Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικά το έστειλαν dhl asia μου έχουν στειλει και μένα μου το έφερε τα ΕΛΤΑ

Και εμένα με DHL ASIΑ μου το στέλνουν....τώρα μήπως είναι το DHL globalmail που δεν είναι courier....

Επικοινώνησα με το Chat-Support τους και μου είπαν οτι θα το ελέγξουν αυριο το πρωι γιατί είχαν κλείσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν 2 βδομάδες παρήγγειλα απο αγγλικό αμαζον.. Η παραγγελια εγινε δεκτη κανονικα.. Μέχρι εδώ όλα καλά!

Υποτίθεται ηταν προς παραδοση 14/11 συμφωνα με το track order του αμαζον. Δεν δινω πολυ βαση, ξερω οτι οι ημερομηνιες παραδοσης παιζουν..

Δεν είχα κάποιον κωδικό παρακολουθησης.

Στις 11/11 ομως ελαβα mail απο is&s που μου λενε οτι παρελαβαν απο αμαζον και παρεδωσαν στα ελτα.. μου δινουν κωδικο παρακολουθησης και γραφει απο ποιο καταστημα ειναι να παραλαβω επισης.

Ο κωδικος λειτουργει κανονικοτατα. Εδω ομως δημιουργειται το προβλημα..

εγω εχω βαλει να παραλαβω απο κομοτηνη και το e-mail λεει το ιδιο επισης..

παρολα αυτα στην παρακολουθηση του αντικειμενου λεει οτι εχει φτασει στο κεντρικο καταστημα της αλεξανδρουπολης και η τελευταια ενημερωση στην παρακολουθηση λεει : ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ.

Τι πάει στραβα; Μηπως ελαβα e-mail καταλαθος; Μήπως ο κωδικός είναι λάθος; Μηπως απλα εγινε λαθος ενημερωση στην παρακολουθηση; Γιατι δεν υπαρχει λογος να παει στο Κ.Κ Αλεξανδρούπολης αλλά στα Κ.Δ...

Γνωρίζει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο στο κατάστημα των ΕΛΤΑ στην Αλεξανδρούπολη (τηλ: 2551023122), ώστε να λύσεις την απορία σου γρήγορα και εύκολα; Από εδώ κανείς δεν μπορεί να σου δώσει μια σίγουρη απάντηση για το τι πραγματικά συμβαίνει (για παράδειγμα μπορεί κατα λάθος να σου έδωσαν άλλο tracking number ή να έγινε κάποιο λάθος στο Κέντρο Διαλογής και να μπήκε το δέμα σου στο λάθος σάκο, ή κάποιο λάθος στο Τ.Κ. κτλ..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το ειδα είχαν κλείσει.. Θα παω αυριο στης Κομοτηνής για να παραλάβω ενα αλλο δέμα απο εσωτερικό το οποίο ήρθε κανονικά και θα ρωτήσω εκεί τι παιζει και θα πάρω και Αλεξανδρούπολη..γενικά απο αμαζον δίνουν κωδικό απο ΕΛΤΑ; Πρώτη φορα παίρνω απο αμαζον για αυτο..

Αν δεν βγει άκρη απλα περιμένω χαρτάκι απο ταχυδρόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα  εχω ενα ερωτημα με μια απορια ταυτοχρονα, εκανα αγορα απο USA ενα κιτ εισαγωγης αερα για αυτοκινητο.το κοστος με εξοδα μεταφορας πηγε στα $440.47 . Η αποστολη απο το μαγαζι εχει γινει στις 14/11 με USPS που θεωρειτε το αναλογο ελτα δικο μας. Λοιπον εφοσον ειναι με απλο ταχυδρομειο η αποστολη απο USA Priority Mail International Parcels και η παραλαβη παραδοσης απο τα ΕΛ.ΤΑ εδω θα εχω χρεωσεις τελωνειου κτλ...? Γνωριζει καποιος?   ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σνιφ...σνιφ (μυρίζω τα νύχια μου)

νταπ...ντουπ (κοπανάω φύλλα δάφνης για να μασιούνται πιο εύκολα)

 

Συνδύασα 2 πολύ διαδεδομένες μεθόδους μαντικής.

