Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok, έβαλα νόμισμα της κάρτας μου το ευρώ, ότι η συναλλαγή έγινε σε USD και στο πόσο έβαλα 2.50. Και μου βγάζει αυτό:

post-67410-0-73630100-1482147902_thumb.png

 

Δηλαδή από τα 2,96 που δέσμευσε, τελικά θα πρέπει να χρεωθώ 2,40 + το κόστος μετατροπής (το οποίο είναι πόσο);

Απλά για κόστος μετατροπής, η διαφορά των 0,56ευρώ μου φάνηκε πολύ για τόσο μικρό πόσο (2,40 ευρώ).

 

(Sorry άμα πρίζω λίγο ε, απλά θα χρειαστεί να κάνω αρκετές αγορές από έξω το επόμενο διάστημα και θέλω λίγο να τα ξεδιαλύνω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο post, η οριστική χρέωση θα γίνει την ημέρα αποστολής και αυτό επιβεβαιώνεται από την τελευταία σημείωση στο site της Visa:

 

Note

  1. Rates apply to the date the transaction was processed by Visa; this may differ from the actual date of purchase.

Περίμενε την οριστική χρέωση στην κάρτα σου.

 

Ποια τράπεζα έχει εκδώσει τη συγκεκριμένη Visa:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ψαχνεις να βρεις τώρα όλες οι ελληνικές καρτες κρατάνε προμηθεια για συναλαγές σε ξένο νόμισμα.

Και εγώ για αγορά 130 ευρω απο aliexpress χρεωθηκα συν 7 ευρώ.

Για μένα βγάλε μια revolut κάρτα να κανεις την δουλεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Πειραιώς έχει προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα.

 

Εάν χρησιμοποίησες πιστωτική, σε χρεώνει 2%, και σε προπληρωμένες έχει διαφορετική πολιτική.

 

Αλλά και με την προμήθεια δεν δικαιολογείται η χρέωση που σου έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Πειραιώς έχει προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα.

 

Εάν χρησιμοποίησες πιστωτική, σε χρεώνει 2%, και σε προπληρωμένες έχει διαφορετική πολιτική.

Χρεωστική είναι η κάρτα μου.

Απ' ό,τι λέει στο aliexpress πάντως, ο πωλητής έστειλε κιόλας το προϊόν. Τεσπα περιμένω καμία δύο μέρες να δω τι χρεώθηκα τελικώς κι ο,τι προκύψει ξαναρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα εδώ, αλλά δεν ήξερα τι να βάλω στο "enter conversion fee"...

 

Γιατί, γίνεται να σου δεσμεύει ένα πόσο αλλά η τελική χρέωση να είναι λιγότερο;

Φυσικά. Έλειπα επί έναν χρόνο στο εξωτερικό και κάθε μέρα ο ίδιος χαβάς (δουλεύαμε φουλ κάρτα εκεί που ήμασταν). Για την ιστορία, κάρτα χρεωστική της ΕΤΕ.

 

Στείλε να μας πεις τελικά, τι χρεώθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μου λύσ' τε μου λίγο την απορία...

 

Έκανα πριν λίγο μια μικρο-αγορά από aliexpress, αξίας 2,5 USD (ή αλλιώς 2,44 EUR - αυτό προκύπτει όταν στο aliexpress αλλάξεις το νόμισμα σε ευρώ) κι η αγορά έγινε με χρεωστική -VISA- Πειραιώς. Μεταφορικά δεν υπάρχουν, αυτό είναι το τελικό ποσό.

Στα καπάκια, τσέκαρα στο winbank και βλέπω ότι μου κράτησε 2,96 EUR.

 

Πως πήγε το ποσό από τα 2,5 δολάρια (ή αλλιώς 2,44 ευρώ) στα 2,96 ευρώ;;;

Ok υπάρχει κι η προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, αλλά δικαιολογείται αυτή η διαφορά;

H πειραιως εχει ~2% προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από liqpay.com έχει αγοράσει κανείς; Προσπαθώ να αγοράσω με Mastercard, αλλά μου βγάζει μήνυμα λέει να ενεργοποιήσω μέσω EuroPhone Banking το SecureCode της Mastercard. Πάω αύριο από την τράπεζα να το βάλω να κάνω τις αγορές μου, αν και γίνεται από το τηλέφωνο αλλά τέσπα. Που φαίνεται ακόμα πιο ασφαλές από Paypal. Κάθε φορά που το Site επικαλείται την κάρτα για να τραβήξει χρήματα, πρέπει να δίνεις τον προσωπικό κωδικό του SecureCode Mastercard για να γίνει η συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό υπάρχει εδώ και αρκετό καιρό.. Και σίγουρα δεν αντικαθιστά την PayPal.

Ίσως δεν έχεις καταλάβει ακριβώς, το ρόλο της PayPal, ως μεσάζοντα στις διαδικτυακές συναλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από liqpay.com έχει αγοράσει κανείς; Προσπαθώ να αγοράσω με Mastercard, αλλά μου βγάζει μήνυμα λέει να ενεργοποιήσω μέσω EuroPhone Banking το SecureCode της Mastercard. Πάω αύριο από την τράπεζα να το βάλω να κάνω τις αγορές μου, αν και γίνεται από το τηλέφωνο αλλά τέσπα. Που φαίνεται ακόμα πιο ασφαλές από Paypal. Κάθε φορά που το Site επικαλείται την κάρτα για να τραβήξει χρήματα, πρέπει να δίνεις τον προσωπικό κωδικό του SecureCode Mastercard για να γίνει η συναλλαγή.

 

Το Secure Code είναι μια διαδικασία ασφαλείας της κάρτας και δεν έχει σχέση με τους κωδικούς που έχεις στην κάρτα και, φυσικά, με το Paypal.

Ορίζεις εσύ αυτά που θέλεις και κάθε φορά που χρησιμοποιείς την κάρτα για αγορές θα βάζεις τον κωδικό για το Secure.

Μπορείς να ορίσεις τους κωδικούς και δεν χρειάζεται να πας στην τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά. Έλειπα επί έναν χρόνο στο εξωτερικό και κάθε μέρα ο ίδιος χαβάς (δουλεύαμε φουλ κάρτα εκεί που ήμασταν). Για την ιστορία, κάρτα χρεωστική της ΕΤΕ.

 

Στείλε να μας πεις τελικά, τι χρεώθηκες.

Όλα ok τελικώς, φυσιολογικά όλα. Ορίστε οι χρεώσεις, όπως φαίνονται στο winbank.

post-67410-0-09657600-1482275503_thumb.jpg

 

Thanks παίδες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...