Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ηλεκτρονικά τσιγάρα και μερικά υγρά. Νομίζω όμως πως σε πάρα πολλές αγορές από Κίνα μεριά σημειώνουν έξω από τα πακέτα πως είναι ηλεκτρονικά πράγματα(γενικά και αόριστα) 

Μην βάζεις πολλά σε μια παραγγελία από το fasttech. Κάθε αντικείμενο ξεχωριστή παραγγελία. Κι ας πληρώσεις κάτι παραπάνω σε μεταφορικά. Πέρα από το ότι αυξάνεται ο κίνδυνος τελωνείου, αν κάτι έχει έλλειψη καθυστερεί όλη η παραγγελία άδικα. Έπαθα κι έμαθα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην βάζεις πολλά σε μια παραγγελία από το fasttech. Κάθε αντικείμενο ξεχωριστή παραγγελία. Κι ας πληρώσεις κάτι παραπάνω σε μεταφορικά. Πέρα από το ότι αυξάνεται ο κίνδυνος τελωνείου, αν κάτι έχει έλλειψη καθυστερεί όλη η παραγγελία άδικα. Έπαθα κι έμαθα...

Και σε μένα σε παραγγελία με 5-6 πράγματα γενικά νομίζω πως καθυστέρησε να έρθει Ελλάδα. Tracking number: RP351258327SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πάτησε Ελλάδα αυτό. Ακόμη δεν έχει περάσει τελωνείο.

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση (δέμα συστημένο με Singapore Post), αλλά προηγούμαι - λίγο - χρονικά. Θα σε ενημερώσω πάντως για το τι και πως (φορτιστής αυτοκινήτου Bluetooth κλπ, 6,50€ κόστος),μόλις παραλάβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πάτησε Ελλάδα αυτό. Ακόμη δεν έχει περάσει τελωνείο.

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση (δέμα συστημένο με Singapore Post), αλλά προηγούμαι - λίγο - χρονικά. Θα σε ενημερώσω πάντως για το τι και πως (φορτιστής αυτοκινήτου Bluetooth κλπ, 6,50€ κόστος),μόλις παραλάβω.

Σε ευχαριστώ φίλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η singapore post γενικα αργει? Βλεπω στο 17τρακ λεει arrival on post(greece) στα ελτα λεει αποστολη απο εξωτερικο. Παει να πει οτι ειναι τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, απλά παθαίνει κοκομπλόκο το σάιτ των ΕΛΤΑ πριν πατήσει (καλά) Ελλάδα. Και εγώ αυτό έπαθα. Από το μήνυμα που ανέφερες παραπάνω (Singapore Post) και μετά από έξι ημέρες, άρχισε να ενημερώνεται σωστά το σύστημα των ΕΛΤΑ (το 17track ωστόσο, ενημερώνεται καθ'όλη τη διάρκεια, με μικρή χρονική καθυστέρηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, απλά παθαίνει κοκομπλόκο το σάιτ των ΕΛΤΑ πριν πατήσει (καλά) Ελλάδα. Και εγώ αυτό έπαθα. Από το μήνυμα που ανέφερες παραπάνω (Singapore Post) και μετά από έξι ημέρες, άρχισε να ενημερώνεται σωστά το σύστημα των ΕΛΤΑ (το 17track ωστόσο, ενημερώνεται καθ'όλη τη διάρκεια, με μικρή χρονική καθυστέρηση).

Ευχαριστω πολυ. Παω να τσεκαρω τρακινγκ κατευθειαν στα ελτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

έχει κανείς εμπειρία με την εταιρία skynetworlwide express;

Περιμένω αποστολή από της 29/11 και έχει κολλήσει στο παρακάτω σημείο. Είναι  λόγω καθυστέρησης από ελληνικής πλευράς να προωθήσουν τις αποστολές;

post-218591-0-32909000-1481734442_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

έχει κανείς εμπειρία με την εταιρία skynetworlwide express;

Περιμένω αποστολή από της 29/11 και έχει κολλήσει στο παρακάτω σημείο. Είναι  λόγω καθυστέρησης από ελληνικής πλευράς να προωθήσουν τις αποστολές;

Δεν εισαι ο μονος, ολα κολλημένα ειναι στην ελλαδα, αλλο ενα κατόρθωμα των κυβερνώντων, μάλλον ετοιμάζονται να σουτάρουν και τα ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που προέκυψε πάλι από αυτό το "11/11"; Έγραψα εδώ ή σε κάποιο άλλο topic ότι παρέλαβα απροβλημάτιστα πακέτο αξίας 40$ στις 30/11 (ή 1/12) χωρίς κανένα πρόβλημα με τελωνείο. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο γραπτά ή βασιζόμαστε σε "πληροφορίες" από τον κάθε τυχαίο ΕΛΤΑτζή;

 

Η 11/11 είναι η ημερομηνία που άρχισαν να γίνονται οι έλεγχοι που καταγράφηκαν σε fora, όπως πχ στο myphone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πάτησε Ελλάδα αυτό. Ακόμη δεν έχει περάσει τελωνείο.