Έτσι αφού πρώτα μύρισα τα νύχια μου και στη συνέχεια μάσησα φύλλα δάφνης είμαι έτοιμος, ως άλλη πυθία,

να απαντήσω στο μέγα ερώτημα που ταλανίζει πάρα πολύ κόσμο.

 

Θα περάσει το δέμα μου τελωνείο;

 

Και η απάντηση είναι:

Μπορεί να περάσει αλλά μπορεί και όχι

 

 

 

ΥΓ

Το ποστ έγινε με χιουμοριστική διάθεση και δεν έχει πρόθεση να θίξει κανέναν.

 

Υπάρχουν δεκάδες άτομα που ρωτάνε συνεχώς το ίδιο και η απάντηση είναι ακριβώς όπως τη παρέθεσα παραπάνω, κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι θα γίνει.

 

- Όταν έρχεται κάτι με απλό ταχυδρομείο η πιθανότητα να περάσει από τελωνείο είναι μικρή αλλά υπαρκτή.

- Όταν έρχεται κάτι με courier η πιθανότητα να μην περάσει από τελωνείο είναι μικρή αλλά επίσης υπαρκτή.

- Ακόμα και αν έχει δηλωμένη αξία κάτω από 22 ευρώ είναι στο χέρι του τελωνειακού αν θα τη δεχτεί ή θα κάνει κοστολόγηση αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εφοσον ειναι με απλο ταχυδρομειο η αποστολη απο USA Priority Mail International Parcels και η παραλαβη παραδοσης απο τα ΕΛ.ΤΑ εδω θα εχω χρεωσεις τελωνειου κτλ...? Γνωριζει καποιος?   ευχαριστω..

 

Κατά πάσα πιθανότητα δεν γλυτώνεις. Είναι μεγάλη η αξία και υποθέτω και ο όγκος/βάρος του δέματος. Θα επιβληθεί και ΦΠΑ και δασμός. Ειδικά τα προερχόμενα από Αμερική πακέτα έχει διαπιστώθει ότι τα κυνηγάνε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή, όπως προείπα, πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι με κινεζομάγαζα, μπορεί κάποιος να δώσει info στο πόσο καιρό κάνουν να φτάσουν τα δέματα από banggood, gearbest και aliexpress; Όταν γράφουν για τα registered 7-14 μέρες, είναι ακριβές αυτό ή να μην έχω τόσες ελπίδες;

 

Να δώσω ένα update εδώ σχετικά με δύο δέματα τα οποία περιμένω από banggood:

 

- Η παραγγελία μπήκε στις 8/11, registered. Το banggood έσπασε την παραγγελία σε δύο δέματα (δεν γνωρίζω για πιο λόγο).

- Και τα δύο δέματα έφυγαν από την αποθήκη της Κίνας στις 10/11.

- Στις 15/11 έφτασαν στην Ολλανδία.

- Στις 16/11 έφυγαν από την Ολλανδία.

- Στις 18/11 έφτασαν στο Ελ. Βελ.

- Η τελευταία ενημέρωση για το ένα είναι «Item unloaded στις 19/11» και για το άλλο «Κέντρο διαλογής Αττικής» στις 18/11.

 

Επομένως, αναμένω το ένα δέμα να μου παραδοθεί την Τρίτη 22/11 και το άλλο την Τετάρτη 23/11. Δηλαδή και τα δύο δέματα θα μου παραδοθούν στο διάστημα των 14-15 ημερολογιακών ημερών (τόσο υπολόγιζα).

 

