Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί δεν βγάζεις κάποια κάρτα τύπου Revolut; Και paypal θα έχεις και σε ξένο νόμισμα (αν θες) μπορείς να πληρώσεις και δωρεάν είναι. Εγώ μόνο τέτοια χρησιμοποιώ πια και έχω κλείσει όλες τις υπόλοιπες prepaid.

Αν δεν γνωρίζεις το θέμα, ψάξε λίγο στο ίντερνετ για το τι μπορείς να κάνεις με κάρτες τέτοιου τύπου. Αν έχεις απορίες, ποσταρε εδώ.

 

για 20 ευρώ ακουστικά ψείρες με free post να κάνουν εκτελωνισμό;

Και εγώ αυτό θα σε συμβούλευα, κάνε ένα τηλέφωνο. 20€ CIF δεν πληρώνεις τίποτα 100 τοις εκατό. CIF όμως, έτσι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα μικρό δεμα(android box). Για βοηθήστε λίγο,μήπως πρέπει να το παραλάβω εγώ από το ταχυδρομείο;

 

Τελευταία status απο τα ελτα

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-11-2016 21:03 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-11-2016 23:03 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-11-2016 05:27 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12 24-11-2016 06:15 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 24-11-2016 07:36 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 24-11-2016 11:05 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

 

και απο postnl

 

24-11-2016 14:05 Receive item at delivery office (Inb) GREECE

24-11-2016 13:05 The delivery of the item was unsuccessful

22-11-2016 09:33 The item has been processed in the country of destination

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα μικρό δεμα(android box). Για βοηθήστε λίγο,μήπως πρέπει να το παραλάβω εγώ από το ταχυδρομείο;

 

Τελευταία status απο τα ελτα

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-11-2016 21:03 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-11-2016 23:03 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-11-2016 05:27 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12 24-11-2016 06:15 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 24-11-2016 07:36 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 24-11-2016 11:05 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

 

και απο postnl

 

24-11-2016 14:05 Receive item at delivery office (Inb) GREECE

24-11-2016 13:05 The delivery of the item was unsuccessful

22-11-2016 09:33 The item has been processed in the country of destination

 

Αν όχι αύριο, τη Δευτέρα λογικά θα σου το φέρει ο ταχυδρόμος. Ή θα σου αφήσει ειδοποίηση να πας να παραλάβεις αναλόγως πως δουλεύουν στην περιοχή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα μικρό δεμα(android box). Για βοηθήστε λίγο,μήπως πρέπει να το παραλάβω εγώ από το ταχυδρομείο;

 

Τελευταία status απο τα ελτα

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-11-2016 21:03 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 23-11-2016 23:03 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 24-11-2016 05:27 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12 24-11-2016 06:15 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 24-11-2016 07:36 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 24-11-2016 11:05 Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 12

 

και απο postnl

 

24-11-2016 14:05 Receive item at delivery office (Inb) GREECE

24-11-2016 13:05 The delivery of the item was unsuccessful

22-11-2016 09:33 The item has been processed in the country of destination

 

Εγώ διαβάζω ότι ο ταχυδρόμος έφερε το δέμα αλλά δεν το παρέδωσε και μάλλον πρέπει να άφησε ειδοποίηση.

Θα το παραλάβεις από το γραφείο της περιοχής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζοντας πως για περάσεις στα έξοδά σου αγορά εξοπλισμού από την ευρωπαϊκή ένωση, θα πρέπει να έχεις κάνει έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών, και αντίστοιχα αυτός που θα σου πουλήσει να έχει κάνει την αντίστοιχη διαδικασία, (μπορείς να ελέγξεις την εγκυρότητα των ευρωπαϊκών ΑΦΜ δες εδώ στο σύστημα VIES), αγόρασα σκάνερ από το την Αγγλία και συγκεκριμένα από το ebay. Παρακάτω παραθέτω τα ποσά στρογγυλοποιημένα και σε ευρώ: α) τελική τιμή με ΦΠΑ Αγγλίας 400 Ε, β) αν το ΦΠΑ στην Αγγλία είναι 20%, έχουμε 70 Ε, και γ) καθαρή τιμή 330Ε. Πριν αγοράσω είχα ρωτήσει το ebay για το παραπάνω, (δηλαδή της δυνατότητας αφαίρεσης του ΦΠΑ από την τιμή των 400 Ε), και μου είπε ότι δεν μπορούν να το κάνουν αυτοί, αλλά θα πρέπει να συνεννοηθώ με το πωλητή. Ωστόσο αυτός δεν απαντούσε στο ερώτημά μου πριν αγοράσω, (είχα ελέγξει την εγκυρότητα του ΑΦΜ του), ωστόσο με άλλον πωλητή που απάντησε μου είπε ότι θα πρέπει αντίστοιχα να κάνω κατάθεση 400 Ε σε αυτόν, και μετά στέλνοντας τα στοιχεία μου και το αίτημά μου, να μου επιστρέψει τα 70 Ευρώ, και άρα η απόδειξη να αναγράφει 330Ε.

