Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πέρασε ο ταχυδρομος. Τελικά πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση των ελτα όπου μου είπαν να πάω να το παραλάβω.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Ανεξάρτητα αν άφησε η όχι ειδοποίηση ο ταχυδρόμος, το δέμα σου βρισκόταν στο γραφελο και μπορούσες να το παραλάβεις χωρίς να τηλεφωνήσεις στα ΕΛΤΑ.

Τέλος καλό, όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύει αυτό. Όταν το μέγεθος είναι μεγάλο (τέτοιο που να μην χωράει στο γραμματοκιβώτιο), παραμένει στα γραφεία για παραλαβή. Αν είναι σωστοί θα αφήσουν χαρτί, διαφορετικά θα πρέπει να μυρίσει τα νύχια του και να πάει από εκεί να το παραλάβει.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό. Όταν το μέγεθος είναι μεγάλο (τέτοιο που να μην χωράει στο γραμματοκιβώτιο), παραμένει στα γραφεία για παραλαβή. Αν είμαι σωστοί θα αφήσουν χαρτί, διαφορετικά θα πρέπει να μυρίσει τα νύχια του και να πάει από εκεί να το παραλάβει.

 

Υποχρεωμένοι είναι να αφήσουν ειδοποιητήριο. Δεν κάνουν χάρη. Ειδικά δε στην περιοχή μου, ο ταχυδρόμος φέρνει αν και μάλλον δεν έχει υποχρέωση απολύτως όλα τα πακέτα που έρχονται σαν επιστολικό ταχυδρομείο. Μόνο για τα δέματα παίρνω ειδοποιητήριο και πηγαίνω αναγκαστικά να παραλάβω (σαν δέματα -μόνο και πάντα- έχω διαπιστώσει ότι έρχεται οτιδήποτε  από ΗΠΑ). Για την περίπρωση του nek πάντως δεν είμαι σιγουρος για το κατά πόσο το "ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ" που είδε στο status ενοούσε ότι αφέθηκε ειδοιήτηριο στην πόρτα του. Μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση (ειδικά όταν ακολουθείται από "ΚΛΕΙΣΙΜΟ από...") σε δέμα και πρέπει να είναι κάποιο εσωτερικό status μεταξύ κέντρου διαλογής της περιοχής και ταχυδρομικού καταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά παρέλαβα και εγώ το δέμα μου, είχε χαθεί το ειδοποιητήριο. Τι μπορώ να κάνω γι'αυτό; από τότε που μετακόμισα στο νέο μου σπίτι δεν έχω πάρει ούτε μία ειδοποίηση, όλο χάνονται και άμα δεν έχει tracking κάποιο δέμα που περιμένω είμαι σε αναμένα κάρβουνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχε χαθεί το ειδοποιητήριο. Τι μπορώ να κάνω γι'αυτό;

 

Πήγαινε να παραπονεθείς στον προϊστάμενο του ταχυδρομείου σου. Και αν δεν σε πείσει, ενημέρωσε την ΕΕΤΤ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, το έχω κάνει και εγώ για τον επαγγελματικό χώρο μου. Όχι παράπονο (για να μην τους πάρεις απ' τα μούτρα), απλή ενημέρωση και διευκρίνιση ως προς τις παραδόσεις. Ίσως γίνεται κάποιο μπλέξιμο με την αρίθμηση (παλιά, νέα, το 1 που είναι 1Α κ.ο.κ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε θέμα στην πολυκατοικία με τα ειδοποιητήρια των ΕΛΤΑ/Couriers και κάποιες φορές με διάφορους λογαριασμούς και από την στιγμή (πριν 2 χρόνια) που βάλαμε εξωτερικό κουτί ασφαλείας, λύθηκε το πρόβλημα.

 

Υπήρχαν υποψίες για 2 συγκάτοικους της οικοδομής αλλά όχι αποδείξεις, διότι αρκετές φορές βρίσκαμε απλά ανοιγμένους λογαριασμούς κοινής ωφέλειας, άρα πιθανόν δεν ήταν άσχετος της οικοδομής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε θέμα στην πολυκατοικία με τα ειδοποιητήρια των ΕΛΤΑ/Couriers και κάποιες φορές με διάφορους λογαριασμούς και από την στιγμή (πριν 2 χρόνια) που βάλαμε εξωτερικό κουτί ασφαλείας, λύθηκε το πρόβλημα.

 

Υπήρχαν υποψίες για 2 συγκάτοικους της οικοδομής αλλά όχι αποδείξεις, διότι αρκετές φορές βρίσκαμε απλά ανοιγμένους λογαριασμούς κοινής ωφέλειας, άρα πιθανόν δεν ήταν άσχετος της οικοδομής.

 

Δυστυχώς έχω κ εγώ τέτοιες "υποψίες" για συγκατοίκους..

