Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά

Σκοπεύω να κάνω μια αγορά από Δανία. Στην σελίδα τους έχει προτεινόμενη υπηρεσία μεταφοράς την ups με περίπου 20Ε χρέωση στην στάνταρ κατηγορία. Μπορειται να μου προτείνεται κάποια άλλη υπηρεσία αξιόπιστη κ πιο οικονομική αν υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με απλό ταχυδρομείο. Πάντως τα 20€ μου φαίνονται πολύ λογικά, αν λάβεις υπόψη ότι και από την (γείτονα) Ιταλία τόσα χρεώνουν με κούριερ.

 

Edit : με απλό ταχυδρομείο Δανίας, νομίζω έρχεται γύρω στα 30€ (τσέκαρε και την επίσημη ιστοσελίδα τους). Επομένως, αποτελεί μάλλον μονόδρομο το κούριερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά υπαρχει καθυστέρηση σε όλα τα πακέτα από εξωτερικό μίλησα με έναν γνωστό μου στα ΕΛΤΑ και μου είπε ότι γίνεται χαμός στο τελωνείο έχουν πολύ αυστηρός ελέγχους και καθυστερούν εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αυστηρούς ελέγχους" δηλαδή χτύπημα του φραπέ με σχολαστικότητα

 

Ρε δεν πάνε στο δ...ο εχουμε 2 μήνες αντικείμενα στην αναμονή. ΕΛΕΟΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα μικρό πακέτο (2 θήκες κινητού συνολικής αξίας $4,20), με tracking no: BJ14790697406581, έχω την παραπάνω εικόνα από το trackitonline.ru. To 17track δεν το ανιχνεύει. Γιατί καθυστερεί τόσο;

 

Ακόμα το ίδιο status! Τι διάολο γίνεται επιτέλους; Και πως θα αναζητήσω το πακέτο εφόσον έχει tracking μη αναγνωρίσιμο για Ελλάδα και πως θα ενημερωθώ αν θέλουν να τους πληρώσω το 3ευρο του τελωνειακού ελέγχου εφόσον πρόκειται για μη συστημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα:

Πραγματοποιησα μια αγορα αξιας 50 ευρω απο ενα κινεζομαγαζο του εξωτερικου (για την ιστορια απο το banggood).

Η παραγγελια τοποθετηθηκε στις  4/10/16 και εκτελεστηκε στις 7/10/16 (Shipping Method:Air Parcel Register).

Απο εκει και περα παρακολουθουσα τη παραγγελια μεσω tracking number και σας παραθετω τα αποτελεσματα που εβλεπα:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ13-10-201613:54

ΣΕΫΧΕΛΛΕΣΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ13-10-201614:13

ΣΕΫΧΕΛΛΕΣΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ13-10-201614:50

ΣΕΫΧΕΛΛΕΣΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13-11-201610:27ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Απο κει και περα , απο τις 13/11 ηταν κολλημενο στον αερολιμενα Αθηνων μεχρι και τωρα που μιλαμε.

Με τα πολλα και για να μη σας κουραζω σημερα ελαβα αυτο το μειλ απο τα ΕΛΤΑ:

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος και σύμφωνα με ενημέρωσή μας από το αρμόδιο τμήμα της Εταιρείας μας, σας πληροφορούμε ότι το ............... συστημένο αφίχθη στην Ελλάδα παραβιασμένο και επεστράφη στην χώρα καταγωγής με κωδικό ............ αφού συντάχθηκε το σχετικό φύλλου ελέγχου σύμφωνα με τα προβλεπόμενα. 

 

Για περισσότερες πληροφορίες αναφορικά με την διαχείρισή του και τους λόγους επιστροφής θα πρέπει  – σύμφωνα με την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση  και τον Χάρτη υποχρεώσεων του ΕΛΤΑ προς τους καταναλωτές - να κατατεθεί  αίτηση αναζήτησης (CN08)  από τον αποστολέα του ταχυδρομικού του αντικειμένου, προσκομίζοντας την απόδειξη κατάθεσης, εντός έξι μηνών από την κατάθεσή του, στην οποία θα πρέπει να δηλωθεί εκτός των στοιχείων αποστολέα / παραλήπτη, το ακριβές περιεχόμενο του αντικειμένου κατά την αποστολή.

 

Επισημαίνεται ότι η αίτηση αναζήτησης εξετάζεται από την ταχυδρομική υπηρεσία τόσο της χώρας καταγωγής όσο και της χώρας προορισμού του αντικειμένου και σχετική απάντηση λαμβάνει ο αποστολέας μετά την ολοκλήρωση της σχετικής έρευνας, από την αρμόδια ταχυδρομική υπηρεσία στην οποία κατατέθηκε η αίτηση αναζήτησης.

 

Ελληνικά Ταχυδρομεία Α.Ε.

 

 

Σημειωνω εδω οτι μεχρι να ψαξω το θεμα ,δεν ειχα καμια απολυτως ενημερωση απο τα ΕΛΤΑ...

 

 

Αν εχει κανεις εχει παρομοια εμπειρια η ξερει καποιος τι γινεται απο δω και περα (πως πρεπει να πραξω) ας βοηθησει παρακαλω.