 

Τελικά αγόρασα από τον πρώτο, (για διάφορους άλλους λόγους που δεν έχει σημασία να αναφερθούν), και τώρα αυτός ο πωλητής λέει μπούρδες και δεν θέλει ουσιαστικά να επιστρέψει το ποσό, και μου απέστειλε ένα τιμολόγιο με όλα τα επιμέρους ποσά, και δεν θέλει να μου επιστρέψει το ΦΠΑ. Η λογίστριά μου λέει ότι θα περάσει στα έξοδά μου και τα 400 Ευρώ, αλλά θεωρώ ότι τα 70 Ευρώ δεν πρέπει να τα περάσει. Τελικά τι ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, στις 28 έρχεται Ευρώπη το oneplus 3t, θα μπορέσουμε να το αγοράσουμε μέσω πιστωτικής; Κάποιος συγκεκριμένα που αγόρασε το oneplus 3  από τι site της oneplus  τους τελευταίους 3 μήνες να μας πει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αποστολή με nlpost, είναι εδώ και 4 μέρες pre-advised και εμφανίζεται στην σελίδα της nlpost. Ξέρετε πάνω κάτω πότε θα παραλάβω;

 

Αφού θα το παραλάβει το ολλανδικό ταχυδρομείο και θα αρχίσει να ταξιδεύει, θα υπολογίζεις 2-3 βδομάδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παρασκευή έκανα πρώτη φορά μια παραγγελία απο ali.

τα λεφτά απο την prepaid δεν τα έχει τραβήξει ακόμη, και στο ali μου βγάζει: 

 Your order will be automatically cancelled if the seller fail to ship your order in 5days 8hours 26minutes 58seconds

έτσι καθυστερεί ή έχει γίνει κάτι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει processing ο Κινέζος. Δηλαδή, είτε δεν το έχει αποστείλει ακόμα, είτε περιμένει να παραλάβει για να πακετάρει και να το αποστείλει. Ενδέχεται να τα τραβήξει με την αποστολή του δέματος, μόλις δηλαδή το διώξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα 

 

είχα χάσει το backpanel (Fatal1ty B85 Killer)από την μητρική μου και επικοινώνησα με την εταιρία και μου έστειλαν ένα από Ολλανδία χωρίς χρέωση άλλα έχουν περάσει πέντε εβδομάδες και δεν έχει φτάσει κάτι πιθανόν το έστειλε χωρίς tracking number επικοινώνησα ξανά μαζί τούς και μου απάντησαν ότι το έστειλαν  επίσης η διεύθυνση είναι σωστή μου έστειλαν να την τσεκάρω μήπως έγινε κάπου λάθος .υπάρχει περίπτωση να έρθει μετά από πέντε εβδομάδες ή πιθανόν χάθηκε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Περιμένω ενα δέμα απο Αμερικη και εστάλη με first class package international. Tracking number υπάρχει γι αυτή την αποστολή? Δε μου δώσανε κάτι αλλά δεν ξέρω αν δίνεται μ αυτό τον τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαβάζω ότι ο ταχυδρόμος έφερε το δέμα αλλά δεν το παρέδωσε και μάλλον πρέπει να άφησε ειδοποίηση.

Θα το παραλάβεις από το γραφείο της περιοχής σου.

Δεν πέρασε ο ταχυδρομος. Τελικά πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση των ελτα όπου μου είπαν να πάω να το παραλάβω.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...