Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μένα τωρα τελευταια από κινα έρχονται τα απλά σε 10-15 μέρες ενώ τα συστημένα αφαντα εδώ και δύο μηνες, καμία ένδειξη στο tracking για είσοδο στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε μένα τωρα τελευταια από κινα έρχονται τα απλά σε 10-15 μέρες ενώ τα συστημένα αφαντα εδώ και δύο μηνες, καμία ένδειξη στο tracking για είσοδο στην Ελλάδα

Ίδια περίπτωση δηλαδή. Δεν έχει έρθει κανένα; Όλες οι παραγγελίες που έχω κάνει τέλη Οκτώβρη - αρχές Νοέμβρη και επέλεξα SAL registered, δεν έχει φανεί καμία.

 

Το οποίο, δεν ξέρω, σκέφτομαι μήπως είναι και λίγο ενθαρρυντικό μέσα στην όλη απελπισία, δείχνει ότι υπάρχει ένας κοινός παράγοντας και ότι δεν χάθηκαν απλά τα δέματα...Το κακό είναι ότι έχω αρκετά ακόμα pre-orders και άλλα αντικείμενα σε warehouses στην Ιαπωνία έτοιμα για αποστολή, και μάλλον μετά από όλα αυτά, θα αλλάξω το shipping σε EMS να τελειώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,θα ήθελα τα φώτα σας σε κάτι.

Θέλω να παραγγείλω απο amazon ιαπωνίας ένα Θερμος το οποίο κοστίζει 17.92 ευρώ +9.94 shipping & handling =27.86 ,να πώ εδώ ότι η μόνη επιλογή που μου βγάζει ειναι το amazonglobal priority shipping,παίζει να φάω κόστος εκτελωνισμού κτλ.?Γιατί απο ότι διαβάζω το priority shipping=DHL νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια περίπτωση δηλαδή. Δεν έχει έρθει κανένα; Όλες οι παραγγελίες που έχω κάνει τέλη Οκτώβρη - αρχές Νοέμβρη και επέλεξα SAL registered, δεν έχει φανεί καμία.

 

Το οποίο, δεν ξέρω, σκέφτομαι μήπως είναι και λίγο ενθαρρυντικό μέσα στην όλη απελπισία, δείχνει ότι υπάρχει ένας κοινός παράγοντας και ότι δεν χάθηκαν απλά τα δέματα...Το κακό είναι ότι έχω αρκετά ακόμα pre-orders και άλλα αντικείμενα σε warehouses στην Ιαπωνία έτοιμα για αποστολή, και μάλλον μετά από όλα αυτά, θα αλλάξω το shipping σε EMS να τελειώνω.

Εγώ έχω 15 δέματα στην αναμονή, όλα από αλι, με δυο από αυτά στους δύο μήνες, αν πάνε έτσι στο αεροδρόμιο και με την άφιξη 70000 δέματων καθημερινά, βλέπω να πηγαίνουν όλα για dispute και ότι είναι να γίνει ας γίνει.

 

Ευτυχώς με αυτα τελειώνει ένα project που έχω σε εξέλιξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτό έχει και μια λογική...υποτίθεται ότι πληρώνεις κάτι παραπάνω για tracking number για να ξέρεις τι σου γίνεται, όχι για να σου έρχονται τα απλά και να αγνοούνται τα συστημένα

Ναι, το ξέρω. Για αυτό μου κάνει εντύπωση. Όλα με Aliexpress και σε μένα, από Κίνα..

Καλησπέρα,θα ήθελα τα φώτα σας σε κάτι.

Θέλω να παραγγείλω απο amazon ιαπωνίας ένα Θερμος το οποίο κοστίζει 17.92 ευρώ +9.94 shipping & handling =27.86 ,να πώ εδώ ότι η μόνη επιλογή που μου βγάζει ειναι το amazonglobal priority shipping,παίζει να φάω κόστος εκτελωνισμού κτλ.?Γιατί απο ότι διαβάζω το priority shipping=DHL νομίζω.

Σου απάντησα στο άλλο τοπικ που έχεις ποστάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καμια τραπεζα που να βγαζει πλεον καρτα τυπου prepaid?να βαζεις λεφτα πχ για ν αγορασεις κτ..Ειχα πριν κατι χρονια Κυπρου αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις λογαριασμό στην ΕΤΕ και Web banking, βγάζεις virtual card σε 5' από τον υπολογιστή σου.

Αλλιώς ψάξου για καμιά Revolut, που έχει πολλά plus σε σχέση με τις δικές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος γιατί μπορεί μια συναλλαγή σε κλείσιμο αεροπορικού εισιτηρίου (στο επίσημο site της αεροπορικής εταιρείας), να μην δέχεται πληρωμή με paypal, ενώ δεν έχουν ξεπεραστεί όρια κτλπ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μου λύσ' τε μου λίγο την απορία...

 

Έκανα πριν λίγο μια μικρο-αγορά από aliexpress, αξίας 2,5 USD (ή αλλιώς 2,44 EUR - αυτό προκύπτει όταν στο aliexpress αλλάξεις το νόμισμα σε ευρώ) κι η αγορά έγινε με χρεωστική -VISA- Πειραιώς. Μεταφορικά δεν υπάρχουν, αυτό είναι το τελικό ποσό.

Στα καπάκια, τσέκαρα στο winbank και βλέπω ότι μου κράτησε 2,96 EUR.

 

Πως πήγε το ποσό από τα 2,5 δολάρια (ή αλλιώς 2,44 ευρώ) στα 2,96 ευρώ;;;

Ok υπάρχει κι η προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος, αλλά δικαιολογείται αυτή η διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2,96€ είναι η δέσμευση ποσού στην κάρτα. Μόλις γίνει η εκκαθάριση (σε 1-2 μέρες) θα εμφανιστεί και το τελικό ποσό χρέωσης στο λογαριασμό σου.

Πιθανότατα πάντως, να κράτησε ισοτιμία Παρασκευής (όπου και κλείνουν όλα τα χρηματιστήρια), εάν η συναλλαγή έγινε μέσα στο Σ/Κ. Επίσης, μην κοιτάς ποτέ την forex, αλλά ΠΟΣΟ δίνει η Mastercard / Visa τις ισοτιμίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρεις τη (μέση) ισοτιμία που χρησιμοποιήθηκε από τη Visa την ημέρα της συναλλαγής και θα τη συγκρίνεις με τη χρέωσή σου.

Πήγα εδώ, αλλά δεν ήξερα τι να βάλω στο "enter conversion fee"...

2,96€ είναι η δέσμευση ποσού στην κάρτα. Μόλις γίνει η εκκαθάριση (σε 1-2 μέρες) θα εμφανιστεί και το τελικό ποσό χρέωσης στο λογαριασμό σου.

Πιθανότατα πάντως, να κράτησε ισοτιμία Παρασκευής (όπου και κλείνουν όλα τα χρηματιστήρια), εάν η συναλλαγή έγινε μέσα στο Σ/Κ. Επίσης, μην κοιτάς ποτέ την forex, αλλά ΠΟΣΟ δίνει η Mastercard / Visa τις ισοτιμίες.

Γιατί, γίνεται να σου δεσμεύει ένα πόσο αλλά η τελική χρέωση να είναι λιγότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα εδώ, αλλά δεν ήξερα τι να βάλω στο "enter conversion fee"...

 

 

Δεν σε ενδιαφέρει αυτό.

Συμπληρώνεις όλα τα υπόλοιπα πεδία.

 

Ναι, όταν γίνει η αποστολή τότε εισπράττει το ποσό με την ισοτιμία της ημέρας εκείνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...