Φυσικά, μάλλον πρόκειται για εξαίρεση, καθώς όπως προειπώθηκε ο κανόνας είναι 20-30 ημέρες για τα δέματα από Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά πήρα αυτό το power bank http://www.gearbest.com/power-banks/pp_352531.html . Όταν το πήρα εγώ είχε 13 ευρώ. Το θέμα είναι ότι το έχω αγοράσει από τις 9 Νοεμβρίου και ακόμα δεν το έχουν καν στείλει καθώς μου λένε έχουν ένα πρόβλημα με τον προμηθευτή τους και πρέπει να περιμένω λίγο ακόμα. Είναι γενικά αξιόπιστο μαγαζί? Αν περάσουν και 30 μέρες νομίζω δε θα με καλύπτει και η ασφάλεια του paypal. Είναι πολύ καλή τιμή και και αξίζει να περιμένω αρκεί να μου το στείλουν και να μην με έχουν στο περίμενε για μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά περιμένω δέμα από gearbest το οποίο έχει γίνει shipped στις 5/10 και μέχρι τώρα δεν έχει έρθει τίποτα. Δεν έχει τράκινγκ (μαλακία μου, έβαλα free shipping) μου έχει δώσει ένα υποτιθέμενο tracking αλλά δεν δουλεύει πουθενά, ούτε στο site του ελτα ούτε στο nl post.

 

Πως να κινηθώ; δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά περιμένω δέμα από gearbest το οποίο έχει γίνει shipped στις 5/10 και μέχρι τώρα δεν έχει έρθει τίποτα. Δεν έχει τράκινγκ (μαλακία μου, έβαλα free shipping) μου έχει δώσει ένα υποτιθέμενο tracking αλλά δεν δουλεύει πουθενά, ούτε στο site του ελτα ούτε στο nl post.

 

Πως να κινηθώ; δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο..

Τσεκαρε το εδώ http://www.trackitonline.ru

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε το εδώ http://www.trackitonline.ru

αυτό εδώ μου βγάζει:

 

04.10.2016 21:51
 
 
04.10.2016 23:51
 
 
05.10.2016 02:51
 
 
 
05.10.2016 04:24
 
 
06.10.2016 12:24
 
 
07.10.2016 06:27
 
 
07.10.2016 12:01
 
 
19.10.2016 12:01
 
 
19.10.2016 15:41
Greece
 
καμιά ιδέα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω ένα update εδώ σχετικά με δύο δέματα τα οποία περιμένω από banggood:

 

- Η παραγγελία μπήκε στις 8/11, registered. Το banggood έσπασε την παραγγελία σε δύο δέματα (δεν γνωρίζω για πιο λόγο).

- Και τα δύο δέματα έφυγαν από την αποθήκη της Κίνας στις 10/11.

- Στις 15/11 έφτασαν στην Ολλανδία.

- Στις 16/11 έφυγαν από την Ολλανδία.

- Στις 18/11 έφτασαν στο Ελ. Βελ.

- Η τελευταία ενημέρωση για το ένα είναι «Item unloaded στις 19/11» και για το άλλο «Κέντρο διαλογής Αττικής» στις 18/11.

 

Επομένως, αναμένω το ένα δέμα να μου παραδοθεί την Τρίτη 22/11 και το άλλο την Τετάρτη 23/11. Δηλαδή και τα δύο δέματα θα μου παραδοθούν στο διάστημα των 14-15 ημερολογιακών ημερών (τόσο υπολόγιζα).

 

Φυσικά, μάλλον πρόκειται για εξαίρεση, καθώς όπως προειπώθηκε ο κανόνας είναι 20-30 ημέρες για τα δέματα από Κίνα.

Δε νομίζω να είναι και τόσο εξαίρεση τελικά. Σχεδόν πάντα στις 10-15 μέρες μου έρχονται εμένα. Φυσικά μπορεί να φτάσει κσι 20-30 μέρες, αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι αυτό είναι τελικά η εξαίρεση! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

καμιά ιδέα;

 

αυτό εδώ μου βγάζει:

 

04.10.2016 21:51Electronic notification of shipment

 

 

 

 

04.10.2016 23:51Accepted from sender

 

 

 

05.10.2016 02:51Sorting

 

 

 

05.10.2016 04:24Left postal office

 

 

 

06.10.2016 12:24Arrival at international place of exchange

 

 

 

07.10.2016 06:27Send item abroad (Export)

 

 

 

07.10.2016 12:01Handed over to Airline/Transporter

 

 

 

19.10.2016 12:01Arrived at postal office

Greece

 

 

19.10.2016 15:41Customs Clearance

Greece

 

καμιά ιδέα;

 

Λογικά κάποια στιγμη μέσα στην βδομάδα θα στο φέρει ο ταχυδρόμος.

Δεν υπάρχει λογος ανησυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...