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση (δέμα συστημένο με Singapore Post), αλλά προηγούμαι - λίγο - χρονικά. Θα σε ενημερώσω πάντως για το τι και πως (φορτιστής αυτοκινήτου Bluetooth κλπ, 6,50€ κόστος),μόλις παραλάβω.

 

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα εμπλακεί το τελωνείο. Σε αυτό το status ακριβώς είχα αντικείμενο προ ημερών και μετά 4-5 μέρες εμφανίστηκε Κ.Δ. Αεροδρομίου-Κ.Δ. Αττικής αυθημερόν και την επόμενη ή τη μεθεπόμενη μέρα πέρασε σε Μ.Δ. της περιοχής μου και παρέλαβα. Όταν βγάζει τέτοιο status νομίζω σημαίνει ότι έφτασε μεν αλλά δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος που το περιέχει ακόμα. Τα 17track και ακόμα καλύτερα το trackitonline.ru (το θεωρώ καλύτερο του 17track) το βλέπουν αυτό το status, τα ΕΛΤΑ όχι.

 

Η 11/11 είναι η ημερομηνία που άρχισαν να γίνονται οι έλεγχοι που καταγράφηκαν σε fora, όπως πχ στο myphone)

 

Τα έχω δει αυτά που συζητάνε στο myphone. Δεν μου λένε κάτι. Αφού δεν παρουσιάζονται αποδείξεις (έγγραφα-εγκύκλιοι)... Όλα τα πακέτα από τρίτες χώρες να ανοίγονται, είναι τόσα πολλά που είναι απολύτως αδύνατο. Ας το πάρουμε ως δεδομένο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου δώσεις tracking number να κάνω μια σύγκριση και εγώ με τα δικά μου; (ανέφερα απλώς οτι δεν έχει περάσει τελωνείο ακόμα, δεν είπα ότι θα περάσει μετά βεβαιότητας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπαρχει καθυστέρηση σε όλα τα πακέτα από εξωτερικό μίλησα με έναν γνωστό μου στα ΕΛΤΑ και μου είπε ότι γίνεται χαμός στο τελωνείο έχουν πολύ αυστηρός ελέγχους και καθυστερούν εκεί.

Ωραία, καλό 2017 λοιπόν...

 

Κάθε βδομάδα που περνάει, προστίθενται και άλλα πακέτα στη λίστα καθυστερημένων που περιμένω από 30/10. Αυτή τη στιγμή είμαι στα 8 πακέτα που δεν έχουν έρθει, τα 3 είναι άνω των 30 ημερών (τα 2 πλησιάζουν τις 50) , όλα με SAL registered απο Ιαπωνία και Κίνα, από διαφορετικούς πωλητές. Στο σύστημα tracking δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι έφθασαν Ελλάδα και γενικά έχω απελπιστεί.

 

Στο μεταξύ έχω λάβει από Ιαπωνία παραγγελία που πραγματοποιήθηκε τέλη Νοεμβρίου αλλά είχα επιλέξει Airmail αντί για SAL, επίσης άλλαξα την τελευταία μου παραγγελία σε EMS και την περιμένω λογικά αύριο, καθώς σήμερα βγήκε από τελωνείο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι ότι έχω λάβει αυτό το διαστημα που περιμένω τα 8 υπόλοιπα δέματα, 3 άλλα δέματα τα οποία ήρθαν με SAL unregistered. Δηλαδή πώς γίνεται, 8 πακέτα όλα SAL registered να αγνοείται η τύχη τους και τα μη συστημένα , πάλι όμως με SAL, να έφθασαν εντός τριών εβδομάδων. Επιλεκτική είναι η καθυστέρηση στα ΕΛΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτό έχει και μια λογική...υποτίθεται ότι πληρώνεις κάτι παραπάνω για tracking number για να ξέρεις τι σου γίνεται, όχι για να σου έρχονται τα απλά και να αγνοούνται τα συστημένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...