 

Ευχαριστω

 

  •  
  •  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν χρεωθεί το τέλος παρουσίασης (3€), θα το πληρώσεις στο Γραφείο της περιοχής σου όταν σου αφήσουν ειδοποιητήριο.

 

Μα πως θα μου αφήσουν ειδοποιητήριο αφού το πακέτο είναι ένας μικρός φάκελος με δυο θηκούλες, το οποίο δεν είναι δέμα και  δεν είναι καν συστημένο παρά έρχεται σαν επιστολή; Και γιατί να τους πληρώσω το 3ευρο εφόσον είναι πολύ κάτω και του ορίου της ατέλειας και είναι πρακτικά όση η αξία των αντικειμένων; Ας μην το άνοιγαν για να μην είχαν "έξοδα"! Δεν πρόκειται να πάρουν τίποτα. Απλά δεν θα παραλάβω κι ας χρεωθούν τα έξοδα να το στείλουν πίσω.

 

Υ.Γ. Έχω πληρώσει στο παρελθόν το 3ευρο που λες αλλά ασφαλώς σε συστημένο που ερχόταν με EMS. Μου χτύπησε ο κούριερ, του πλήρωσα τα 3€, υπέγραψα και παρέλαβα. Ποτέ όμως σε απλό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε πάνω σε υποθετικό και όχι πραγματικό σενάριο, αφού δεν ξέρουμε αν θα χρεωθεί το τέλος παρουσίασης (3€).

 

Ο φάκελος, όπως τον περιγράφεις, γράφει το όνομα του παραλήπτη και τη διεύθυνσή του. Με αυτά τα στοιχεία θα σταλεί το ειδοποιητήριο.

 

Ο ΦΠΑ, τα τέλη των ΕΛΤΑ και ο τυχόν δασμός επιβάλλονται σε κάθε δέμα που οι τελωνειακοί θεωρούν ότι πρέπει να επιβάλουν.

 

Το τέλος παρουσίασης επιβάλλεται από τα ΕΛΤΑ και δεν είναι φόρος που πάει στα κρατικά ταμεία. Το αν παραλάβεις το δέμα σου ή όχι δεν νομίζω ότι απασχολεί τον τελωνειακό που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ ή και τους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ. Φυσικά, δεν χρεώνονται τα ΕΛΤΑ το κόστος μεταφοράς του φακέλου σου στον πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φυσικά, δεν χρεώνονται τα ΕΛΤΑ το κόστος μεταφοράς του φακέλου σου στον πωλητή.

 

Τι κάνουν τα δέματα που δεν παραλαμβάνονται και δεν γυρνάνε πίσω; Τα καταστρέφουν μετά από κάποιο διάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όσα δεν παραλαμβάνονται επιστρέφουν στον πωλητή αλλά αυτό που έγραψα είναι ότι δεν επιβαρύνονται τα ΕΛΤΑ με τα μεταφορικά.

 

Τα επιβαρύνεται ο Κινέζος δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επιβαρύνεται ο Κινέζος δηλαδή;

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά...κάνουμε τον κινέζο :ph34r: ... για να επιβαρυνθεί ο κινέζος !  :-D

Μιλάμε πάνω σε υποθετικό και όχι πραγματικό σενάριο, αφού δεν ξέρουμε αν θα χρεωθεί το τέλος παρουσίασης (3€).

 

Ο φάκελος, όπως τον περιγράφεις, γράφει το όνομα του παραλήπτη και τη διεύθυνσή του. Με αυτά τα στοιχεία θα σταλεί το ειδοποιητήριο.

 

Ο ΦΠΑ, τα τέλη των ΕΛΤΑ και ο τυχόν δασμός επιβάλλονται σε κάθε δέμα που οι τελωνειακοί θεωρούν ότι πρέπει να επιβάλουν.

 

Το τέλος παρουσίασης επιβάλλεται από τα ΕΛΤΑ και δεν είναι φόρος που πάει στα κρατικά ταμεία. Το αν παραλάβεις το δέμα σου ή όχι δεν νομίζω ότι απασχολεί τον τελωνειακό που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ ή και τους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ. Φυσικά, δεν χρεώνονται τα ΕΛΤΑ το κόστος μεταφοράς του φακέλου σου στον πωλητή.

Δηλαδή τα ΕΛΤΑ επιλεκτικά εφαρμόζουν στα δέματα εξωτερικού εκτός ΕΕ το τέλος παρουσίασης;  

Αν δηλαδή ο υπάλληλος θέλει χριστουγεννιάτικο bonus και έχει όρεξη για δουλειά "ανοίγει" όσα δέματα αντέχει, επιβάλλει το τέλος των ΕΛΤΑ και κονομάει έξτρα; ...  :mad:  Ακόμα και στα προφανή άνευ σημαντικής αξίας πακέτα <22 ευρώ που έχουν ατέλεια απο ΦΠΑ και δασμούς; Πάμε καλά;  Είπαμε να μην είμαστε ξέφραγο αμπέλι αλλά να υπάρχει και μια λογική στον όποιο έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...