Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα. Συγννωμη διοτι γνωριζω οτι εχει απαντηθει παρα πολλες φορες. Θα ηθελα να ρωτησω στο amazon.co.uk οταν θα πληρωσω με χρεωστικη η prepaid θα πληρωσω σε ευρω η λιρες;Επισης αυτη τη στιγμη η λιρα με ευρω βρισκεται στο 1,15-1,16 ενω το αμαζον δειχνει 1,20. Τι μπορω να κανω για να γλιτωσω οσο γινεται περισσοτερα;

 

Σε λίρες θα πληρώσεις. Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Με όποια ισοτιμία δίνει η τράπεζα εκείνη τη στιγμή θα χρεωθείς τα ανάλογα Ευρώ + κάποια έξοδα μετατροπής συναλλάγματος (νομίζω έχει τέτοια η Πειραιώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον αυτη τη στιγμη η ισοτιμια ειναι γρω στο 1.15 ενω οταν παω κανω buy στο αμαζον γραφει 1.20 αρα λογικα αυτα τα 4-5 λεπτα εινια ηπρομηθεια της τραπεζας σωστα;Υπαρχει καποια αλλη χρεωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο γυρω στα 200€ και τραπεζα πειραιως

 

Στην αμαζόνα (εκτός €) πληρώνουμε στο νόμισμα της χώρας.

Η μετατροπή θα γίνει από την τράπεζα με βάση την ισοτιμία οργανισμού (Viisa/MasterCard) που έχει εκδώσει την κάρτα. Τις ισοτιμίες μπορείς να τις δεις στα links που έχω στο αντίστοιχο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου. Στην κάρτα θα φορτώσεις ευρώ.

 

Πρέπει να γνωρίζεις ότι στις prepaid η Πειραιώς κρατάει προμήθεια, ανάλογα με τον οργανισμό έκδοσης, στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα  (λεπτομέρειες στο ίδιο κεφάλαιο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον αυτη τη στιγμη η ισοτιμια ειναι γρω στο 1.15 ενω οταν παω κανω buy στο αμαζον γραφει 1.20 αρα λογικα αυτα τα 4-5 λεπτα εινια ηπρομηθεια της τραπεζας σωστα;Υπαρχει καποια αλλη χρεωση;

 

Όχι δεν είναι σωστά. Τα 4-5 λεπτά διαφοράς που βλέπεις είναι γιατί το Amazon δίνει μια ισοτιμία στο περίπου για πληροφοριακούς λόγους και μόνο. Η πραγματική ισοτιμία είναι αυτή που δίνει η Μastercard (κοντά σε αυτή ή και ίδια με αυτή που βρήκες το 1,15). Η προμήθεια που θα σου πάρει η Πειραιώς είναι 1% ή 1,5% (δεν θυμάμαι ακριβώς) επί του ποσού που θα πληρώσεις. Πολύ το ψειρίζεις για κάτι που έτσι κι αλλιώς δεν έχεις άλλη επιλογή. Αφού αποφάσισες να πληρώσεις με Ελληνική κάρτα δεν έχεις περιθώρια ελιγμών. Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε στο google την ισοτιμία. Όσες φορές το έχω δεί είναι ίδια. Άντε να έχει απόκλιση 1 λεπτό.

Την κάρτα σε ευρώ θα την βάλεις οτι είναι.

Όταν πληρώνεις με κάρτα την ισοτιμία δεν την "δινεί´ η τράπεζα αλλα η visa η MasterCard η diners η ότι άλλο εχεις. Οπότε βάλε στο Γουγλη αναζήτησή πχ MasterCard exchange rates και θα δεις ανα ημέρα τι ισοτιμία δίνει. Επίσης όταν πλέον πληρώνουμε σε νόμισμα εκτός ευρώ οι περισσότερες τράπεζες παρά κρατάνε μια προμήθεια. Το ύψος της προμήθειας το καθορίζει η κάθε τρεζα ξεχωριστά.

 

Η.γ δες το Amazon.it που ειναι σε ευρώ αν σε βολεύει. Έχει και Εξυπηρετηση στα αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω 1 πρόβλημα....εδώ και σχεδόν 1 μήνα έχω παραγγείλει 1 κινητό απο TomTop.(βλακεία !!! αλλά είχε μεγάλη διαφορά τιμής) ...

Απο 19.10 φαίνεται σαν dispatched αλλά είναι ακόμα στην Κίνα....

Τους στέλνω email και τους λέω δεν βλέπω κινητικότητα....θα φύγει κάποια στιγμή...πιάσαμε μήνα...

Στην τελευταία επικοινωνία λένε ότι θα το παραλάβω σε λίγες  μέρες απο το τοπικό υποκάταστημα της DHL.....

Είναι δυνατόν να χρεωθούν απο μόνοις τους και να το στείλουν με DHL ?....αν θυμάμαι καλά η χρέωση ήταν περίπου 20+ €...ίσως και παραπάνω....

Αλλά επειδή DHL => "φάπες"

Τους έστειλα 2 email και τους ζητάω να το στείλουν οπωσδήποτε με απλό ταχυδρομείο ειδάλλως να μου επιστρέψουν τα λεφτά μου να αγοράσω απο αλλού....

Υπάρχει περίπτωση να τον "πιούμε"....έχω δυνατότητα να μην κάνω αποδοχή και να τους στείλω πίσω....για να γλυτώσω τον "μποναμά"

Οποιος του έχει τύχει κάτι ανάλογο ας βοηθήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι γνωρίζεις τι σημαίνει αποστολή με courier και αντέδρασες σωστά.

Το πρόβλημα είναι ότι αν το έχουν στείλει ήδη με DHL, χωρίς εσύ να το έχεις ζητήσει, τότε θα αντιμετωπίσεις το δίλημμα.

Πρέπει να συνεννοηθείς με το μαγαζί για το ενδεχόμενο επιστροφής του πακέτου και επομένως refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι γνωρίζεις τι σημαίνει αποστολή με courier και αντέδρασες σωστά.

Το πρόβλημα είναι ότι αν το έχουν στείλει ήδη με DHL, χωρίς εσύ να το έχεις ζητήσει, τότε θα αντιμετωπίσεις το δίλημμα.

Πρέπει να συνεννοηθείς με το μαγαζί για το ενδεχόμενο επιστροφής του πακέτου και επομένως refund.

Υποτίθεται ότι πήγα για την χαμηλότερη τιμή....αν ήταν να πληρώσω και DHL θα αγόραζα απο EU warehouse και καλυτερο κινητό....

Πρέπει η βλακεία τους να χτυπάει κοκκινο...

Μου αρέσει που τους ειπα κιόλας να κάνουν οτι θεωρούν σωστό ώστε να μην έχουμε παρατράγουδα...αλλά είτε έπεσα σε πρωτάρηδες είτε σε ηλίθιους...

Το θέμα είναι ...μπορώ να αρνηθώ παραλαβή ή θα πληρώνω και τα "αποθηκευτικά"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που έρθει με DHL, μπορείς να μην το παραλάβεις και να επιστρέψει, αλλά εάν δεν έχεις συνεννοηθεί με το μαγαζί, για λύση, θα χάσεις τα χρήματα που έδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να ανοίξω dispute στο PayPal Με βάση το γεγονός ότι έκαναν αποστολή με courier χωρίς να έχω την σύμφωνη γνώμη μου....

Στο μεταξυ έβλεπα αυτό

Clipboard01.jpg

αλλά λόγω του Destination ....κοιμόμουν ήσυχος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...