Πριν χρόνια, ελέγχω για λογαριασμούς, γράμματα κτλ το μεσημέρι και δεν είχα κάτι. Το απόγευμα βρήκα ανοιγμένο το δέμα μου με την κάρτα μνήμης (ευτυχώς) μέσα. Κάποιος περίεργος το άνοιξε, δεν του έκανε φαίνεται κ το επέστρεψε στην είσοδο. Από τότε έχουν παρατηρηθεί και άλλα κρούσματα με λογαριασμούς και δέματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα πακέτο (TV Box) συστημένο με NL Post-ΕΛΤΑ από Gearbest αξίας 40$ με δηλώμενη αξία πάνω στο πακέτο 14,25€, σε 16 μέρες και χωρίς κανένα πρόβλημα με τελωνείο όπως συζητούσαμε προ ημερών. Ακόμα μια ράδιο αρβύλα μου φαίνεται ήταν όλο αυτό το θέμα που ανακινήθηκε τότε, με τα σκάνερ που υποτίθεται είχαν εγκατασταθεί και το ότι άνοιγαν όλα τα πακέτα... Αν ήταν εφικτό κάτι τέτοιο θεωρώ ότι θα το είχαν εφαρμόσει΄εδώ και πολλά χρόνια. Δεν είναι θέμα "καλοσύνης" τους. Απλά είναι τόσος ο όγκος που δεν είναι εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους,

στις 22/11 τα μεσάνυχτα προς 23 παρήγγειλα από το geekbuying το Redmi Note 4 pro.

Σε μετέπειτα επικοινωνία μέσω mail μου ανέφεραν ότι υπάρχει stock και πως θα σταλεί σε 2 με 7 μέρες.

Βλέποντας όμως το status της παραγγελίας είναι ακόμα σε processing.

Τους έστειλα mail να τους ρωτήσω τι παίζει, αλλά καμία απάντηση.

Είναι λογικό τέτοια καθυστέρηση; Τι μου προτείνετε να κάνω;

 

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους,

στις 22/11 τα μεσάνυχτα προς 23 παρήγγειλα από το geekbuying το Redmi Note 4 pro.

Σε μετέπειτα επικοινωνία μέσω mail μου ανέφεραν ότι υπάρχει stock και πως θα σταλεί σε 2 με 7 μέρες.

Βλέποντας όμως το status της παραγγελίας είναι ακόμα σε processing.

Τους έστειλα mail να τους ρωτήσω τι παίζει, αλλά καμία απάντηση.

Είναι λογικό τέτοια καθυστέρηση; Τι μου προτείνετε να κάνω;

 

Σας ευχαριστώ

 

Οι 7 μέρες που σου είπαν είναι πάντα εργάσιμες και μόλις σήμερα συμπληρώθηκαν. Το δε geekbuying καθυστερεί αρκετά τις αποστολές τους τελευταίους μήνες γιατί συνήθως δεν έχει στοκ. Οι Κινέζοι γενικά σε τέτοια θέματα δεν είναι "λίρα εκατό"... Θα αποσταλεί κάποια στιγμή μέσα στην επόμενη εβδομάδα αλλά αν βαριέσαι να περιμένεις ακύρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινή είδηση που ανατρέπει τα πάντα στο ηλεκτρονικό εμπόριο στην ΕΕ αλλά και στα είδη που εισάγονται από τρίτες χώρες με δηλωμένη αξία έως την ατέλεια των 22€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινή είδηση που ανατρέπει τα πάντα στο ηλεκτρονικό εμπόριο στην ΕΕ αλλά και στα είδη που εισάγονται από τρίτες χώρες με δηλωμένη αξία έως την ατέλεια των 22€

Ρε φιλε μολις διαβασα το αρθρο ακριβως αυτο και λεω παω να ρωτησα τα παιδια τι και πως......Αν υπαρξει πληρης καταργηση τοτε ολα μπαινουν σε καθεστως εκτελωνισμου με αρνητικες συνεπειες στις δικες μας και στις τσεπες των κινεζων μιας και η κινηση θα μειωθει.

Τωρα αν σου πει οτι θα πληρωνεις αναλογα με το τι δηλωνετε  στο πακετο πχ στα 20Ε ειναι ΦΠΑ 4,8Ε.Οποτε για ενα κινητο των 150 ευρω αν δηλωθει με 20 θα σου βγει 154,8.

Βεβαια το ολο στορυ το κρινω ανησυχητικο.Τωρα αμα το κινεζικο κρατος ασκησει καμια πιεση και το παρουν πισω θα δειξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ΦΠΑ τους τον "πολύτιμο"... Αστεία πράγματα. Και από "έγκυρη" πηγή (το newsit). Βάλτε τη λογική σας να δουλέψει και μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο ένας κι άλλος ή τι ορέξεις έχουν οι ευρωγραφειοκράτες: δεν γίνεται να ελέγχονται τόσα εκατομμύρια πακέτα που διακινούνται ούτε το μισό πληθυσμό της Ε.Ε. (που λέει ο λόγος) να διόριζαν τελωνειακούς. Αφήστε που όπως πάει το πράγμα δεν βλέπω να επιβιώνει η Ε.Ε. πάνω από 2 χρόνια... Ή θα πάμε σε πλήρως ανοιχτή παγκοσμιοποιημένη οικονομία (οπότε ξεχνάνε οποιοδήποτε είδος φόρων/δασμών) ή θα διαλυθεί το σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...