (στάλθηκε 14/11) από 28/11 "customs clearence" μου το δίνει ακόμα. 2 θήκες κινητού των 4$... Αν σταματάνε, σταματάνε τα απλά μου φαίνεται που δεν μπορεί να τους δείρει για τις αδικαιολόγητες καθυστερήσεις -λόγω μη ύπαρξης τράκινγκ νο- ο παραλήπτης... Τώρα τι θα εισπράξουν και με ποιόν τρόπο εφόσον αυτό πρέπει απλά να μπει στο γραμματοκιβώτιό μου μια μέρα, είναι άλλο ζήτημα για το οποίο πειστική απάντηση δεν έλαβα προ ημερών που το ρώτησα...

Οψόμεθα φίλτατε ... ο χρόνος θα δείξει.  Πάντως γενικά φέτος υπάρχει τρομερή καθυστέρηση με τα δέματα εξωτερικού ακόμα και απο ΕΕ. Παραγγελία απο ebay uk απο 4/12 το παρέλαβα (χωρίς tracking standard international) στις 23/12, 19 ημέρες!!!  :confused:  ενω ένα άλλο επίσης απλό απο UK... αγνοείται η τύχη του και αν δεν εμφανιστεί την αλλά εβδομάδα πάω για dispute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...